Μήπως δεν υπάρχει στις μέρες μας αληθινή φιλία και αγάπη;

Yπάρχει στις μέρες μας φιλία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 74)
  • Ναι

    Ψήφοι: 53 71.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 21 28.4%

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Μήπως δεν υπάρχει στις μέρες μας αληθινή φιλία η/και αγάπη? Αν ναι ποιοί οι λόγοι?
Αν όχι τότε γιατί τόσοι άνθρωποι είναι μόνοι, και ερωτικά και απο πραγματικούς φίλους.
Κάποτε πίστευα και στα 2, γιατί είμαι συναισθηματικό άτομο. Τώρα πια σε τίποτα απο τα 2.
Γιατί και τα 2 με προδίδουν επανηλημένα!... Και έχω φτάσει σε ένα συμπέρασμα.. Ότι όλοι ζούν για την πάρτυ τους..
Ακούω γνώμες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Δωσε ορισμους.

Τι ειναι πραγματικη αγαπη, τι ειναι πραγματικη φιλια, τι ειναι "οι μερες μας"...

Εισαι 19 χρονων, δεν ξερεις τι ειναι ο κοσμος ακομα, οι ανθρωποι δεν εχουν αλαξει σημαντικα τα τελευταια χμμμ...100.000 χρονια or so, απλα κατι σου ετυχε και ανακαλυπτεις τι εστι πραγματικοτητα σιγα σιγα, dont worry τα πρωτα 80 χρονια ειναι δυσκολα. Καθοτι οπως ο αγαπητος berlioze ειχε πει "time is the best of teachers, unfortunately he kills all his students"

p.s. μην προσβληθεις απο το "εισαι 19 δεν ξερεις το κοσμο, απλα εισαι μικρος ακομα" ξες ο κοσμος σου μεχρι τωρα ηταν το σχολειο που εχει καποιες ιδιαιτεροτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WildCherry

Νεοφερμένος

Η WildCherry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Μήπως δεν υπάρχει στις μέρες μας αληθινή φιλία η/και αγάπη? Αν ναι ποιοί οι λόγοι?
Αν όχι τότε γιατί τόσοι άνθρωποι είναι μόνοι, και ερωτικά και απο πραγματικούς φίλους.
Κάποτε πίστευα και στα 2, γιατί είμαι συναισθηματικό άτομο. Τώρα πια σε τίποτα απο τα 2.
Γιατί και τα 2 με προδίδουν επανηλημένα!... Και έχω φτάσει σε ένα συμπέρασμα.. Ότι όλοι ζούν για την πάρτυ τους..
Ακούω γνώμες..

Κοίτα βρε συ και εγώ 19 χρονών είμαι...και εγώ έχω απογοητευτεί και στον φιλικό και στον ερωτικό τομέα...αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει αληθινή φιλία και αγάπη, απλά και τα δύο είναι καταστάσεις σπάνιες και δύσκολες...αν πίστευες παλιά και στα δύο...καλά θα κάνεις να συνεχίζεις να πιστεύεις γιατί ακόμα εμείς σε αυτή την ηλικία δεν έχουμε ζήσει τίποτα, κάθε αρχή και δύσκολη...και εξάλλου αν δεν απογοητευτούμε στην αρχή πώς θα καταλάβουμε και θα εκτιμήσουμε στην συνέχεια την αγάπη και την πραγματικά φιλία όταν έρθει στην ζωή μας ?...γιατί προσωπικά θεωρώ ότι αυτές οι δύο καταστάσεις σίγουρα εμφανίζονται έστω και μία φορά(ίσως πραγματικά μόνο μία φορά) στην ζωή εκείνων που έχουν καθαρό μυαλό και καθαρή καρδιά και είναι έτοιμοι να τις δεχτούν :)...για αυτό λοιπόν μην σκέφτεσαι αρνητικά....Εξάλλου ό,τι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Συμπληρώνοντας, απλά η γνώμη μου είναι ότι μόνο στην παιδική-εφηβική ηλικία υπάρχουν και τα 2 αληθινά. Είχα κολλητούς που όλη μέρα είμασταν μαζί. Τώρα πια όχι. Και γενικά όσο κάνω καινούριες φιλίες(καθότι είμαι πολύ κοινωνικό άτομο) πάντα βλέπω ότι τώρα πια όλοι μα όλοι σκέφτονται μόνο τον εαυτό τους και την εκμετάλευση του άλλου. ΠΧ θέλω να βγώ... χμμ κάτσε να πάρω τον τάδε. Δεν θέλει? Κάτσε να πάρω τον άλλο.. αν δν θέλει και αυτός ε θα βγω μόνος.
Για τις ερωτικές σχέσεις είναι λίγο καλύτερα κατά τη γνώμη μου γιατί σίγουρα μπορείς να βρεί έναν άνθρωπο που εφόσον είναι μαζί σου, θέλοντας και μή σε σκέφτεται.(σε άλλη περίπτωση δν είσαι μαζί του).Πάντως γενικά παιδιά.... αποξενωθήκαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 243356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αληθινη αγαπη ???

