Πανεύκολη μπουγάτσα!

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Υλικά
1 πακέτο φύλλο σφολιάτας
700ml γάλα φρέσκο
6 κουτ σούπας γεμάτες κορν φλάουρ άοσμο
2 φλ τσ ζάχαρη
2 κουταλιές μαργαρίνη
2 κρόκους
2 βανίλιες
άχνη ζάχαρη και κανέλα για πασπάλισμα

Εκτέλεση
Σε κατσαρόλα βάζω το γάλα κρύο, την ζάχαρη, το κορν φλάουρ και ανακατεύω διαρκώς, σε μέτρια φωτιά, μέχρι να πήξει η κρέμα. Στο τέλος ρίχνω τις βανίλιες, τη μαργαρίνη, τους κρόκους και την αφήνω να κρυώσει ελαφρώς.
Στρώνω σε ταψί μακρόστενο (35χ25 ) το ένα φύλλο σφολιάτας, ρίχνω μέσα την κρέμα και γυρνάω τα πλαϊνά της ζύμης πάνω στην κρέμα. Βάζω απο πάνω το δεύτερο φύλλο και την ζύμη που είναι έξω απ'το ταψί τη βάζω κάτω από το πρώτο φύλλο σαν να το αγκαλιάζει.Τρυπάω την επιφάνεια με οδοντογλυφίδα ή πιρούνι για να μη φουσκώσει η σφολιάτα.
Ψήνω στους 200 βαθμούς για 50 λεπτά περίπου, την αφήνω να κρυώσει λίγο πριν την κόψω και ρίχνω από πάνω ζάχαρη άχνη και κανέλα.

Την δοκιμάσαμε σήμερα και ήταν τέλεια!! Δεν περιμενα κι εγω να ειναι τοσο ευκολη !!:D
Προσοχή όταν θα βαλετε τα τρία πρώτα υλικα θέλει συνέχεια ανακατεμα για να μην κολλήσει η κρεμα.

Καλή σας όρεξη!!!:D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Μχμμ, θα το προσπαθήσουμε και θα ανεβάσουμε αποτελέσματα :D
Ευχαριστούμε για την συνταγή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Μχμμ, θα το προσπαθήσουμε και θα ανεβάσουμε αποτελέσματα :D
Ευχαριστούμε για την συνταγή :)
Αν γενικά τρώτε μπουγάτσα να την κάνετε βγαίνει πολύ ωραία !!:)

Υγ Οποίος δεν έχει μαργαρίνη μπορεί να βάλει και βιταμ .Ακόμα, όταν ριχνεις τα τελευταία υλικά στην κρεμα που έχει πήξει λίγο, τα ανακατευεις πάνω στο ζεστό, αλλά σβησμένο μάτι της κουζίνας, για να ανακατευτούν καλά όλα μαζι .Οποίος θέλει μπορεί να βουτυρωσει και το ταψί πριν βάλει το πρώτο φύλλο μέσα για να μην κολλήσει σίγουρα μετά που θα την κοβει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αν γενικά τρώτε μπουγάτσα να την κάνετε βγαίνει πολύ ωραία !!:)

Υγ Οποίος δεν έχει μαργαρίνη μπορεί να βάλει και βιταμ .Ακόμα, όταν ριχνεις τα τελευταία υλικά στην κρεμα που έχει πήξει λίγο, τα ανακατευεις πάνω στο ζεστό, αλλά σβησμένο μάτι της κουζίνας, για να ανακατευτούν καλά όλα μαζι .Οποίος θέλει μπορεί να βουτυρωσει και το ταψί πριν βάλει το πρώτο φύλλο μέσα για να μην κολλήσει σίγουρα μετά που θα την κοβει!!

ή βουτυρο (ιδανικοτερη και πιο αρωματικη επιλογη) :)

Η κρεμα γινεται πιο καλη με ψιλο σιμιγδαλι, αλλα δεν θυμαμαι αναλογια και βαριεμαι να ψαξω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πολυ ωραια κι ευκολη θα την κανω κι εγω με την πρωτη ευκαιρια ;)
Ασχετο, δοκιμασα να φτιαξω χαλβα κ μου απετυχε παταγωδως, δε διαβασα στο ιντερνετ, μια γνωστη κυρια μου την ειπε αλλα μαλλον κατι λαθοσ μου ειπε κ απογοητευτηκα διοτι με τη ζαχαροπλαστικη τα πηγαινω πολυ καλα... :/ καμμια συνταγη για χαλβα εχουμε;; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Για τον χαλβά θα χρειαστούμε...
Υλικά
1 φλιτζ. ελαιόλαδο
2 φλιτζ. σιμιγδάλι χοντρό
3 φλιτζ. ζάχαρη
4 φλιτζ. νερό
2 ξυλάκια κανέλας
150 γρ. αμύγδαλα ή καρύδια, ψιλοκομμένα
κανέλα σε σκόνη, για πασπάλισμα

