Γιατί πιστεύουν οι άνθρωποι;

Γιατί πιστεύετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Γιατί φοβάμαι μήπως πραγματικά υπάρχει

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Έτσι με έμαθαν

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Θέλω να πιστεύω για να έχω κάτι να με στηρίζει ψυχολογικά

    Ψήφοι: 11 13.6%
  • Επειδή υπάρχει και το νιώθω

    Ψήφοι: 30 37.0%
  • Δεν πιστεύω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 38 46.9%

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Δύο θεωρώ ότι είναι οι λόγοι που κάνουν εμάς τους ανθρώπους να πιστεύουμε (σε οτιδήποτε..είτε αυτό λέγεται Θεός,είτε Βόυδας,είτε κούδας..)

1ον) Ο φόβος και το δέος ενός θεού που είναι μεν δίκαιος,αλλά κι εκδικητικός, ανάλογα με τις πράξεις του καθενός,με τα οποία προσπαθούν οι διάφορες θρησκείες να χαλιναγωγήσουν τα πλήθη.. κι απ'την άλλη, είναι και ο φόβος του ανθρώπου για το άγνωστο,που τον οδηγεί στην ανάγκη της πρωσοποποίησής του,έτσι ώστε να τον τρομάζει λιγότερο..

2ον) Η ανάγκη που έχουμε όλοι μας λίγο πολύ,να πιστέψουμε σε μια δύναμη ανώτερη από εμάς και να αντλούμε -πολλές φορές- ψυχική δύναμη και κουράγιο σε δύσκολες στιγμές της ζωής μας και όχι μόνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δικαιοσύνη; Για ποιον ακριβώς έχει αποδοθεί δικαιοσύνη βρε Γιώργο; Για τον φτωχό εργάτη που φτωχός μένει σε όλη του τη ζωή; Για τους 300.000 που έμειναν άστεγοι σε πλημμύρες στην Κορέα σύμφωνα με το δελτίο ειδήσεων που παρακολούθησα το μεσημέρι; Για τους Ιρακινούς; Για τις καταπιεσμένες γυναίκες του Ισλάμ σε όλο τον κόσμο; Μήπως αποδόθηκε δικαιοσύνη και στους αδίστακτους που καίνε τα δάση και πλουτίζουν;

Δυστυχώς ζούμε σε έναν πέρα για πέρα άδικο κόσμο και νομίζω ότι ο χαρακτηρισμός ζούγκλα δεν είναι υπερβολικός. :/: Ευτυχώς για μας που γεννηθήκαμε στην Ευρώπη.
Για τον άδικο κόσμο.. μακάρι να μπορούσα να διαφωνήσω μαζί σου.

:/:


Anyway, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, Άντζυ…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OxynteS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.
Δύο θεωρώ ότι είναι οι λόγοι που κάνουν εμάς τους ανθρώπους να πιστεύουμε (σε οτιδήποτε..είτε αυτό λέγεται Θεός,είτε Βόυδας,είτε κούδας..)

1ον) Ο φόβος και το δέος ενός θεού που είναι μεν δίκαιος,αλλά κι εκδικητικός, ανάλογα με τις πράξεις του καθενός,με τα οποία προσπαθούν οι διάφορες θρησκείες να χαλιναγωγήσουν τα πλήθη.. κι απ'την άλλη, είναι και ο φόβος του ανθρώπου για το άγνωστο,που τον οδηγεί στην ανάγκη της πρωσοποποίησής του,έτσι ώστε να τον τρομάζει λιγότερο..

2ον) Η ανάγκη που έχουμε όλοι μας λίγο πολύ,να πιστέψουμε σε μια δύναμη ανώτερη από εμάς και να αντλούμε -πολλές φορές- ψυχική δύναμη και κουράγιο σε δύσκολες στιγμές της ζωής μας και όχι μόνο..

