Ορισμός της ερωτικής σχέσης.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Επειδή τόσο από το θέμα για τους swingers, όσο και από γενικότερες συζητήσεις έχω καταλάβει πως ο καθένας έχει διαφορετικό ορισμό για τον όρο "ερωτική σχέση", νομίζω θα είχε ενδιαφέρον να τους μάθουμε. Πότε για σας μια σχέση είναι ερωτική; Τι στοιχεία πρέπει να έχει για να θεωρείτε τον άλλον συντροφό σας; Υπάρχουν χρονικά περιθώρια ή όποτε βγει; Αλλάζει η συμπεριφορά σας αν θεωρείτε πως έχετε σχέση σε σχέση με το πως είστε στα "απλά" πρώτα ραντεβού; Η ερωτική σχέση για εσάς συνεπάγεται και αυστηρή μονογαμία; Συνεπάγεται πως καθε σ/κ θα είστε μαζί; Συνεπάγεται κάτι άλλο;

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rosebud

Νεοφερμένος

Η Rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ώρες ώρες πιστεύω ότι ο έρωτας μεταξύ δύο ανθρώπων( και όταν λέω έρωτας αναφέρομαι σ' αυτό το κάτι που κάνει το στομάχι σου να σφίγγεται όταν σκέφτεσαι τον άλλο και το μυαλό σου να θολώνει και μόνο που τον κοιτάς), δεν είναι παρά ένα παιχνίδι ή ένας χορός αν θέλετε...Σου λένε οι φίλοι σου κάνε αυτό και κάνε εκείνο για τον κάνεις να τρέχει πίσω σου...Σου λένε πως αν του δοθείς ολοκληρωτικά θα τον χάσεις ή πως αν τον παίρνεις κάθε μέρα τηλέφωνο θα σε βαρεθεί κ.λπ.Απο πρακτικής πλευράς είναι εύκολο απλά να πατάς τα σωστά κουμπάκια και να έχεις τον άντρα των ονείρων σου δικό σου.Απο την άλλη όμως δεν ξέρω...Πάντα με φόβιζαν τα κουμπάκια που γράφουν "πάτα με για να κερδίσεις!!"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εμένα δεν μ' ενδιαφέρει τι μπορεί να λένε οι γύρω. Εγώ θα ήθελα τον δικό σας ορισμό για την σχέση. Διότι προσωπικά μου έχει τύχει να μην έχω πει καν πως έχω σχέση με κάποιον και να είναι όλα απλά και όπως πρέπει και με άλλον να το συζητήσω επισημα και να καταλήξω να μη μπορώ να συνεννοηθώ.

Άλλοι νιώθουν πως η λέξη σχέση είναι συνυφασμένη με την λέξη "καταπίεση" ή την λέξη "ζήλια", οπότε αποφεύγουν να εμπλακούν. Άλλοι πάλι καταλαβαίνουν πως το ότι έχεις σχέση δεν σημαίνει πως σταματάς να είσαι αυθύπαρκτη προσωπικότητα, οπότε δεν τους ενοχλεί να δεσμευτούν έτσι. Αυτές τις διάφορες απόψεις θέλω να συγκεντρώσουμε εδώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πότε για σας μια σχέση είναι ερωτική;
όταν τα άτομα που την απαρτίζουν θέλουν, ποθούν, καίγονται να είναι σωματικά ο ένας με τον άλλον

Τι στοιχεία πρέπει να έχει για να θεωρείτε τον άλλον συντροφό σας;
το παραπάνω που περιέγραψα, συμπεριλαμβανομένου του να καίγονται για να είναι και ψυχικά/συναισθηματικά ο ένας με τον άλλον

Υπάρχουν χρονικά περιθώρια ή όποτε βγει;
Δε νομίζω ότι μπορεί να μπει χρονοδιάγραμμα...
Μπορεί να σου βγει απ το πρώτο λεπτό, να θεωρείς ότι βρήκες τον άνθρωπο ΣΟΥ
Μπορεί να σου βγει σε ένα μήνα αφού πρώτα γνωρίσεις τον άλλον καλά και ζήσετε και κάποια πράγματα μαζί
Μπορεί φυσικά και να μη σου βγει ποτέ, αλλά φαντάζομαι δεν το σχολιάζουμε αυτό τώρα :P

