ΣΥΡΙΖΑ: Ενωτικό Κοινωνικό Μέτωπο

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μπορεί να λέει αρκετά προεκλογικά, άλλωστε όλοι λένε. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να τα δω στην πράξη. Να αποδείξει στο λαό πως δεν είναι ένας από αυτούς. Να αποδείξει σε όλους εμάς τι χάσαμε ψηφίζοντας τόσα χρόνια εκείνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μπορεί να λέει αρκετά προεκλογικά, άλλωστε όλοι λένε. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να τα δω στην πράξη. Να αποδείξει στο λαό πως δεν είναι ένας από αυτούς. Να αποδείξει σε όλους εμάς τι χάσαμε ψηφίζοντας τόσα χρόνια εκείνους.

Ἐσὺ Τάσο ἀπὸ ποιά ἡλικία ψήφιζες;:P Ἐγὼ πάντως τὸ 2007 ψήφισα πρώτη φορά.

Δὲν ξέρω τί ἀκριβῶς χάσαμε τόσα χρόνια μὲ τὸν δικομματισμό, ἀλλὰ ὅσοι ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ, δὲ θὰ ἀργήσουν νὰ καταλάβουν ὅτι ὅλα αὐτὰ εἶναι φούμαρα. Αὐτὸ βέβαια εἶναι μιὰ δική μου ἐκτίμηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ἐσὺ Τάσο ἀπὸ ποιά ἡλικία ψήφιζες;:P Ἐγὼ πάντως τὸ 2007 ψήφισα πρώτη φορά.

Δὲν ξέρω τί ἀκριβῶς χάσαμε τόσα χρόνια μὲ τὸν δικομματισμό, ἀλλὰ ὅσοι ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ, δὲ θὰ ἀργήσουν νὰ καταλάβουν ὅτι ὅλα αὐτὰ εἶναι φούμαρα. Αὐτὸ βέβαια εἶναι μιὰ δική μου ἐκτίμηση...
Δε μίλησα πουθενά ότι ψηφίζω :P Και το χάσαμε πάει σε όλους μας. Γιατί κερδισμένοι ή χαμένοι βγαίνουν κι αυτοί που δεν ψηφιζουν. Το έχω πει και παραπάνω νομίζω ότι χωρίς να δοκιμάσουμε κάτι δεν μπορούμε να το κρίνουμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δὲν ξέρω τί ἀκριβῶς χάσαμε τόσα χρόνια μὲ τὸν δικομματισμό
Δεν ξέρεις; :hmm:
...ἀλλὰ ὅσοι ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ, δὲ θὰ ἀργήσουν νὰ καταλάβουν ὅτι ὅλα αὐτὰ εἶναι φούμαρα.
Μα αυτό ακριβώς θέλω, ν' αποδειχθεί αν είναι φούμαρα ή όχι. Όσο δεν δοκιμάζονται στην πράξη, καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει.
Αν μπορείς να μου εγγυηθείς για κάποιον ότι λέει μόνο αλήθεια, σε παρακαλώ να τον προτείνεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Διαστάσεις φαίνεται πως παίρνει και εδώ στο Βρετανικό Τύπο η δημοσκοπική υπεροχή του ΣΥΡΙΖΑ

The Guardian: Syriza makes gains in new polling amid calls for unity government
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Βασικά και γω όπως και η συντριπτική πλειοψηφία που βρεθήκαμε στη κάλπη του ΣΥΡΙΖΑ τηρούμε στάση αναμονής και προσωπικά έχω θέσει πολύ υψηλά τον πήχυ για τα συγκεκριμένα πράγματα που περιμένω από μια Αριστερή διακυβέρνηση υπό τη σκέπη του ΣΥΡΙΖΑ.


