Προσφέρει κάτι στην σχέση ο γάμος;

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Ξέρω τι σου λέω και ότι ακριβώς αυτό θα έκανα κι εγώ. Βλέπεις η μητέρα μου ήταν μία από αυτές τις γυναίκες που περιγράφεις... :) Με δύο παιδιά και χωρισμένη, την υποβάθμισαν στη δουλειά της για να την αναγκάσουν να παραιτηθεί (γνωστοί του μπαμπά, που τότε είχε σπαστεί και φανταζόταν πως αν τα έβρισκε σκούρα η μαμά μου, θα γύριζε πίσω), παραιτήθηκε και ξεκίνησε από το μηδέν. Διατροφή όμως, όπως και οποιαδήποτε άλλη κάλυψη από νομικής πλευράς, ουδέποτε ζήτησε. Και ο μπαμπάς μου θα μπορούσε να δείξει λίγη καλή θέληση και να τα λύσουν χωρίς να βάλουν ενδιάμεσο το δικηγόρο, όμως εκείνος επέλεξε να πάρουν τα πράγματα τη νομική οδό και ακόμη και για το πότε θα μας βλέπει- ήθελε να το κανονίσουν με νομικές διαδικασίες.
Και εγω kalypso ειμαι παιδι χωρισμενων γονιων και ειδα τι περασε και η δικη μου μανα για να μαs μεγαλωσει και εκεινη ποτε δεν ζητησε τιποτα και ακομα δεν εχω καταλαβη το γιατι. Προτιμησε ολο αυτο να το περαση μονη τηs και να μαs μεγαλωσει με αξοπρεπεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
..... να μαs μεγαλωσει με αξοπρεπεια.

Αυτό τα λέει όλα. Ξέρουμε όλοι κάποιες......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Τον Γάμο θα τον κάνεις γιατί το νιώθεις.
Δεσμός με παπά και με κουμπάρο-α.
Εγώ δεν παντρευομαι μόνο και μόνο τελικά γιατί έμεινα έγκυος....
Ενώ είμαι πολύ λίγο καιρό με το συντροφό μου,
Παντρευομαι γιατί το θέλουμε... να είμαστε μαζί από εδώ και πέρα
και για πάντα.
Δεν ξέρω τι θα μου προσφέρει παραπάνω ο Γάμος από αυτό που ζω τώρα,
σίγουρα όλα γινονται για να καταχωριθείς στους Παντρεμένους.
Αλλά και αυτό δεν με χαλάει.
Εμένα μου βγάζει σιγουριά.!!!! αυτό τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poison

Νεοφερμένος

Η poison αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλη λευτερια e-sofia!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα για σενα και την οικογένειά σου...

Για μενα γαμος ειναι ενα συμβολαιο, μια επιβεβαιωση της ηδηδ υπαρχουσας σχεσης. Οταν λεω συμβολαιο δεν εννοω καμια οικονομικη συναλλαγη, απλα ειναι μια συμβαση αοριστου χρονου, με μοναδικο ανταλλαγμα αγαπη μεταξυ δυο συμβαλλομενων, με ισα δικαιωματα και υποχρεωσεις. Ειναι ενα απλο νομικο θεμα, που γινεται κοινωνικα απαιτητο, ωστε να αποφευχθει η αναρχια στην κοινωνια και να εξασφαλιστει η ισορροπια στην οικογενεια.
Η ελειψη αναρχιας βοηθα στην εξελιξη της κοινωνιας και η ισορροπια βοηθα στην σωστη ανατροφη ενος παιδιου. κατι που για μενα ειναι και ο μονος λογος γαμου περα απο την συντροφικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η ελειψη αναρχιας βοηθα στην εξελιξη της κοινωνιας


Εχμ, γκουχ,
κάθε έξυπνη ιδέα περί ομαλής κοινωνικής συνοχής έχει διατυπωθεί από ανθρώπους
που στον καιρό τους θεωρούντο "αντικοινωνικοί".