+1 (δεν θα μπορούσα να μην συμφωνήσω απόλυτα με αυτά που είπες, το ίδιο πιστεύω και εγώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Από πάντα ήταν στην ανάγκη του ανθρώπου από την φύση του να προσπαθεί να ερμηνεύσει ερωτήματα που τον απασχολούν. Κυρίως υπαρξιακά. Τα απέδιδε πάντα σε κάτι ανώτερο και είχε το κεφάλι του ήσυχο. Δεν το θεωρώ λύση γιατί και πάλι δημιουργείται το ίδιο πρόβλημα... Αυτή η ανώτερη δύναμη πώς υπάρχει; Γιατί να μην υπάρχει από μόνη της η φύση πχ; Πρέπει κάποιος να την έφτιαξε; Εγώ δε πιστεύω γιατί δε νιώθω αυτή την "ενέργεια" και γιατί με απασχολούν ακόμα αυτά τα ερωτήματα. Η απορία μου σιγά σιγά ξεκαθαρίζεται σε αθεισμό, το μόνο σίγουρο πρως το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η πίστη είναι τρέλα. Το πλέον κοινότοπο και πρακτικό σύμβολο αυτής της πανανθρώπινης, τελικά, τρέλας, είναι το χρήμα: ειδικά κατά την εποχή που ήδη διανύουμε ως "ανθρώπινο γένος". Δεν γράφτηκε τυχαία: "Ή Θεό θέλεις λατρέψει ή Μαμμωνά"! Αλλά τότε, τι είναι "Χρήμα";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ο,τι και να λέτε, ο κουμπάκιας είναι σταθερή αξία και δεύτερη δύναμη σε ψήφους :P


Μου φαίνεται πως οι "κουμπάδηκες" θα κρίνουν και τις εκλογές του Σεπτεμβρίου... :worry:

"Οι άνθρωποι ζητούν επίμονα να δουν ένα θαύμα και αγνοούν το θαύμα που συμβαίνει καθημερινά: Αυτό της δημιουργίας της νέας ζωής"...
Aυτό το λες θαύμα?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Οι απαντήσεις ως προς το γιατί πιστευτό είναι τόσο καλές που και εγώ δεν μπορώ να ψηφίσω ..αν εξαιρέσουμε τα 2 τελευταία της ψηφοφορίας που δεν είμαι σίγουρα για τα υπόλοιπα δεν ξέρω… το θέμα της πίστης δεν στηρίζεται μόνο σε θρησκευτικούς παράγοντες αλλά και ως προς την ανθιποβολι την πίστη στον εαυτό σου την πίστη στην έκβαση μιας υπόθεσης στην πίστη και την σιγουριά μιασ σκέψης ..όλα είναι πιθανά…και μόνο για ένα πράγμα είμαι σίγουρος πάντα πρέπει να έχουμε πίστη σε ότι κάνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bibliupoli

