Ιταλικά νιόκι με λαχανικά

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Μετά από μια έμπνευση που είχα σήμερα,είπα να μοιραστώ μαζί σας αυτή την υπέροχη συνταγή. :redface:

Λογικά θα υπάρχουν διάφορες παραλαγές,
αλλά εγώ την έκανα μόνη μου.
Είχα ένα πακετάκι νιόκι και μερικά κομμένα λαχανικά στην κατάψυξη και είπα να τα συνδυάσω. :redface:



Λοιπόν.. Το τι έκανα είναι πάρα πολύ απλό,αλλά θα αναφέρω και τα υλικά,αν θέλει κάποιος να το φτιάξει:

1 πακέτο ιταλικά νιόκι
Διάφορα κομμένα λαχανικά που διατηρούνται στην κατάψυξη (μπορείτε να τα βρείτε σε πολλά ψυγεία supermarket) (έβαλα περίπου 1/4 της συσκευασίας)
Χυμός ντομάτας (έβαλα λίγο παραπάνω από το μισό ) (μιλάμε για το μέτριο κουτάκι)
Τυρί φέτα (όσο θέλετε,εγώ έβαλα γύρω στα 2 κομμάτια)
Αλάτι,κόκκινο και μαύρο πιπέρι,πάπρικα
2 κουταλάκια σούπας λάδι

Εκτέλεση:
Γεμίζετε μια κατσαρολίτσα με νερό,βάζετε και λίγο αλάτι μέσα. Αφήνετε 1-2 λεπτά να πάρει μια βράση.
Βάζετε τα λαχανικά μέσα και αφήνετε για 2-3 λεπτά.
Έπειτα ρίχνετε τα νιόκι (αυτά γίνονται έτσι και αλλιώς μέσα σε 3-4 λεπτά,το λέει και η συσκευασία πάνω)
Ρίχνετε μετά κόκκινο και μαύρο πιπέρι,πάπρικα,και παραπάνω αλάτι αν θέλετε.
Καθώς επίσης και όποιο άλλο μπαχαρικό σας αρέσει!
Τα αφήνετε να βράσουν αυτά τα 3-4 λεπτά όσο θα γίνονται και τα νιόκι.
Έπειτα τα σουρώνετε,αλλά είναι καλό να αφήσετε λίγο νεράκι μέσα,καθώς μετά θα μπεί και ο χυμός ντομάτας.
Αφού ρίξετε τον χυμό,τα αφήνετε να πάρουν μια καλή βράση όλα μαζί.
Σε αυτό το σημείο εγώ έριξα και τις 2 φέτες από τυρί φέτα. (ήταν μέτριες)
Έπειτα κλείνετε το μάτι και σερβίρετε! Τόσο απλό!

Αυτή η μερίδα είναι περίπου για 3 άτομα.
Αλλά μπορείτε να βάλετε και 2 πακέτα νιόκι π.χ. και απλά διπλασιάζετε τις δόσεις σε όλα τα υλικά (λαχανικά,χυμός ντομάτας,στο λάδι κλπ)
Γενικά εγώ τα έκανα αρκετά με το μάτι,είναι πραγματικά πανεύκολη συνταγή,πολύ νόστιμη και υγιεινή.
Καλή επιτυχία!! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Τι είναι τα ιταλικά νιόκι;:redface:
Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ!

Τις φέτες φέτας (:P) τις ανακάτεψες-έλιωσες, ή απλώς τις έβαλες μέσα στην κατσαρόλα κι έλιωσαν;

Υγ. Είναι δυνατό να λιώσει η φέτα από τη θερμότητα (κι όχι από θριμματισμό-ξεκοίλιασμα);:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αναλόγως τι φέτα θα βάλεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Τα νιόκι πατάτας είναι ένα από τα πιο δημοφιλή πιατα σε όλο τον κόσμο . Υπάρχουν πολλές άλλες ποικιλίες: με σιμιγδάλι ,με αλεύρι από καλαμπόκι , και άλλα συστατικά, σύμφωνα με την τοπική παράδοση.

