Netbooks

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Eυχαριστώ για το χρόνοσου.

μου αρέσει πολύ λόγω φορητότητας και πάνω κάτω η χρήση που με ενδιαφέρει είναι η στοιχειώδης.

Έχω ήδη ένα 15.4 πάρα πολύ καλό και δωρεάν :D

Αυτό που θέλω είναι κάτι που να μπορώ εύκολα να μετακινώ ακόμη και στο τσαντάκι μου.


Τα δάχτυλα μου τώρα πως θα χωράνε στα πλήκτρα είναι άλλο θέμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα πληκτρολόγια στα netbooks είναι συνήθως το 90% του κανονικού, όποτε δεν νομίζω να συναντήσεις πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Τα πληκτρολόγια στα netbooks είναι συνήθως το 90% του κανονικού, όποτε δεν νομίζω να συναντήσεις πρόβλημα

Απο οτι διαβαζα προχθες, στο HP που ανεφερα ηταν στο 92% του κανονικου, που οπως ανεφεραν ηταν αρκετα πιο βολικο απο του Asus (το οποιο δεν εψαξα ποσο εχει)

Υ.Γ: Το Acer δεν το ειχα δει. Ομορφο φαινεται, αλλα λιγα τα 512 μνημη μαλλον. Θα προτιμουσα να δω + 50?και να παρω αλλο μισο γιγα μνημης & σκληρο 80GB. Μου αρεσε και ο Atom επεξεργαστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ρε παιδιά στο e-shop έχει ένα EEE με λιγότερα από 300 ευρώ. Είναι δυνατόν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C&C matic

Νεοφερμένος

Ο C&C matic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θα μπώ και εγώ στη συζήτηση σας!

Πιστεύω πως η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή είναι το MSI WIND με τα 6 cells μπαταρίας μιας και συγκεντρώνει όλα τα καλά στοιχεία των άλλων. Το Asus eee pc 900 είναι πολύ μικρό και δύσχρηστο, και έχει M celeron επάνω σε αντίθεση με το atom n270 του MSI. Το acer ευχάριστο, αλλά και πάλι μικρές επιδόσεις κυρίως λόγω μνήμης και δεν έχει πλήρες πληκτρολόγιο.

Μπορεί να φαίνεται μικρή η διαφορά από 8.9" σε 10", αλλά στην ουσιά είναι πάρα πολύ μεγάλη. Για να καταλάβετε τι εννοώ, στα μεγάλα μοντέλα έχουμε πλήρες πληκτρολόγιο, μεγαλύτερη οθόνη και φυσικά περισσότερες επιλογές διασύνδεσεις. Το Dell θα ήταν η καλύτερη επιλογή, όπως είναι και στα κανονικά laptops, αλλά δυστυχώς δεν είναι αναβαθμίσιμο.

Προσωπικά, θα έπαιρνα ένα MULTIRAMA-HT XPRESS BOOK, που είναι ακριβής αντιγραφή του MSI WIND, απλά διατίθεται ύπο την επωνυμία Multirama, έχει μεγαλύτερο δίσκο (160 gb) και 3 χρόνια εγγύηση σε αντίθεση με το 1 χρόνο που παρέχουν τα υπόλοιπα μικρά της παγκόσμιας αγοράς. Από επιδόσεις, μέτρησα μερικά πράγματα, σε μετροπρογράμματα, αν θέλετε σας αναφέρω παρακάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μπορεί να φαίνεται μικρή η διαφορά από 8.9" σε 10", αλλά στην ουσιά είναι πάρα πολύ μεγάλη.
Μα μιλάμε για Netbooks, δεν υποτίθετε ότι μας ενδιαφέρει να είναι όσο πιο μικρό γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C&C matic

Νεοφερμένος

Ο C&C matic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ναι, αλλά το θέμα είναι να είναι και χρηστικό...η 1" παραπάνω δεν βλάπτει κανέναν σε μέγεθος, σε αντίθεση με τα πλεονεκτήματα που έχει στην εργασία σε ένα τέτοιο μηχάνημα. Πέρνα από ένα κατάστημα και δες κατά πόσο είναι εύκολη η εργασία σε ένα 8,9" και σε 10" μηχάνημα. Θα εκπλαγείς.