Νεοφερμένος

Ο bibliupoli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Διότι από την φύση του ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος να πιστε'υει. Δεν έχει σημασία τι, αλλά πιστεύει. όπως έλεγε και ο Φρομ "σημασία δεν έχει αν πιστεύει κάποιος, αλλά που". Και φυσικά δεν εννοόύσε μόνο ΄Θεό ή θρησκείες αλλά και οτιδήποτε άλλο.Άλλος πιστεύει στην αξία του χρήματος , άλλος σε θρησκεία, άλλος πιστεύει στην καλωσύνη των ανθρώπων(!), άλλος στην τύχη και άλλος στην επιστήμη. Για όλους αυτούς τους ανθρώπους υπάρχει μια κοινή συνισταμένη. Ηπίστη. Φυσικά όχι ως μορφή θρησκείας πάντα, αλλά και ως μέσο διεκπεραίωσης, της μικρής καθημερινότητας του καθενός.
Η θρησκευτική πίστη βέβαια είναι ίσως η πρώτη στη σειρά (αλλά και σε αμφισβήτηση), προφανώς γιατί ο άνθρωπος αισθανόταν (και αισθάνεται) την αδυναμία του να ελέγξει πλήρως την φύση και τους μηχανισμούς της, και το δέος απέναντί της να μεταφράζεται σε κάποιου είδους θρησκευτικών ενσταλλάξεων . Και όταν λέω φύση , συμπεριλαμβάνεται φυσικά και ο θάνατος με τα ερωτήματα που γεννά στον καθένα μας.
Βεβαίως μπορεί πολύ απλά , ο άνθρωπος το μόνο ον στον πλανήτη με διαννόηση (αν και ξέρω πολλούς που δεν έχουν καν νόηση), να έχει κάποιου είδους διαίσθηση για την ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης . Τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ο άνθρωπος από αρχαιοτάτων χρόνων ήθελε να νικήσει τον θάνατο… άγιο δισκοπότηρο…Κόλαση παράδεισος…Ολύμπιοι θεοί…Ρα θεός του φωτός Ανούβις κτλ…Με την αθανασία την ψυχής και με το αν είμαστε καλοί άνθρωποι πάμε στον παράδεισο δίνει δύναμη σε εμάς για το επερχόμενο τέλος αλλά και κάνει καλύτερο τον κόσμο κάνοντας καλές πράξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Διότι από την φύση του ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος να πιστε'υει. Δεν έχει σημασία τι, αλλά πιστεύει. όπως έλεγε και ο Φρομ "σημασία δεν έχει αν πιστεύει κάποιος, αλλά που". Και φυσικά δεν εννοόύσε μόνο ΄Θεό ή θρησκείες αλλά και οτιδήποτε άλλο.Άλλος πιστεύει στην αξία του χρήματος , άλλος σε θρησκεία, άλλος πιστεύει στην καλωσύνη των ανθρώπων(!), άλλος στην τύχη και άλλος στην επιστήμη. Για όλους αυτούς τους ανθρώπους υπάρχει μια κοινή συνισταμένη. Ηπίστη. Φυσικά όχι ως μορφή θρησκείας πάντα, αλλά και ως μέσο διεκπεραίωσης, της μικρής καθημερινότητας του καθενός.
Η θρησκευτική πίστη βέβαια είναι ίσως η πρώτη στη σειρά (αλλά και σε αμφισβήτηση), προφανώς γιατί ο άνθρωπος αισθανόταν (και αισθάνεται) την αδυναμία του να ελέγξει πλήρως την φύση και τους μηχανισμούς της, και το δέος απέναντί της να μεταφράζεται σε κάποιου είδους θρησκευτικών ενσταλλάξεων . Και όταν λέω φύση , συμπεριλαμβάνεται φυσικά και ο θάνατος με τα ερωτήματα που γεννά στον καθένα μας.
Βεβαίως μπορεί πολύ απλά , ο άνθρωπος το μόνο ον στον πλανήτη με διαννόηση (αν και ξέρω πολλούς που δεν έχουν καν νόηση), να έχει κάποιου είδους διαίσθηση για την ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης . Τι να πω...

Έχεις πάρα πολύ δίκιο, η πίστη σε οτιδήποτε θεωρεί ο καθένας άξιο να πιστεύει είναι ανάγκη για τον άνθρωπο. Νομίζω ότι αν θεωρήσουμε ότι μπορεί να υπάρξει άνθρωπος που δεν πιστεύει πουθενά, τότε θα έχουμε ανακαλύψει κάποιον που βιώνει την ματαιότητα. Και εννοώ πραγματικά την βιώνει, διότι υπάρχουν αρκετοί που συνειδητοποιούν κάποια στιγμή την ματαιότητα είτε εν μέρει είτε καθολικά, όμως νομίζω πως αυτή η συνειδητοποίηση είναι στιγμιαία ή τέλος πάντων για ένα μικρό χρονικό διάστημα στη ζωή μας. Μετά πάντα κάτι γίνεται και συνεχίζουμε να παλευούμε ο καθένας για το δικό του σκοπό. Και μόνο αυτό, δηλαδή η πίστη στη ζωή είναι νομίζω αρκετό για να αντιληφθούμε την κινητήρια δύναμη της ανάγκης μας για πίστη. Οποιουδήποτε είδους ή πράγματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Mη πιστεύεις οτιδήποτε διαβάζεις. :worry:
Και η "απιστία" είναι μία μορφή πίστης, βασικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Αλλοι πιστευουν γιατι ετσι τους εμαθαν και ποτέ δεν ειχαν την αντιληψη να αναρωτηθουν, να αμφισβητισουν, να ψαξουν.
-


Αυτος ειναι κατα την γνώμη μου ο μόνος λόγος.
Αλλα τεκμηριώνετε και ιστορικά.
Συνεχίζετε......

