Επαγγελματική επιτυχία: από τι εξαρτάται;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Τα παιδιά που δηλώσανε πριν το 2007 ειναι δικαιολογημένα στην επαγγελματική αποτυχία γιατι ήρθε κρίση που κανείς δεν περίμενε. Τα παιδιά που δήλωσαν σχολές πιο μετα όμως δεν ειναι. Όταν λειτουργούσα το μπλοκ μου ειχα προειδοποίησει με πολλά αρθράκια για τις σχολές που οδηγούν στην ανεργία κςι οι φοιτητές των εκατοστε σχολών μου ρίχναν hate.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Takis2013

Νεοφερμένος

Ο Takis2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η επαγγελματική επιτυχία για μένα, πιστεύω ότι έρχεται, μέσα απο την προσωπική επιλογή του καθενός για αυτό που του αρέσει να κάνει, αλλά και για τα χρήματα που μπορεί να βγάζει. Πάντως το ιδανικό, είναι να εξασκείς το επάγγελμα που σου αρέσει, να βγάζεις ένα αξιοπρεπές ποσό για να ζεις και φυσικά να βρίσκεις ελεύθερο χρόνο για τον εαυτό σου αλλά και για φίλους/συγγενείς. Το λέω αυτό, γιατί στο παρελθόν δεν προλάβαινα να κάνω τίποτα άλλο πέρα απο το να δουλεύω ασταμάτητα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Θα καταλάβεις το νόημα, όταν και αν χρειασθεί ποτέ να συντηρήσεις τον εαυτό σου, χωρίς τα λεφτά των γονιών. Αν δεν έχεις να φας και να πληρώσεις νοίκι θα δουλέψεις όπου βρεις ή αλλιώς θα ακολουθήσεις το όνειρο της θεωρητικής σχολής και θα τρως από τα συσσίτια της εκκλησίας. Αυτό το "Αν είσαι ευχαριστημένος με την ασχολία σου θα βρεις χίλιους τρόπους να τη στηρίξεις" είναι για το μάθημα της έκθεσης στο λύκειο. Στην πραγματικότητα δεν ισχύει αυτό. Αλλά δεν κατηγορώ γιατί είσαι μόνο 19 και ζεις ακόμη σε ένα τεχνητό περιβάλλον. Όταν θα βγεις στην πραγματική Ελλάδα του σήμερα και δεις τα πράγματα όπως είναι στην πραγματικότητα και όχι όπως σου τα περιγράφουν οι καθηγητές σου θα αλλάξεις αρκετές απόψεις.

Κατσε βρε Χακερ, εγω που δεν ειμαι 19 και δε ζω με τα λεφτα των γονιων μου κι εχω την ιδια αποψη με την νυμφετ, πως θα με πεις; Ονειροπαρμενη; Εφοσον εγω προσωπικα εργαζομαι στο αντικειμενο μου. Το παλεψα ομως και το παλευω ετσι; Και θα συνεχισω. Για πες, τι ειμαι γω;
Αποθαρρυνεις τους νεους και δεν καταλαβαινω τον λογο. Εχεις προσωπικες ασχημες εμπειριες; Αν ναι, μηπως θαταν προτιμοτερο να τσεκαρεις τυχον λαθη σου ή εστω να μην τα βαζεις ολα στο ιδιο τσουβαλι. Δεν ειναι ολα ασπρο ή μαυρο...
Γιατι το μηνυμα σου ειναι μαυρο κι αραχνο! Μπρρρ!!!!

Τα παιδιά που δηλώσανε πριν το 2007 ειναι δικαιολογημένα στην επαγγελματική αποτυχία γιατι ήρθε κρίση που κανείς δεν περίμενε. Τα παιδιά που δήλωσαν σχολές πιο μετα όμως δεν ειναι. Όταν λειτουργούσα το μπλοκ μου ειχα προειδοποίησει με πολλά αρθράκια για τις σχολές που οδηγούν στην ανεργία κςι οι φοιτητές των εκατοστε σχολών μου ρίχναν hate.

Εσυ και ο γεροντας παισιος με τις προφητειες σας:P

Παιδιά 400Ε/δίμηνο δεν είναι οι ελάχιστες εισφορές νέου ασφαλισμένου στον ΟΑΕΕ; Τώρα τι θα γίνει από 1/1/2017, κλάφτα.