Εδώ ξανά τι περιμένω και θέλω από ΣΥΡΙΖΑ
Λοιπόν το απόγευμα πετάω για Βρετανία.Οι λόγοι που ψήφισα ΣΥΡΙΖΑ σε ότι αφορά εμένα είναι περισσότερο ιδεολογικοί και λιγότερο στα της κρίσης εν Ελλάδι τα οποία δε με άγγιξαν ιδιαίτερα όπως και όσους από την οικογένεια μου ζουν ακόμα στην Ελλάδα.Έχουμε όμως και λέμε κατά σειρά προτεραιότητας τι περιμένω από τον ΣΥΡΙΖΑ να υλοποιήσει με τον ένα ή άλλο τρόπο:


  • Δυναμική συσπείρωση και ένωση της Αριστεράς (ξύπνα μωρή Αλέκα :P )..και φυσικά γιατί όχι Αλεξάκη εξάντλεισε τα ΠΑΝΤΑ για δημιουργία κυβέρνησης συνεργασίας όλων των αριστερών και προοδευτικών δυνάμεων της χώρας.

  • Η δύναμη στο λαό.Κοινωνικό κράτος επί της ουσίας με την έννοια που προπαγανδίζει τόσα χρόνια η Αριστερά (να δούμε πόσα απίδια πιάνεις μαρή Αλέξη) ,με αξιοπρέπεια και σεβασμό στη ιδιαιτερότητα,ιδιωτικότητα και δεξιότητες του κάθε πολίτη

  • Διασφάλιση της Ευρωπαικής προοπτικής της Ελλάδας με την καλύτερη δυνατή αξιοποίηση των σκληρών διαπραγματευτικών πολιτικών που μας υποσχέθηκες σε σχέση με το Μνημόνιο για το συμφέρον του λαού και μόνο.Το χεις Αλέξαινα ή μπα ;

  • Μπλοκάρισμα των ρατσιστικών,αντιπαραγωγικών και απάνθρωπων πολιτικών απέναντι στους μετανάστες με ΑΠΟΛΥΤΟ σεβασμό στα ανθρώπινα δικαιώματα και αξιοπρέπεια.Πρωτοβουλείες για γερό και βιώσιμο μεταναστευτικό.Εδώ σε θέλω Αλεξάκη.Θα σε παρακολουθώ στενά.

  • Διαχωρισμός Εκκλησίας-Κράτους.Give em hell bitch!!Φιλαράκι αμα λάχει και βόμβα ρίχνω στο Κοινοβούλιο αν δω ότι έκανες πίσω σε αυτό.

  • Σύμφωνο συμβίωσης για αρχή για όλα τα ομόφυλα ζευγάρια στην Ελλάδα, like χθές.Σκιζόσουν Αλεξάκη για την ισονομία αλλά και προώθηση της ομόφυλης συντροφικότητας.

  • Αλλαγή στάσης προς το ''Σκοπιανό'' και Τουρκία με υιοθέτηση δόγματος συναδέλφωσης και φιλίας.Γιατί μαρή καλύτερη είναι η Βουλγαρία που δεν έχει ούτε ΜΙΣΗ διεθνή προστριβή μέσα στο κέντρο των Βαλκανίων ;

  • Μείωση των εξοπλιστικών δαπάνων και αξιοποίηση των πόρων προς το συμφέρον της Παιδείας και Υγείας.

  • Εξέταση των αιτιάσεων των μειονοτήτων στην Ελλάδα.Ακόμα και αν αυτό σημαίνει αναγνώριση Τουρκικής μειονότητας (και όχι μπαζαρίες ''Μουσουλμανικές'' και σαλαντ Μασεντουαν) αν αυτό ζητούν οι Μουσουλμάνοι κάτοικοι της Δυτικής Θράκης.Είδες ότι πήρες πρώτη θέση στην Ξάνθη; Γιατί άραγε έγινε αυτό Αλεξάκη; Εδώ σε θέλω!!!

