Επιλογή επαγγέλματος: Πόσο επηρεάζεται από το επάγγελμα των γονιών;

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κανένα φράγκο θα πάρω για την συμμετοχή μου στην έρευνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Νοσοκομείο γιατί θέλω (και) ακαδημαϊκή καριέρα. Προφανώς το μικρόβιο του teaching έχει περάσει υποσυνείδητα και σε μένα :P

Κάνουν προσλήψεις σε δημόσια νοσοκομεία ακόμα? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κάνουν προσλήψεις σε δημόσια νοσοκομεία ακόμα? :redface:
Αν μπεις από την ακαδημαϊκή πόρτα, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού θες ακαδημαική καριέρα τι τα θες τα φραγκα? Ένα καλό citation χρειάζεσαι.

There you go
Rin,E.(2017) Essay on the parent's behavioural impact in children's future employability:A Qualitative Approach.Retrieved from e-steki.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Νοσοκομείο γιατί θέλω (και) ακαδημαϊκή καριέρα. Προφανώς το μικρόβιο του teaching έχει περάσει υποσυνείδητα και σε μένα :P


Εντάξει, πέρασα το τεστ;

δεν ειναι θέμα περάσεις δε περάσεις το τεστ . ολοι περνάνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzimos

Νεοφερμένος

Ο Tzimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τα παιδία είναι σαν σφουγγάρια όταν είναι μικρά. .ότι βλέπουν , ότι ακουν το απορροφούν. Άσχετα με το τι επάγγλεμα κάνεις αν το παιδί σου του μιλάς , του μαθαίνεις πιστεύω θα φτάσει σε σημείο να έχει γνώμη. Σίγουρα θα κοιτάει ανάλογα με την δουλεία του γονέα και τα χρήματα που βγάζει πόσο εύκολα μεγαλώνει με βάση τις παιδικές ανάγκες αλλά δεν νομίζω να επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό. Ο μόνος τρόπος να επηραστεί είναι οι γόνεις. Όσον αφορά τα παιδιά των δασκάλω πιστεύω ότι δέχονται μεγαλύτερη πίεση από τους γονείς γιατί έχει να κάνει και με την εικόνα του γονέα που είναι δάσκαλος. Τώρα αν είναι δημοτικό δεν θεώρω ότι παιζεί μεγαλό ρόλο αν ο γονέας σου είναι και δάσκαλος/α σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
πλέον ιδίως οι νέοι δάσκαλοι και οι καθηγητές παίρνουν πολυ χαμηλό μισθό(Αν και ακόμα και αυτα τα 600 τόσα ευρώ με όσα ακούω να γίνονται πια στον ιδιωτικό τομέα στην ελλάδα,πάλι καλά είναι!!!εκεί φτάσαμε) και άμα είναι και αναπληρωτές που τους πηγαινοφέρνουν και έχουν αβέβαιο μέλλον ακόμα χειρότερα.Οι νέοι εκπαιδευτικοί μάλιστα θα συνταξιοδοτηθούν καλά 60 φεύγα,67 αν δεν κάνω λάθος.
η μισθολογικη τους κατασταση δείχνει και πως αντιμετωπίζουμε το σπουδαιότερο επάγγελμα για μια κοινωνία εμείς οι έλληνες ως κράτος.
τέλος από ότι διαβάζω εδώ και εκεί,οι όποιοι διορισμοί γίνουν στο μέλλον δεν θα γίνουν με γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ ,θέλουν να τον καταργήσουν οι τωρινοί,βήμα δηλαδή προς τα πίσω μεγάλο.κρίμα

επίσης focko είσαι ισοπεδωτικός,εγώ τρείς καθηγητές γνωρίζω στο περιβάλλον μου ,το ένα ζευγάρι καθηγητών είχε δυο παιδιά,όλα με αριστεία,το ένα από αυτά μόνο έγινε εκπαιδευτικός την περίοδο που οι αριστούχοι διαλέγαν παιδαγωγικό,επομένως λογική κίνηση(μάλιστα έδωσε αργοτερα και κατατακτηριες σε άλλη σχολη ιδιαιτερα απαιτητικη),το άλλο επέλεξε άλλο επάγγελμα πολύ απαιτητικό
και από την άλλη οικογένεια,ούτε ένας δεν έγινε εκπαιδευτικός...συνεπώς μάνι μάνι αυτό που θεωρείς στο περιβάλλον σου κανόνα,στο δικό μου δεν ισχύει.
βεβαίως λογικό είναι να επηρεάζονται τα παιδιά και να θέλουν να κάνουν το επάγγελμα των γονιών τους.μέχρι εκεί.εσύ τώρα έκανες μια θεωρία περί αργίας και ξέρω γω! τραβηγμένο από τα μαλλιά focko μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Leader

