Κολασμένη Σοκολατόπιτα

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κολασμένη Σοκολατόπιτα

Υλικά:
-200 γρ σοκολάτα μαύρη (κατά προτίμηση Nestle Desert ή κάποια με μεγάλη περιεκτικότητα σε κακάο)
- 200 γρ βούτυρο
- 50-70 γρ ζαχάρη
- 3 αυγά (χωριστά κρόκοι και ασπράδι)
- 70 γρ αλεύρι
- μερικές βανίλιες

Εκτέλεση:

Βάζουμε σε μπεν μαρί (ή σε μια κατσαρόλα σε πολύ χαμηλή φωτιά), το βούτυρο, τη σοκολάτα και τη ζάχαρη να λιώσουν. Ανακατεύουμε συχνά και μόλις λιώσει η σοκολάτα βγάζουμε από την φωτιά (η σοκολάτα καίγεται πανεύκολα και έχει χάλια γεύση καμμένη).
Στο μεταξύ ανάβουμε τον φούρνο να ζεσταθεί και πασαλείβουμε μια φόρμα με βούτυρο. Χτυπάμε τα ασπράδια σε σφιχτή μαρέγκα (όσο πιο σφιχτή γίνεται).
Μόλις αποσύρουμε την σοκολάτα από την φωτιά, βάζουμε έναν έναν τον κρόκο, μετά το αλεύρι και τις βανίλιες (ανακατεύοντας και με το μίξερ αν θέλουμε). Στο τέλος προσθέτουμε τη μαρέγκα λίγη λίγη και ανακατεύουμε αυστηρά με το χέρι και πολύ απαλά. Βάζουμε το μείγμα στον φούρνο να ψηθεί στους 180 (δεν φουσκώνει ειδικά) για περίπου 20 λεπτά με μισή ώρα (με μαχαίρι που βουτάμε μέσα ελέγχουμε αν είναι έτοιμο ή όχι.. ναι μεν μένει λασπωμένο σχετικά, αλλά δεν πρέπει να αφήνει πολύ μείγμα στο μαχαίρι- ελάχιστο).

Αν θέλετε να το κάνετε εντελώς κόλαση, λιώνετε μια κουβερτούρα και ζεσταίνετε ένα φλιτζάνι του καφέ γάλα φρέσκο(να μη βράσει όμως, απλά να ζεσταθεί). Μόλις λιώσει η κουβερτούρα την ανακατεύετε με το γάλα σιγά σιγά (όσο γάλα πάρει είναι, μέχρι να έχει την ρευστότητα που θέτε. Αν στην αρχή κάνει γρομπαλάκια μην αγχωθείτε, βάλτε την πάλι στη φωτιά και προσθέστε κι άλλο γάλα) και μετά το σιρόπι αυτό το περιχύνετε πάνω στη σοκολατόπιτα (1976 θερμίδες η μπουκιά μετά :P).

Α.. και τέλος για να σας πετυχαίνουν όλα τα κέικ και λοιπά, καλό είναι τα υλικά να είναι πάντα σε θερμοκρασία δωματίου!

Καλή επιτυχία (και περιμένω γνώμες!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Κολασμένη Σοκολατόπιτα

όχι ρε... γιατι μου το κάνεις αυτό...:/:
θα την κάνω μεσα στο σουκου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω ηθελα να την κανω σημερα εκπληξη για τον καλο μου αλλα ειμαι αρρωστη και δεν μπορω να παρω τα ποδια μου, ασε που εχει βαλει και ενα ψητο στο φουρνο και δεν εχω που να την ψησω:P

Απο αυριο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Περιμένω να μου πεις αν πέτυχε! :clapup:

Κι εγώ έχω στο πρόγραμμα να την κάνω αύριο, πήρα σήμερα ότι υλικό μου έλειπε από σουπερμάρκετ.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Με έχετε αγχώσει, ελπίζω να σας πετύχει! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αααααα εγώ έκανα ότι το ξέχασα και δεν ασχολήθηκα... :redface:
μου πήρε ώρα το παστίτσιο, κι ήρθαν και επισκέψεις με ένα ταψάκι γαλακτομπούρεκο στο χέρι.. :redface:
next week :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω ημουν αρρωστη μεχρι χτες, που να βρω κουραγιο να μαγειρευω. Αλλα μια απο αυτες τις μερες σιγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Kαλέ, μην αγχώνεστε.. Απλά όταν βρείτε χρόνο και διάθεση, ενημερώστε με πως έγινε! (έχω ένα άγχος με τις ποσότητες, επειδή εγώ το κάνω με το μάτι πια.. :D Πάντως το μείγμα πρέπει να είναι σαν κρέμα ελαφρώς, όχι σαν μείγμα κέϊκ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Α, πριν φυγεις, ηθελα να σε ρωτησω! Ποσο μεγαλη περιπου ειναι η φορμα που το βαζεις, και ποσο βαθια? Σαν του κεικ περιπου? Γιατι εχω ενα μικρο ταψακι (σχετικα βαθυ ομως) που λεω να βαλω, και θελω να δω μηπως πρεπει να κανω περισσοτερο για να μην γινει πολυ λεπτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Σε κανονική φόρμα το βάζω.. για κέϊκ. Κοίτα αυτό, ούτως ή άλλως δεν φουσκώνει πολύ, είναι σαν ..πίτα! (γι' αυτό το λένε έτσι!)