Εκτέλεση...
Ζεσταίνουμε το ελαιόλαδο σε μια βαθιά κατσαρόλα, σε μέτρια φωτιά, χωρίς να το αφήσουμε να κάψει, γιατί ο χαλβάς θα μυρίζει έντονα.

Ρίχνουμε το σιμιγδάλι και το καβουρδίζουμε, ανακατεύοντας συνεχώς με ξύλινη κουτάλα για 10 - 12 λεπτά, μέχρι να πάρει χρώμα.

Παράλληλα βράζουμε για 5 λεπτά σε χαμηλή φωτιά τη ζάχαρη, το νερό και τις κανέλες. Δεν μας νοιάζει να φτιάξουμε σιρόπι, αλλά να λιώσει η ζάχαρη και να βγουν τα αρώματα της κανέλας.

Οταν καβουρδιστεί το σιμιγδάλι, τραβάμε την κατσαρόλα από τη φωτιά, προσθέτουμε τους ξηρούς καρπούς και ρίχνουμε το καυτό μείγμα ζάχαρης, ανακατεύοντας προσεκτικά γιατί πιτσιλάει και καίει, σαν λάβα.

Χαμηλώνουμε τη φωτιά και ξαναβάζουμε πάλι επάνω την κατσαρόλα. Ανακατεύουμε, καπακώνουμε και αφήνουμε για 2 - 3 λεπτά, μέχρι ο χαλβάς να κοχλάσει και να σωθούν τα υγρά.

Αφαιρούμε τα ξύλα κανέλας και τον αδειάζουμε στην κλασική φόρμα του κέικ με την τρύπα. Αφήνουμε να σταθεί για περίπου 20 λεπτά, ώστε να ξεφορμαριστεί χωρίς πρόβλημα. Αναποδογυρίζουμε τη φόρμα σε μια πιατέλα, γαρνίρουμε με τους ξηρούς καρπούς και πασπαλίζουμε με κανέλα. Ο χαλβάς σφίγγει καθώς κρυώνει.

Μερικές συμβουλές...
Αν αφήσουμε το λάδι να κάψει, ο χαλβάς θα μυρίζει έντονα.
Μπορούμε να αντικαταστήσουμε το ελαιόλαδο με σπορέλαιο ή να βάλουμε μισή ποσότητα από το ένα και μισή από το άλλο. Ετσι, ο χαλβάς γίνεται πιο ελαφρύς.
Το συνεχές ανακάτεμα στο καβούρδισμα είναι απαραίτητο, γιατί το σιμιγδάλι αρπάζει εύκολα. Σκοπός είναι να ψηθεί σιγά-σιγά, όχι να καεί.
Αν θέλουμε να προσθέσουμε σταφίδες, αφαιρούμε 1-2 κουταλιές από τη ζάχαρη, για να μη διακινδυνεύουμε το αποτέλεσμα να παραείναι γλυκό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Την πρωτη φορα την πατησα και το καψα, για ενα λεπτο πραγματικα το αφησα πραγματικα κ μου αρπαξε. Το ξαναπιανω απτην αρχη κ δε μου εγινε μειγμα ετσι αρχισα να ριχνω κι αλλο λαδι.... Κατα συνεπεια βγηκε μια λαδερη αηδια. Αρα δεν θελει να γινει μειγμα, απλωσ να παρει χρωμα και μετρια φωτια. Εγω φαντασου περιμενα να καψει λεσ κι ετοιμαζομαι για τηγανισμα :D Ε δε μου τα χαν πει σωστα....:( Επισησ ηξερα για συνδυασμο σιμιγδαλι ψιλο κ χοντρο- νομιζω εκει δεν ειναι προβλημα ετσι; Θα το ξαναπροσπαθησω, που θα μου παει...
Ευχαριστω Μαιρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top