Εδώ θα είμαι μωρή. Prove me right bitch!!Αμά λάχει ξανάρχομαι και φηφίζω ,δεν κολάω. :P

Δεν πετάω στα σύννεφα αλλά με την καμία δε ψαρώνω σε όλη τη λούμπα του συστήματος τόσο σε Ελλάδα όσο και σε Ευρώπη που μας έχει ζαλίσει τον έρωτα ότι ο ΣΥΡΙΖΑ φταίει από την ανθρωπιστική κρίση στην υποσαχάρια Αφρική μέχρι για τις χυλόπιτες που έφαγαν χθές από γκομενάκια.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι η λύσσα ,η πραγματική λύσσα και μένος του διαπλεκόμενου πολιτικού συστήματος απέναντι στη προοπτική να Κυβερνήσει ο ΣΥΡΙΖΑ κάνουν μπαμ για την φόβα που έχουν στη λαική βούληση.Παρακολουθώ τα ΜΜΕ στην Ελλάδα και έχω φρικάρει.Μιλάμε για τρελό πόλεμο,tantrums και nosebleeds. Ok για τους γνωστικούς περιορισμούς του απλού κολλημένου μέσου δεξιού δε περιμένω θαύματα αλλά εδώ μιλάμε για συστημική επιθεσάρα,προπαγάνδα και υστερία.Δε ψαρώνουμε κουφάλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δεν ξέρεις; :hmm:

Σχῆμα λόγου περισσότερο ἦταν αὐτό γιὰ νὰ ἀκολουθήσῃ μετὰ τὸ «ἀλλά».;)

Μα αυτό ακριβώς θέλω, ν' αποδειχθεί αν είναι φούμαρα ή όχι. Όσο δεν δοκιμάζονται στην πράξη, καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει.
Αν μπορείς να μου εγγυηθείς για κάποιον ότι λέει μόνο αλήθεια, σε παρακαλώ να τον προτείνεις. :P

Δὲν μπορῶ νὰ ἐγγυηθῶ γιὰ κανέναν πολιτικό. Ὅταν βλέπω ὅμως νὰ λέγωνται πολὺ παχειὰ λόγια χωρὶς ῥεαλισμό, κρατῶ πολὺ μικρὸ καλάθι. Τὸ ἴδιο ἀκριβῶς ἰσχύει καὶ γιὰ τὸν Πάνο Καμμένο τὸν ὁποῖον στὴν ἀρχὴ πίστευσα. Τοῦ Τσίπρα τοῦ δόθηκε ἡ εὐκαιρία μὲ ψῆφο ἀνοχῆς νὰ κυβερνήσῃ καὶ εἶπε ἄλλ' ἀντ' ἄλλων. Τὸ πολὺ-πολὺ, ἂν τὸν ἔριχναν, θὰ ἔφεραν ἐκεῖνοι τὴν εὐθύνη καὶ ὁ Τσίπρας θὰ ἔβγαινε ἥρωας. Δὲ φαίνεται πάντως διατεθειμένος νὰ κυβερνήσῃ καὶ ἀπὸ αὐτὸ φαίνεται ὅτι εἶναι λόγια τοῦ ἀέρα τὰ ὅσα λέει.

Φυσικὰ νὰ προσθέσω ὅτι διαφωνῶ ἀπολύτως μὲ τὶς ἀπόψεις του κόμματός του στὰ κρίσιμα ἐθνικὰ καὶ κοινωνικὰ θέματα τὶς ὁποῖες καὶ ἔκρυψε λίαν ἐντέχνως κατὰ τὴν προεκλογικὴ περίοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Φυσικὰ νὰ προσθέσω ὅτι διαφωνῶ ἀπολύτως μὲ τὶς ἀπόψεις του κόμματός του στὰ κρίσιμα ἐθνικὰ καὶ κοινωνικὰ θέματα τὶς ὁποῖες καὶ ἔκρυψε λίαν ἐντέχνως κατὰ τὴν προεκλογικὴ περίοδο