Αφου σημερα γυναικες και αντρες κοιτανε πρωτα το ευκαιριακο παθος
αλλα συναμα ψαχνουν και το ιδανικο σε οτι αφορα την εμφανιση του αντιθετου φυλου (πχ Στερεοτυπα τυπου Μπραντ Πιτ- Μεριλιν Μονροε κλπ)

Με τετοιους στοχους δεν προκειται να βρουνε ποτε την αγαπη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lina ka

Νεοφερμένος

Η lina ka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μετα απο 21 χρονια γαμου πιστευω οτι υπαρχει αγαπη αλλα δυστυχως ειναι μονοπλευρη.Τη βρισκεις,καταλαβαινεις οτι εχεις βρει τον ανθρωπο σου,ζεις εντονες στιγμες στην πορεια ομως ολα αλλαζουν σημαντικα.Ερχονται στιγμες που αναρωτιεσαι αν αξιζει να κανεις τοσες θυσιες γιαυτον τον ανδρα,χωρις καμια ανταποκριση.Νομιζω οτι τελικα η αγαπη του παιδιου σε ανταμοιβει και μπρος σαυτη την αγαπη δεν μετραει τιποτα,ουτε ο εαυτος σου.ο συντροφος η οι φιλοι σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Στερεοτυπα τυπου Μπραντ Πιτ- Μεριλιν Μονροε κλπ)
Tελευταία φορά που θεώρησες γυναίκα σέχσυ,
οι Μπήτλς ξεκινούσαν την καριέρα τους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lina ka

Νεοφερμένος

Η lina ka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αξεστε νεαρε κανεις λαθος,θεωρησα τον εαυτο μου σεκσυ οταν η Μadonna ξεκινουσε την καριερα της,οπως θα το βλεπεις ομως αυτη παραμενει σεκσυ ,τι και αν ηρθαν αλλες νεοτερες.το θεμα ηταν η αγαπη,η γενια σου αυτο δεν εχει καταλαβει μαλλον.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
@lina ka: Η ειρωνία του Rempeske πήγαινε προς άλλο user, όχι σε σένα...

Ανέκαθεν υπήρχε ιδιοτέλεια σε σχέσεις (αλλά όχι ΣΤΙΣ σχέσεις), δεν είναι ο κανόνας το ότι μια σχέση δεν είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων αληθινή. Το αν μια σχέση, φιλική η ερωτική, θα είναι ειλικρινής και θα περιέχει αγάπη και ανιδιοτέλεια εξαρτάται από τους χαρακτήρες και τους σκοπούς αυτών που συνδέονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
ΑΛηθηνινή αγάπη υπάρχει.
Και φιλία.
Αρκεί να ξέρεις τι ζητάς από τον καθένα και να ξέρεις τι θα πάρεις από τον καθένα.
Πιστεύω και στην αγάπη και στη φιλία. Μπορώ να πω ότι έχω ανθρώπους που αγαπώ και νοιάζομαι για αυτούς και το ίδιο αυτοί για εμένα.
Νομίζω ότι ένας άνθρωπος είναι πολύ τυχερος να έχει κάτι τέτοιο.
Σίγουρα πάντα ο καθένας κοιτάει τον εαυτούλη του αλλά δεν πάβει να μπορέι να αγαπήσει το ίδιο και κάποιο άλλο πρόσωπο.
Είναι συμαντικό να ξέρουμε τι θέλουμε να έχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Στην φιλια πιστευω πιο πολυ απ' οτι στην αγαπη, οχι γιατι δεν μπορειs να βρειs σημερα καποιον η καποια να σε αγαπηση πραγματικα αλλα γιατι ειναι περισσοτερο δυσευρετη. Περα απο την αληθινη αγαπη των γονιων σου δυσκολα μπορειs να τη βρειs καπου αλλου που να σε γεμιζει με την ιδια πληροτητα. Τιs περισσοτερεs φορεs ειναι περιστασιακη και συντομη αρα δεν ειναι ομωs και αληθινη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deicide

