Τα πάντα για το ξύρισμα και τα γένια

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Επειδη δεν υπαρχει αντιστοιχο θεμα και πολλες φορες θελω να ρωτισω διαφορα πραγματα, και φανταζομαι θα θελουν και αλλοι καπια στιγμη, και εχω σκευτει να ανοιξω ενα τετιο θεμα μια και το θυμιθικα τωρα το κανω.
Γιανα αρχιση η κουβεντα λοιπον οσπου να αρχισουν να πεταγονται ερωτισεις για πειτε μας εσυς πως ξυριζεστε; Με τι ξυριστικα;

Εγω προς το παρων με μια ξυριστικη της philips, εβγαλα που εβγαλα γρηγορα μπολικη, κληρη και πυκνη τριχα μην βαλω και ξυραφι και απογινει το κακο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Καταραμένα γένια! Μεγάλος μπελάς.

Λοιπον θα σου πω 5-6 πράγματα αλλα να ξέρεις ότι ο καθένας έχει την δική του λογική στο ξύρισμα και φυσικά πρέπει και εσύ να δεις τι είναι το καλύτερο για εσένα.
Αλλο τύπο δέρματος έχει ο ένας, άλλες ευαισθησίες κτλ.

Την ηλεκτρική μηχανή την έχω μονο για σπάνιες περιπτόσεις και κυρίως ξυρίζομαι με ξυραφάκια μιας χρήσης (γνωστή εταιρείας όμως)
Όσο ποιό ανοικτοί είναι οι πόροι του δέρματος σου και όσο ζεστή είναι η λεπίδα τόσο πιο βαθύ ξύρισμα θα κάνεις με λιγότερα κοψίματα.

Λεπίδα

Το ξυραφάκι δεν πρέπει να χρησιμοποιήτε πάνω απο 2,3 φορές και φυσικά μην περιμένεις να στα κόψει καλά αν η τρίχα έχει φτάσει στον λαιμό.
Η μιας χρήσεως μηχανές (οχι χαζομάρκες) είναι οικονομικές και μπορείς με τις 5 μηχανές που έχει μέσα να την βγάλεις ένα δήμινο.
Αν δεν έχεις χρόνο να κάνεις ένα ζεστό μπάνιο πριν, μπορείς να ζεστάνεις νερό και να το ξεπλένεις εκεί το ξυραφάκι.
Μεγάλη προσοχή για το που το ακουμπας γιατί έρχεται σε άμεση επαφή με το δέρμα σου και πρέπει να προσέχεις μολύνσεις.

Ο αφρός - τζελ

Εδώ πάλι επιλέγεις τι σου ταιριάζει καλυτερα υπάρχουν τζελ, αλλα και αφροι για ευαίσθητες επιδερμίδες.
Μην πλακώνεσε στους αφρούς και μοιάζεις με τον άγιο Βασίλη αλλα βάζε ποσότητα ικανή να καλύψειτα γένια σου

Οι πόροι του δέρματος

Το καλύτερο απο όλα είναι να ξυρίζεσαι αμέσως μετά απο ένα ζεστό μπάνιο. Αν δεν έχεις αυτήν την δυνατότητα (παράλληλα με το ζέσταμα της λεπίδα του ξυραφιού), μπορείς να πιέσεις μια ζεστή πετσέτα στο πρόσωπο σου (πρόσεχε μην καείς)

Το άφτερ σειβ

Πάρα πολύ σημαντικό, καθώς απολυμαίνει ανοικτές πληγές (απο τα κοψίματα) και δροσίζει και μαλακόνει το δέρμα

Πολύ σημαντικό να αποφύγεις το καθημερινό ξύρισμα. Αν δεν έχεις γένια και η λεπίδα γδέρνει τα μάγουλα σου σύντομα θα ξεκινήσουν τα κοψίματα και οι ευαισθησίες.
Αν χρειάζεσαι κάθε μέρα ξύρισμα πάρε μια καλή ηλεκτρική που δεν χαράζει όπως το ξυράφι.