Γιατί νομίζεις ότι έχει ανάγκη να κρύψει κάτι η Αριστερά; Tι λέμε τώρα ; Δεν ξέρετε τις θέσεις της και παίζουμε τις κουμπάρες ; Στη προκειμένη όμως έχουμε την άσκηση έξυπνης πολιτικής και όχι την σύγκρουση ιδεολογημάτων τύπου εμφυλιακής Ελλάδας.Ο Τσίπρας επέλεξε να πολώσει μόνο εκεί που χρειάζεται και στη προκειμένη κλείνει το μάτι στην Τρόικα ότι οι μέρες που η Ελλάδα θα σκίβει το κεφάλι και θα λέει ''yes master'' τελείωσαν....και πόσο ειρωνικό άραγε είναι αυτό να έρχεται από την ''προδοτική και εθνομηδενιστική '' Αριστερά ε ; Η Αριστερά έρχεται και καλύπτει με επιτυχία όπως φαίνεται ως τώρα το κενό που υπάρχει εκεί σήμερα.Οι μπαζαρίες του δικομματισμού κεφαλοποίησαν τα αποτελέσματα της πραγματικά αντιλαικής και αντιπατριωτικής πολιτικής τους...και έρχεται η Αριστερά τώρα να κάνει μαθήματα πατριωτισμού στα σούργελα ΠΑΣΟΚ/ΝΔ.Αλλά ξέχασα έχουμε ασυμβίβαστο μεταξύ πατριωτισμού και Αριστεράς κατά την κουλή λογική των θυμάτων της φόβας και εκβιασμών για την κατάσταση της Ελλάδας σήμερα.

Σε ότι αφορά τα κοινωνικά θέματα που πολώνουν και διχάζουν την κοινωνία ένας έξυπνος πολιτικός δε θα τσιμπήσει πόσο μάλιστα κάποιος που διεκδικεί την ηγετική φιγούρα ενός ολόκληρου ιδεολογικού χώρου.Η Αριστερά ούτε έχει να κρύψει κάτι ούτε να απολογηθεί για κάτι στα κοινωνικά θέματα,οι θέσεις της είναι ευρέως γνωστές απλά το έξυπνο που κάνει τώρα η ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ είναι ότι χτυπάει κατα μέτωπο τις σούργελιστικες λογικές και πολιτικές του δικομματισμού που είναι και το κυριότερο διακύβευμα στην Ελλάδα σήμερα.Όταν θα έρθει η ώρα των κοινωνικών θεμάτων η Αριστερά θα απαντήσει δυναμικά όπως πάντα.Όλα τώρα είναι θέμα καλής διαχείρισης της πολιτικής και αυτή τη στιγμή ο Τσίπρας τους παίρνει τα σώβρακα ,τους εκθέτει και ταυτόχρονα δίνει ελπίδα στο λαό από όποιον ιδεολογικό χώρο και να προέρχεται αυτός.Γι αυτό ο ΣΥΡΙΖΑ θα νικήσει και μάλιστα κατα κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ θέλω να δω ένα σωστό και ουσιώδες σχέδιο για την Παιδεία καθώς και για την εκπαίδευση σε όλους τους τομείς πχ στη διαρκή εκπαίδευση, δημοσίων και μη, υπαλλήλων. Το θέμα της εκπαίδευσης με ενδιαφέρει περισσότερο από όλα. Άλλωστε δε διαχειρίζομαι ούτε οικονομικά ούτε τίποτα ούτε και είμαι οικογενειάρχης. Κάθε ηλικιακή ομάδα στην Ελλάδα έχει και κάποια "θέλω" από κάθε κυβέρνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ θέλω να δω ένα σωστό και ουσιώδες σχέδιο για την Παιδεία καθώς και για την εκπαίδευση σε όλους τους τομείς πχ στη διαρκή εκπαίδευση, δημοσίων και μη, υπαλλήλων. Το θέμα της εκπαίδευσης με ενδιαφέρει περισσότερο από όλα. Άλλωστε δε διαχειρίζομαι ούτε οικονομικά ούτε τίποτα ούτε και είμαι οικογενειάρχης. Κάθε ηλικιακή ομάδα στην Ελλάδα έχει και κάποια "θέλω" από κάθε κυβέρνηση.
Koίτα τι λέει ο ΣΥΡΙΖΑ για τη παιδεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Γιατί νομίζεις ότι έχει ανάγκη να κρύψει κάτι η Αριστερά; Tι λέμε τώρα ; Δεν ξέρετε τις θέσεις της και παίζουμε τις κουμπάρες ; Στη προκειμένη όμως έχουμε την άσκηση έξυπνης πολιτικής και όχι την σύγκρουση ιδεολογημάτων τύπου εμφυλιακής Ελλάδας.Ο Τσίπρας επέλεξε να πολώσει μόνο εκεί που χρειάζεται και στη προκειμένη κλείνει το μάτι στην Τρόικα ότι οι μέρες που η Ελλάδα θα σκίβει το κεφάλι και θα λέει ''yes master'' τελείωσαν....και πόσο ειρωνικό άραγε είναι αυτό να έρχεται από την ''προδοτική και εθνομηδενιστική '' Αριστερά ε ; Η Αριστερά έρχεται και καλύπτει με επιτυχία όπως φαίνεται ως τώρα το κενό που υπάρχει εκεί σήμερα.Οι μπαζαρίες του δικομματισμού κεφαλοποίησαν τα αποτελέσματα της πραγματικά αντιλαικής και αντιπατριωτικής πολιτικής τους...και έρχεται η Αριστερά τώρα να κάνει μαθήματα πατριωτισμού στα σούργελα ΠΑΣΟΚ/ΝΔ.Αλλά ξέχασα έχουμε ασυμβίβαστο μεταξύ πατριωτισμού και Αριστεράς κατά την κουλή λογική των θυμάτων της φόβας και εκβιασμών για την κατάσταση της Ελλάδας σήμερα.

