Αυθεντικό Käsekuchen

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Είναι το αυθεντικό "τυρογλυκό" της Γερμανίας. Ειναι πολύ ελαφρύ και γευστικότατο! :happy: :happy::redface::thumbsup:

Για να δούμε την συνταγή:studying:

Υλικά:
Βάση
330 γρ.αλευρι
125 γρ.ζάχαρη
130 γρ. βούτυρο
2 αυγά
1 φακ. μπέικιν πάουντερ
1 βανίλια
Γέμιση
1 κιλο στραγγιστό γιαούρτι
200 γρ. ζάχαρη
2 φακ. άνθος αραβοσίτου
125 ml γάλα
1 λεμόνι ξύσμα και χυμός
2 αυγά
Εκτέλεση:
Από τα συστατικά της βάσης πλάθουμε τη ζύμη για τον πάτο.
Άπλώνουμε τη ζύμη σε μια διερούμενη φορμα 28 εκ. βουτυρωμένη καλύπτοντας και τα πλαινά μέχρι πάνω.
Βάζουμε τα υλικά για τη γέμιση σε ένα μπώλ και χτυπάμε καλά με το μίξερ.
Ρίχνουμε το μίγμα πάνω στη βάση και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 175' για μία ώρα και 10 λεπτά περίπου.
Viel, viel, viel Erfolg!:clapup:
Tipp!: Ενας καλός τρόπος για να γίνει η βάση είναι να βάλετε τη ζύμη ανάμεσα σε λαδόκολλα και να την ανοίξετε με τον πλάστη σε διάμετρο περίπου 36 εκ. Το μίγμα της γέμισης ειναι πολύ ρευστό όταν φτιάχνετε.

υγ: περιμένω φώτο από τα δικά σας!
K%C3%A4sekuchen+der+Beste.JPG
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Καλε σου ηρθε η όρεξη για γαστρονομίες?? Εγω προτιμω να τα τρωω, οποτε φωτο δεν προκειται να δεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλε σου ηρθε η όρεξη για γαστρονομίες?? Εγω προτιμω να τα τρωω, οποτε φωτο δεν προκειται να δεις :P

Μου ηρθε ja:redface:
Εσυ θα μου το κανεις να φαω σπιτι σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top