Κλαφτα για οσους με υψηλα εισοδηματα. Εκεινοι θα εχουν θεμα. Οι χαμηλοεισοδηματιες θα πληρωνουν λιγοτερα αποτι πληρωναν. Παντως δεν ειναι καλη αποφαση γιατι απλουστατα και να βγαζεις θα θελουν να σου παιρνουν το 27 (νομιζω) τοις εκατο. Βαλε και εφορια. Τα μισα και παραπανω πανε στο κρατος..

Χακερ, αν εσυ φοροδιαφευγεις κανεις καλο στην τσεπη σου προσωρινα. Κανεις κακο ομως σε ολους τους υπολοιπους και μακροπροθεσμα στα παιδια σου. Εσυ που κραζεις αυτη την στιγμη, εσυ ο ιδιος αποδεχεσαι με τα λεγομενα σου πως εχεις μεγαλο μεριδιο ευθυνης.
Καταννοω πως σε αναγκαζει το παραλογο να διαφυγεις στην φοροδιαφυγη, οχι ομως να σε κανουμε και σημαια. Κανε το εφοσον θες και το θεωρεις και σωστο, αλλα μην κλαιγεσαι κιολας. Οι νομοταγεις να κλαινε, οχι εσυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Κατσε βρε Χακερ, εγω που δεν ειμαι 19 και δε ζω με τα λεφτα των γονιων μου κι εχω την ιδια αποψη με την νυμφετ, πως θα με πεις; Ονειροπαρμενη; Εφοσον εγω προσωπικα εργαζομαι στο αντικειμενο μου. Το παλεψα ομως και το παλευω ετσι; Και θα συνεχισω. Για πες, τι ειμαι γω;
Αποθαρρυνεις τους νεους και δεν καταλαβαινω τον λογο. Εχεις προσωπικες ασχημες εμπειριες; Αν ναι, μηπως θαταν προτιμοτερο να τσεκαρεις τυχον λαθη σου ή εστω να μην τα βαζεις ολα στο ιδιο τσουβαλι. Δεν ειναι ολα ασπρο ή μαυρο...
Γιατι το μηνυμα σου ειναι μαυρο κι αραχνο! Μπρρρ!!!!


Σε πολυεθνική δεν εργάζεσαι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Εγω; Γιατι ρωτας; Απο που το βγαλες το συμπερασμα;

Ναι εσύ!Γιατί ρωτάω!Δεν έβγαλα συμπέρασμα γι αυτό ρωτάω!


Υ.Γ δεν σε πιέζω απο το μήνυμα σου φαίνεσαι ταραγμένη μονο και μόνο που σε ρώτησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατσε βρε Χακερ, εγω που δεν ειμαι 19 και δε ζω με τα λεφτα των γονιων μου κι εχω την ιδια αποψη με την νυμφετ, πως θα με πεις; Ονειροπαρμενη; Εφοσον εγω προσωπικα εργαζομαι στο αντικειμενο μου. Το παλεψα ομως και το παλευω ετσι; Και θα συνεχισω. Για πες, τι ειμαι γω;
Αποθαρρυνεις τους νεους και δεν καταλαβαινω τον λογο. Εχεις προσωπικες ασχημες εμπειριες; Αν ναι, μηπως θαταν προτιμοτερο να τσεκαρεις τυχον λαθη σου ή εστω να μην τα βαζεις ολα στο ιδιο τσουβαλι. Δεν ειναι ολα ασπρο ή μαυρο...
Γιατι το μηνυμα σου ειναι μαυρο κι αραχνο! Μπρρρ!!!!

Ποιο είναι το αντικείμενό σου? Κι εσύ ονειροπαρμένη είσαι γιατί λειτουργείς από λανθασμένη βάση. Παίρνεις ένα προσωπικό παράδειγμα και θεωρείς ότι επειδή εσύ τα κατάφερες (δεν μας είπες τι κατάφερες βέβαια) μπορούν και όλοι οι υπόλοιποι. Και είσαι και 29 απ'ότι βλέπω άρα τελείωσες το 2009, διαφορετική εποχή. Κι εγώ είμαι από τους λίγους που έχουν δουλειά στο αντικείμενό τους, αλλά αυτό συμβαίνει επειδή διάλεξα αντικείμενο που έχει ζήτηση, δεν σπούδασα ότι γούσταρα και έχει ο Θεός. Και αυτή είναι η διαφορά που τονίζω, εσύ διαμορφώνεις τι απόψεις σου με βάση την προσωπική σου εμπειρία και λες αφού τα κατάφερα μπορούν και οι άλλοι, εμπρός παιδιά ακολουθείστε την καρδιά σας, ενώ οι δικές μου απόψεις βασίζονται, στην οικονομία και τις τάσεις εργασίας γι' αυτό και λέω σπουδάστε κάτι που έχει δουλειά. Εάν όλοι ακολουθήσουν την δική σου συμβουλή θα χτυπάνε μετά το κεφάλι στον τοίχο, γιατί για τους 600 φιλόλογους που βαίνουν στην αγορά κάθε χρόνο θέσεις υπάρχουν το πολύ για τους 30.