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αληθινή αγάπη υπάρχει απλά φοβόμαστε να μην την δείξουμε για να μην πληγωθούμε αργότερα.So simple
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μήπως δεν υπάρχει στις μέρες μας αληθινή φιλία και αγάπη;

Υπάρχει και παραϋπάρχει, και αληθινή φιλία και αγάπη και απ' όλα,
και το λέω ειλικρινά πως πιστεύω ότι υπάρχει
έτσι για να σας τη σπάσω
που δε θα τη βρείτε ποτέ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*lilly*

Νεοφερμένος

Η *lilly* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μήπως δεν υπάρχει στις μέρες μας αληθινή φιλία η/και αγάπη? Αν ναι ποιοί οι λόγοι?
Αν όχι τότε γιατί τόσοι άνθρωποι είναι μόνοι, και ερωτικά και απο πραγματικούς φίλους.
Κάποτε πίστευα και στα 2, γιατί είμαι συναισθηματικό άτομο. Τώρα πια σε τίποτα απο τα 2.
Γιατί και τα 2 με προδίδουν επανηλημένα!... Και έχω φτάσει σε ένα συμπέρασμα.. Ότι όλοι ζούν για την πάρτυ τους..
Ακούω γνώμες..

Συγχωρέστε με προκαταβολικά για την έκταση που θα πάρει η απάντηση μου!:redface:
Οι σχέσεις των ανθρώπων είναι δύσκολες, αυτό αποτελεί κοινή παραδοχή. Όμως κανείς δεν τις χαρακτηρίζει ανέφικτες ή ανύπαρκτες. Βεβαίως και θα δυσκολευτείς, θα θυσιάσεις χρόνο και υπομονή για να έχεις την σχέση και την φιλία αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως κοπιάζοντας μαθαίνεις, κερδίζεις, διατηρείς και απολαμβάνεις.

Κάθε φιλία και σχέση είναι μια επένδυση και δεν το λέω κυνικά. Το λέω απ' την άποψη πως πρέπει να επιλέξεις, να σιγουρευτείς πως μπορείς να φτάσεις στο επιθυμητό επίπεδο και κάθε φορά να δίνεις κάτι ακόμα για να φτάσεις στην "μεγάλη απολαβή". Αν φοβάσαι να ρισκάρεις, δεν επενδύεις και στέκεις απόμακρος να χαζεύεις τις "επενδύσεις" άλλων. Αν βιαστείς τότε θα προβείς σε μια μάλλον λάθος επένδυση που θα σε πληγώσει και θα σε κάνει διστακτικό προς άλλες σχέσεις. Κάτι που συνέβη και σε σένα καλό μου.

Πιστεύω στις φιλίες, στις ανθρώπινες σχέσεις και στην αγάπη. Ιδίως στην αγάπη. Πληγώθηκα πολλές φορές κι έχασα την πίστη μου αλλά έχοντας πάντα στο μυαλό μου την "Ιθάκη" έμαθα απ' τα λάθη μου, το ταξίδι και όσα αποκόμισα απ' αυτά. Έχω φίλους που αξίζουν χρυσό αλλά ακόμα προσπαθώ γι' αυτούς. Δεν επαναπαύτηκα στα κεκτημένα μου, συνεχίζω να τους "κερδίζω" και εκείνοι με την σειρά τους το εκτιμούν γιατί διαλέξαμε ο ένας τον άλλον με τα ίδια κριτήρια.

Ζητάμε και δίνουμε αμφότεροι αγάπη, ειλικρίνεια, συντροφιά, συμπόνοια, χαρά και στοργή. Δεν ζηλεύουμε, αν ενοχληθεί κάποια πλευρά η άλλη αφουγκράζεται και διορθώνεται και τούμπαλιν. Έτσι βελτιωνόμαστε και η σχέση μας μένει αναλλοίωτη. Όσο για τις ερωτικές σχέσεις, δεν έχω επί της παρούσης γιατί ακόμα δεν έχω την διάθεση να "ρισκάρω" ωστόσο στις σχέσεις μου διατηρώ την ίδια ακριβώς "τακτική". Δίνω και περιμένω να μου επιστραφεί έστω και ένα αμελητέο δείγμα αν όχι φεύγω πάντα χαμογελώντας στο επόμενο που θα έρθει!:)

