Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πέτρο τη δοκίμασα ακριβώς όπως λέει και είναι όνειρο :) Γενικά ψοφάω για μαυρομάτικα :D
Πάντως με το φρέσκο κρεμμυδάκι δεν ξέρω τι να κάνω. Το ξέπλυνα αλλά και παλι το χαμένο εκεί να με καίει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πέτρο τη δοκίμασα ακριβώς όπως λέει και είναι όνειρο :) Γενικά ψοφάω για μαυρομάτικα :D
Πάντως με το φρέσκο κρεμμυδάκι δεν ξέρω τι να κάνω. Το ξέπλυνα αλλά και παλι το χαμένο εκεί να με καίει!

Έχει σκεφτεί το ενδεχόμενο να μην σου αρέσει το κρεμμύδι ή γενικώς τα πολύ καυτερά; Μείωσε αρκετά την ποσότητα ή βγάλ'το εντελώς από την συνταγή. Το φρέσκο κρεμμύδι καίει πολύ (γι' αυτό κι εμένα μ'αρέσει πολύ. Μάλιστα όταν τρώω φασολάκια που δεν μου πολυαρέσουν, συνηθίσω να μασάω λίγο φρέσκο κρεμμυδάκι ή σκόρδο να καλύπτει την γέυση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Βασικά τρελαίνομαι για τσιγαρισμένο κρεμμύδι. Το ωμό είναι αλήθεια μου πέφτει βαρύ, αλλά όχι γενικά δεν έχω πρόβλημα με τις έντονες γεύσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Πάντως με το φρέσκο κρεμμυδάκι δεν ξέρω τι να κάνω. Το ξέπλυνα αλλά και παλι το χαμένο εκεί να με καίει!

Μήπως να το τσιγάριζες κι αυτό ελαφρά για να φύγει η αψάδα του; Λογικά θα ταιριάξει σε μαγειρευτή σαλάτα (πατατοσαλάτα ή πιάζ), αλλά μάλλον όχι σε φρέσκια, όπως μαρουλοσαλάτα. :hmm: Διαφορετικά το βάζεις σε πίτα ή κάνεις σπανακόρυζο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
συνήθως η μυρωδιά του κρεμμυδιού ή του σκόρδου εξουδετερώνεται με το μαιντανό αν δεν πετύχει καμία από τις παραπάνω μεθόδους ίσως αν έκανες ενα είδος πεστο στο μπλέντερ με το κρεμμυδάκι κ τον μαϊντανό να μην είχε τόσο έντονη μυρωδιά:hmm: Τωρα αν εννοείς ότι η ήδη φτιαγμένη πατατοσαλα εχει βαριά γεύση μπορείς να την βάλεις στο φούρνο να ψηθεί νομίζω ότι θα μετριάσει τη μυρωδιά το ψήσιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτή η σαλάτα γίνεται ιδανικά με τα λεγόμενα «μαυρομμάτικα» φασόλια.
η πλακα ειναι οτι προτιμω με ασπρα φασολια ,παρα με μαυροματικα(που μου φαινονται λιγο πικρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Συνταγή για cheese cake ειπέ κανείς ή να πω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
πες - και να είπε κανένας , οι συνταγές είναι σαν τις απόψεις που είναι σαν τα οπίσθια

όλοι έχουνε από μία και ούτως ή άλλως η δικιά μας είναι πάντα η καλύτερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
οφτόπικ :


ΒΕΝΕΤΣΙΑΝΙΚΟ ΡΥΖΟΓΑΛΟ
ΥΛΙΚΑ:
650 γρ. γάλα
260 γρ. κρέμα γάλακτος
1 κλωναράκι βανίλιας κομμένο κάθετα στη μέση
50 γρ. ζάχαρη κοινή
¼ κουτ. του γλυκού κανέλα
ξύσμα από 1 πορτοκάλι
90 γρ. σταφίδες
3 κουτ. της σούπας κονιάκ
100 γρ. ρύζι αρμπόριο ή γλασέ