Τέλος να ξέρεις ότι το πρωί οι μυες του προσώπου δεν ειναι χαλαροί οπότε το πρωινο΄ξύρισμα είναι πιο δύσκολο να γίνει.
Και φυσικά αν είναι να ξυρίζεσε συχνά μην τα παίρνεις κόντρα και μην ξυρίζεσε βιαστικά ή πολλά περάσματα απο το ίδιο σημείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ας κάνω και εγώ τις ερωτήσεις μου πάνω στο ποστ του Γιάννη:P

Βασικά εγώ που στην αρχή τα παίρνω κανονικά και μετά κόντρα [για τίποτα τρίχες εάν έχουν μείνει] πειράζει? Είναι καλύτερα να τα παίρνω προς τα κάτω πάντα?

Θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις μετά:P

ΥΓ: Επίσης, τι διαφορά έχει ακριβώς η ξυριστική μηχανή απο το ξυραφάκι? Ποιά είναι τα προτερήματα/μειονεκτήματα το καθενός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιάννη γιατί δεν γράφεις ένα βιβλίο πάνω στο θέμα; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Γιάννη γιατί δεν γράφεις ένα βιβλίο πάνω στο θέμα; :D


:P :P :P :P

Ξύρισμα...
5 συμβουλές

Εκδόσεις Κέδρος!

σελίδες 3 (με το εξώφυλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ας κάνω και εγώ τις ερωτήσεις μου πάνω στο ποστ του Γιάννη:P

Βασικά εγώ που στην αρχή τα παίρνω κανονικά και μετά κόντρα [για τίποτα τρίχες εάν έχουν μείνει] πειράζει? Είναι καλύτερα να τα παίρνω προς τα κάτω πάντα?

Αν το κάνεις συχνά θα αρχίσει να ματώνει το δέρμα σου. Ειδικά αν είναι να τα πάρεις κόντρα πρέπει να ξέρεις ότι απαγορευται να ξυριστείς την αμέσως επόμενη μέρα.
Για να τα πάρεις καλά με κόντρα ξύρισμα πρέπει να ψάξεις ποιά φορά έχουν οι τρίχες σου (διαφέρει ανα σημείο) και ανα σημείο να περάσεις ανάποδα το ξυραφάκι

Θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις μετά:P
Και εγώ θα αρχίσω να χρεώνω :clapup:

ΥΓ: Επίσης, τι διαφορά έχει ακριβώς η ξυριστική μηχανή απο το ξυραφάκι? Ποιά είναι τα προτερήματα/μειονεκτήματα το καθενός?

Το ξυραφάκι ξυρίζει βαθιά (σηκώνει ελαφρά το δέρμα) και κόβει πιο βαθιά την τρίχα με αποτέλεσμα να γίνεται πιο βαθύ το ξύρισμα και να διαρκεί περισσότερες μέρες.

Η μηχανή κόβει τις επιφανειακές τρίχες και μόνο αυτές που θα περάσουν το πλέγμα που προστατευει τις λεπίδες..

Με την ηλεκτρική δεν κόβεσαι, δεν ερεθίζεται το δέρμα, μπορείς να την χρησιμοποιείς συχνά, δεν χρειάζεσαι αφτερ σειβ.
Στα αρνητικά είναι το κόστος της 70?-150?
Καλο΄είναι να κάνεις και τα δύο και να διαλέγεις το πότε θα χρησιμοποιείς το κάθε ένα.

Αν κοπείτε βάλτε ένα μικρό κομμάτι χαρτάκι πάνω μέχρι να πήξει το άιμα, σε πιό άσχημα κοψίματα παγώστε το με ένα παγάκι (βοηθάει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Ο Γιάννης κάλυψε αρκετά το θέμα.Εγώ λόγω της δουλειάς πρέπει να ξυρίζομαι κάθε μέρα (ή το πολύ κάθε 2 μέρες). Χρησιμοποιώ μια μηχανή με ανταλλάκτικά ξυραφάκια. Η ηλεκτρική θα σε βοηθήσει πολύ στο να περιποιείσαι το μουσάκι σου. Πάντως το ξύρισμα βοηθάει στο να μένει η επιδερμίδα υγειής καθώς συμβάλλει σ΄αυτό που οι γυναίκες προσπαθούν να κάνουν με κάποιες κρέμες και σαπούνια και λέγεται:απολέπιση (για να λέμε και τα θετικά του ξυρίσματος):D

