Απορίες και απαντήσεις για έναν απολαυστικό καφέ!

haniel

Νεοφερμένος

Η haniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καφές Φίλτρου


Οδηγίες Παρασκευής

Για το ιδανικό φλυτζάνι καφέ φίλτρου εκτός από το καλύτερο χαρμάνι σημασία έχει και η σωστή προετοιμασία.

1. Παίρνετε ένα φίλτρο και το βρέχετε με κρύο νερό.

2. Τοποθετήστε το φίλτρο στην ειδική υποδοχή της καφετιέρας.

3. Για κάθε φλυτζάνι (200ml) υπολογίστε 2 κουταλιές του καφέ ή 1 κουταλιά τηs σούπας.

4. Σερβίρετε τον καφέ σας και απολαύστε τον!


Tips:

- Μην αφήνετε τον καφέ στην καφετιέρα περισσότερο από 20 λεπτά γιατί αλλοιώνεται το άρωμα και η γεύση του.

- Μετά το άνοιγμα του πακέτου, διατηρήστε τον στο ψυγείο σας αεροστεγώς κλεισμένο.

- Μην σερβίρετε ποτέ ξαναζεσταμένο καφέ.


--->>>Καινούριος jacobs~Καραμελωμένο Αμύγδαλο,απίθανοςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!!:thumbup:



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Κανένα εύκολο, δροσερό, καλοκαιρινό καφέ έχετε να προτείνετε; -πλην του φραπέ.
Ok, έξω έχεις επιλογές αλλά στο σπίτι;

-Εθισμένη στην καφεΐνη over. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Για τον Νες

1) Καλυτερα ειναι να τον χτυπαω με το κουταλι η με το ηλεκτρικο χτυπητιρι?
2) Εχω ακουσει οτι αν τον χτυπας κανενα 10λεπτο θα γινει σουπερ ο καφες.Ισχυει?
3) Βαζεις ελαχιστο νερο πρωτου το χτυπησεις,αληθευει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Για τον Νες

1) Καλυτερα ειναι να τον χτυπαω με το κουταλι η με το ηλεκτρικο χτυπητιρι?
2) Εχω ακουσει οτι αν τον χτυπας κανενα 10λεπτο θα γινει σουπερ ο καφες.Ισχυει?
3) Βαζεις ελαχιστο νερο πρωτου το χτυπησεις,αληθευει?

Το Νες τον χτυπάς με κουτάλι, για ώωωωρα, μέχρι να γίνει πυκνός και ανοιχτόχρωμος ο αφρός, (οσο περισσότερη ζάχαρη, τόσο πιο ανοιχτό το χρώμα)
Ναι βάζεις 1-2 κουταλιές νερό, περίπου ανάλογα με το μείγμα σου (καφέ ζάχαρη) και χτυπάς:boxing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Για τον Νες


2) Εχω ακουσει οτι αν τον χτυπας κανενα 10λεπτο θα γινει σουπερ ο καφες.Ισχυει?

Αν κάτσεις να το χτυπάς κάνα δεκάλεπτο μετά δε θα θες καφέ χο χο χο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Σήμερα πίνω για πρώτη φορά στη ζωή μου Nescafe σκέτο (από εκεί που έπινα πάντα γλυκό καφέ, κάθε είδους), σε μια προσπάθεια σαν νέο στόχο για το 2022 να περιορίσω τη ζάχαρη :P
Συνάντησα πολλά άτομα τελευταία που μου δηλώσανε ότι τον πίνουν σκέτο και μπήκα στη σκέψη.

Έβαλα φρέσκο γάλα light με 2.5 κουταλιές Nes και τον πίνω. Ένα φλατ πράγμα είναι αλλά αντέχεται :P

Γενικά όπως ξανά έχω πει δεν πίνω καφέ αλλά χάπια καφεϊνης, απλά για τώρα με βοηθάει με τη δυσκοιλιότητα γιατί πίνω σίδηρο και που και που πίνω και κανέναν καφέ για ευχαρίστηση.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Δεν θα μπορούσα να πιώ καφέ δίχως ζάχαρη. Εδώ, δοκίμασα με καστανή (για να κόψω λίγο τα γλυκά, καθώς του έδωσα και κατάλαβε :P ) αλλά δεν... Καθαρά από θέμα ψυχολογίας, θα έφτανα σε αυτό το σημείο (και αν) μετά από 6 μήνες. Θα πάθαινε σοκ ο οργανισμός μου, σίγουρα :P
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Βρε, ειστε ανώμαλοι; Εγω τον καφέ πάντα σκέτο. Κάθε καφέ. Ακομα και το πράσινο τσάι.

Τα τρια λευκά (ζάχαρη, αλάτι, αλεύρι) περιορίστε τα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,553 μηνύματα.
δεν πίνω καφέ αλλά χάπια καφεϊνης
Αυτα τα χάπια είναι για την προπόνηση ή για να σε κρατάνε ξυπνητό;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Αυτα τα χάπια είναι για την προπόνηση ή για να σε κρατάνε ξυπνητό;
Από μαγαζί με αθλητικά τα παίρνω. 200mg καθαρή καφεϊνη. Κυρίως για το πρωί μετά το πρωινό πίνω ένα. Σπάνια θα πιω 2ο μέσα στη μέρα. Γενικά είμαι ανθεκτικός στην καφεινη. :)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,553 μηνύματα.
Από μαγαζί με αθλητικά τα παίρνω. 200mg καθαρή καφεϊνη. Κυρίως για το πρωί μετά το πρωινό πίνω ένα. Σπάνια θα πιω 2ο μέσα στη μέρα. Γενικά είμαι ανθεκτικός στην καφεινη. :)
Άρα σε κρατάνε ξυπνητό. Δεν νυστάζεις μέσα στην μέρα. Π.χ. μετά το μεσημεριανό φαγητό.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Δεν θα μπορούσα να πιώ καφέ δίχως ζάχαρη. Εδώ, δοκίμασα με καστανή (για να κόψω λίγο τα γλυκά, καθώς του έδωσα και κατάλαβε :P ) αλλά δεν... Καθαρά από θέμα ψυχολογίας, θα έφτανα σε αυτό το σημείο (και αν) μετά από 6 μήνες. Θα πάθαινε σοκ ο οργανισμός μου, σίγουρα :P
Πήγαινέ το σταδιακά και όχι μαχαίρι, αν σου είναι πιο δύσκολο. Πραγματικά, άλλη αίσθηση ο σκέτος καφές. Δεν θα θες ούτε μύτη ζάχαρης μετά.
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
εδώ θα δώσω ένα life hack που και εγώ το ανακάλυψα στην πορεία

Αντί να περιμένετε να κρυώσει ο νες, το τσάι οτιδήποτε για να αρχίσετε να πίνετε, απλά γεμίστε το ζεστό νερό μέχρι τα 3/4 και μετά το υπόλοιπο με κρύο νερό και βουαλά, τον πίνεις αμέσως. Περιμένα και εγώ παλιά, βάσσανο ήταν.

:brilliant_idea:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Μιας που είδα συζητήσεις για ζάχαρη στο καφέ και εγώ παλιά αν δεν ήταν μέτριος ο ελληνικός δεν, απλά δεν. Τώρα πια, σκέτος και πάλι σκέτος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top