Χακερ, αν εσυ φοροδιαφευγεις κανεις καλο στην τσεπη σου προσωρινα. Κανεις κακο ομως σε ολους τους υπολοιπους και μακροπροθεσμα στα παιδια σου. Εσυ που κραζεις αυτη την στιγμη, εσυ ο ιδιος αποδεχεσαι με τα λεγομενα σου πως εχεις μεγαλο μεριδιο ευθυνης.
Καταννοω πως σε αναγκαζει το παραλογο να διαφυγεις στην φοροδιαφυγη, οχι ομως να σε κανουμε και σημαια. Κανε το εφοσον θες και το θεωρεις και σωστο, αλλα μην κλαιγεσαι κιολας. Οι νομοταγεις να κλαινε, οχι εσυ!

Κάνω καλό στην τσέπη μου και προσωρινά και μακροπρόθεσμα. Για εξήγησε μου πως κάνω κακό στα υποθετικά μελλοντικά παιδιά μου, όταν και θα τους αφήσω πολύ περισσότερα χρήματα γιατί δεν τα δίνω στο κράτος και θα τους αφήσω στημένες δουλειές? Για τους υπόλοιπους δεν δίνω δεκάρα. Οι άνθρωποι που είναι παραγωγικοί και εργάζονται δεν χρειάζονται το κράτος για τους ζήσει και συνεπώς δεν τους επηρεάζω (και οι περισσότεροι από αυτούς φοροδιαφεύγουν έτσι κι αλλιώς). Από το κράτος ζουν μονάχα τα παράσιτα, για τα οποία δεν τρέφω κανένα οίκτο και δεν δύναμαι να δώσω ούτε ένα cent για να τρέφονται δημόσιοι υπάλληλοι, στρατιωτικοί, συνταξιούχοι κ.τ.λ. Όποιος είναι μάγκας και εργατικός ας πάει να δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα, όπου για να πληρωθείς πρέπει να παράγεις αυτά που έχουν ανάγκη οι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Χακερ, αν εσυ φοροδιαφευγεις κανεις καλο στην τσεπη σου προσωρινα. Κανεις κακο ομως σε ολους τους υπολοιπους και μακροπροθεσμα στα παιδια σου. Εσυ που κραζεις αυτη την στιγμη, εσυ ο ιδιος αποδεχεσαι με τα λεγομενα σου πως εχεις μεγαλο μεριδιο ευθυνης.
Καταννοω πως σε αναγκαζει το παραλογο να διαφυγεις στην φοροδιαφυγη, οχι ομως να σε κανουμε και σημαια. Κανε το εφοσον θες και το θεωρεις και σωστο, αλλα μην κλαιγεσαι κιολας. Οι νομοταγεις να κλαινε, οχι εσυ!

Ρε συ, κατσε λιγο τωρα. Ερχεται καποιος και σε αναγκαζει να πληρωνεις πανακριβα για πραγματα που ποτε δεν ζητησες απο αυτον επειδη ετσι γουσταρουν οι περισσοτεροι και μπορεις μια χαρα να βρεις στην αγορα φθηνοτερα, καλυτερα και ετσι οπως τα θες εσυ και τον κατηγορεις? Πως ακριβως κανεις κακο στους αλλους και εχεις ευθυνη, επειδη οι αλλοι εχουν μαθει να τους επιδοτουν? Δεν μιλαμε για free riders, απο τη μια να θες να υπαρχουν κρατικες υπηρεσιες και απο την αλλη να μην πληρωνεις. Υπαρχει και η εναλλακτικη να σταματησει το φετιχ με την κοινη περιουσια και να αγοραζει ο καθενας ο,τι θελει, οπως θελει, αν το θελει και ληγει εκει το θεμα. Δεν ειναι και ο νομος της βαρυτητας ο φορολογια, να υπαρχει στην φυση και να μην μπορει να καταργηθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Κλαφτα για οσους με υψηλα εισοδηματα. Εκεινοι θα εχουν θεμα. Οι χαμηλοεισοδηματιες θα πληρωνουν λιγοτερα αποτι πληρωναν. Παντως δεν ειναι καλη αποφαση γιατι απλουστατα και να βγαζεις θα θελουν να σου παιρνουν το 27 (νομιζω) τοις εκατο. Βαλε και εφορια. Τα μισα και παραπανω πανε στο κρατος!