Τα νιόκι ειναι μικρά κομμάτια ζύμης, συνήθως με στρογγυλό σχήμα, που είναι βρασμένα σε νερό ή ζωμό που στη συνέχεια σερβίρονται με διάφορες σάλτσες.
Από το 1880 , τα νιόκι πατάτας άρχισαν να εξαπλώνονται και όλες οι άλλες ποικιλίες σιγά-σιγά ξεχάστηκαν.
click.
:)

Όσο για το τυρί. Απλά έκοψα σε κομματάκια την φέτα,και το έριξα μέσα. Έλιωσαν από την θερμότητα δηλαδή.
Πάντως υπάρχουν πολλές παραλλαγές από όσο έψαξα.
Εγώ π.χ. συνήθως τα φτιάχνω με κρέμα γάλακτος,μανιτάρια και ζαμπόν.
Αλλά γίνονται με διάφορες σάλτσες,ιταλικές και μη. Με ελιά ή χωρίς.
Είναι πολύ χορταστικά και νόστιμα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
:)

Όσο για το τυρί. Απλά έκοψα σε κομματάκια την φέτα,και το έριξα μέσα. Έλιωσαν από την θερμότητα δηλαδή.
Πάντως υπάρχουν πολλές παραλλαγές από όσο έψαξα.
Εγώ π.χ. συνήθως τα φτιάχνω με κρέμα γάλακτος,μανιτάρια και ζαμπόν.
Αλλά γίνονται με διάφορες σάλτσες,ιταλικές και μη. Με ελιά ή χωρίς.
Είναι πολύ χορταστικά και νόστιμα. :redface:

Δεν είναι δύσκολο να τα φτιάξει κάποιος και μόνος του πάντως, γιατί τα έτοιμα είναι κάπως ακριβά για "ζυμαρικό".
Τα έχω φτιάξει με κρεμμύδι, καλαμπόκι, λουκάνικο και λίγη κρέμα γάλακτος. Θάνατος θερμιδικός, αλλά είναι από τα καλύτερα φαγητά που έχω φάει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ηρώ. Συνταγή. Τώρα. Σλουρπ. :P :popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ηρώ. Συνταγή. Τώρα. Σλουρπ. :P :popcorn:
:hehe:

Λοιπόν.. έχουμε και λέμε:
Για τα νιόκι
4-5 πατάτες μεσαίου μεγέθους
περίπου 2 κούπες αλεύρι
1 αυγό
αλάτι

Βράζουμε τις πατάτες και είτε τις περνάμε από τον μύλο (όσοι έχουν), είτε τις λιώνουμε με πηρούνι, είτε τις χτυπάμε ελαφρώς στο μουλτι.
Τα ανακατεύουμε όλα μαζί και με το χέρι μας κάνουμε ό,τι κάνουμε φτιάχνοντας μια οποιαδήποτε ζύμη. Ζυμώνουμε. Σκοπός είναι να μη μας βγει πολύ σφιχτή, γιατί θα σημαίνει ότι έχουμε ρίξει παραπάνω αλεύρι και θα βγάζει τη γεύση της αλευρίλας.
Αφού την ετοιμάσουμε, βάζουμε λίγο αλεύρι σε μια επιφάνεια και φτιάχνουμε ένα μακρύ κορδόνι από τη ζύμη, το οποίο κόβουμε σε κυβους. Το κορδόνι να έχει πάχος περίπου 2 εκατοστών.

Αφού τα κόψουμε τα ρίχνουμε σε νερό που βράζει και είναι έτοιμα όταν ανέβουν στην επιφάνεια.
Έχουμε φροντίσει η σάλτσα να είναι έτοιμη, γιατί θέλουν αμέσως να ανακατευτούν με τη σάλτσα.


Για τη σάλτσα
κρεμα γάλακτος
λουκανικα κοκτειλ ή φρανκφουρτης
καλαμποκι
κρεμμυδι
τυρί κιτρινο (προτιμώ το ρεγκάτο, βάλ' τε ό,τι θέλετε)
αλατι, πιπερι

Κόβουμε το κρεμμύδι σε πολύ ψιλές ροδέλες. Σκοπός είναι αφού τσιγαριστεί ελαφρώς και βράσει με τα υπόλοιπα υλικά να βγει κάπως ινώδες το μίγμα (γι' αυτό και λέω πολύ ψιλές ροδέλες). Το τσιγαρίζουμε λοιπόν και ριχνουμε τα λουκάνικα, τα οποία έχουμε και αυτά κόψει σε λεπτές φέτες, μέχρι να πάρουν χρώμα. Προσθέτουμε το καλαμπόκι, αλατοπιπερώνουμε και τέλος την κρέμα γάλακτος. Όταν είναι έτοιμη ρίχνουμε λίγο τριμμένο τυρί και προσθέτουμε σε όλη αυτή την πανδαισία τα νιόκι, που μόλις έχουμε βγάλει από τη φωτιά.
Απολαμβάνουμε!