Και ιδιαίτερα, όταν η 1" παραπάνω δεν έχει αντίκτυπο και στο τελικό βάρος, μιας και όλα είναι πάνω κάτω στο 1 κιλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα αυτά τα laptop δεν είναι να εργάζεσαι αλλά να βλέπεις κανένα e-mail, να πειράζεις τα ραντεβού σου στο Outlook αλλά και να σερφάρεις. Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου ότι όντως μια 1" μπορεί να κάνει την διαφορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C&C matic

Νεοφερμένος

Ο C&C matic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Έχω αντίθετη άποψη και θα το εξηγήσω αμέσως.

Τα συγκεκριμένα laptop κρύβουν μέσα τους έναν atom επεξεργαστή χρονισμένο στα 1.6 GHz, το οποίο πολύ απλά σημαίνει ότι έχουν αρκετή επεξεργαστική ισχύει να κάνουν πολλά περισσότερα από αυτά που αναφέρεις παραπάνω. Απλά αναφέρω ότι μπορούν να αναπαράγουν ταινία πλήρους μήκους 720p χωρίς σπασίματα. Άρα μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε και για περισσότερα πραγματάκια...πχ η δικιά μου χρήση, θα είναι η αντικατάσταση του μη μετακινήσιμου desktop, internet παντού (σε όλο το σπίτι, στη σχολή, στο κέντρο της Αθήνας). Συντονισμός και επεξεργασία διαφόρων θεμάτων σε office (ή openoffice) και φυσικά απλά προγράμματα σε fortran, C, matlab και άλλα προγράμματα. Δεν έχω δοκιμάσει, αλλά πιθανότατα να αντέχει να κάνει επεξεργασία 3D σχημάτων από το Autodesk Inventor. Οπότε δεν είναι ένα απλό παιχνιδάκι (γι'αυτό και για τα παραπάνω που αναφέρεις έχω και το κινητό μου), αλλά ένα εργαλείο με πολλές δυνατότητες και μπορεί να σου προσφέρει ουκ ολίγα, ειδικά όταν η μπαταρία του φτάνει άνετα τις 5 ώρες. Προσωπικά το θεωρώ τέλειο μηχάνημα, και ως προς τις αναλογίες και ως προς τις δυνατότητες του...μοναδικό ίσως μειονέκτημα το κόστος απόκτησης, αλλά μπροστά στις άλλες περιττές σπατάλες που μπορεί να κάνει ο καθένας μας, αν το χρειάζεται θα ανταμειφθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου, απλά αυτό που θέλω να πω είναι ένα τέτοιο μηχάνημα το αγοράζεις για την ευελιξία στην μεταφορά και όχι για την άνεση. Συμφωνώ ότι μπορεί ακόμη και matlab ή autocad ή photoshop να αντέξει ωστόσο όταν θα χρησιμοποιείς τα παραπάνω εργαλεία σε ένα τέτοιο μηχάνημα ο λόγος θα είναι ο φορητότητα που σου προσφέρει το μηχάνημα και όχι η άνεση.

Για εμένα ο καλύτερος συνδυασμός φορητότητας και άνεσης είναι ένα laptop 12" ή 13.3"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C&C matic

Νεοφερμένος

Ο C&C matic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ναι, αλλά η τιμή των συγκεκριμένων ξεφεύγει κατά πολύ από κάποια ορισμένα πλαίσια. Αν η τιμή τους ήταν 500? ή ελάχιστα παραπάνω, τότε θα ήταν best buy (value for money and confidence), αλλά κάνουν από 1500? αγγίζοντας τα 3000? για πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι αυτή, ωστόσο ας μην ξεχνάμε ότι τα 12" κτλ κτλ έχουν "πλήρη" CPU κτλ κτλ.

Πάντως παρόλο που έχω ένα 12" (το Dell M1210) σκέφτομαι κάποια στιγμούλα να αγοράσω και το Dell το 8" ή το HP. Πολλές φόρες το 12άρι με κουράζει στην μεταφορά :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotetsi

Νεοφερμένος

Ο kotetsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Industrial designer. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Τεστ, τεστ… 1-2… Τεστ

Αυτή είναι μια δοκιμή σύνταξης κειμένου στο Asus 1000H. Ναι, το έχω στα χέρια μου, έχω εγκαταστήσει την πλειοψηφία των προγραμμάτων που χρειάζομαι και είμαι έτοιμος να το παρουσιάσω.