Αλλάζει η συμπεριφορά σας αν θεωρείτε πως έχετε σχέση σε σχέση με το πως είστε στα "απλά" πρώτα ραντεβού;
Η αλήθεια είναι, πως εγώ προσωπικά ναι, αλλάζω ελαφρώς
Μάλλον προς το καλύτερο σε σχέση με το πριν
Είμαι περισσότερο δοτική, περισσότερο "Ασφαλής", περισσότερο cool σε κάποια πράγματα χωρίς το άγχος του "τώρα που βρισκόμαστε?"
Εχω περισσότερο ενδιαφέρον για το άτομο σαν άτομο, να το γνωρίζω συνεχώς περισσότερο και καλύτερα
Τα "απλά" πρώτα ραντεβού, είναι "απλά" διερευνητικά για να δεις αν μπορείς/θες να κάνεις χωριό ή αν τελικά "πέρασε και δεν ακούμπησε"


Η ερωτική σχέση για εσάς συνεπάγεται και αυστηρή μονογαμία;
Οταν είναι μόνο ερωτική σχέση, κοινώς ξερό σεξ, όχι
Οταν όμως δίνεται και η ψυχή και η καρδιά... εχμ φοβάμαι πως ναι

Συνεπάγεται πως καθε σ/κ θα είστε μαζί;
Οχι απαραίτητα, αλλά όχι ότι θα χαιρόμουν αν δεν είμασταν
Ναι μεν δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση και δεδομένο, απλά νομίζω ότι όταν εμπλέκεσαι με κάποιον συναισθηματικά και σωματικά, ΘΕΣ να είσαι μαζί του όσο περισσότερο γίνεται


Συνεπάγεται κάτι άλλο;
Ναι.... για μένα σχέση ερωτική και ταυτόχρονα και συναισθηματική, σημαίνει
Νοιάζομαι, είσαι πλέον κομμάτι της ζωής μου και θέλω να παραμείνεις σε αυτή, πράγμα που σημαίνει ότι καθημερινά θα μάχομαι να σε κερδίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι πριν μπερδευτουμε παλι. Γιατι ηδη η ΚΕ το "ερωτικη σχεση" το εννοει "σχεση σεξ". Εσυ kajira αυτο εννοεις ; Δηλαδη μια σχεση ποθου/παθους/καψουρας/ενθουσιασμου, και οχι και συναισθηματική/χαρακτηρα/προσωπικότητας ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ εννοώ το δεύτερο που λες, γι' αυτό άλλωστε αναφέρθηκα σε συντρόφους. Η ΚΕ ανέφερε σχέση σεξ μόνο απαντώντας για την μονογαμία. Στα άλλα απαντησε έχοντας στο μυαλό της μια συντροφική σχέση που έχει πάθος, αλλά και επικοινωνία και συναισθηματική επαφή. :)

Βασικα όμως τώρα που το σκέφτομαι μπορεί για κάποιον η συναισθηματική επαφή να μην αποτελεί σημαντικό στοιχείο μιας σοβαρής ερωτικής σχέσης.. δεν θέλω να καλουπώσω, συνεπώς ο καθένας δίνει ό,τι ορισμό νομίζει πως μπορεί να δώσει για την "σοβαρή" ερωτική σχέση (δλδ οτιδήποτε ξεφεύγει από το πλαίσιο "είμαστε δύο βράδια μαζί και τέλος").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
  1. Πότε για σας μια σχέση είναι ερωτική;
  2. Τι στοιχεία πρέπει να έχει για να θεωρείτε τον άλλον συντροφό σας;
  3. Υπάρχουν χρονικά περιθώρια ή όποτε βγει;
  4. Αλλάζει η συμπεριφορά σας αν θεωρείτε πως έχετε σχέση σε σχέση με το πως είστε στα "απλά" πρώτα ραντεβού;
  5. Η ερωτική σχέση για εσάς συνεπάγεται και αυστηρή μονογαμία; Συνεπάγεται πως καθε σ/κ θα είστε μαζί; Συνεπάγεται κάτι άλλο;