Οφού βραδιάτικο τι μου κάνατε. Μου τρέχουν τα σάλια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
:hehe:

Λοιπόν.. έχουμε και λέμε:
Για τα νιόκι
4-5 πατάτες μεσαίου μεγέθους
περίπου 2 κούπες αλεύρι
1 αυγό
αλάτι

Βράζουμε τις πατάτες και είτε τις περνάμε από τον μύλο (όσοι έχουν), είτε τις λιώνουμε με πηρούνι, είτε τις χτυπάμε ελαφρώς στο μουλτι.
Τα ανακατεύουμε όλα μαζί και με το χέρι μας κάνουμε ό,τι κάνουμε φτιάχνοντας μια οποιαδήποτε ζύμη. Ζυμώνουμε. Σκοπός είναι να μη μας βγει πολύ σφιχτή, γιατί θα σημαίνει ότι έχουμε ρίξει παραπάνω αλεύρι και θα βγάζει τη γεύση της αλευρίλας.
Αφού την ετοιμάσουμε, βάζουμε λίγο αλεύρι σε μια επιφάνεια και φτιάχνουμε ένα μακρύ κορδόνι από τη ζύμη, το οποίο κόβουμε σε κυβους. Το κορδόνι να έχει πάχος περίπου 2 εκατοστών.

Αφού τα κόψουμε τα ρίχνουμε σε νερό που βράζει και είναι έτοιμα όταν ανέβουν στην επιφάνεια.
Έχουμε φροντίσει η σάλτσα να είναι έτοιμη, γιατί θέλουν αμέσως να ανακατευτούν με τη σάλτσα.


Για τη σάλτσα
κρεμα γάλακτος
λουκανικα κοκτειλ ή φρανκφουρτης
καλαμποκι
κρεμμυδι
τυρί κιτρινο (προτιμώ το ρεγκάτο, βάλ' τε ό,τι θέλετε)
αλατι, πιπερι

Κόβουμε το κρεμμύδι σε πολύ ψιλές ροδέλες. Σκοπός είναι αφού τσιγαριστεί ελαφρώς και βράσει με τα υπόλοιπα υλικά να βγει κάπως ινώδες το μίγμα (γι' αυτό και λέω πολύ ψιλές ροδέλες). Το τσιγαρίζουμε λοιπόν και ριχνουμε τα λουκάνικα, τα οποία έχουμε και αυτά κόψει σε λεπτές φέτες, μέχρι να πάρουν χρώμα. Προσθέτουμε το καλαμπόκι, αλατοπιπερώνουμε και τέλος την κρέμα γάλακτος. Όταν είναι έτοιμη ρίχνουμε λίγο τριμμένο τυρί και προσθέτουμε σε όλη αυτή την πανδαισία τα νιόκι, που μόλις έχουμε βγάλει από τη φωτιά.
Απολαμβάνουμε!

Οφού βραδιάτικο τι μου κάνατε. Μου τρέχουν τα σάλια :P

Υπέροχη συνταγή!:D

Εγώ, στο φοιτητόσπιτό μου, έφτιαξα spaghetti με κόκκινη μανιταρόσαλτσα για ... βραδινό.:| :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Να θέσω ένα ερώτημα; Τα μπαχαρικά γιατί δε τα βάζουμε μετά του σούρωμα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
Να θέσω ένα ερώτημα; Τα μπαχαρικά γιατί δε τα βάζουμε μετά του σούρωμα; :hmm:
Σωστή παρατήρηση. Αν βάλουμε τα μπαχαρικά πριν του σούρωμα, μέρος της γεύσης και του αρώματός τους θα χαθεί.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top