Καλή επιτυχία, έφυγα.. σχεδόν ήρθαν να με πάρουν κι εγώ είμαι με τις πιτζάμεες!! :blink: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μόλις το έφτιαξα και μυρίζει τέλεια! Αν και λίγο λεπτούλι βγήκε. Γευστικές εντυπώσεις το βράδυ!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Kajira πολύ ωραία η σοκολατόπιτα. Όσοι την δοκίμασαν ενθουσιάστηκαν. Η Ινδή μάλιστα την χαρακτήρισε "τέλεια, σαν από ζαχαροπλαστείο" (αν και δεν μου άρεσε αυτό, θέλω να φωνάζει το γλυκό ότι είναι σπιτικό!:P ). Επίσης δεν ξέρω αν ήταν λόγω γλυκού ή εγώ δεν έβαλα πολύ ζάχαρη (ποτέ δεν βάζω πολύ ζάχαρη στα γλυκά), αλλά βγήκε bitter, που εμένα μου αρέσει πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
σοκολατοπιττα γρηγορη και πραγματικα νοστιμη

250γρ μαυρη σοκολατα λιωμένη
250γρ γαλακτος σοκολατα λιωμένη

1κουπα αλευρι
μιση κουπα ζαχαρη
4 αβγα
200-250 γρ φουντουκια ή αμυγδαλα
100 γρ βουτυρο


ανακατευω όλα εκτος από σοκολατες λιωμένες που μπαινουν στο τέλος.

ψήνω στους 180 προθερμασμενο για 10-12 λεπτά ανάλογα τον φουρνο

το γλυκο ειναι υγρουλι εσωτερικά...σκέτη σοκολαση

συνόδευσέ το με μπάλα παγωτό βανίλια ή και σκέτο ακόμα καλύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σήμερα δοκίμασα μια παραλλαγή των παραπάνω συνταγών.
Τα υλικά συνήθως υπάρχουν στο σπίτι οπότε καλό μαμ. :redface:
Υλικά


  • 50 gr βιτάμ
  • 250 gr σοκολάτα κουβερτούρα
  • 2 αυγά
  • 1/2 φλιτζάνι αλέυρι για όλες τις χρήσεις
  • 1/2 φλιτζάνι ζάχαρη

Εκτέλεση


  1. Λιώνουμε το βούτυρο και τη σοκολάτα.
  2. Χτυπάμε τα αυγά στο μίξερ.
  3. Ρίχνουμε τα υπόλοιπα υλικά και τα χτυπάμε όλα μαζί.
  4. Αδειάζουμε το μίγμα σε βουτυρωμένο ταψάκι.
  5. Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 200 βαθμούς για 15 λεπτά.
Πηγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Συνήθως όταν αναρτώ κάποια συνταγή, την έχω ετοιμάσει λίγο πριν και την έχω φωτογραφίσει ...για να βλέπουμε και οπτικά το γευστικό αποτέλεσμα.....
Πολύ γευστική συνταγή σοκολατόπιτας είναι αυτή του Παρλιάρου

ΥΛΙΚΑ:

120 γρ. κουβερτούρα
110 γρ. βούτυρο
4 αυγά
150 γρ. ζάχαρη κρυσταλλική
60 γρ. αλεύρι
15 γρ. κακάο
ξύσμα από 1 πορτοκάλι

Πολύ εύκολη και πεντανόστιμη....Γιάμι.....
ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
Λιώνουμε τη σοκολάτα με το βούτυρο σε μπεν μαρί ή φούρνο μικροκυμάτων. Χτυπάμε στο μίξερ τα αυγά με τη ζάχαρη έως ότου ασπρίσουν και αφρατέψουν και ενσωματώνουμε στη λιωμένη κουβερτούρα. Προσθέτουμε το αλεύρι με το κακάο κοσκινισμένα, ανακατεύουμε προσθέτοντας το ξύσμα. Γεμίζουμε ένα βουτυρωμένο και αλευρωμένο τσέρκι ή ταψί διαμέτρου 20 εκ. και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 200-210οC για 15-20 λεπτά.

Εγώ από πάνω ρίχνω και μια στρώση merendas.... για έχτρα γεύση....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εφτιαξα μόλις την συνταγή του Παρλιάρου και πρέπει να έχει βγει εκπληκτικό. Από μυρωδιά πάντως σκίζει! Έβαλα κι ένα κουταλάκι του γλυκού μπέικιν πάουντερ, τρεις βανίλιες και ένα κουταλάκι κοφτό του γλυκού κανέλα. Θα σας πω εντυπώσεις όταν το φάμε κιόλας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top