Σε ότι αφορά τα κοινωνικά θέματα που πολώνουν και διχάζουν την κοινωνία ένας έξυπνος πολιτικός δε θα τσιμπήσει πόσο μάλιστα κάποιος που διεκδικεί την ηγετική φιγούρα ενός ολόκληρου ιδεολογικού χώρου.Η Αριστερά ούτε έχει να κρύψει κάτι ούτε να απολογηθεί για κάτι στα κοινωνικά θέματα,οι θέσεις της είναι ευρέως γνωστές απλά το έξυπνο που κάνει τώρα η ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ είναι ότι χτυπάει κατα μέτωπο τις σούργελιστικες λογικές και πολιτικές του δικομματισμού που είναι και το κυριότερο διακύβευμα στην Ελλάδα σήμερα.Όταν θα έρθει η ώρα των κοινωνικών θεμάτων η Αριστερά θα απαντήσει δυναμικά όπως πάντα.Όλα τώρα είναι θέμα καλής διαχείρισης της πολιτικής και αυτή τη στιγμή ο Τσίπρας τους παίρνει τα σώβρακα ,τους εκθέτει και ταυτόχρονα δίνει ελπίδα στο λαό από όποιον ιδεολογικό χώρο και να προέρχεται αυτός.Γι αυτό ο ΣΥΡΙΖΑ θα νικήσει και μάλιστα κατα κράτος.

Συγχώρησέ με ποὺ δὲν μπορῶ νὰ ἀπαντήσω στὸ μήνυμά σου, ἀλλὰ μέσα ἀπὸ τὸ κείμενό σου μοῦ βγάζεις τὸ ὕφος ἕνος preacher-man (γιὰ νὰ χρησιμοποιήσω ἀγγλικὸ ὅρο) τῆς ἀριστερᾶς παρὰ ἑνὸς διαλεγομένου σὲ φόρουμ. Ὅταν τὸ μήνυμα εἶναι στὴν οὐσία preaching, ἀδυνατῶ νὰ ἀπαντήσω σὲ ἐπιμέρους ζητήματα.