Πάντως αν αποφασίσεις να χρησιμοποιείς μακροχρόνια την ηλεκτρική μηχανή να προσέξεις όταν θα πρέπει κάποια στιγμή να χρησιμοποιήσεις ξυραφάκια. Ένα φιλαράκι μου ξυριζόταν μια ζωή με ηλεκτρική και στα 24 του στο στρατό που αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει ξυραφάκια κόπηκε σ΄όλο του το πρόσωπο. Γι΄αυτό προσοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
@breather δεν με βλεπω για πολυ ακομα με την ξυριστικη γιατι δεν της περνει βαθια και εχουν σκληρινει ακομα πιο πολυ τελευτεα και ειδικα στα μαγουλα μου σπανε τα νευρα, θελω καθε μερα ξυρισμα. Η μηχανη ομως, οπως ειπες και εσυ, ειναι χρυση για φαβοριτες και μουσακι οπωτε παντα χρησιμευει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
"Και φυσικά αν είναι να ξυρίζεσε συχνά μην τα παίρνεις κόντρα και μην ξυρίζεσε βιαστικά ή πολλά περάσματα απο το ίδιο σημείο."

why not??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Επίσης, καλό είναι το τζέλ ή ο αφρός να μένει στο δερμα 2-3 λεπτά πριν αρχίσει το ξύρισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
"Και φυσικά αν είναι να ξυρίζεσε συχνά μην τα παίρνεις κόντρα και μην ξυρίζεσε βιαστικά ή πολλά περάσματα απο το ίδιο σημείο."

why not??:hmm:

Γιατί η λεπίδα απο το ξυράφι, ερεθίζει το δέρμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Θα τολμούσε κανείς σας να ξυριστεί αντί για αφρό με μαλλακτική κρέμα μαλλιών να μας πει αποτελέσματα?
Ξέρω ότι η διαφορά στα πόδια που το χρησιμοποιώ είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανάμεσα στην κρέμα μαλλιών και σε οποιοδήποτε άλλο μέσο έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς (αφρούς, αφρόλουτρα, σαπούνι κλπ) αλλά είμαι περίεργη... θα το τολμούσε αυτό ένας άντρας στο πρόσωπο του?
Εγώ ενώ είμαι απολυτα σίγουρη για το αποτέλεσμα, δεν έχω ψήσει ακόμα κανεναν φίλο να το δοκιμάσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Θα τολμούσε κανείς σας να ξυριστεί αντί για αφρό με μαλλακτική κρέμα μαλλιών να μας πει αποτελέσματα?
Ξέρω ότι η διαφορά στα πόδια που το χρησιμοποιώ είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανάμεσα στην κρέμα μαλλιών και σε οποιοδήποτε άλλο μέσο έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς (αφρούς, αφρόλουτρα, σαπούνι κλπ) αλλά είμαι περίεργη... θα το τολμούσε αυτό ένας άντρας στο πρόσωπο του?
Εγώ ενώ είμαι απολυτα σίγουρη για το αποτέλεσμα, δεν έχω ψήσει ακόμα κανεναν φίλο να το δοκιμάσει :P

Οταν αρχισω να ξυριζομαι με ξυραφι θα το δοκιμασω, δεν εχω να χασω τπτ αλλωστε. Αν και δεν νομιζω να κανει δουλεια στα κοντα γενια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
θα δοκιμαζε κανεις να ξυριστει με φαλτσετα?? :whistle: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
θα δοκιμαζε κανεις να ξυριστει με φαλτσετα?? :whistle: :whistle:

Ενοεις τις παλιες λεπιδες που χρησιμοποιουσανε πριν εφευρουν τα ξυραφακια μιας χρησης;