_______________________________________


Λοιπόν, αρκετά οφφ ο πόιζον. Ο γάμος είναι χαρακτηριστικό της Πατριαρχίας και αποτελεί σύστημα ελέγχου, του ενός από τον άλλο, και των παιδιών από τους δύο. Όλα αυτά περί "κυττάρου της κοινωνίας" είναι αστικές μπούρδες. Κοινωνίες δομημένες υπήρχαν και υπάρχουν εκτός της νόρμας που μας επιβάλλουν ως "φυσιολογική".



Παρ' όλα αυτά, αν κάποια πλούσια και ηλικιωμένη κληρονόμος θέλει να με παντρευτεί,
ας στείλει ένα πμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Λοιπόν, αρκετά οφφ ο πόιζον. Ο γάμος είναι χαρακτηριστικό της Πατριαρχίας και αποτελεί σύστημα ελέγχου, του ενός από τον άλλο, και των παιδιών από τους δύο. Όλα αυτά περί "κυττάρου της κοινωνίας" είναι αστικές μπούρδες. Κοινωνίες δομημένες υπήρχαν και υπάρχουν εκτός της νόρμας που μας επιβάλλουν ως "φυσιολογική".



Παρ' όλα αυτά, αν κάποια πλούσια και ηλικιωμένη κληρονόμος θέλει να με παντρευτεί,
ας στείλει ένα πμ.

:D:D πες τα ρε Ρεμπ, πέστα. Για την πρόταση δυστυχώς κωλύομαι για τεχνικούς λόγους. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Λοιπόν, αρκετά οφφ ο πόιζον. Ο γάμος είναι χαρακτηριστικό της Πατριαρχίας και αποτελεί σύστημα ελέγχου, του ενός από τον άλλο, και των παιδιών από τους δύο. Όλα αυτά περί "κυττάρου της κοινωνίας" είναι αστικές μπούρδες. Κοινωνίες δομημένες υπήρχαν και υπάρχουν εκτός της νόρμας που μας επιβάλλουν ως "φυσιολογική".



Παρ' όλα αυτά, αν κάποια πλούσια και ηλικιωμένη κληρονόμος θέλει να με παντρευτεί,
ας στείλει ένα πμ.


Ναι ρεμπ υπήρξαν και κοινωνίες εκτός της νόρμας που μας επιβάλλουν ως "φυσιολογική" .... Επίσης όμως υπήρχαν και κοινωνίες, όπου η ανθρωποθυσία ήταν αποδεκτό μέρος ενός τελετουργικού, υπήρχαν ανθρωποφαγικές κοινωνίες και υπήρχαν και κοινωνίες όπως αυτή των Αμαζόνων, που οι άνδρες είχαν καθαρά χρηστικό χαρακτήρα. Επίσης και κοινωνίες στις οποίες η πολυγαμία είναι αποδεκτή .... :P για τους άνδρες πάντα.
Ε για τα μέλη αυτών των κοινωνιών, αυτά ήταν αποδεκτά και φυσιολογικά ..... Μην μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία, το θέμα είναι αν προσφέρει ή όχι στη σχέση κάτι ο γάμος και όχι στην κοινωνία. :)


Αν και στην περίπτωση που θέλετε να το συζητήσουμε, εμένα αυτή η κοινωνία των Αμαζόνων γιατί μου φαίνεται ότι θα ήταν πολύ επιτυχημένη;;; :D ....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν και στην περίπτωση που θέλετε να το συζητήσουμε, εμένα αυτή η κοινωνία των Αμαζόνων γιατί μου φαίνεται ότι θα ήταν πολύ επιτυχημένη;;; :D ....:P

Ή πολύ αποτυχημένη... για προφανείς λόγους
γενικό μαλλιοτράβηγμα στα πάντα!
:S

πς. δεν ξέρω αν οι γυναίκες είναι ανταγωνιστικές μόνο στο θέμα του "να βρούνε άντρα", αλλά νομίζω οι αιτίες είναι πολύ βαθύτερες και πηγάζουν από τις ανασφάλειες που έχουμε... γενικώς.
Γιατί άλλωστε οι καλύτεροι φίλοι για πολλές από εμάς είναι άνδρες;

πς2. σορρυ, η αλήθεια είναι πως δεν είμαι φαν του φεμινισμού...