Ἂς συμφωνήσουμε ἁπλῶς ὅτι διαφωνοῦμε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Koίτα τι λέει ο ΣΥΡΙΖΑ για τη παιδεία.
Το είδα. Εν μέρει συμφωνώ να καταργηθουν τα ιδιωτικά και τα φροντηστηρια εφοσον ομως υπάρξει σωστή υποστήριξη της παιδείας από το κράτος στα δημοσια σχολεία. Αλλά όταν λεει χωρις ταξικες διακρισεις τι εννοει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
...Αλλά όταν λεει χωρις ταξικες διακρισεις τι εννοει;
Πλούσιοι, φτωχοί, μαύροι, άσπροι, χριστιανοί, μουσουλμάνοι, ολυμπιακοί, παναθηναικοί θα πηγαίνουν στο ίδιο σχολείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Tsipras says Greek euro exit bad for Europe

Tsipras says Greek euro exit bad for Europe



The head of Greece's Radical Left Coalition says a Greek exit from the euro would damage both the country and Europe, but insists the austerity measures imposed by international creditors are too harsh and must be changed.

Alexis Tsipras told The Associated Press on Thursday that an insistence on further austerity policies would lead to the disintegration of the 17-nation euro currency. He also says pulling the plug on European financial assistance for Greece would endanger the continent's social cohesion.

Tsipras came a surprise second in Sunday's election, which hammered Greece's two formerly dominant parties of New Democracy and PASOK. The vote produced a deadlock, with no party winning enough seats in Parliament to form a government.

All parties have been negotiating since Monday to form a coalition.

Mε λίγα λόγια η ρητορική του Τσίπρα ''δεν βγαίνουμε από το Ευρώ αρκεί να συνεχίσετε την οικονομική στήριξη χωρίς πολλά πολλά ,βγάλτε μας εσείς αν είστε μάγκες αλλιώς σας ρίχνω το οικοδόμημα με το που εκλεγώ''

Να δούμε τώρα με τους νέους συσχετισμούς δυνάμεων ποιός θα στριμωχθεί περισσότερο ; H Eλλάδα ή η Γερμανία ; Ποντάρω στην επιλογή ν.2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Ως αδαης νεος,θα ηθελα να θεσω το εξης ερωτημα... Τελικα ο συριζα ειναι αστικου ή σταλινικου τυπου κομμα ή τιποτα απο τα δυο; Γιατι απο τι καταλαβαινω ο τσιπρας αποτελεσε σπλαχνο της νεολαιας του κκε, που εκει μεσα εχουν μεινει κολλημενοι στη πολιτικη του <<πατερουλη>>.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Με αφορμή την επιστολή του Τσίπρα και τις δηλώσεις τύπου Στρατούλη, ελπίζω ο Τσίπρας να μην επιλέγει άλλα να λέει στο εσωτερικό και άλλα στο εξωτερικό. Διότι δυστυχώς γι' αυτόν, γι' αυτούς που το ψηφίσαν αλλά κυρίως και όλους εμάς, αποκλείεται να ξεγελάσει τους ξένους στους οποίους απευθύνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Με αφορμή την επιστολή του Τσίπρα και τις δηλώσεις τύπου Στρατούλη, ελπίζω ο Τσίπρας να μην επιλέγει άλλα να λέει στο εσωτερικό και άλλα στο εξωτερικό. Διότι δυστυχώς γι' αυτόν, γι' αυτούς που το ψηφίσαν αλλά κυρίως και όλους εμάς, αποκλείεται να ξεγελάσει τους ξένους στους οποίους απευθύνεται.
θα σου ηταν εύκολο να το αναλύσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Θεωρεις δλδ οτι ενας αστυνομος δεν πρεπει να γνωριζει δικαιο; Ενας ανθρωπος που κραταει οπλο πρεπει να εχει μαυρα μεσανυχτα απο ψυχολογια; Ανθρωποι που καθημερινα χειριζονται την χαρτουρα εκατοναδων ανθρωπων δεν πρεπει να εχουν ιδεα απο ο πως λειτουργει η κοινωνια και το δικαιο πυ την διεπει;
Τα κάνουν ήδη αυτά τα μαθήματα, δεν είναι μόνο πρακτική η εκπαίδευσή τους αλλά και θεωρητική.
Μπράβο ρε γμτ,το είπε και το έκανε!Τους έστειλε ήδη μια επιστολή με την οποία τους κάνει μια πρώτη κρούση για το πως θα κινηθεί αν βγεί στην εξουσία.Προχώρα ρε Αλεξη!!!!Μαζί σου!