1. Τακτικό σεξ, τρυφερότητα και αυτό που λένε οι άγγλοι "hang out together".
2. Όταν εκτός από το προαναφερθεν σεξ (το οποίο εν προκειμένω πρέπει να είναι και καλό) και την τρυφερότητα, υπάρχει βαθιά φιλία, ειλικρίνεια, δέσιμο, αλληλοϋποστήριξη, κατανόηση, αποδοχή του άλλου μαζί με τα στραβά του και ενίοτε λίγος αλτρουισμός.
3. Δεν μου αρέσουν οι αυστηροί κανόνες όταν πρόκειται για συναισθηματικά θέματα, οπότε δεν θα βάλω. Δύσκολα πάντως μπορώ να με φανταστώ να χαρακτηρίζω κάποιον "σύντροφο μου" από τον πρώτο μήνα πχ. Για την "ερωτική σχέση" πάντως, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο όριο.
4. Δεν ξέρω. Ποτέ δεν είχα τα τυπικά "ραντεβού" και να κατέληξαν σε σχέση (είχα μόνο μερικά αποτυχημένα, που απλά δεν είχα την πυγμή να πω ότι δεν θέλω). Όλες μου οι σχέσεις προέκυψαν μετά από φιλία.
5. Όχι, ούτε η απλή σχέση, ούτε η σοβαρή συνεπάγεται για μένα αυστηρή μονογαμία. Συνεπάγεται αποκλειστικότητα μόνο στο κομμάτι των συναισθημάτων. Στο σεξ όχι, δεν θεωρώ ότι ανήκει στα πράγματα που γίνονται χειρότερα αν δεν είναι αποκλειστικά.
Όσον αφορά τα ΣΚ, γενικά θέλω να περνάμε ΠΟΛΥ χρόνο μαζί, κι ας κάνει ο καθένας τα δικά του κατά τη διάρκεια αυτού του χρόνου. Πχ μου αρέσει πολύ να δουλεύουμε σε διπλανά pc για παράδειγμα. Τώρα αν ο χρόνος που περνάμε μαζί είναι ΣΚ ή όχι, λίγο με ενδιαφέρει. Για μένα το ΣΚ είναι σαν τις υπόλοιπες μέρες. Δεν αποτελεί ούτε τη μέρα που θα βγώ, ούτε τη μέρα που δεν θα δουλέψω. Άλλωστε, όπως είπε και η ΚΕ, όταν είσαι ερωτευμένος θες να περνάς όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο μαζί με τον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Michelle, η kajira οταν λεει "ερωτικη σχεση" δεν εννοει "σεξουαλικη σχεση" οπως διευκρινησε μετα απο παρεμβασή μου. Βλεπω να το εννοεις ετσι ομως εσυ.. (βαζεις το σεξ 1ο, και στο Νο3 λες πως συντροφο δε λες ευκολα καποιον, αλλά για ερωτικη σχεση δεν υπαρχει τετοιος περιορισμος στο χρονο).

Επισης , πως διαχωριζεις τοσο ξεκαθαρα το συναισθημα με το σεξ. Δεν επιθυμεις το 2ο να προκυπτει απο το 1ο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Στην αρχή κι εγώ είχα καταλάβει "σεξουαλική σχέση" αλλά μετά επεξεργάστηκα το ποστ μου (πριν το δημοσιεύσω) για να αντικατοπτρίζει τη γνώμη μου για ερωτική σχέση. Ξέχασα να επεξεργαστώ κάτι και συμπεραίνεις αυτό;