Υ.Γ
Ειναι λαθος να λέμε οτι εξαρχής ο ανθρωπος ειχε την ανάγκη να πιστευει.Τα πράγματα εξελίχτηκαν πολύ αλλιώς και πολύ πολυ ομαλά μέχρι να φτάσει ο ανθρωπος να πιστευει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αυτος ειναι κατα την γνώμη μου ο μόνος λόγος.
Αλλα τεκμηριώνετε και ιστορικά.
Συνεχίζετε......

Υ.Γ
Ειναι λαθος να λέμε οτι εξαρχής ο ανθρωπος ειχε την ανάγκη να πιστευει.Τα πράγματα εξελίχτηκαν πολύ αλλιώς και πολύ πολυ ομαλά μέχρι να φτάσει ο ανθρωπος να πιστευει.

Πράγματι, αν δεν προηγηθεί η αμφιβολία, ούτε η πίστη ούτε και η ελευθερία της βούλησης μπορούν να "αναπνεύσουν", για να είναι και "ζωντανές"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα, αν υπάρχει ξέρετε (και ζητώ και ταπεινά συγνώμη που θα σας ταλαιπωρήσω :P).
Τι είναι αυτό που σας κάνει να πιστεύετε; Σε τι πιστεύετε; Στον Θεό, σε μια ανώτερη δύναμη ή απλά στον εαυτό σας και τις ικανότητές του;
Εγώ μέχρι πρόσφατα δεν πίστευα πουθενά, δεν ένιωθα την ανάγκη να το κάνω. Τελευταία, η μητέρα μου, μου είπε πως θεωρεί πως έκανε λάθος που με μεγάλωσε έτσι και πως θα έπρεπε γενικά να πιστεύω σε κάτι, γιατί έτσι και προστατεύομαι από το κακό που υπάρχει παντού γύρω μας και μπορώ να κάνω πιο πολλά πράγματα για μένα. Πως στην ουσία όταν πιστεύεις κάπου, πιστεύεις στον εαυτό σου και έτσι τον οδηγείς ψηλά. Δεν ξέρω αν όσα λέω σας ακούγονται παράλογα, αλλά είναι πολύ σημαντικό για μένα να πιστέψω (για προσωπικούς λόγους που δεν θέλω να αναφέρω) πως μπορώ να κάνω κάτι, πως μπορεί να γίνει κάτι που θέλω, αλλά ενώ το παλεύω δύο μήνες, ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω τον τρόπο να νιώσω πως ..όλα είναι δυνατά. Κι ας έφτασα σχεδόν να το κάνω.. πάλι δεν το πιστεύω κι έτσι μόνη μου το σαμποτάρω.
Και σκέφτηκα πως ίσως αν ρωτούσα κάποιον που ήδη πιστεύει σε κάτι, να μπορούσε να μου αναφέρει κάτι που θα με έκανε επιτέλους τις άμυνές μου να πέσουν.
Ξέρω, δεν βγάζω πολύ νόημα. Τι είναι αυτό που σας κάνει και πιστεύετε (σε ό,τι κι αν πιστεύετε); Έχετε δει κάποιο θαύμα; Έχει αλλάξει κάτι στη ζωή σας; Ή απλά έχετε θετική σκέψη και την πεποίθηση πως όλα μπορούν να συμβούν και τελικά, ως δια μαγείας, συμβαίνουν; Μόνο μη μου πείτε πως πιστεύετε γιατί έτσι σας έμαθαν, χωρίς να το έχετε ψάξει ποτέ βαθύτερα.


--Σημείωση: Το ποστ έγινε merge στο θέμα από το "Η δύναμη της πίστης"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Θα προσπθησω να σου απαντησω...χωρις ομως - πιθανως - να σου απαντησω ικανοποιητικα:

Το θεμα ειναι καταρχας, αν θες να μπορεις να πιστεψεις οτι οτιδηποτε μπορει να συμβει, ή οτι κατι/ καποιος μπορει να το κανει να συμβει. Τα δυο αυτα ενδεχομενα ειναι αρκετα διαφορετικα. Κατ εμε, οντως οτιδηποτε μπορει να συμβει οσο απιθανο και να ειναι, πολυ απλα γιατι το καθετι επηρεαζεται απο χιλιαδες παραγοντες και ετσι ειναι απροσδιοριστα πολλα και τα αποτελεσματα αυτων.

