Πώς προτιμάτε την αλμυρή κρέπα ή το τοστ σας;

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
στο τοστ βάζω : τυρί, αυγό και ρώσικη αν μου βρίσκεται στο σπίτι
στην αλμυρή κρέπα : τυρί, πιπεριές, ρώσικη, κοτόπουλο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
η αλμυρη κρέπα: γαλοπούλα,τυρί,μανιτάρια,πιπεριά, μπεικον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
πωπω τι μου κανετε ρε και πειναω :|:
1η εκδοχη αλμυρης κρεπας: κασερι, φετα, ντοματα, ελια
2η εκδοχη: κασερι, καλαμποκι, πατατες τηγανιτες και κοτομπουκες :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
πωπω τι μου κανετε ρε και πειναω :|:
1η εκδοχη αλμυρης κρεπας: κασερι, φετα, ντοματα, ελια
2η εκδοχη: κασερι, καλαμποκι, πατατες τηγανιτες και κοτομπουκες :inlove:
επειδη πεινουσα εγραψα :P:whistle:

υπαρχει θεμα κ γλυκια κρεπα;;; :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
Δε ντρέπεστε παλιόπαιδα; Με κάνατε και πείνασα!! Με αναγκάσατε να πάρω τηλέφωνο τη μητέρα μου και από στιγμή σε στιγμή θα μας φέρει ένα πυρέξ κρέπες φούρνου με διάφορα είδη τυριών, ζαμπόν, μικρά κομματάκια μπέικον και κρέμα γάλακτος. Για τιμωρία σας κοιτάξτε:



Υ.Γ. Μιαμ-μιουμ, μιαμ-μιουμ, μιαμ-μιουμ . . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Τυρι, μανιταρια, ζαμπον, ντοματα. Οι πιο ωραιες ομως ειναι οι γλυκιες κρεπες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agio_Tost

Νεοφερμένος

Η Agio_Tost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Στηθος κοτοπουλο ντοματα κασερι μανουρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Γλυκια(κρεπα): Σοκολατα(αναμεικτη), Μπισκοτο OREO
Αλμυρο(σαντουιτς): Κοτοπουλο, Μπεικον, Ουγγαρεζα, Πατατακια, Τυρι
Μπιφτεκι, Τυρι, Ντοματα, Πατατακια, Τυροσαλατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Στο τοστ γαλοπούλα και κασέρι..
Κρέπα αλμυρή σπάνια τρώω οπότε και εκεί κασέρι/αλλαντικά ίσως και κοτόπουλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
ξεχασα να πω για το τοστ :P

γαλοπουλα, μπεικον, κασερι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο τοστ: τυρι, γαλοπούλα/ζαμπόν, μαγιονέζα, μαρούλι, αν έχω πατατάκια
Στην κρέπα: τυρί, μπέικον, πιπεριές, μανιτάρια, πιπέρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ζαμπόν, τυρί, μανιτάρια, μουστάρδα, ντομάτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Άν δεν έχει μέσα μαγιονέζα δεν αξίζει να λέγεται "αλμυρή κρέπα''.
Την κρέπα την αλμυρή θα τη σέβεστε.
Επίσης, το τόστ το θέλω πάντα με πατατάκια ρίγανη.
Είμαι της υγιεινής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Άν δεν έχει μέσα μαγιονέζα δεν αξίζει να λέγεται "αλμυρή κρέπα''.
Την κρέπα την αλμυρή θα τη σέβεστε.

σπιτική η μαγιονέζα υποθέτω (μιλάμε για λιγότερο από 10' για μία δόση). Αλλιώς τι κέρατο σεβασμός με τις χέλλμανσ και τις κραφτ που μόνο μαγιονέζες δεν τις λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
σπιτική η μαγιονέζα υποθέτω (μιλάμε για λιγότερο από 10' για μία δόση). Αλλιώς τι κέρατο σεβασμός με τις χέλλμανσ και τις κραφτ που μόνο μαγιονέζες δεν τις λες;

Σπιτική φιάχνω ναι:thumbup:
Οι μαγιονεζες του σουπερ μαρκετ ειναι απαισιες. Αγευστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Σπιτική φιάχνω ναι:thumbup:
Οι μαγιονεζες του σουπερ μαρκετ ειναι απαισιες. Αγευστες.