Δεν έχει νόημα να πικραίνεστε! Αν σκεφτόμασταν όλοι να προσεγγίσουμε με αγάπη τον συνάνθρωπο η μοναξιά θα ήταν επιλογή κι όχι φόβος. Εξ' άλλου αν ένωναν όλοι οι μοναχικοί τις μοναξιές τους τότε δεν θα έμενε κανείς μόνος.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Υπάρχει και παραϋπάρχει, και αληθινή φιλία και αγάπη και απ' όλα,
και το λέω ειλικρινά πως πιστεύω ότι υπάρχει
έτσι για να σας τη σπάσω
που δε θα τη βρείτε ποτέ. :P





Εγώ δεν εχω λόγο να σου την σπάσω άλλα από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου διατηρώ φιλία με δύο αδέλφια μέχρι και σήμερα και δε σκοπεύω αλλά και να επιτρέψω σε κάνεναν να καταφέρει να χαλάσει την φιλία αυτή. ξεκινήσαμε από γείτονες (δυπλανά διαμερίσματα) , μετά αυτό έγινε Διαφορετικές γειτονιές και δυστιχώς σε όλα τα σχολικα μας χρόνια σε διαφορετικές περιοχές της Ελλάδας. η φιλία μας αντί να εξασθενήσει ισα ισα δυνάμωσε, πλέον είμαστε αδέλφια , πονάει ο ένας για τον αλλο.
και μετά το σχολείο ξανα είμασταν μαζί γιατί επέστρεψαν. Στην παρέα μας προστέθηκε και ένα ζευγάρι το οποίο πάντρεψα & βάπτισα και το παιδι τους και είμαι (κολλιτός με την κοπέλα) από το γυμνάσιο.
Δυστιχώς εδω και σχεδόν ένα χρόνο τώρα εγώ έφυγα αλλα δεν εχει αλλαξε τιποτα.
αυτή ειναι και η απάντηση μου στην ερώτηση αν υπάρχει φιλία και αγάπη.
Λίγο ροζ αλλά αληθινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goddess

Νεοφερμένος

Η Goddess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ δεν εχω λόγο να σου την σπάσω άλλα από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου διατηρώ φιλία με δύο αδέλφια μέχρι και σήμερα και δε σκοπεύω αλλά και να επιτρέψω σε κάνεναν να καταφέρει να χαλάσει την φιλία αυτή. ξεκινήσαμε από γείτονες (δυπλανά διαμερίσματα) , μετά αυτό έγινε Διαφορετικές γειτονιές και δυστιχώς σε όλα τα σχολικα μας χρόνια σε διαφορετικές περιοχές της Ελλάδας. η φιλία μας αντί να εξασθενήσει ισα ισα δυνάμωσε, πλέον είμαστε αδέλφια , πονάει ο ένας για τον αλλο.
και μετά το σχολείο ξανα είμασταν μαζί γιατί επέστρεψαν. Στην παρέα μας προστέθηκε και ένα ζευγάρι το οποίο πάντρεψα & βάπτισα και το παιδι τους και είμαι (κολλιτός με την κοπέλα) από το γυμνάσιο.
Δυστιχώς εδω και σχεδόν ένα χρόνο τώρα εγώ έφυγα αλλα δεν εχει αλλαξε τιποτα.
αυτή ειναι και η απάντηση μου στην ερώτηση αν υπάρχει φιλία και αγάπη.
Λίγο ροζ αλλά αληθινό.

όπου και να πας και οποιος και απο μας αν φυγει θα ειμαστε παντα μαζί γιατι ειμαστε φιλοι και αδελφια και απλα η αποσταση δεν μπορει να μας χωρίσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
όπου και να πας και οποιος και απο μας αν φυγει θα ειμαστε παντα μαζί γιατι ειμαστε φιλοι και αδελφια και απλα η αποσταση δεν μπορει να μας χωρίσει!



:kissing: Αχ τέτοια μου κανετε και με λιώνετε εδώ στην μαύρη ξενιτιά... :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αληθινή αγάπη υπάρχει απλά φοβόμαστε να μην την δείξουμε για να μην πληγωθούμε αργότερα.So simple

Οι δύο αρνήσεις φτιάχνουν κατάφαση. Με την αρνητικά δε έννοια που έχει το "φοβόμαστε", ξαναγίνεται άρνηση!!! Τελικά τη δείχνουμε ή όχι; Not so simple actually.

