Φέτα ψητή με μέλι

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Καλα, δεν ξερω αν εχετε δοκιμασει, αλλα εγω μια φορα δοκιμασα και μου χε μεινει απωθημενο μια βδομαδα. γιαμ γιαμ :redface:

Λοιποοοον,

Υλικα.
  • 4 κομματια φετα παχους 1 εκ περιπου και διαστασεις 6Χ6 περιπου
  • 4 φυλα κρουστας αλλιως 2 φυλλα κρουστας κομμενα στη μεση
  • 4 κ.σ. μελι
  • 1 κ.σ. ξυδι
  • σουσαμι (αμα θελετε, εγω δεν εβαλα)

Βαζουμε ενα κομματι φετας πανω στο φυλλο κρουστας και τα διπλωνουμε σαν φακελο. Το ιδιο και με τα υπολοιπα κομματια.
Τα τηγανιζουμε. Και επειτα τα αφηνουμε σε ενα απορροφητικο χαρτι.
Παιρνουμε ενα μπρικι και βαζουμε το μελι, το ξυδι και μια κ.σ. νερο. Τα βραζουμε και ανακατευουμε.
Ε βαζουμε σε πιατο καθε κομματι και ριχνουμε απο πανω το μελοξυδο.
Αμα σας φανει πολυ υγρο, δεν πειραζει, μολις το χυσετε πανω στη φετα θα παρει πιο στερεη μορφη.
Προαιτερικα πασπαλιζετε με σουσαμι.

Dooooooone.


Εγω το δοκιμασα σε ενα μαγαζι στο Βυρωνα πρωτη φορα. Απιστευτο.:redface:
Το εφτιαξα σημερα και η γευση δεν ηταν το τελειο που περιμενα, μαλλον γιατι δεν μου αρεσε η φετα που ειχαμε.
Παρολ'αυτα πλησιαζε πολυ στη γευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Γίνεται και με μαστέλο, ένα τυρί Χιώτικο με μαστίχα και είναι επίσης νιάμι - νιάμι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Α, αυτο δεν το ηξερα !

Θα το πουλανε κανονικα στα σουπερ μαρκετ ε ; Θα το δοκιμασω.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Γίνεται και με μαστέλο, ένα τυρί Χιώτικο με μαστίχα και είναι επίσης νιάμι - νιάμι!

Μαρή το μαστέλο δεν έχει μαστίχα!
Τη βάζουν παντού οι Χιώτες, αλλά όχι και στο τυρί! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πως είχα την εντύπωση πως είχε; :redface:
Καλά γράψε λάθος, πάντως είναι σούπερ τυρί, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει σε όλα τα σούπερ, σίγουρα θα το βρεις σε Βασιλόπουλο και Μπαλάσκα (proton) αν έχετε στην γειτονιά σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top