Αρχαίοι Έλληνες Συγγραφείς

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
εδω λεμε τα βιβλια αρχαιων ελληνων που εχουμε διαβασει, κανουμε κριτικη, σχολιαζουμε, προτεινουμε οποια θεωρουμε ωραια. μια ερωτηση για να αρχισουμε, ωστοσο μην μεινετε σ'αυτην και μονο: ποιο ηταν το αγαπημενο σας αρχαιο βιβλιο? :D

εγω προς το παρον θα ελεγα ο πρωταγορας του πλατωνα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μου αρέσουν τα έργα του Σοφοκλή! Κι η λυρική ποίηση. Βέβαια το καλύτερο είναι να διαβάζεις το αρχαίο κείμενο με τη νεοελληνική απόδοση δίπλα, κι όχι κατευθείαν τη νεοελληνική, κάτι που όμως κάνει χρονοβόρα και κουραστική την όλη διαδικασία! Και γι'αυτό δεν ασχολούμαι όσο θα ήθελα (βασικά δεν ασχολούμαι σχεδόν καθόλου πια :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Αρχαίοι Ελληνες Συγγραφείς :redface::inlove:

Πιστεύω ακράδαντα πως το σύνολο της Παγκόσμιας Λογοτεχνίας είναι επηρεασμένο αμέσως ή εμμέσως από την αρχαία ελληνική γραμματεία.
Και αυτό διότι δεν υπάρχει έστω και ένα πράγμα που να μην είχε ειπωθεί σε κείνα τα χρόνια στα κομμάτια της επιστήμης, της τέχνης, της φιλοσοφίας, της Πολιτικής.
Επίσης να πω πως πολλά έργα είναι τρομακτικα επίκαιρα (:confused:) και προβληματίζουν με τον ίδιο αινιγματικό τρόπο τους αναγνώστες τους. Ισως επειδή η φύση του ανθρώπου δεν αλλάζει, και σε έναν βαθμο τα ίδια που συνέβαιναν τότε συμβαίνουν και στις μέρες μας.
Αρκετά όμως με την εισαγωγή.

Από αρχαία Ελληνική Γραμματεία διαβάζω κυρίως ποίηση, φιλοσοφία και επιστήμη (θέλω πολύ να διαβάσω και Θεογονία!) με τους συγγραφείς που είναι συνήθως πρώτοι στη λίστα μου να είναι οι Αριστοτέλης (τεράστια αδυναμία), Πλάτωνας, Θουκυδίδης, Σαπφώ, Λεύκιππος, Δημόκριτος, Σοφοκλής, Ομηρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
εγω προς το παρον θα ελεγα ο πρωταγορας του πλατωνα...:hmm:
Καλός είναι ο Πρωταγόρας.. Στην αρχή είναι λίγο κάπως, αλλά μετά είναι ωραίος.. :)
Εμένα μ'αρέσει πολύ η Αντιγόνη του Σοφοκλή.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Eγώ πάντως από Πλάτωνα διάβασα πρόσφατα το "Περί έρωτος".
Αξίζει πραγματικά να το διαβάσετε!

Τον Πρωταγορα θα τον μελετησω φέτος στην κατευθυνση:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top