Νεοφερμένος

Ο Leader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
η μισθολογικη τους κατασταση δείχνει και πως αντιμετωπίζουμε το σπουδαιότερο επάγγελμα για μια κοινωνία εμείς οι έλληνες ως κράτος.

Καλά χαλάρωσε και λίγο. Για πιο λόγο είναι οι καθηγητές το σπουδαιότερο επάγγελμα για μια κοινωνία? Με κάτι τέτοιες νοοτροπίες φτάσαμε οι καθηγητές είναι να είναι από τα πιο χαϊδεμένα επαγγέλματα του δημοσίου.

Ισχύει εν μέρει αυτό που λες φόκο. Το σίγουρο είναι πως τα παιδιά των καθηγητών δέχονται πίεση από τους γονείς να είναι καλοί στο σχολείο, καθώς σύμφωνα με τα Ελληνικά δεδομένα είναι ντροπή να είσαι σκράπας όντας παιδί καθηγητή. Επίσης το παιδί θα δεχτεί και ιδιαίτερη πίεση να σπουδάσει καθώς δεν νοείται να είσαι υδραυλικός, αγρότης κτλ ενώ οι γονείς σου είναι καθηγητές, πρέπει να γίνεις τουλάχιστο γιατρός, δικηγόρος ή μηχανικός. Γενικώς επειδή παλιά το πτυχίο είχε κάποια αξία επειδή οι πτυχιούχοι ήταν λίγοι, οι σημερινοί γονείς και ιδιαίτερα καθηγητές έχουν κολλήσει ακόμη σε αυτή τη νοοτροπία και την περνάνε στα παιδιά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Ίσως με την έννοια πως διαπαιδαγωγούν ολόκληρη την ελληνική κοινωνία;! Αφού άπαντες από τον νηπιαγωγείο ακόμα περνάμε άπειρες ώρες διδασκόμενοι εκεί;Αν και με τον βομβαρδισμό από ΜΜΕ και δίκτυο οι αντιστάσεις παιδείας από το σχολείο και την οικογένεια δοκιμάζονται
Οι εκπαιδευτικοί χαιδεμένοι; Μα το εντελώς αντίθετο δεν είπα μόλις; Πως ο μισθός ιδίως των νέων είναι άθλιος!Ενώ οι αναπληρωτές "όμηροι"των διαθέσεων του κράτους,που τους έχει μετατρέψει σε νομάδες;
Γνωρίζεις μήπως την κατάσταση του μέσου εκπαιδευτικού στην Ευρώπη; Aν ναι τότε μπορείς να συγκρίνεις.Εμένα με έχει απασχολήσει το θέμα και σε πληροφορώ πως οι νέες γενιές ελλήνων εκπαιδευτικών,που έχουν ενταχθεί στο εκπαιδευτικό σύστημα έχουν μερικές από τις χειρότερες συνθήκες εργασίας στον κλάδο τους πανευρωπαικώς.Στο μόνο που δεν διαφέρουν με τους συναδέλφους τους στην Ευρώπη είναι στις περιβόητες αργίες,που έχουν.
Η φινλανδία επέλεξε σε περιόδους που η οικονομία της δεν ήταν ανθηρή να επενδύσει στην εκπαίδευση,έτσι αύξησε πάρα πολύ τον μισθό του εκπαιδευτικού,επένδυσε μεγάλα ποσά σε υποδομές στα σχολεία,είδε σοβαρά το θέμα "μεθοδος διδασκαλίας και βιβλία" και βουαλά δες τα αποτελέσματα και στην κοινωνία τους και στο κράτος και τέλος και στo test Pisa .Εγώ θα πρόσθετα και στην οικονομία και στην πολιτική.Δεν είναι αποκομμένα όλα αυτά από την παιδεία ενός λαού.
Στην Ελλάδα από πλευράς εκπαιδευτικού προσωπικού είχαμε βελτίωσει,ιδίως την περίοδο που άρχιζε να εισάγεται ο ιδιαίτερα αυστηρός γραπτός διαγωνισμός ΑΣΕΠ,για τον διορισμό των εκπαιδευτικών,στις υποδομές ελάχιστα πράγματα γίναν,ενώ και τα υπουργεία παιδείας το μόνο που δείχνει να τους ένοιαζε είναι το ζήτημα των πανελλαδικών εξετάσεων και εν γένει η αποενταντικοποίηση των σπουδών,η ίδρυση νέων σχολών σε διάφορες εκλογικές περιφέρειες κ.λπ .Mε αποτέλεσμα ένα μικρό κράτος όπως το δικό μας να "υπερηφανεύεται"( ; )πως έχει τους περισσότερους φοιτητές ανα πληθυσμό στον ΟΟΣΑ!Ας σκεφτούμε τώρα πως ένα μικρό κράτος με επομένως περιορισμένα έσοδα μπορεί να συντηρήσει όλες αυτές τις μονάδες και ακόμα περισσότερο να τις αναδείξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Leader