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Τοποθετούμε τις σταφίδες μέσα στο κονιάκ και τις αφήνουμε να μουλιάσουν. Σε μία κατσαρόλα τοποθετούμε το γάλα, την κρέμα και τη βανίλια. Όταν πάρει βράση αποσύρουμε από τη φωτιά και ρίχνουμε τη ζάχαρη, την κανέλα και το πορτοκάλι. Αδειάζουμε το ρύζι μέσα στο βρασμένο γάλα και τοποθετούμε σε χαμηλή φωτιά ανακατεύοντας για 30-35 λεπτά έως ότου το ρύζι χυλώσει. Κατεβάζουμε από τη φωτιά, αφαιρούμε το κλωναράκι της βανίλιας και προσθέτουμε τις σταφίδες τις οποίες έχουμε στραγγίξει από το κονιάκ. Σερβίρουμε κατά προτίμηση, χλιαρό.


σιχαίνομαι τις σταφίδες αλλά κατά τα άλλα παρλιάρος ρουλς :D


πηγή 1


πηγή 2



οντόπικ :

Κουίζ : βρείτε τις εμφανείς επιρροές και κερδίστε μια συνταγή :

Ο παλαιοπώλης με το Ντάτσουν στην γειτονιά μου :
Έχεις σκουριασμένα-φθαρμένα έπιπλα ;

Έχεις ανταλλακτικά αυτοκινήτου που δεν έχεις τι να τα κάνεις ;

Έχεις υλικά που είσαι έτοιμος να πετάξεις ;

Ε λοιπόν ο Βαγγέλας έχει την λύση !
Η Μάρω :

Έχεις πατάτες μαγειρεμένες;

Έχεις πατάτες που δεν ξέρεις τί να τις κάνεις;

Έχεις πατάτες που είσαι έτοιμος να τις πετάξεις;


Ε λοιπόν η Μάρω έχει την λύση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
λοιπον ειναι πολυ απλο και γευστικο!
αρχικα βραζετε ριζι
σε ενα τιγανι τσιγαριζετε λιγες πιπεριες τις βαζετε σε ενα πιατο
μετα βαζετε στο τιγανι λιγο μπεικον η ζαμπον,το βγαζετε και το βαζετε στο ιδιο πιατο με τις τσιγαρισμενες πιπεριες και μετα βαζετε στο τιγανι λιγη ψιλοκομμενη φετα αλλα για ελαχιστο χρονο για να μην λιωσει και κολλησει στο τηγανι(το χω παθει:P)
μετα βαζετε στο τηγανι ολα αυτα που εχετε τσιγαρισει, και βαζετε στο τιγανι 1/4 του φλιτζανιου ασπρο κρασι για να παρει την γευση και αμεσως μετα πιχνετε το ριζι και ανακατευετε πολυ καλα για σχεδον 2 λεπτα!βαζετε αλατι, πιπερι και οτι αλλο μπαχαρικο εχει το σπιτι και νομιζετε οτι του παει και τελος αμα εχετε βαζετε 2 κουταλιες της σουπας σογιας(προαιρετικα)
καιιιιιιιιιιι ετοιμο!
καλη ορεξη! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παιδιά, έχει κανείς καμία καλή συνταγή για μπομπότα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
xaxaxxaxaa
Πως σου ρθε μαρή η μπομπότα;
Έχεις καλαμποκίσιο αλεύρι; Αυτό εννοείς μπομπότα; Αν ναι, τότε έχω από γιαγιά. Όμως μπορεί να την έχεις μαθημένη αλλιώς εσύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ, φιλενάδα, δεν έχω φάει ποτέ... :eek:
Ίσως μας είχε φέρει/φτιάξει η γιαγιά μου όταν ήμαστε μικρά, σε κάποια κρίση νοσταλγίας, αλλά ειλικρινά δεν έχω καμία ανάμνηση της γεύσης της! Πάντως για το ίδιο πράγμα μιλάμε, με καλαμποκάλευρο (ή πολέντα, στα ξενικά :hehe: ) και άλλα καλά.
Αν βρεις κάτι, θα με θυμηθείς;; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Γιδάκι είναι πανεύκολη!
Εμένα η γιαγιά μου την έκανε πολύ συχνά και προσωπικά έχω επιχειρήσει μια φορά να την κάνω με αλεύρι που μου έδωσε η ίδια. Αντικειμενικά κρίνοντας ήταν πολύ κατώτερη της γιαγιάς μου, αλλά το ρίχνω στον ξυλόφουρνο που δεν έχω! :P