Μπορεις λοιπον να ελπιζεις οτι κατι θα συμβει, ακομα και αν εσυ δεν κανεις τιποτα για αυτο. Το παραλογο, ομως, θα ηταν να μην κανεις τιποτα (ή κυριως, οσο πιο πολλα μπορεις) για να το βοηθησεις να συμβει, ή αυτο που κανεις να ειναι μονο να προσευχεσαι σε ενα ανωτερο ον να σε βοηθησει.

Τωρα, ως προς το τελευταιο κομματι του Post σου, νομιζω οτι οι λογοι για τους οποιους καποιος πιστευει διαφερουν. Μαλιστα, θεωρω οτι πολλες φορες, διαφερει ακομα και ο πραγματικος λογος που καποιος πιστευει σε σχεση με τον λογο που ο ιδιος πιστευει οτι τον κανει να εχει πιστη. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι εφοσον ο κοσμος θελει - εχει την αναγκη να πιστευει, τοτε βλεπει σημαδια (ή και θαυματα οπως ανεφερες) ακομα και αν δεν υπαρχουν, ή ερμηνευει τα γεγονοτα (ή προσπαθει να μην τα ερμηνευσει καν) ωστε να πιστει οτι για ολα ευθυνεται ενα ανωτερο ον. Ετσι αποποιειται ο ιδιος των ευθυνων του, και ειναι πιο ευκολη η ζωη.

Αν και δεν πιστευω να σε βοηθησα...τουλαχιστον προσπαθησα! :P


--Σημείωση: Το ποστ έγινε merge στο θέμα από το "Η δύναμη της πίστης"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αν και την δική μου άποψη την ξέρεις, απλά θα στην υπενθυμίσω :P


αυτό...
Ή απλά έχετε θετική σκέψη και την πεποίθηση πως όλα μπορούν να συμβούν και τελικά, ως δια μαγείας, συμβαίνουν;
αν θες κάτι περισσότερο από αυτό από μένα, μιας που εμείς οι δύο το έχουμε υπεραναλύσει το θέμα, πες μου να ξεκινήσω τα κατεβατά :P


--Σημείωση: Το ποστ έγινε merge στο θέμα από το "Η δύναμη της πίστης"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα, αν υπάρχει ξέρετε (και ζητώ και ταπεινά συγνώμη που θα σας ταλαιπωρήσω :P).
Τι είναι αυτό που σας κάνει να πιστεύετε; Σε τι πιστεύετε; Στον Θεό, σε μια ανώτερη δύναμη ή απλά στον εαυτό σας και τις ικανότητές του;
Εγώ μέχρι πρόσφατα δεν πίστευα πουθενά, δεν ένιωθα την ανάγκη να το κάνω. Τελευταία, η μητέρα μου, μου είπε πως θεωρεί πως έκανε λάθος που με μεγάλωσε έτσι και πως θα έπρεπε γενικά να πιστεύω σε κάτι, γιατί έτσι και προστατεύομαι από το κακό που υπάρχει παντού γύρω μας και μπορώ να κάνω πιο πολλά πράγματα για μένα. Πως στην ουσία όταν πιστεύεις κάπου, πιστεύεις στον εαυτό σου και έτσι τον οδηγείς ψηλά. Δεν ξέρω αν όσα λέω σας ακούγονται παράλογα, αλλά είναι πολύ σημαντικό για μένα να πιστέψω (για προσωπικούς λόγους που δεν θέλω να αναφέρω) πως μπορώ να κάνω κάτι, πως μπορεί να γίνει κάτι που θέλω, αλλά ενώ το παλεύω δύο μήνες, ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω τον τρόπο να νιώσω πως ..όλα είναι δυνατά. Κι ας έφτασα σχεδόν να το κάνω.. πάλι δεν το πιστεύω κι έτσι μόνη μου το σαμποτάρω.
Και σκέφτηκα πως ίσως αν ρωτούσα κάποιον που ήδη πιστεύει σε κάτι, να μπορούσε να μου αναφέρει κάτι που θα με έκανε επιτέλους τις άμυνές μου να πέσουν.
Ξέρω, δεν βγάζω πολύ νόημα. Τι είναι αυτό που σας κάνει και πιστεύετε (σε ό,τι κι αν πιστεύετε); Έχετε δει κάποιο θαύμα; Έχει αλλάξει κάτι στη ζωή σας; Ή απλά έχετε θετική σκέψη και την πεποίθηση πως όλα μπορούν να συμβούν και τελικά, ως δια μαγείας, συμβαίνουν; Μόνο μη μου πείτε πως πιστεύετε γιατί έτσι σας έμαθαν, χωρίς να το έχετε ψάξει ποτέ βαθύτερα.