Για να απαντήσω στο δεύτερο ερώτημα σου, ναι, θεωρώ το σεξ κάτι εντελώς ξεχωριστό από το συναίσθημα, όπως έγω γράψει και αλλού. Έρωτας χωρίς σεξ δεν μπορεί να υπάρξει, αλλά σεξ χωρίς έρωτα μπορεί στο άνετο (για μένα τουλάχιστον). Το σεξ το θεωρώ απλά μια ωραία διασκέδαση, ενώ τον Έρωτα κάτι πολύ βαθύτερο. Απλά όταν είσαι ερωτευμένος με τον άλλον, μπορείς να δοκιμάσεις πολύ περισσότερα είδη σεξ (δηλάδή εκεί μπορεί να μην είναι απλή διασκέδαση, αλλά κάτι πιο βαθύ). Δεν ξέρω αν το εξηγώ καλά :ermm:
Απαραίτητο disclaimer για να μην εκνευριστώ από τις απαντήσεις: Δεν προσπαθώ επ'ουδενί να περάσω την άποψη μου επί του θέματος ως την "προχωρημένη", "προοδευτική" κλπ. Απλά έτσι νιώθω, και δεν βρίσκω λόγο να προσπαθήσω να το αλλάξω αυτό.
Ίσως επειδή ουδέποτε μου άρεσε το "τρυφερό" σεξ, οπότε δεν βρίσκω λόγο να είναι κάτι που το κάνεις μόνο με όποιον είσαι ερωτεύμενος. Υποθέτω ότι αν ήθελα πολλές τρυφερότητες στο σεξ, θα είχα άλλη άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Για μένα η ερωτική σχέση είναι κάτι πέρα από το σεξ, αν και το βασικότερο γνώρισμα που την κάνει να ξεχωρίζει από την φιλική είναι ακριβώς η ύπαρξη σεξ και γι' αυτό θα πρέπει να υπάρχει πολλή χημεία μεταξύ των δυο συντρόφων. Αν μιλάμε για σχέση μόνο για σεξ, τότε δεν υφίσταται για μένα ερωτική σχέση αλλά μόνο σεξουαλική σχέση στην οποία όλα αρχίζουν και τελειώνουν στο κρεβάτι.
Επίσης για να πω πως έχω σχέση με κάποιον απαιτείται συγκεκριμένο επίπεδο οικειότητας, το οποίο δεν μπορώ να καθορίσω εκ των προτέρων, απλά το καταλαβαίνω όταν εμφανιστεί - γι' αυτό και μου έχει τύχει να νιώθω σαν να έχω σχέση μετά από το πρώτο κιόλας ραντεβού, αλλά μου έχει τύχει επίσης να χρειαστούν δύο μήνες συστηματικών ραντεβού για να φτάσω στο ίδιο σημείο. Σε γενικές γραμμές πάντως μου προκύπτει σύντομα, άλλο που μπορεί για λόγους ευθυνοφοβίας να αποφεύγω να συζητήσω με τον άλλον για να δω αν και εκείνος νιώθει το ίδιο με μένα.
Όταν έχω σχέση θέλω να περνάω πολύ χρόνο με τον άλλον, αλλά δεν αντέχω την προοπτική (αυτό μου προέκυψε τα τελευταία χρόνια, δεν το είχα παλαιότερα) πως πρέπει να περνάμε κάθε σ/κ μαζί, ΌΛΟ το σ/κ ή πως πρέπει να κάνουμε κάτι συγκεκριμένο, όπως πχ να βρισκόμαστε συγκεκριμένη ημέρα της εβδομάδας. Χρειάζομαι χώρο και χρόνο να κάνω όσα θέλω χωρίς να είναι κανείς μαζί μου - ακομα κι αν μιλάμε μόνο για δύο ώρες. Απλώς δεν αντέχω πλέον το σύνδρομο των σιαμαίων που λέω καμιά φορά (ή το σύνδρομο του εμείς: σε ρωτάνε τι κάνεις και απαντάς "Α μια χαρά είμαστε, χτες πήγαμε εκεί.." και "Λέμε από εβδομάδα να πάμε στο τάδε" κλπ κλπ κλπ) - θέλω να διατηρώ ένα βαθμό ανεξαρτησίας, επειδή έχω σχέση δεν παύω να είμαι αυθύπαρκτη προσωπικότητα. Επιπλέον μισώ το πρόγραμμα και τα προσχεδιασμένα πράγματα, οπότε καταλαβαίνετε..
Χμμμ, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο τώρα, αν θυμηθώ κάτι θα επανέλθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βλέπω ότι όλοι τα χετε λίγο πολύ ξεκάθαρα στο μυαλό σας, μα εμένα μου φαίνεται εντελώς ακατόρθωτο να πω ότι "για μενα η ερωτική σχέση συνεπάγεται αυτό και αυτό"... :worry: Πολύ απλά γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να συνεπάγεται! Κάθε σχέση είναι διαφορετική, όταν μπαίνω σε αυτή είμαι σε διαφορετική ηλικία, μπορεί να ζητάω άλλα πράγματα κάθε φορά και η αντιμετώπισή μου να διαφέρει ανάλογα με τον άνθρωπο με τον οποίο είμαι μαζί, πού θέλω να πάει αυτή η σχέση, πόσο να σοβαρέψει κλπ. κλπ.
Σίγουρα η ερωτική σχέση είναι κάτι περα από το σεχς. Δεν το συζητάμε αυτό καν. Μα σκέφτομαι...πριν από 2-3 χρόνια μου φαινόταν τραγικό αν πέρναγε μία ώρα και ασχολιόμουν με κάτι άλλο (πχ διάβασμα ή ήμουν έξω για καφέ με φίλους)και δεν τον σκεφτόμουν. Μετά άρχιζα να ανησυχώ, να στριφογυρίζω και να σκέφτομαι "ωχ, και τι έγινε τώρα και μήπως δεν μ αρέσει πια και... και..." Τώρα όμως, αυτό το ίδιο πράγμα μου φαίνεται τουλάχιστον χαζό! :redface: Είναι προφανές ότι όταν είσαι μαζί με κάποιον, μπορείς και πρέπει να λειτουργείς και ξεχωριστά από αυτόν. Είχα διαβάσει κάπου και μου άρεσε, ότι για να γίνουν τα δύο κομμάτια ένα ολόκληρο, πρέπει το καθένα να είναι ολοκληρωμένο από μόνο του...
Οπότε δεν προσπαθώ πια να βάλω ταμπέλα σε κάτι, ούτε αναρωτιέμαι αν είναι σχέση αυτό ή δεν είναι. Αυτό φαίνεται στην πορεία νομίζω... Και αν ο άνθρωπος που έχεις απέναντί σου είναι ο σωστός...ε μέσα σου το ξέρεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kalypso:
Βλέπω ότι όλοι τα χετε λίγο πολύ ξεκάθαρα στο μυαλό σας, μα εμένα μου φαίνεται εντελώς ακατόρθωτο να πω ότι "για μενα η ερωτική σχέση συνεπάγεται αυτό και αυτό"... :worry: Πολύ απλά γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να συνεπάγεται!