Νεοφερμένος

Ο Leader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Επαγγέλματα που δουλεύεις 4 ώρες τη μέρα το πολύ, τρεις μήνες το χρόνο κάθεσαι, είσαι μόνιμος, δηλαδή δεν αξιολογείσαι από κανέναν και αν θες κάνεις σωστά τη δουλειά σου και έχεις και ένα παχυλό μισθό λίγα υπάρχουν. Δεν καταλαβαίνω γιατί συγκρίνεις του μισθούς των εκπαιδευτικών της Ελλάδος με τους μισθούς του εξωτερικού, σύγκρινε τους με τους μισθούς ιδιωτικού τομέα στην Ελλάδα, πάλι περισσότερα παίρνουν. Αν θες οι εκπαιδευτικοί να πληρώνονται καλύτερα τότε απλά ιδιωτικοποιείς το σύστημα παιδείας και έχεις και καλύτερους μισθούς για του καλούς καθηγητές και καλύτερη μόρφωση για τα παιδιά. Αλλά να φανταστώ κάτι τέτοιο δεν είναι καν ιδέα προς σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
οτι αν ιδιωτικοποιηθει η δημοσια εκπαιδευση τα δημοσια σχολεια θα αποκτησουν και υποδομες ιδιωτικων σχολειων!
οτι ο κοσμακης θα εχει λεφτα για ιδιωτικη εκπαιδευση!
οτι οι ιδιωτικοι εκπαιδευτικοι εχουν καλους μισθους και σωστες συνθηκες εργασιας στην πλειοψηφια τους!
δεν βλεπω να την ξερεις και πολυ την αγορα
το εκπαιδευτικο συστημα της φινλανδιας μια και ειχαμε τον λογο της ιδιωτικο ειναι; οχι
καποιο αλλο συστημα εκπαιδευτικο στην ευρωπη εξ ολοκληρου ιδιωτικο;κανενα
επισης ξαναλεω μονιμοτητα και αργιες, ιδιες παιζουν και στην ευρωπη,οποτε δεν καταλαβαινω γιατι τρελαινει αυτο.το ακουω απο εδω και απο εκει,ρε παιδιά αν αρέσει τόσο το επάγγελμα όπως βλέπω γιατί δεν επιλέγατε (γενικά μιλάω)παιδαγωγικές σχολές και κατόπιν γραπτό ΑΣΕΠ για να γίνετε εκπαιδευτικοί;ίσως βεβαια γιατι οι αναλογίες ήταν δυσμενεστάτες στο διαγωνισμό και το ενδεχόμενο είχε μικρές πιθανότητες;
νομιζετε οι ωρες που δουλευουν μπορουν να εξισωθουν με τις ωρες γραφειου; γιατι κατι τετοιο εχετε στο νου ,μην ξεχναμε πολλοι εκπαιδευτικοι εχουν και πολλες ωρες εξωσχολικες
οι της πρωτοβαθμιας που ξερω 8 πρεπει να ειναι στο σχολειο,1 φευγουν,αλλα εχουν περαν τουτου και μπολικη εξωσχολικη δουλεια(συν ενα σημαντικο ποσοστο απο αυτους και ωρες γραφειου,στο εξωτερικο αυτες τις δουλειες τις αναλαμβανει γραμματεια)
παραλληλα και την ευθυνη τοσων παιδιων στην ταξη,που ως γνωστον προηγουμενος υπουργος παιδειας φροντισε να τις κανει ακομα χειροτερες τις συνθηκες ανεβαζοντας την αναλογια μαθητων ανα εκπαιδευτικων.
τελος λίγη προσοχή στα προηγούμενα μηνυματα οταν απαντατε για να μην επαναλαμβανομαστε,ο παχυλος μισθος που αναφερθηκε ειναι 600 ευρω και κατι για τον νεο και θα μεινει καθηλωμενος επι μακρον ή θα ανεβαινει με το σταγονομετρο
την ωρα που επισης θα εχει να πληρωνει και τα μεταφορικα(περαν ενοικιου κ.λπ αφου θα τον στελνουν μακρυα απο το σπιτι των γονιων του καθοτι ξεκινούν με χαμηλα μορια),δεν εχουν καποια εκπτωση σε αστικα.υπεραστικα οι εκπαιδευτικοι.επισης για να μην νομιζετε οι καπως πιο παλιοι βγαζουν τρελα λεφτα,οσοι εχουν 10 χρονια στην πλατη τους παιρνουν καπου 800+ ευρω καθαρα