[ Τι είναι αυτό που σας κάνει να πιστεύετε; Σε τι πιστεύετε; Στον Θεό, σε μια ανώτερη δύναμη ή απλά στον εαυτό σας και τις ικανότητές του;]:
Απαντήσεις

1.- Εκείνο που κάνει όλους τους ανθρώπους να πιστεύουν, είναι η πλήρη ατομική τους αδυναμία, να ζήσουν εντελώς ξέχωρα και χωρίς καμία σχέση με τους υπόλοιπους ανθρώπους. Η πίστη έτσι είναι το συμπλήρωμα της άγνοιας ή και της περιορισμένης γνώσης, αλλά πάντα εδράζεται στη βεβαιότητα, ότι και οι υπόλοιποι άνθρωποι λίγο πολύ έχουν τις ίδιες ανάγκες. Σε μία τέτοια βάση εξάλλου στηρίζεται και ο πιο γνωστός σε όλους μας "θεσμός πίστης", το Χρήμα.

2.- Για να πούμε την πάσα αλήθεια, (σχεδόν) όλοι πιστεύουμε στον «Μαμμωνά»!

3.- Βασικά, βέβαια, από λίγο έως πολύ, πιστεύουμε «παιδιόθεν», και στον εαυτό μας: αλλιώς, δε θα λέγαμε ποτέ «Εγώ»! Ούτε βέβαια θα μαθαίναμε, να περπατάμε όρθιοι…

[Πως στην ουσία όταν πιστεύεις κάπου, πιστεύεις στον εαυτό σου και έτσι τον οδηγείς ψηλά.]:

Δεν υπάρχει μόνο «θετική πίστη»…γιʼ αυτό μπορείς επίσης να «τον οδηγείς» και «χαμηλά»!

[…ακόμα δεν έχω καταφέρει να βρω τον τρόπο να νιώσω πως …όλα είναι δυνατά.]:

Εδώ ισχύει εκείνο που λέει: «τα αδύνατα παρά τοις ανθρώποις, δυνατά παρά τω Θεώ…».
[Κι ας έφτασα σχεδόν να το κάνω.. πάλι δεν το πιστεύω κι έτσι μόνη μου το σαμποτάρω.]:

Στο σημείο αυτό, συμβολο-μυστικιστικά(«θρησκευτικά»), θα έλεγε κανείς πως «βάζει ο διάολος την ουρά του», ακριβώς για να μη μας πιάνει εκείνη η περιβόητη έπαρση: «Μικροί θεοί δεν είμαστε;» !

[Και σκέφτηκα πως ίσως αν ρωτούσα κάποιον που ήδη πιστεύει σε κάτι, να μπορούσε να μου αναφέρει κάτι που θα με έκανε επιτέλους τις άμυνές μου να πέσουν] :

[FONT=&quot]Επειδή ακριβώς «πιστεύω», στο σημείο αυτό θα ήθελα να σου πω, ότι η «σκέψη» σου αυτή είναι η αρχή του μίτου, που μπορεί να σε οδηγήσει, είτε να ενισχύσεις ακόμη περισσότερο τις «άμυνες» σου για να μην «πέσουν»(πρότασή μου!), είτε να δανειστείς την «πίστη» του «κάποιου, που ήδη πιστεύει σε κάτι»! Η επιλογή είναι δική σου, γιʼ αυτό και λέγεται, ότι «η ατομική ελευθερία των ατόμων αναπνέει τον ίδιο αέρα με τις πίστεις του»!


