Βοήθεια με μαθηματική (κλασματικές δυνάμεις - ριζικοί)

kitty805

Νεοφερμένος

Η kitty805 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα, δεν ξέρω βέβαια αν ειμαι στο σωστό θέμα αλλα θελω την βοηθεια σας.



πως ακριβως λύνουμε τέτοιου είδους ριζες? ποια βηματα κάνουμε? Όποιος απαντησει σας παρακαλω αναλυτικά για να μην σας ενοχλω συνεχεια με αποριες.

Ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά, είναι 5^3/4. Δηλαδή ο εκθέτης γίνεται κλάσμα, με παρονομαστή τον βαθμό της ρίζας. (σωστά τα λέω?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά, είναι 5^3/4. Δηλαδή ο εκθέτης γίνεται κλάσμα, με παρονομαστή τον βαθμό της ρίζας. (σωστά τα λέω?)

Ναι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kitty805

Νεοφερμένος

Η kitty805 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλέ ειστε πολύ γρηγοροι ευχαριστώ πολύ.
Ξέρω ότι γινεται κλάσμα απλα το πως φτάνουμε στο αποτελεσμα ψάχνω. Δηλαδη ποιες μαθηματικές πραξεις κανουμε ώστε να βρούμε το 3,34 στην προκειμενη περιπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
καλέ ειστε πολύ γρηγοροι ευχαριστώ πολύ.
Ξέρω ότι γινεται κλάσμα απλα το πως φτάνουμε στο αποτελεσμα ψάχνω. Δηλαδη ποιες μαθηματικές πραξεις κανουμε ώστε να βρούμε το 3,34 στην προκειμενη περιπτωση

Εγω θυμάμαι οτι στην περιπτωση της ριζας 3 κατεληγες στον αριθμό 1,41... προσεγγιστικά. δηλαδή ήξερες ότι είναι ανάμεσα από το 1 και το 2 και μετα εβρισκες τα δεκαδικά με δοκιμές ή κατι τέτοιο τελωσπαντων. Δεν ειμαι κ σιγουρη εχει περασει καιρος απο τοτε!:redface: Στο γυμνασιο δεν τα ειχαμε κανει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Νομίζω βρίσκεις τον πιο κοντινό αριθμό, δηλαδή αν έχεις τη ρίζα του 3, λες ότι είναι ανάμεσα στη ρίζα του 2 και τη ρίζα του 4 που είναι αριθμοί γνωστοί. Επομένως η ρίζα του 3 είναι μεταξύ των αριθμών 1 και 2. Οπότε είναι 1 κόμμα κάτι. Για να βρεις τα δεκαδικά κάνεις το ίδιο. Ή τουλάχιστον κάτι τέτοιο θυμάμαι εγώ... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Νομίζω βρίσκεις τον πιο κοντινό αριθμό, δηλαδή αν έχεις τη ρίζα του 3, λες ότι είναι ανάμεσα στη ρίζα του 2 και τη ρίζα του 4 που είναι αριθμοί γνωστοί. Επομένως η ρίζα του 3 είναι μεταξύ των αριθμών 1 και 2. Οπότε είναι 1 κόμμα κάτι. Για να βρεις τα δεκαδικά κάνεις το ίδιο. Ή τουλάχιστον κάτι τέτοιο θυμάμαι εγώ... :redface:
ναι και εγω κατι τετοιο νομιζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicotine_kills

Νεοφερμένος

Ο nicotine_kills αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Λοιπόν,μπορούμε εύκολα να υπολογίσουμε την τετραγωνική ρίζα ενός μη-τετραγωνικού αριθμού, δηλαδή ενός αριθμού που δεν είναι τετράγωνο φυσικού ακεραίου, προσεγγιστικά με ακρίβεια όσων δεκαδικών ψηφίων θέλουμε με τη χρήση της επαναληπτικής μεθόδου του Ήρωνα.Η διαδικασία έχει ως εξής : έστω οτι Α ένας μη τετραγωνικός αριθμόςτου οποίου ζητάμε την τ.ρ του και α^2 ένας αριθμός που είναι τετράγωνο φυσικού ακεραίου και βρίσκεται ''κοντά'' στον Α,τότε έχουμε :


κατά προσέγγιση τον α απο τον τύπο α ~~= α(1) = 1/2( α + Α/α )* μετά αν στην * βάλουμε όπου α=α(1) εχουμε μια καλύτερη προσέγγιση του α και συνεπώς και του Α και οσο συνεχίζουμε με τον ίδιο τρόπο δηλ. αν μετά βάλουμε όπου α(1) = α(2) κ.ο.κ θα έχουμε ακόμα καλύτερες προσεγγίσεις του Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kitty805

Νεοφερμένος

Η kitty805 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
σας ευχαριστώ παρα πολύ ολους σας.:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reg

Νεοφερμένος

Ο reg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
πόσο κάνει 3,14^ο,5 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
πόσο κάνει 3,14^ο,5 ?

π^0.5=1,7724538509055160272981674833411

3.14^0.5=1,7720045146669350401991125097536
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
3.14 εις την 1/2 εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top