έτσι ντε! Κατ' αρχήν, πέραν γεύσης, τι χημικούρα παίζει να κουβαλάνε ώστε να παραμένουν στα ράφια για μήνες εκτός ψυγείου; Όταν η σπιτική αντέχει στην συντήρηση λίγες μέρες; Και το ίδιο ισχύει για όλες τις σάλτσες (κέτσαπ, bbq, γλυκόξινη)
(Ο κανόνας του 1; στην χόουμ μέηντ μαγιονέζα εννοώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
έτσι ντε! Κατ' αρχήν, πέραν γεύσης, τι χημικούρα παίζει να κουβαλάνε ώστε να παραμένουν στα ράφια για μήνες εκτός ψυγείου; Όταν η σπιτική αντέχει στην συντήρηση λίγες μέρες; Και το ίδιο ισχύει για όλες τις σάλτσες (κέτσαπ, bbg, γλυκόξινη)
(Ο κανόνας του 1; )

Εγώ αγαπώ τις συνταγές του Άκη Πετρετζίκη.
Για μαγιονέζα έχω αυτή τη συνταγή του που είναι εκπληκτική :


  • 1 κρόκο από μεσαίο αυγό
  • 1 κ.σ. ξίδι από λευκό κρασί
  • 1 κ.σ. χυμό από λεμόνι
  • 2 κ.γ. μουστάρδα
  • 30 ml ελαιόλαδο
  • 220 ml ηλιέλαιο
  • αλάτι

Βέβαια μερικές φορές μου τη βαράει και δοκιμάζω λίγο να τις πειράζω τις συνταγές. Τις προάλλες σε αυτή τη συνταγή είχα προσθέσει μπούκοβο :cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Εγώ αγαπώ τις συνταγές του Άκη Πετρετζίκη.
Για μαγιονέζα έχω αυτή τη συνταγή του που είναι εκπληκτική :


  • 1 κρόκο από μεσαίο αυγό
  • 1 κ.σ. ξίδι από λευκό κρασί
  • 1 κ.σ. χυμό από λεμόνι
  • 2 κ.γ. μουστάρδα
  • 30 ml ελαιόλαδο
  • 220 ml ηλιέλαιο
  • αλάτι

Βέβαια μερικές φορές μου τη βαράει και δοκιμάζω λίγο να τις πειράζω τις συνταγές. Τις προάλλες σε αυτή τη συνταγή είχα προσθέσει μπούκοβο :cool:
Ο κανόνας του 1! (μουστάρδα βάζω λίγο παραπάνω, 1 κουταλιά σούπας γεμάτη. Και από λάδι ούτε ελαιόλαδο-την κάνει πολύ βαριά και μυρίζει- ούτε ηλιέλαιο ή άλλα σπορέλαια, μόνο αραβοσιτέλαιο, όσο πάρει μέχρι να αφρατέψει τόσο όσο με τον αυγοδάρτη. Πιπέρι άσπρο όχι; Ή ντιζόν με τα σποράκια στο τέλειωμα όμως για το άρωμα και την σπιρτάδα).
Κι όσο για τους σεφ που μας πλημμύρισαν ξαφνικά, μαγείρευα από όταν οι άντρες μάγειρες -και όχι σεφ :P- όχι απλά δεν ήταν μέηνστρημ και της μοδός αλλά και υπό διωγμόν σχεδόν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Α)Αν μιλάμε για αλλαντικά, αυστηρά Λεβέτι σε τυρί


plus μια εκ των τριών:


Διαφορετικά,

Β)κοτομπουκιές + μαρούλι + μουστάρδα + φέτα + πάστα ελιάς

Πανάρισμα κοτομπουκιές ή κοτόπουλο/γαλοπούλα φιλέτο:

1)Κόψιμο το στήθος είτε σε μπουκιές, είτε σε σχετικά μικρού πάχους φιλέτα και πλύσιμο.
2))αλάτι/πιπέρι/ρίγανη κι από τις δυο πλευρές
3) Τρία βαθιά πιάτα. Το πρώτο αλεύρι, το δεύτερο 2-3 χτυπημένα αυγά με λίγο γάλα, το τρίτο φρυγανιά.
Περνάμε το κομμένο στήθος διαδοχικά κι από τα τρία.
4)Τηγάνισμα με τη φωτιά περίπου στο 7-8/9 αν έχετε τέτοια κλίμακα , ή 2,5/3. Λάδι ο,τι κρίνετε. Προσωπικά απεχθάνομαι κι αποφεύγω τα σπορέλαια. Το εξαιρετικά παρθένο ελαιόλαδο πρέπει να προσέχεις μη σου καεί, καλή εναλλακτική για τηγάνισμα είναι και το πυρηνέλαιο σύμφωνα με νέες έρευνες.
5)Όταν είναι έτοιμα (δοκιμάζετε ένα κομμάτι), σε πιατέλα με χαρτί κουζίνας από κάτω για να στραγγίζει.

3)Κεφτέδες είτε κοτόπουλου, είτε χοιρινό/μοσχάρι + μουστάρδα + κέτσαπ + κίτρινο τυρί + κρεμμύδι

4)Για την περίπτωση που κάποιος έχει πολύ ελεύθερο χρόνο, παίζει και τρόπος να φτιάξεις σπιτικό γύρο, χοιρινό και κοτόπουλο. Προφανώς το σάντουιτς συνοδεύει πατάτα τηγανιτή, σπιτικό τζατζίκι και κρεμμύδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top