:clapup::clapup::clapup:
Γουαου, ο αρχηγός του κόμματος του 3% μόλις παίρνει τα πάνω του ξαφνικά στην οικονομική κρίση, παρουσιάζει ένα σουπερ ουαου σχέδιο το οποίο γράφει όλο τον κόσμο σταρχίδια του και δίνει στο λαό ότι γουστάρει.Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει..
Δεν ξέρεις; :hmm:

Μα αυτό ακριβώς θέλω, ν' αποδειχθεί αν είναι φούμαρα ή όχι. Όσο δεν δοκιμάζονται στην πράξη, καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει.
Αν μπορείς να μου εγγυηθείς για κάποιον ότι λέει μόνο αλήθεια, σε παρακαλώ να τον προτείνεις. :P
Δεν είναι λογική αυτή.Και γω άμα είναι λέω ότι "α, πατέρα μερικοί λένε ότι τα ναρκωτικά είναι κακά, όμως μερικοί λένε ότι είναι πολύ γαμάτα και δε σου γαμάνε το συκώτι, και επομένως σύμφωνα με την ανωτέρω λογική πρέπει να τα δοκιμάσω για να δω τι πραγματικά συμβαίνει, γιατί εσύ που δε με αφήνεις τα παίρνω ναρκωτικά με καταπιέζεις :( ".Αφελές ξεαφελές, κατάλαβες τι εννοώ, όμως τώρα που το σκέφτομαι εδώ ταιριάζει και αυτό που έγραψα πιο πάνω στον Πάνο.
Καλά ρε παιδιά, μόνο εγώ πήγαινα σε δημόσιο σχολείο και είχα συμμαθητές και φίλους παιδιά από την Αλβανία και παρόλα αυτά είχα άριστη επίδοση και εγώ και πολλά άλλα παιδιά? Η παιδική μου φίλη ήταν αλβανίδα και από τους πιο καλούς μαθητές στην τάξη. Δύο δίδυμα παιδάκια που είχαμε από την Αλβανία μπορεί στα θεωρητικά να μην ήταν διαβαστερά αλλά στα μαθηματικά τα έσπαγαν και εγώ παρόλο που ήμουν η σημαιοφόρος της τάξης τους ζήταγα βοήθεια κάποιες φορές. Μη λέμε ότι να ναι τώρα.
Δεν αρκεί ένα αντιπαράδειγμα για να αποδείξει τη θέση σου.Ούτε απόλυτο άδικο έχεις αλλά ούτε και απόλυτο δίκιο.Θεωρώ ότι το κράτος πρέπει να γίνει πιο ευέλικτο πάνω σε αυτό το θέμα, όμως η απεριόριστη "ισότητα", ξέρω γω, που προκρίνει ο Λελέκος είναι για τα αυτιά του ευάλωτου κοινωνικά και μόνο, δεν μπορεί να γίνει πολιτική του κράτους.Λαικίζει, προσηλυτίζει κόσμο με παπαριές, πάλι μάγκας βγαίνει ο Αλέξανδρος, βέβαια..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top