-------------------------------

Μην είμαστε και τελείως οφφ

Δεν πιστεύω ότι ο γάμος προσφέρει στη σχέση- θεωρώ ότι είναι απλά μία κοινωνική σύμβαση με πολλή γραφειοκρατία, και ότι γίνεται κυρίως για λόγους φακελώματος.
Η σχέση όμως προσφέρει στο γάμο- αν έχει γερά θεμέλια, τότε η κοινωνική σύμβαση, μετατρέπεται σε μία υπόσχεση ζωής. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ναι ρεμπ υπήρξαν και κοινωνίες εκτός της νόρμας που μας επιβάλλουν ως "φυσιολογική" .... Επίσης όμως υπήρχαν και κοινωνίες, όπου η ανθρωποθυσία ήταν αποδεκτό μέρος ενός τελετουργικού

"Και ας έγινα για σένα μια ζωή θυσία" που λέει και το άσμα... Τι ήθελα να πω; Α ναι.




υπήρχαν ανθρωποφαγικές κοινωνίες
Κάποιοι πάντως δεν τρώγωνται με τπτ... :eek:





και υπήρχαν και κοινωνίες όπως αυτή των Αμαζόνων, που οι άνδρες είχαν καθαρά χρηστικό χαρακτήρα
Δεν υπήρξε ποτέ τέτοια κοινωνία. Μόνο στους μύθους.
Και είναι λογικό που δεν υπήρξε, όλοι οι άντρες θα έκαναν ντού :P



. Επίσης και κοινωνίες στις οποίες η πολυγαμία είναι αποδεκτή .... :P για τους άνδρες πάντα.
Όχι ακριβώς. Οι Αμερινδοί, οι Ποληνύσιοι δέχονταν την πολυγαμία και για τα δύο φύλα.
Ο πολιτισμένος δυτικός κόσμος δεν γινόταν βέβαια να αδιαφορήσει για τέτοια μη Χριστιανική έκλυση ηθών :mad: οπότε τους σκότωσε όλους.



Μην μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία, το θέμα είναι αν προσφέρει ή όχι στη σχέση κάτι ο γάμος και όχι στην κοινωνία. :)
Είπαμε τι προσφέρει στην σχέση, ο άντρας γουρουνιάζει επειδή έχει τη δούλα και η γυναίκα παχαίνει :P




Αν και στην περίπτωση που θέλετε να το συζητήσουμε, εμένα αυτή η κοινωνία των Αμαζόνων γιατί μου φαίνεται ότι θα ήταν πολύ επιτυχημένη;;; :D ....:P
Να πας :P μπάιιιιι.