Ακριβώς γι΄αυτό έλεγα πέρσυ που ψηφιζόταν ο νόμος έλεγα ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ελαφραίνει τους επιχειρηματίες με τα μικρά εισοδήματα και αντίστοιχα επιβαρύνει γεωμετρικά αυτούς με τα υψηλά εισοδήματα. Μόλις το πα αυτό κάποια πρόβατα μου λέγανε τι έπαθα και υποστηρίζω το ΣΥΡΙΖΑ.

Η πολτική του είναι καθαρά αριστερή και γι΄αυτό θα αποτύχει. Θα χαθούν πολλές θέσεις εργασίας. Παράδειγμα ο πλούσιος ιατρός από το κολωνάκη με τα 100.000 φορολογητέο εισόδημα έκει που πλήρωνε 3000 ευρώ ασφάλεια του χρόνου θα πληρώσει 20000 ευρώ.


mindcircus από 1-1-2017 έχουμε ασφάλιση ανά ιδιότητα. Αυτό σημαίνει ότι αρκετοί επιχειρηματίες που δεν βγαίνουν πηγαίνουν και δουλεύουν ως υπάλληλοι για να γλυτώσουν τον ΟΑΕΕ καθώς μέχρι τότε αν είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ δεν είσαι υποχρεωμένος να είσαι και στον ΟΑΕΕ. Από του χρόνου αυτοί οι τύποι πρέπει εκτός από το ΙΚΑ να πληρώνουν και ΟΑΕΕ. Επομένως αυτό που λες για τους χαμηλοεισοδηματίες δεν ισχύει για όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Είναι θέμα προτεραιοτητας.Κάποιοι θα προτιμούσαν να μείνουν στην ψάθα με δική τους ευθύνη προκειμένου να κάνουν αυτό που πιστεύουν,ενώ άλλοι διαλέγουν τον πιο σίγουρο δρόμο.Και οι δύο στάσεις είναι ολόσωστες αν το άτομο το οποίο τις αντιπροσωπεύει έχει αποφασίσει με υπευθυνότητα και πλήρη συνείδηση των συνεπειών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Χακερ, αν εσυ φοροδιαφευγεις κανεις καλο στην τσεπη σου προσωρινα. Κανεις κακο ομως σε ολους τους υπολοιπους και μακροπροθεσμα στα παιδια σου. Εσυ που κραζεις αυτη την στιγμη, εσυ ο ιδιος αποδεχεσαι με τα λεγομενα σου πως εχεις μεγαλο μεριδιο ευθυνης.
Καταννοω πως σε αναγκαζει το παραλογο να διαφυγεις στην φοροδιαφυγη, οχι ομως να σε κανουμε και σημαια. Κανε το εφοσον θες και το θεωρεις και σωστο, αλλα μην κλαιγεσαι κιολας. Οι νομοταγεις να κλαινε, οχι εσυ!

Δεν έχει νόημα να ενισχύεις το κράτος όσο υπάρχει κρατισμός. Για παράδειγμα τα χρήματα του ΤΣΕΜΔΕ της ασφάλειας των μηχανικών πήγαν για να σωθεί η τράπεζα αττικής και χάθηκε το 95% της αξίας τους. Η ίδια τράπεζα έδωσε 3.000.000 ως εγγύηση για να πάρει τηλεοπτική άδεια ο Καλογρίτσας με υποθήκη βοσκοτόπια.

Να το πω αλλιώς αν δε ζητήσεις απόδειξη από τον επιχειρηματία κατά κάποιον τρόπο τον ενισχύεις και μακροπρόθεσμα αυτή η ενίσχυση θα φέρει επενδύσεις και θέσεις εργασίας που θα ενισχύσουν τα ταμεία. Ακόμα πισίνες και porche με τα λεφτά που θα του δίνεις πάλι ενισχύεις τη τοπική οικονομία.

Τα χρήματα αλλάζουν χέρια το κράτος ούτε χάνει, ούτε κερδίζει. Αν ζητήσεις απόδειξη >50% αυτών που δίνεις πάνε στο κράτος και θα στα φάνε. Είναι ηθικό το κράτος να είναι ο μεγαλομέτοχος σε κάθε επιχείρηση χωρίς να έχει κανένα απολύτως ρίσκο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top