Λουκουμάδες

Πώς προτιμάτε τους λουκουμάδες;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
  • Με τρύπα!

    Ψήφοι: 13 41.9%
  • Χωρίς τρύπα!

    Ψήφοι: 18 58.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Οχι τηγανητες, οι λουκουμαδες ειναι απειρες φορες πιο ευκολοι και πιο γρηγοροι. Θα τους τηγανισεις σε κατσαρολα με λαδι και οχι σε τηγανι. Σε 2 ωρες μπορεις να ετοιμασεις παρα πολλους! Το φουσκωμα παιρνει χρονο, νομιζω 30 ή 60 λεπτα. Η κλασσικη συνταγη ειναι vegan και αποτελειται απο αλευρι, μαγια, νερο, αλατι, νομιζω και λιγη ζαχαρη. Αυτοι που δεν τρωνε γλουτενη ειναι πανηλιθιοι και δυσκολευουν τους γυρω τους. Στο 90% των περιπτωσεων δεν εχουν κανενα προβλημα, απλα νομιζουν οτι εχουν (πχ εχω ακουσει οτι τους φερνει υπνηλια, ελεος). Δεν ξερω αν το αλευρι χωρις γλουτενη μπορει να δωσει καλο αποτελεσμα. Η γλουτενη δινει ελαστικοτητα στην ζυμη οποτε ισως να μην φουσκωσουν καλα οι λουκουμαδες ή να διαλυθουν στο τηγανισμα. Γιατι δεν φτιαχνεις ενα γλυκο του κουταλιου πορτοκαλι? Ειναι ευκολο και γρηγορο και επειδη δεν μπορεις να φας πολυ γιατι σε λιγωνει, δεν χρειαζεται να φτιαξεις μεγαλη ποσοτητα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Οχι τηγανητες, οι λουκουμαδες ειναι απειρες φορες πιο ευκολοι και πιο γρηγοροι. Θα τους τηγανισεις σε κατσαρολα με λαδι και οχι σε τηγανι. Σε 2 ωρες μπορεις να ετοιμασεις παρα πολλους! Το φουσκωμα παιρνει χρονο, νομιζω 30 ή 60 λεπτα. Η κλασσικη συνταγη ειναι vegan και αποτελειται απο αλευρι, μαγια, νερο, αλατι, νομιζω και λιγη ζαχαρη. Αυτοι που δεν τρωνε γλουτενη ειναι πανηλιθιοι και δυσκολευουν τους γυρω τους. Στο 90% των περιπτωσεων δεν εχουν κανενα προβλημα, απλα νομιζουν οτι εχουν (πχ εχω ακουσει οτι τους φερνει υπνηλια, ελεος). Δεν ξερω αν το αλευρι χωρις γλουτενη μπορει να δωσει καλο αποτελεσμα. Η γλουτενη δινει ελαστικοτητα στην ζυμη οποτε ισως να μην φουσκωσουν καλα οι λουκουμαδες ή να διαλυθουν στο τηγανισμα. Γιατι δεν φτιαχνεις ενα γλυκο του κουταλιου πορτοκαλι? Ειναι ευκολο και γρηγορο και επειδη δεν μπορεις να φας πολυ γιατι σε λιγωνει, δεν χρειαζεται να φτιαξεις μεγαλη ποσοτητα.
Η συγκεκριμένη κοπέλα έχει κοιλιοκάκη οπότε ανήκει στο 10% . Για το υπόλοιπο 90% συμφωνώ άπειρα μαζί σου και είναι ξεκάθαρα "μόδα" .
Επίσης ωραία ιδέα το γλυκό του κουταλιού . Τι να πω , δε περίμενα τόση μεγάλη ανταπόκριση στο θέμα σας ευχαριστώ :)
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Γειά σας ! Επειδή πολλοί μου απαντήσατε και σας ευχαριστώ, είπα να σας κάνω ένα μικρό update :)
Λοιπόν... τελικά δεν έφτιαξα λουκουμάδες γιατί ένας φίλος μου μου έδωσε την ιδέα να τους κάνω χαλβά σιμιγδαλένιο την οποία βρήκα εξαιρετική γιατί για 25 άτομα λουκουμάδες θα γινομουν η ίδια τηγανιτή στο τέλος.
Οπότε ναι , έκανα ένα τεράστιο ταψί κανονικό και ένα μικρότερο gluten free/vegan (με σιμιγδάλι χωρίς γλουτένη και καστανή ζάχαρη) .Σε μια ώρα είχα τελειώσει! Ο πρώτος βγήκε πεντανόστιμος , ο δεύτερος μου φάνηκε πιο λαδερος και προσωπικά δε μου άρεσε τόσο. Τον φοβόμουν τον χαλβά γιατί οι Σλοβάκοι δεν έχουν κάτι παρόμοιο αλλά ευτυχώς τους άρεσε και μου ζήτησαν πολλοί τη συνταγή :)
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις απαντήσεις σας και πφφφ θέλω να κάνω λουκουμάδες σύντομα, όχι για 25 άτομα όμως !
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ηθελα να στο προτεινω, αλλα σιμιγδαλι χωρις γλουτενη δεν υπαρχει. Εκτος αν χρησιμοποιησες καλαμποκι (polenta). Χωρις βουτυρο ειναι λιγο δυσκολος γιατι χανει το αρωμα του. Δεν ξερω, αλλα δυσκολα να πετυχεις καλο χαλβα αν πειραξεις τα συστατικα. Εγω μια φορα πηρα κουσκους που ειναι προβρασμενο σιμιγδαλι, αντι για κανονικο ωμο σιμιγδαλι, και βρηκα διαφορα στην γευση. Δεν μου αρεσε.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ηθελα να στο προτεινω, αλλα σιμιγδαλι χωρις γλουτενη δεν υπαρχει. Εκτος αν χρησιμοποιησες καλαμποκι (polenta). Χωρις βουτυρο ειναι λιγο δυσκολος γιατι χανει το αρωμα του. Δεν ξερω, αλλα δυσκολα να πετυχεις καλο χαλβα αν πειραξεις τα συστατικα. Εγω μια φορα πηρα κουσκους που ειναι προβρασμενο σιμιγδαλι, αντι για κανονικο ωμο σιμιγδαλι, και βρηκα διαφορα στην γευση. Δεν μου αρεσε.

Πολέντα μου είχαν πάρει. Εντάξει καμία σχέση στη γεύση αλλά αφού τους άρεσε και αφού έβγαλα αποτέλεσμα που τρωγόταν με την πρώτη προσπάθεια, ήμουν χαρούμενη. Απλά στην Πολέντα αυτό που κατάλαβα είμαι ότι χρειάζεται τη μισή ποσότητα λαδιού απ'όση λέει η συνταγή. Εγώ στον κανονικό έβαλα 2 κούπες σιμιγδάλι, 2ζαχαρη (οι 3 Μου φαίνονται υπερβολής), 2/3 λάδι και 4 νερό. Στον χωρίς γλουτένη νομίζω θέλει λιγότερη απόφαση μισή κούπα λάδι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top