[/FONT]--Σημείωση: Το ποστ έγινε merge στο θέμα από το "Η δύναμη της πίστης"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
αν και την δική μου άποψη την ξέρεις, απλά θα στην υπενθυμίσω :P


αυτό...

αν θες κάτι περισσότερο από αυτό από μένα, μιας που εμείς οι δύο το έχουμε υπεραναλύσει το θέμα, πες μου να ξεκινήσω τα κατεβατά :P
Ξέρω ακριβώς τι εννοείς, αλλά δεν πιάνει! Το δοκίμασα.. κι αυτό γιατί στη πραγματικότητα αδυνατώ να το πιστέψω στ' αλήθεια και απλά υποκρίνομαι πως το πιστεύω. Και άρα.. δώρον άδωρο! :(
[FONT=&quot]Επειδή ακριβώς «πιστεύω», στο σημείο αυτό θα ήθελα να σου πω, ότι η «σκέψη» σου αυτή είναι η αρχή του μίτου, που μπορεί να σε οδηγήσει, είτε να ενισχύσεις ακόμη περισσότερο τις «άμυνες» σου για να μην «πέσουν»(πρότασή μου!), είτε να δανειστείς την «πίστη» του «κάποιου, που ήδη πιστεύει σε κάτι»! Η επιλογή είναι δική σου, γιʼ αυτό και λέγεται, ότι «η ατομική ελευθερία των ατόμων αναπνέει τον ίδιο αέρα με τις πίστεις του»![/FONT]
Δεν το κατάλαβα αυτό Νωεύς.. :redface:


--Σημείωση: Το ποστ έγινε merge στο θέμα από το "Η δύναμη της πίστης"--
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....Δεν το κατάλαβα αυτό Νωεύς.. :redface:


--Σημείωση: Το ποστ έγινε merge στο θέμα από το "Η δύναμη της πίστης"--
Ανήκω στους ανθρώπους που θεωρούν, ότι καμία πίστη δεν έχει νόημα αν δεν γεννάει αμφιβολίες. Μόνον η πίστη που γνωρίζει τις αμφιβολίες μου, θεωρώ ότι είναι ικανή να με "στηρίξει", όταν και όποτε χρειάζεται. Η πίστη είναι μία ακροβασία, ανάμεσα στο παρελθόν και το μέλλον. Δεν είναι λοιπόν απαραίτητο το παρόν μας να είναι πάντα "ακροβατικό". Στην προς Ρωμαίους επιστολή του ο Παύλος γράφει κάπου: "Έχε συ την πίστη σου..."!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Θα μπορουσα να δηλωσω αθεη, δηλωνω ομως αγνωστικιστρια, λογω του οτι αδυνατω να καταλαβω πως δημιουργηθηκε και γιατι υπαρχει το συμπαν. Γιατι δεν πιστευω; γιατι δεν μου προσεφερε κατι η θρησκεια ως τωρα, και γιατι δεν εχω αποδειξεις οτι ο χρηστιανισμος ΔΕΝ ειναι ενα μεγαλο αστειο. Ναι, παλιοτερα πιστευα. Οχι, δεν εχασα καποιο αγαπημενο προσωπο ουτε ειχα καμια κακοτυχια. Και επειδη δεν μου συνεβει τιποτα κακο, ΔΕΝ θελω να αισθανομαι ευγνωμον σε κανεναν. Πιστευω οτι τα παντα ειναι θεμα τυχης, και προσωπικης προσπαθειας. Αν θελεις κατι να συμβει πολυ, 2 πραγματα θα σε βοηθησουν, ο εαυτος σου και η τυχη σου. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! τυχη, οχι μοιρα. Μοιρα δεν υπαρχει xD και μη μου αρχισετε με ζωδια. Τελος, δεν ειμαι της αποψης οτι δεν θα επρεπε να υπαρχουν θρησκειες, γιατι δινουν λυσεις σε καποια προβληματα. Ομως μπορουν να ειναι και καταστροφικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top