Όταν λέμε μπομπότα εγώ πάντως εννοώ την αλμυρή.
Οπότε κοίτα τι κάνεις.
Βάζεις 3 χούφτες αλεύρι [να είναι μπαμπάτσικες χούφτες] καλαμποκίσιο αλεύρι και 1 χούφτα αλεύρι σιταριού σε ένα μπολ. Κάνεις μια τρύπα στη μέση, όπως κάνουμε σε όλες τις ζύμες και ρίχνεις καυτό νερό! Όχι χλιαρό! φαντάσου ότι πρέπει να είναι τόσο που ίσα ίσα αντέχουν τα χέρια σου για να το ζυμώσεις. Βάζεις αλάτι και μισή κούπα ελαιόλαδο και προσθέτεις νερό μέχρι να γίνει ένα ζυμάρι που να μπορεί να χυθεί στο ταψί. Όχι πολύ νερουλό, ούτε πολύ σφιχτό.
Τις συνταγές που λένε ακριβώς πόσο νερό μην τις λαμβάνεις και πολύ υπ΄όψιν. Δεν μπορείς να υπολογίσεις το νερό. Γιατί έχει σημασία το αλεύρι που θα βάλεις.
Τη βάζεις στο ταψί και ρίχνεις λίγο ελαιόλαδο από πάνω.
Ψήνεις στο φούρνο και έτσι αχνιστή που είναι συνοδεύεις με φέτα και μιαμμμμμμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ποιοι μηνες ειναι καταλληλοι να παιρνουμε ντοματες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ξερεις καποιος ποτε ειναι η εποχη και γενικοτερα καποιων αλλων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ντοματες συνηθως οταν εχει ζεστη, δηλαδη καλοκαιρι! Πιπεριες επισης καλοκαιρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:clapup: Τα burger του fockou :clapup:

Πάμε και αγοράζουμε τα κατεψυγμένα burger Captain Iglo που υπάρχουν σε όλα τα super market. Σύμφωνα με τις οδηγίες αυτα θέλουν ψήσιμο 22 λεπτά στο φούρνο. Τα βάζω σε αντικολλητκό χαρτί στο φούρνο και τους αλλάζω πλευρά στα 10 λεπτά.Το 1 είνα burger κοτόπουλου και το άλλο burger ψαριού.


Αγοράζω στρογγυλά ψωμάκια και τους βάζω βιτάμ. Μέσα τους βάζω τυρί ένταμ που λιώνει και είναι νόστιμο και μια φέτα ντομάτα στο καθένα για να λιώσει λιγο και να γεμίσει με το χυμό της τα ψωμάκια. Τα βάζω στην τοστέρια για 2,3 λεπτά.


Βγάζω τα ψωμάκια τα ανόίγω και βάζω
στο burger κοτόπουλου
Μαρούλι, κρεμύδι,κέτσαπ, μουστάρδα,φέτα
και στου ψαριού
Μαρούλι, κρεμύδι και μαγιονέζα και λίγοτερο από πριν φέτα.


Τα βάζω στα ψωμάκια και τέλος τα burger.






Κριτικές από μένα
Επειδή χρησιμοποίησα Light υλικά (μαγιονέαζα) το burger είναι πολύ υγιεινό. Νομίζω ότι η μαγκιά που έκανα ήταν να βάλω ντομάτα και φέτα. Μπράβο μου/ Λάθος επιλογή το ψωμι έπρεπε να βάλω πιο μεγάλα αλλά δεν εβρισκα. Σε γενικές γραμμές μου άρεσε πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Εποχες οταν ο Πετρετζικης δεν ηταν τοσο διασημος και μου απαντουσε σε φωτογραφιες που το εστελνα σε προσωπικο μηνυμα για συμβουλες

Ναι αυτα ειναι ζουμερα ντονατ απ τα τοτε χερακια μου

1637420285386.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top