Σημαντικοί τομείς έχουν ήδη καλυφθεί στο hands-on preview μου, το οποίο μπορεί να βρεθεί εδώ. Από την παρουσίαση θα εξαιρεθεί η αυτονομία της μπαταρίας που ούτως ή άλλως πρέπει να κάνει μερικούς πλήρεις κύκλους φόρτισης-εκφόρτισης προκειμένου να αποδώσει τα μέγιστα.

Ενδεικτικά πάντως αναφέρω ότι με συνεχή περιήγηση στο διαδίκτυο, ταυτόχρονη εγκατάσταση προγραμμάτων, φωτεινότητα οθόνης ρυθμισμένη στο minimum, High Performance Mode, ένα σκληρό δίσκο δυομισάρη συνδεδεμένο χωρίς εξωτερική τροφοδοσία, wireless και BT ενεργοποιημένα, τρεις επανεκκινήσεις του υπολογιστή και μικρά διαστήματα ακρόασης μουσικής μέσω internet η μπαταρία άντεξε (ως το 6% της εναπομείνουσας αυτονομίας της) για 4 ώρες και 26 λεπτά (έχοντας ακόμα υπολειπόμενο θεωρητικό χρόνο 11 λεπτών), χρόνος, αν μη τι άλλο, πολλά υποσχόμενος.

Το Asus EeePC 1000H (W033X) αγοράστηκε από εξουσιοδοτημένο μεταπωλητή της Asus στο Μιλάνο. Η τιμή του ανήλθε στα 439 ευρώ. Έως και χθες ήταν ο μόνος που το διέθετε ετοιμοπαράδοτο σε άσπρο χρώμα κι αυτό ήταν καταλυτικό για να προβώ στην αγορά του πληρώνοντας 48 ευρώ παραπάνω. Θυμίζω ότι αρχικά το είχα παραγγείλει από ηλεκτρονικό κατάστημα με 391 ευρώ, οι ιθύνοντες του οποίου όμως με ενημέρωσαν ότι περιμένουν να παραλάβουν το άσπρο γύρω στις 15 Οκτωβρίου με αποτέλεσμα να ακυρώσω την παραγγελία. Μαζί με τον υπολογιστή αγόρασα κι ένα ενσύρματο οπτικό ποντίκι της Trust, με τιμή 15 ευρώ.

Η συσκευασία του είναι μικρή, ανάλογη του μεγέθους του 1000H και περιλαμβάνει, εκτός από το netbook, την μπαταρία του (6 στοιχείων), ένα λιλιπούτειο μετασχηματιστή με αρκούντως μεγάλο καλώδιο (αυτά να τα βλέπει η Sony στα Vaio), ένα recovery DVD, ένα βιβλιαράκι οδηγιών, έναν οδηγό quick start, ένα πανάκι καθαρισμού, μία θήκη μεταφοράς σε μαύρο χρώμα με βελουτέ υφή, την κάρτα εγγύησης και το πιστοποιητικό γνησιότητας των MS Works. Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει εγκατεστημένο ένα σκληρό δίσκο Seagate Momentus 160GB στις 5400rpm και μία RAM RoHS 1024MB PC2-5300 (667MHz) με CL5 (λίγες ώρες μετά τοποθετήθηκε στη θέση της μία RAM Kingston 2048MB με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά ίδια).

Τοποθετώντας την μπαταρία στο φορητό και σηκώνοντάς το καταλαβαίνεις αμέσως ότι δεν είναι τόσο ελαφρύ όσο το φανταζόσουν. Το βάρος του ανέρχεται στο ενάμισι περίπου κιλό, γεγονός που το φέρνει τελευταίο στην κατάταξη βάρους της κατηγορίας του. Εν συγκρίσει βέβαια με το 17άρι μου, το οποίο είναι μάλιστα από τα ελαφρύτερα της αγοράς ζυγίζοντας περίπου τρεισήμισι κιλά με την μπαταρία 8 στοιχείων, το 1000Η είναι πανάλαφρο.