Στην φιλια πιστευω πιο πολυ απ' οτι στην αγαπη, οχι γιατι δεν μπορειs να βρειs σημερα καποιον η καποια να σε αγαπηση πραγματικα αλλα γιατι ειναι περισσοτερο δυσευρετη. Περα απο την αληθινη αγαπη των γονιων σου δυσκολα μπορειs να τη βρειs καπου αλλου που να σε γεμιζει με την ιδια πληροτητα. Τιs περισσοτερεs φορεs ειναι περιστασιακη και συντομη αρα δεν ειναι ομωs και αληθινη

Φιλία: Προέρχεται από το αρχαίο ρήμα "Φιλώ", που σημαίνει "αγαπώ". Εξ ορισμού δεν υπάρχει φιλία χωρίς αγάπη, ή αγάπη χωρίς φιλία.

Να σε γεμίζει η φιλενάδα σου με την ίδια πληρότητα που σε γέμιζε η μαμά σου;;; Αλίμονο...

Μετα απο 21 χρονια γαμου πιστευω οτι υπαρχει αγαπη αλλα δυστυχως ειναι μονοπλευρη.Τη βρισκεις,καταλαβαινεις οτι εχεις βρει τον ανθρωπο σου,ζεις εντονες στιγμες στην πορεια ομως ολα αλλαζουν σημαντικα.Ερχονται στιγμες που αναρωτιεσαι αν αξιζει να κανεις τοσες θυσιες γιαυτον τον ανδρα,χωρις καμια ανταποκριση.Νομιζω οτι τελικα η αγαπη του παιδιου σε ανταμοιβει και μπρος σαυτη την αγαπη δεν μετραει τιποτα,ουτε ο εαυτος σου.ο συντροφος η οι φιλοι σου

Κλασική ατάκα παντρεμένου πάνω από δεκαπέντε χρόνια. Όπως λέμε: "Είμαι ο Όττο και είμαι καλά, είμαι καλά, είμαι καλά σας λέω!!". Another one bites the dust...

Αξεστε νεαρε κανεις λαθος,θεωρησα τον εαυτο μου σεκσυ οταν η Μadonna ξεκινουσε την καριερα της,οπως θα το βλεπεις ομως αυτη παραμενει σεκσυ ,τι και αν ηρθαν αλλες νεοτερες.το θεμα ηταν η αγαπη,η γενια σου αυτο δεν εχει καταλαβει μαλλον.:whistle:

Ε όχι και νεαρός ο Ρεμπεσκές!!! Αυτός είχε συμμαθήτρια μία από τις Καρυάτιδες. Για το άξεστος πάλι, συζητιέται, αν και νομίζω πως τον υπερτιμάς και θα ήθελα να σου επισημάνω πως δεν τον αγγίζουν οι κολακείες...

Οι σχέσεις των ανθρώπων είναι δύσκολες, αυτό αποτελεί κοινή παραδοχή. Όμως κανείς δεν τις χαρακτηρίζει ανέφικτες ή ανύπαρκτες. Βεβαίως και θα δυσκολευτείς, θα θυσιάσεις χρόνο και υπομονή για να έχεις την σχέση και την φιλία αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως κοπιάζοντας μαθαίνεις, κερδίζεις, διατηρείς και απολαμβάνεις.

Πω πω, κουράστηκα μόνο που το διάβασα. Θυσία, κόπος, υπομονή, κάτι σε πιο χαλαρό δεν έχετε;

Κάθε φιλία και σχέση είναι μια επένδυση και δεν το λέω κυνικά. Το λέω απ' την άποψη πως πρέπει να επιλέξεις, να σιγουρευτείς πως μπορείς να φτάσεις στο επιθυμητό επίπεδο και κάθε φορά να δίνεις κάτι ακόμα για να φτάσεις στην "μεγάλη απολαβή". Αν φοβάσαι να ρισκάρεις, δεν επενδύεις και στέκεις απόμακρος να χαζεύεις τις "επενδύσεις" άλλων. Αν βιαστείς τότε θα προβείς σε μια μάλλον λάθος επένδυση που θα σε πληγώσει και θα σε κάνει διστακτικό προς άλλες σχέσεις. Κάτι που συνέβη και σε σένα καλό μου.
Οικονομικά σπουδάζεις; Να πουλήσω Cosmote, ή να περιμένω;