Να σας ρωτισω κατι ρε παιδια, δεν εχει σωστη και λαθος απαντιση, γνωμες θελω. Αυτην την στιγμη εχω φαβοριτα (ασχετη δεν μας ενδιαφερει) μουσακι (τετραφωνισμενο κατω απο το στομα, δεν ειναι δλδ γεματο) και μουστακι που ενωνετε με το μουσακι. Απο την πρωτη στιγμη που τα εκανα ετσι ηθελα να ξυρισω το μουστακι για να μεινει σκετο το μουσακι (το ειδα σε φωτογραφιες απο τον ξαδερφο μου οταν ητανε στην ιδια ηλικια με εμενα και μου αρεσε. Παρεπιπτωντος μοιαζουμε παραπολυ και ειχε και αυτος μακρια μαλλια τοτε) αλλα ειπα να το αφισω για λιγες μερες και να το ξυριζα μετα ωστε να δω πως θα ειμαι και με τον εναν τροπο και με τον αλλων. Ομως με το τετραγωνισμα που εκανα τσιμπιετε η κοπελα μου (βρηκα λυση για αυτο αφηνωντας μεν τις τριχες να μακρνουν αρκετα ωστε να μην τσιμπανε αλλα λιγοτερο απο τις υπολιπες(οι οπιες ειναι 3δαχτιλα περιπου) ομως αν ξυρισω το μουστακι (δεδομενου παντα οτι τα περνω με ξυριστικη) θα τσιμπιετε παλι και πιο πολυ βεβαια. Οποτε το ερωτιμα ειναι να το ξυρισω απο τωρα με ξυραφι, να δοκιμασω με την ξυριστικη και να δω κατα ποσο την τσιμπαει η να το αφισω και οποτε αρχισω να ξυριζομαι κανονικα να παρω και το μουστακι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
ναι αυτο εννοω :whistle:

οσο για το αλλο προτεινω να την αφησεις να τσιμπιεται:devil: δε παθαινει και τιποτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ναι αυτο εννοω :whistle:

οσο για το αλλο προτεινω να την αφησεις να τσιμπιεται:devil: δε παθαινει και τιποτα :P

ΕΓω δεν τολμαω να ξυριστω με αυτο μονος μου, να με ξυρισει αλλος δεν εχω προβλημα. Ο πατερας μου ειχε ξυριστη με τετια λεπιδα μια φορα και μου ειπε οτι γλυστραει πολυ και ξυριζει πολυ ωραια αλλα εγω δεν τολμαω.


Οσο για το αλλο δεν την αφηνω να τσιμπιετε, αν ητανε οπιαδηποτε αλλη χεστικα, ας τσιμπιετε αλλα η συγκεκριμενη δεν θελω:redface::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
ε τι καθεσαι και παιδευεσαι με τις τριχες τραβα ενα ξυρισμα ολικο και τελειωσαν οι σκοτουρες σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ε τι καθεσαι και παιδευεσαι με τις τριχες τραβα ενα ξυρισμα ολικο και τελειωσαν οι σκοτουρες σου

Ολικο με τπτ, ειμαι μουσακιας δεν μπορω να κυκλοφορο ξυρισμενος, ντρεπομαι. Παντα θελω να εχω καπιο σχηματακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
πω πω θελεις και τη πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο....:whistle:

σου προτεινω το αλλο μια βδομαδα ολικο ξυρισμα μια βδομαδα μουσακιας τελευταια προσφορα..:P :P :P

παντως τωρα περα απο την πλακα αφου λες οτι εχεις και μακρυ μαλι εε δε λεει να μην εχεις εστω και λιγο γενακι....
και εγω μη νομιζεις μια απο τα ιδια μακρυ μαλι (καλα τωρα δεν εχει μακρυνει ακομα πολυ απο την τελευταια μου αισθητικη κριση=(δεν εχω τι να κανω) οπου κουρευτικα γουλι:redface: ) αλλα αφηνω ειτε ενα μπρουταλ (brutal) στυλ ειτε ενα σχεδιακι poy καποιοι μου το εχουν "μπαμ μπαμ τεμερλε"
αληθεια ξερει κανεις αν υπηρει πραγματι τετοιο πραμα ή με δουλευαν??:hmm:
(ποτε μουστακι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top