Μοσχάρι κοκκινιστό με πλοφ

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.


Οδηγίες για το μοσχάρι:

  1. Τσιγαρίζουμε το κρέας
  2. Όταν το κρέας πάρει χρωματάκι, ρίχνουμε ψιλοκομμένο κρεμμυδι
  3. Μόλις τσιγαριστεί το κρεμμύδι, ρίχνουμε μια γεμάτη κουταλιά ντοματοπολτό, ψιλοκομμένη ντοματούλα και πράσινη πιπεριά.
  4. Ανακατεύουμε καλά για ένα λεπτό, ρίχνουμε νερό, αλάτι, πιπέρι, κανέλα, πιπέρι(το στογγυλο δε ξέρω πως λέγεται:P) και τρίβουμε λίγο μοσχοκάρυδο για μυρωδιά.
  5. Το αφήνουμε σε σιγανή φωτιά να βράσει.:D
Το πλοφ, είναι κάτι σαν το ποντιακό ριζότο. Με πόντια γιαγιά δε θα μπορούσα να μη το τιμάω συχνα.:D
Οδηγίες για πλοφ:

  1. Τσιγαρίζουμε στο λάδι το ρύζι(εγώ βάζω μπασμάτι γιατί λατρεύω τη μυρωδιά του:redface:).
  2. Στη συνέχεια προσθετουμε τριμμένο καρότο και κρεμμύδι (εγώ για ένα ποτήρι μεγαλο ρύζι βάζω ένα μεσαίο κρεμμύδι και δύο καροτάκια), και τα τσιγαρίζουμε και αυτά.
  3. Προσθέτουμε νερό, αλάτι και το αφήνουμε να βράσει μέχρι το ρυζάκι να απορροφήσει όλο του το νεράκι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εφτιαξα κοκκινιστο χωρις κρεμμυδι κ χωρις σκόρδο και βγηκε μουρλια. Σε ποιον να το πω κ να μη με πιστέψει! Βασικα επρεπε να το μαγειρεψω κ μου χε κολλησει κοκκινιστο. Οταν εκοβα τους κυβους συνεοδητοποιησα μου λειπουν τα βασικα( ψωνισα αλλα κι αλλα κ ξεχασα αυτα- ελεος- φανταζομαι σε ολες μας εχει συμβει. Απογνωση που λετε... Τι να κανω τι να κανω το λαδι εκαιγε κ περιμενε το κρομμυδακι του.. Το οεταω το κρεας κι εγω στην κατσαρολα κ λεω αντε κι οπου μαδ βγαλει.. Παραδοξως βγηκε πεντανοστιμο γιατι το πεθανα στα μπαχαρια... Μου φαινεται θα το ξανακαμω...:D ασε που το τσιγαρισμα το βαραινει ( η δικαιολογια μου σε περιπτωση που δεν πετυχαινε ) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
πωπω πεινασα παλι

πφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top