Οι πρώτες θετικές εντυπώσεις ήρθαν από την οθόνη, η οποία είναι πολύ φωτεινή και δεν κουράζει καθόλου στην ανάγνωση κειμένων και ιστοσελίδων ακόμα και ρυθμισμένη στη χαμηλότερη δυνατή φωτεινότητα, όπως είναι τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές. Η ανάλυση είναι ικανοποιητική αλλά τα εικονίδια στο desktop είναι τεράστια, όμοια με αυτά που συναντά κανείς σε 15άρες οθόνες ανάλυσης 1280x800 φορητών υπολογιστών με Vista. Απογοητεύτηκα λίγο από τα τεράστια περιθώρια γύρω-γύρω καθώς ήμουν συνηθισμένος στο HP Compaq 8710w το οποίο δεν έχει σχεδόν καθόλου. Είναι όμως το τίμημα για το σχεδόν πλήρους μεγέθους πληκτρολόγιο και για τη συγκράτηση κόστους και βάρους καθώς θα μπορούσε κάλλιστα να έχει τοποθετηθεί μια οθόνη 12 ιντσών αφήνοντας πολύ μικρότερα borders. Σημειώνεται επίσης ότι δεν υπάρχει γαντζάκι συγκράτησης της οθόνης με το κύριο τμήμα του netbook, πράγμα σίγουρα χρήσιμο αλλά θυσιασμένο στο βωμό του πάχους του άνω τμήματος, το οποίο είναι πολύ λεπτό.

Η εγκατάσταση των XP έγινε ταχύτατα με μόνο μελανό σημείο την έλλειψη δυνατότητας επιλογής γλώσσας εγκατάστασης. Όπως πληροφορήθηκα από το κατάστημα που το προμηθεύτηκα, η Asus δε δίνει Multilanguage UI στα XP παρά μόνο στα Vista (για την Ιταλία δίνει ιταλικά, αγγλικά και γαλλικά). Κρίμα διότι ο άμεσος ανταγωνιστής του, το MSI Wind, έχει επιλογή γλώσσας εγκατάστασης. Θετικό είναι φυσικά το γεγονός ότι η Asus φρόντισε να μην εξοπλίσει το 1000Η με bloatware εκτός από τα πολύ χρήσιμα προγράμματα Star Office (αντίστοιχο του MS Office), Adobe Reader, Skype και Windows Live Messenger. Περιττή κρίνεται η προσθήκη του MS Works ενώ μόνο ως ανέκδοτο μπορεί να εκληφθεί το προεγκατεστημένο WinDVD.

Θετικές εντυπώσεις αποκομίζονται και από το πληκτρολόγιό του, στο οποίο γράφω με τυφλό σύστημα την παρουσίαση αυτή και δεν έχω κάνει περισσότερα λάθη από αυτά λόγω απροσεξίας που θα έκανα γράφοντας στο πληκτρολόγιο του 8710w. Οι διαδρομές των πλήκτρων είναι μικρές, η αίσθησή τους, αν και λίγο λαστιχένια, είναι καλή ενώ παρατηρείται flex μικρής έκτασης στο κάτω αριστερό μέρος όταν πατάω (δυνατά η αλήθεια είναι) το συνδυασμό πλήκτρων Alt+Shift για αλλαγή γλώσσας. Η τοποθέτηση του δεξιού Shift στα δεξιά του πλήκτρου με το άνω βέλος θα ξενίσει πολλούς χρήστες, θα δημιουργήσει μίση και πάθη, εμένα μια φορά με άφησε αδιάφορο μιας και το χρησιμοποιώ μόνο σε συνδυασμό με το πλήκτρο Delete.

Για το touchpad αναφέρθηκα ενδελεχώς στο hands-on και απλά θα προσθέσω ότι στο φορητό που έχω τα πλήκτρα αριστερού και δεξιού κλικ δεν είναι τόσο σκληρά όπως σε εκείνο που δοκίμασα προ ημερών στη Fnac Μιλάνου. Αρνητικό το γεγονός ότι δεν υπάρχει ούτε dedicated button ούτε συνδυασμός πλήκτρων για την απενεργοποίησή του. Μία αναφορά και στα πέντε πλήκτρα πάνω από το πληκτρολόγιο, ένα εκ των οποίων είναι το power button, ένα αναβοσβήνει την οθόνη (περιττό κατά τη γνώμη μου μιας και η λειτουργία πραγματοποιείται και με το συνδυασμό πλήκτρων Fn+F7), ένα αλλάζει την ανάλυση της οθόνης και τα άλλα δύο είναι παραμετροποιήσιμα από το χρήστη.