επειδη ζητηθηκε να συγκρινω τον μισθο τους με το κατα κεφαλην εισοδημα της χωρας
ιδου η μελετη,οχι αερολογιες

ερευνα της unesco μια ώρα διδασκαλίας ισούται με 4 γραφείου
https://www.alfavita.gr/arthra/unesco-21-%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B1%CF%82-84-%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%AC%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85

Ενδεικτικά, αναφέρουμε ότι ο κατώτατος ετήσιος μικτός μισθός του Έλληνα εκπαιδευτικού (πηγή alfavita):

Το 19% του αντίστοιχου του Λουξεμβούργου
Το 31% του Γερμανού καθηγητή
Το 42% του Φινλανδού
Το 44% του Αυστριακού
Το 45% του Ισπανού
Το 53% του Κυπρίου
Το 57% του Ιταλού
Το 66% του Πορτογάλου
Το 77% του Σλοβένου
Το 52% του Μ.Ο. των χωρών της Ευρωζώνης


δεν περιλαμβάνει τελευταίες περικοπες ο πίνακας

και να σημειώσω πως αυτήν την πολεμική την δέχεται ένας κλάδος ο οποίος διοριζοταν μεσω εξετάσεων που ξεκίνησαν ήδη από το 1998 (και ολοι γνωριζουμε τις αναλογιες των εξετασεων)

το λοιπον εκπαιδευτικος δεν ειμαι,ουτε εχω και καποιο συγγενη πρωτου βαθμου εκπαιδευτικο,εχω ομως συγγενεις στο ευρυτερο περιβαλλον,που γνωριζω τον κοπο τους να πετυχουν στον γραπτο ΑΣΕΠ και γνωριζω πως τα φερνουν βολτα μετα τις μεγαλες μειωσεις στο μισθο τους εκει στις εσχατιες που τους εχουν στειλει ,ωστε να μην μπορω να δεχομαι την παραφιλολογια που αναπαραγεται εδω και εκει για ολους συλληβδην.
κάνουμε πως μιλάμε για κάποιες ΔΕΚΟ! ε δεν είναι ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Leader

Νεοφερμένος

Ο Leader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
οτι αν ιδιωτικοποιηθει η δημοσια εκπαιδευση τα δημοσια σχολεια θα αποκτησουν και υποδομες ιδιωτικων σχολειων!
οτι ο κοσμακης θα εχει λεφτα για ιδιωτικη εκπαιδευση!
οτι οι ιδιωτικοι εκπαιδευτικοι εχουν καλους μισθους και σωστες συνθηκες εργασιας στην πλειοψηφια τους!
δεν βλεπω να την ξερεις και πολυ την αγορα
το εκπαιδευτικο συστημα της φινλανδιας μια και ειχαμε τον λογο της ιδιωτικο ειναι; οχι
καποιο αλλο συστημα εκπαιδευτικο στην ευρωπη εξ ολοκληρου ιδιωτικο;κανενα