Η αλήθεια είναι Καλυψώ ότι κι εγώ δυσκολέυτηκα πολύ να ορίσω τι είναι για μένα "ερωτική σχέση". Πολύ πιο εύκολα μου βγήκε να ορίσω πότε αποκαλώ κάποιον σύντροφο, μιας και αυτό συνεπάγεται μια όμορφη γενικά σχέση. Ενώ η "ερωτική σχέση" μπορεί να είναι και κακή (ναι, αν είναι κακή χωρίζεις, αλλά μεσολαβεί ένα διάστημα μέχρι τότε, όπου η σχέση υφίσταται ακόμα), οπότε πρέπει να συμπεριλάβεις και αυτό στον ορισμό. Οπότε πώς την ορίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι Καλυψώ ότι κι εγώ δυσκολέυτηκα πολύ να ορίσω τι είναι για μένα "ερωτική σχέση". Πολύ πιο εύκολα μου βγήκε να ορίσω πότε αποκαλώ κάποιον σύντροφο, μιας και αυτό συνεπάγεται μια όμορφη γενικά σχέση. Ενώ η "ερωτική σχέση" μπορεί να είναι και κακή (ναι, αν είναι κακή χωρίζεις, αλλά μεσολαβεί ένα διάστημα μέχρι τότε, όπου η σχέση υφίσταται ακόμα), οπότε πρέπει να συμπεριλάβεις και αυτό στον ορισμό. Οπότε πώς την ορίζεις;