Όσον αφορά τα ηχεία του, είναι δυνατά και ακούγονται καθαρά αλλά τους λείπει το μπάσο. Το παρεχόμενο πρόγραμμα της Realtek έχει γραφικό ισοσταθμιστή και προεγκατεστημένες ρυθμίσεις ανάλογα με τη μουσική και τον περιβάλλοντα χώρο που δε θα απογοητεύσουν, αλλά ούτε και θα ενθουσιάσουν, το χρήστη.

Σχετικά με τις επιδόσεις του netbook, μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω προς το παρόν, μη έχοντάς το δοκιμάσει με τα προγράμματα που χρησιμοποιώ κατά κόρον. Πάντως, το 1000Η εκκινεί πολύ γρήγορα ενώ ταχύτατα φορτώνουν και τα προγράμματα και οι οδηγοί μετά την εμφάνιση της επιφάνειας εργασίας. Επιφυλάσσομαι για μελλοντικό update σχετικά με την ταχύτητα και την αποκομίζουσα αίσθηση του netbook με χρήση Photoshop, AutoCAD και Rhinoceros για βασικές εργασίες.

Περνώντας στην εργονομία του φορητού, αρχικά με ξένισε το γεγονός ότι όλες οι θύρες βρίσκονται στην αντίθετη μεριά από το 8710w. Φυσικά αυτό είναι καθαρά θέμα συνήθειας και ουδέν σχόλιο μπορεί να γίνει. Ενοχλητικό είναι το ενδεικτικό λαμπάκι μπαταρίας, που καθώς η μπαταρία πέφτει αυτό αναβοσβήνει. Η συχνότητα που το κάνει είναι αντιστρόφως ανάλογη της μπαταρίας που απομένει. Είναι γεγονός ότι κατά την πληκτρολόγηση το δεξί χέρι κρύβει και τα τέσσερα ενδεικτικά λαμπάκια (τα άλλα τρία είναι για την κατάσταση του wireless, τη χρήση του δίσκου και για το power on, το οποίο είναι περιττό αφού υπάρχει ενδεικτικό στο πλήκτρο ενεργοποίησης του φορητού) αλλά θεωρώ ότι ένα λαμπάκι που αναβοσβήνει αποσπά την προσοχή και ως εκ τούτου κρίνω εντελώς λανθασμένη την πολιτική της εταιρείας για τη χρήση του. Τουλάχιστον είναι λιγότερο φωτεινό από τα υπόλοιπα τρία. Θετικό είναι το γεγονός ότι στην υποδοχή καρτών SD/MMC υπάρχει ένα ομοίωμα κάρτας, το οποίο την προφυλάσσει από σκόνες ενώ οι κάρτες μπαίνουν μέσα με μηχανισμό push-in/push-out και δεν εξέχουν καθόλου από το netbook. Αναφερόμενος στις SD να πω ότι δυστυχώς δε γνωρίζω να απαντήσω αν δέχεται τύπους SDHC καθώς δεν έχω τέτοια κάρτα ώστε να τη δοκιμάσω.

Ο φορητός σχηματίζει μια μικρή γωνία με το τραπέζι που είναι τοποθετημένος, λόγω του όγκου της μπαταρίας, και ανασηκώνεται λίγο. Κατά κοινή ομολογία η πληκτρολόγηση είναι πιο εύκολη με το πίσω μέρος ενός φορητού ανασηκωμένο, εδώ όμως δεν παρατηρούνται σημαντικές διαφορές λόγω της ελάχιστης κλίσης που έχει σε σχέση με την τοποθετούμενη επιφάνεια.


Κατά τη διάρκεια σύνταξης του παρόντος κειμένου, το netbook έχει ζεσταθεί ελάχιστα στην περιοχή ακριβώς στο κέντρο του κάτω μέρους του και λίγο περισσότερο στην περιοχή εκατέρωθεν του touchpad. Η θερμότητα σε καμία περίπτωση δεν είναι ενοχλητική. Το ανεμιστηράκι είναι σε λειτουργία αλλά δεν ακούγεται παρά μόνο με απόλυτη ησυχία ενώ ακόμα κι όταν γυρίζει με περισσότερες στροφές (για ελάχιστο διάστημα) εξακολουθεί να μη γίνεται κουραστικό.