Πιστεύω στις φιλίες, στις ανθρώπινες σχέσεις και στην αγάπη. Ιδίως στην αγάπη. Πληγώθηκα πολλές φορές κι έχασα την πίστη μου αλλά έχοντας πάντα στο μυαλό μου την "Ιθάκη" έμαθα απ' τα λάθη μου, το ταξίδι και όσα αποκόμισα απ' αυτά. Έχω φίλους που αξίζουν χρυσό αλλά ακόμα προσπαθώ γι' αυτούς. Δεν επαναπαύτηκα στα κεκτημένα μου, συνεχίζω να τους "κερδίζω" και εκείνοι με την σειρά τους το εκτιμούν γιατί διαλέξαμε ο ένας τον άλλον με τα ίδια κριτήρια.
Είσαι σίγουρα μόνο είκοσι χρονών; Μιλάς σαν να είσαι πάνω από εξήντα. Νωρίς δεν είναι για την Ιθάκη; Επίσης και η Κεφαλλονιά είναι πολύ όμορφο νησί...

Ζητάμε και δίνουμε αμφότεροι αγάπη, ειλικρίνεια, συντροφιά, συμπόνοια, χαρά και στοργή.
Σαν αγγελία στη στήλη "Συνοικέσια" δεν έμοιαζε αυτό;

Έτσι βελτιωνόμαστε και η σχέση μας μένει αναλλοίωτη.
Πού, στο χρόνο; Πόσων χρονών είσαι είπαμε;

Όσο για τις ερωτικές σχέσεις, δεν έχω επί της παρούσης γιατί ακόμα δεν έχω την διάθεση να "ρισκάρω" ωστόσο στις σχέσεις μου διατηρώ την ίδια ακριβώς "τακτική". Δίνω και περιμένω να μου επιστραφεί έστω και ένα αμελητέο δείγμα αν όχι φεύγω πάντα χαμογελώντας στο επόμενο που θα έρθει!:)
Οικονομικά σπουδάζεις!!! Τό 'ξερα...

Εξ' άλλου αν ένωναν όλοι οι μοναχικοί τις μοναξιές τους τότε δεν θα έμενε κανείς μόνος.;)
Οι μοναχικοί επιλέγουν τη μοναξιά τους, δεν τους την επιβάλλει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ένα ένα τα ερωτήματα λοιπόοον :
1) Αμέ , υπάρχουν και από τα δυο !
2) Τσου , δεν υπάρχουν λόγοι γιατί για μένα είναι άκυρο ως ερώτημα .
3) Που συχνάζεις ? Εγώ γιατί βλέπω από όλα και μοναχικούς και ζευγάρια, και μεγάλες παρέες και μικρά παρεάκια ?
4) Από τόσο νωρίς απογοήτευση ? Που να δεις τις παρακάτω πίστες .
Η κατακλείδα μου : Μην ψάχνετε τέλειες συμπεριφορές από ατελή όντα ! Ενδεχομένως αυτή την ώρα ένας φίλος σου να ποστάρει σε κάποιο φόρουμ λέγοντας : Ο κολλητός μου με γράφει γιατί ? Και κάποιο αμόρε (σικ?) να αναρωτιέται γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο ! Η Γενίκευση και το τσουβάλιασμα δεν βοήθησε κανέναν , μην προάγεται μια (και 2, και 3... ) απογοήτευση σε κανόνα ζωής !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Βρε παιδιά, τι είναι η αγάπη και η φιλία για να "υπάρχει"(η να μην υπάρχει),θέσεις σε parking; Υπάρχουν μερικές κενές θέσεις, λίγες φιλίες και λιγότερες....αγάπες;
Ότι παραμένει στη συνείδηση και έχει δημιουργηθεί απο σκέψεις και εντυπώσεις σαν ψυχική κατάσταση, δυσάρεστη η ευχάριστη ορίζει τον συναισθηματικό κόσμο μας! Αυτό σημαίνει πως στην ουσία είμαστε "φτιαγμένοι" από συναισθήματα, αγάπης, φιλιάς, συμπάθειας αλλά και πάθους, μίσους, αδιαφορίας κτλ....
Όλοι είμαστε εν δυνάμει άτομα που αγαπάμε και μισούμε, νοιώθουμε φιλία, αδιαφορούμε, ξεχνάμε και....πορευόμαστε!
Τα συμβόλαια μόνο ισχύουν μέχρι την ημερομηνία λήξης,ειδικά αν συνοδεύονται από...ποινικές ρήτρες!
Δεν τίθεται θέμα, όχι τουλάχιστον όπως το....επεξεργάζεστε εδω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top