Δεν σκέφτηκα καν την κακή σχέση Λία μου... :)
Απλά προσπάθησα να απομονώσω στο μυαλό μου σε τι συνίσταται, για μένα, μία ερωτική σχέση, και διαπίστωσα πως μου είναι αδύνατον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως οριζούμε πολύ γενικά αν παρατηρήσεις Καλυψούδι. Δλδ εγώ μίλησα για καλό σεξ, οικειότητα και απλώς ανέφερα πως πλέον δεν μπορώ να είμαι συνέχεια μαζί με τον άλλον, όπως μπορούσα παλιότερα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πάντως οριζούμε πολύ γενικά αν παρατηρήσεις Καλυψούδι. Δλδ εγώ μίλησα για καλό σεξ, οικειότητα και απλώς ανέφερα πως πλέον δεν μπορώ να είμαι συνέχεια μαζί με τον άλλον, όπως μπορούσα παλιότερα. :)

Το είδα καγιράκι, αλλά το να το ορίσω εγώ για μένα μου φαίνεται πολύ δύσκολο, δεδομένου ότι, από ό,τι φαίνεται, δεν έχω παγιωμένες αντιλήψεις πάνω στο θέμα.
Μπορεί κάτι που έκανε κάποιος μέσα στη σχέση, παλιά να μου φαινόταν ενοχλητικό ή ο,τιδήποτε
μα από κάποιον άλλο να το δεχόμουν και να μη με ενοχλούσε στο ελάχιστο
ή και το αντίστροφο. Επειδή εγώ αλλάζω, άρα και το πώς βλέπω τα πράγματα. :)
Ή ας πούμε, μπορεί παλιά να να μου φαινόταν ότι περνάω λίγη ώρα με τον καλό μου, ενώ ήμασταν συνέχεια μαζί. Όμως τώρα, ίσως να εκτιμώ περισσότερο τις στιγμές που δεν είμαστε μαζί, γιατί μέσω αυτών καταλαβαίνω την αξία των στιγμών που περνάμε οι δυο μας. :redface:
Μμμμ... σε μπέρδεψα;



πς. Τώρα παρατήρησα και κάτι άλλο. Λες κι εσύ "ανέφερα πως πλέον δεν μπορώ να είμαι συνέχεια μαζί με τον άλλον, όπως μπορούσα παλιότερα."
που σημαίνει ότι ενδεχομένως σε 5 χρόνια, να ορίζεις κι εσύ αλλιώς την ερωτική σχέση (από ό,τι την ορίζεις τώρα) και να ζητάς πλέον εντελώς άλλα πράγματα ή να ξαναθες να είστε συνέχεια μαζί με τον άλλονα :)
(λέμε τώρα βρε παιδί μ, μη με δείρειζ :angel:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εννοείται πως πάντα μπορείς να αλλάξεις Καλυψούδι. Το τώρα μας ενδιαφέρει βασικά μόνο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Ετσι όπως το καταλαβαίνω σημαντικά στοιχεία, και από τις δυο πλευρές αγάπη, στενή και αδιάκοπη επικοινωνία, όπως και το ήρεμο περιβάλλον που πρέπει να υπάρχει και όλα τ' αλλα που ακολουθούν εκπληρώνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στην αρχή κι εγώ είχα καταλάβει "σεξουαλική σχέση" αλλά μετά επεξεργάστηκα το ποστ μου (πριν το δημοσιεύσω) για να αντικατοπτρίζει τη γνώμη μου για ερωτική σχέση. Ξέχασα να επεξεργαστώ κάτι και συμπεραίνεις αυτό;
Απο αυτα που ανεφερα ηδη στο αρχικο ποστ μου :