Τέλος, μια αναφορά στο μετασχηματιστή του 1000Η, ο οποίος είναι πολύ μικρός κι ελαφρύς. Παρά ταύτα, κατά τη διάρκεια φόρτισης του φορητού ζεσταίνεται πάρα πολύ. Δε γνωρίζω αν το φαινόμενο παρατηρείται μόνο στον δικό μου πάντως φαίνεται πως είτε ο συγκεκριμένος μετασχηματιστής είναι οριακά επαρκής για να τροφοδοτεί με ρεύμα το φορητό της Asus είτε είναι απλά τόσο μικρός σε διαστάσεις που συσσωρεύει θερμότητα πιο γρήγορα από όσο μπορεί να την εκλύσει.

Συμπερασματικά, το Asus 1000H είναι η πιο ολοκληρωμένη πρόταση αγοράς στην κατηγορία των netbooks. Είναι πλήρες σε δυνατότητες, προσφέρεται με μπαταρία 6 στοιχείων μεγάλης αυτονομίας και είναι πραγματικά φορητό, με μία μικρή ένσταση σε ό,τι αφορά το αυξημένο βάρος του σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Προτείνεται ανεπιφύλακτα ως δεύτερος φορητός υπολογιστής, ο οποίος θα συνοδεύει το χρήστη του οπουδήποτε και θα εκτελεί απρόσκοπτα βασικές εργασίες. Είναι όμορφο, έχει στυλ και θυμίζει κλασσικά notebooks. Το μόνο που μένει είναι να διαπιστωθεί η αντοχή του στο χρόνο, κυρίως όσον αφορά την ποιότητα των υλικών και τη συναρμογή αυτών και λιγότερο σε ό,τι έχει σχέση με την απόκριση του Intel Atom και των υποσυστημάτων του netbook στις εφαρμογές που θα κληθούν να τρέξουν.

Διάφορες φωτογραφίες:




Σύγκριση διαστάσεων:





Περιεχόμενα συσκευασίας (πλην του ποντικού):



Εκκίνηση εγκατάστασης ΧΡ:



Εμφάνιση διαφόρων ιστοσελίδων:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Με τον firefox (ειδικά με το 3) πως τα πάει;

Επίσης είδα ότι απενεργοποιήσεις το UI των XP, γιατί αυτό; Τόσο τραγικά είναι τα πράγματα με ενεργοποιημένο το UI ή εσύ το έκανες για την δικιά σου άνεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotetsi

Νεοφερμένος

Ο kotetsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Industrial designer. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Ο FF είναι πολύ γρήγορος, χωρίς να έχω πειράξει οποιαδήποτε ρύθμιση. Το κλασσικό στυλ των Windows απλά μου αρέσει και το χρησιμοποιώ, δεν παρατήρησα οποιαδήποτε καθυστέρηση με το XP style.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μάλιστα, αν χρησιμοποιήσεις πότε outlook (όχι το express) πες μου εντυπώσεις. Σκέφτομαι να αγοράσω, κάποια στιγμούλα, ένα netbook αλλά είμαι μεταξύ αυτού της HP ή της Dell
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotetsi

Νεοφερμένος

Ο kotetsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Industrial designer. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ το Thunderbird, έχει την ίδια καλή απόκριση του FF.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμ λογικό είναι αυτό, αφού λογικά είναι πιο ελαφρύ από το firefox. Ωστόσο χρειάζομαι outlook.

Κάτι τελευταίο, από video τι προσπάθησες να αναπαράγεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotetsi

Νεοφερμένος

Ο kotetsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Industrial designer. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
720p σε High Performance Mode χωρίς κανένα κόλλημα σε εικόνα και ήχο. Δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο κάποιο σε 1080p ώστε να διαπιστώσω προσωπικά το βαθμό σπασίματος της εικόνας που αναφέρεται σε ξένα φόρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C&C matic

Νεοφερμένος

Ο C&C matic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Με το 1080p έχει ένα μικρό προβληματάκι, ενώ με το 720p πετάει. Του φόρτωσα και εγώ κάποια πιο βαριά πραγματάκια και ανταποκρίθηκε δίχως κολλήματα! Προσπάθησα και converting από mkv σε avi, και για τον επεξεργαστή που έχει το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο από αναμενόμενο. Βέβαια, η ύπαρξη 2 GB ram, είναι επιβεβλημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top