Πς. άμα χρειαστείτε κανέναν δύστυχο για πατέρα των κοριτσιών σας, πάρε τηλ :P

(μπόρατ ακούς? )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tina.70

Νεοφερμένος

Η tina.70 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Το θεμα δεν ειναι τι μπορει να προσφερει ο γαμος στη σχεση αλλα τι μπορουμε να προσφερουμε εμεις οι ιδιοι στη σχεση μας για να μπορει να επιβιωση αυτο που λεμε "γαμος". Υπαρχουν ενα σωρο ρητα που αναφερονται στο γαμο οπως "ο γαμος σκοτωνει τον ερωτα" :worry:,"αν εισαι παντρεμενος τρως το ιδιο ξαναζεσταμενο φαι...":confused:και διαφορα αλλα που σιγουρα τα ξερετε. Τα ιδια ομως θα σκεφτοταν κανεις αν αναφεροταν σε μια μακροχρονια συμβιωση?:hmm: Μαλλον οχι. Αρα την διαφορα την κανει ο παπας, ο κουμπαρος,τα ρυζια και η βερα???:hmm:. Δε νομιζω:). Το γαμο τον κανουμε για να ειμαστε αποδεκτοι απο τον κοινωνικο μας περιγυρο και οχι για να προσθεσει ή να αφαιρεσει κατι στη σχεση μας. Οι μονοι υπευθυνοι για να μπορεσει να αντεξει ή να μην αντεξει μια σχεση ειναι το ζευγαρι και μονο αυτο:kissing:.Ολα τα υπολοιπα τα λεμε για να δικαιολογουμε τις δικες μας ελλειψεις και λαθη.:mastigio.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Προσφέρει κάτι στην σχέση ο γάμος;

Αμέ.

Περιττη γραφειοκρατία.

Πλην 10.000 ευρώ για εναν λάιτ γάμο με τραπέζι μετα. (Εμ πως θα ευχαριστηθουν τα συγγενολογια?!)

10 ίδιες τοστιερες αν δεν εχεις λίστα γαμου κάπου.

Την ξαδερφη του μπατζανακη του αδερφου του πατέρα σου που έχεις να την δεις από....ποτέ!


:P:P:P

Με μια χιουμοριστικη διαθεση και σουρρεαλιστικη θα ελεγα...αυτή ειναι η αποψη μου για τον γαμο.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αμέ.

Περιττη γραφειοκρατία.

Πλην 10.000 ευρώ για εναν λάιτ γάμο με τραπέζι μετα. (Εμ πως θα ευχαριστηθουν τα συγγενολογια?!)

10 ίδιες τοστιερες αν δεν εχεις λίστα γαμου κάπου.

Την ξαδερφη του μπατζανακη του αδερφου του πατέρα σου που έχεις να την δεις από....ποτέ!


:P:P:P

Με μια χιουμοριστικη διαθεση και σουρρεαλιστικη θα ελεγα...αυτή ειναι η αποψη μου για τον γαμο.:D

Μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε και πριν όταν κανονίζουμε τα του γάμου και μετά το γάμο

να ζήσετε στο συναρπαστικό αυτό ταξίδι γεμάτο σασπένς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ολα μια ιδεα ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 243356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eτσι οπως εχει καταντησει η εννοια του γαμου οχι δεν αξιζει δυστυχως...

Εχμ, γκουχ,
κάθε έξυπνη ιδέα περί ομαλής κοινωνικής συνοχής έχει διατυπωθεί από ανθρώπους
που στον καιρό τους θεωρούντο "αντικοινωνικοί".
Βλεπουμε σημερα τις εξυπνες ιδεες των "κοινωνικων" που μας φτασανε στον πατο...
Καλυτερα τους αντικοινωνικους λοιπον

Ο γάμος είναι χαρακτηριστικό της Πατριαρχίας και αποτελεί σύστημα ελέγχου
NTOINΓΚ ΚΑΡΑΦΛΙΑΣΑ !!!
Δεν σε αναγκαζει κανενας να παντρευτεις με το πιστολι στο κροταφο...
Αυτα τα "περι ελεγχου" ειναι σαχλαμαρες που τα ακουω και βερεσε απο κατι φεμινιστριες

<<Χαρακτηριστικο της Πατριαρχιας>>
ΑΧΑΧΑΧΑ !!
Τι απιστευτα διαβαζει κανεις σε αυτο το φορουμ:rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
βασικα εγω απ οτι εχω ακουσει απο πολλους δεν αλλαζει τιποτα στη σχεση...ουσιαστικα ειναι σαν να την επισημοποιεις...οκ οταν κανεις παιδια ειναι διαφορετικα γιατι δεσμευεσαι και δεν μπορεις να φυγεις οποτε θες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Προσφέρει κάτι στην σχέση ο γάμος;

Δυνατότητα να πάρεις ευκολότερα στεγαστικό δάνειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top