Michelle, η kajira οταν λεει "ερωτικη σχεση" δεν εννοει "σεξουαλικη σχεση" οπως διευκρινησε μετα απο παρεμβασή μου. Βλεπω να το εννοεις ετσι ομως εσυ.. (βαζεις το σεξ 1ο, και στο Νο3 λες πως συντροφο δε λες ευκολα καποιον, αλλά για ερωτικη σχεση δεν υπαρχει τετοιος περιορισμος στο χρονο).

Για να απαντήσω στο δεύτερο ερώτημα σου, ναι, θεωρώ το σεξ κάτι εντελώς ξεχωριστό από το συναίσθημα, όπως έγω γράψει και αλλού. Έρωτας χωρίς σεξ δεν μπορεί να υπάρξει, αλλά σεξ χωρίς έρωτα μπορεί στο άνετο (για μένα τουλάχιστον). Το σεξ το θεωρώ απλά μια ωραία διασκέδαση, ενώ τον Έρωτα κάτι πολύ βαθύτερο. Απλά όταν είσαι ερωτευμένος με τον άλλον, μπορείς να δοκιμάσεις πολύ περισσότερα είδη σεξ (δηλάδή εκεί μπορεί να μην είναι απλή διασκέδαση, αλλά κάτι πιο βαθύ). Δεν ξέρω αν το εξηγώ καλά :ermm:
Ίσως επειδή ουδέποτε μου άρεσε το "τρυφερό" σεξ, οπότε δεν βρίσκω λόγο να είναι κάτι που το κάνεις μόνο με όποιον είσαι ερωτεύμενος. Υποθέτω ότι αν ήθελα πολλές τρυφερότητες στο σεξ, θα είχα άλλη άποψη.
Γιατι εχω την εντυπωση οτι οταν λες "ερωτα" εννοεις το τρυφερο σεξ ; Γιατι ερωτας αφορα το συναισθημα και σεξ την πραξη. Εγω δε κανω ερωτοα τουλαχιστον. Σεξ κανω. Το οποιο απορρεει απο το συναισθημα. Υπο αυτο το πρισμα η απαντηση σου ειναι η ιδια ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Lorien: Όχι, δεν εννοώ το τρυφερό σεξ. Το συναίσθημα του έρωτα εννοώ.

Όσον αφορά τον ορισμό μου περί ερωτικής σχέσης, το ξέρω ότι δεν στέκει, διότι όπως ανέφερα παραπάνω, οι παράμετροι είναι πάρα πολλοί για να δοθεί ορισμός έτσι εύκολα, ειδικά αν λάβουμε υπόψιν και την περίπτωση της σχέσης που είναι κακή και οδεύει προς χωρισμό (μέχρι τον χωρισμό ωστόσο είναι σχέση, και πρέπει να συμπεριλαμβάνεται στον ορισμό. Και πάντα μεσολαβεί ένα διάστημα μεταξύ της φθοράς της σχέσης και του χωρισμού, ακόμη κι αν είναι πολύ μικρό).
Τελικά δεν νομίζω ότι υπάρχει ικανή ή αναγκαία συνθήκη για να πούμε ότι κάτι είναι ερωτική σχέση, εκτός από το να έχει συζητηθεί μεταξύ του ζευγαριού και να έχουν καταλήξει ότι είναι. Οτιδήποτε άλλο μπορεί να καταρριφθεί από αντιπαραδείγματα. Ακόμα και το σεξ (βλ. ορισμένα ζευγάρια ηλικιωμένων).
Ίσως αυτό που με κωλύει είναι ότι προσπαθώ να ορίσω με μαθηματικό τρόπο κάτι που ουδεμία σχέση έχει με μαθηματικά, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ διαφορετικά. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ορισμός της ερωτικής σχέσης.
Eίναι με δύο λόγια το εξής:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top