Δεν ξέρω τι σχέση έχει το ότι δεν υπάρχουν ιδιωτικά εκπαιδευτικά συστήματα. Προφανώς εξυπηρετεί το κράτος υπερβολικά να υπάρχει κρατικό εκπαιδευτικό σύστημα καθώς μπορεί να προπαγανδίζει κατά το δοκούν τα παιδιά. Anyway. Προφανώς και αν ιδιωτικοποιηθεί πλήρως και σωστά, δηλαδή κανονική ιδιωτικοποίηση να μπορεί όποιος θέλει να αγοράσει ή να ανοίξει σχολείο, όχι μόνο οι συντεχνίες με κονέ στην κυβέρνηση τα πράγματα θα γίνουν πολύ καλύτερα, αφενός διότι θα υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ σχολείων και καθηγητών πράγμα που θα είναι προς όφελος του πελάτη δηλαδή των παιδιών και αφετέρου διότι οι επιχειρηματίες θα έχουν κίνητρο να κρατάνε μόνο του καλούς καθηγητές και όχι τη φύρα, θα υπάρχει δηλαδή η αξιολόγηση της αγοράς κάτι που στο δημόσιο δεν υπάρχει ούτε με τα κιάλια.

Το επιχείρημα ότι ο κοσμάκης δεν θα έχει λεφτά για ιδιωτικό σχολείο είναι άκυρο καθώς ο κοσμάκης ήδη πληρώνει το δημόσιο σχολείο μέσω της φορολογίας, άρα αν ιδιωτικοποιηθεί το σύστημα θα μειωθούν και αντίστοιχοι φόροι καθώς πλέον δεν θα υπάρχει δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα για να πληρωθεί. Επίσης αν όλα αυτά που γράφεις για τους εκπαιδευτικούς ισχύουν πραγματικά, πως είναι δηλαδή το ευγενέστερο και πιο σημαντικό επάγγελμα στην κοινωνία, τότε μόνο καλό θα υπάρξει από την ιδιωτικοποίηση καθώς θα ανέβουν οι μισθοί των εκπαιδευτικών, αφού σίγουρα το ευγενέστερο επάγγελμα θα έχει πολύ μεγάλη ζήτηση και οι καλοί εκπαιδευτικοί θα χρυσοπληρώνονται.

Αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε. Η όλη ιστορία του δημόσιου εκπαιδευτικού συστήματος δεν γίνεται για τα παιδιά. Γίνεται για τους καθηγητές, καθώς αποτελούν ένα ισχυρότατο συνδικάτο αφού μπορούν να βάζουν ως μπροστάντζα τα παιδιά για να προωθήσουν τα συμφέροντά τους και έτσι κερδίζουν την υποστήριξη της κοινωνίας ασκώντας ψυχολογικό εκβιασμό. Η ουσία είναι πως η πλειοψηφία των καθηγητών δεν δίνουν δεκάρα για τα παιδιά, ιδιαίτερα για τα παιδιά που δεν είναι καλοί μαθητές και είναι "καμμένα" χαρτιά. Έχω πάει σε αρκετά σχολεία και έχω πολύ περισσότερους φίλους που ήταν πρόσφατα μαθητές από εσένα ώστε το δείγμα να είναι αντιπροσωπευτικό. Φυσικά αυτό δεν είναι καμιά απόδειξη αλλά απόδειξη επίσημη δεν πρόκειται να υπάρξει γιατί ποτέ δεν πρόκειται να γίνει ουσιαστική αξιολόγηση εκπαιδευτικών (και τι να αξιολογήσεις δηλαδή, χωρίς απολύσεις δεν έχει κανένα νόημα) αφού δεν συμφέρει ούτε το συνδικάτο των εκπαιδευτικών ούτε την κυβέρνηση που αντλεί ψήφους από εκεί.


επισης ξαναλεω μονιμοτητα και αργιες, ιδιες παιζουν και στην ευρωπη,οποτε δεν καταλαβαινω γιατι τρελαινει αυτο.το ακουω απο εδω και απο εκει,ρε παιδιά αν αρέσει τόσο το επάγγελμα όπως βλέπω γιατί δεν επιλέγατε (γενικά μιλάω)παιδαγωγικές σχολές και κατόπιν γραπτό ΑΣΕΠ για να γίνετε εκπαιδευτικοί;ίσως βεβαια γιατι οι αναλογίες ήταν δυσμενεστάτες στο διαγωνισμό και το ενδεχόμενο είχε μικρές πιθανότητες;
νομιζετε οι ωρες που δουλευουν μπορουν να εξισωθουν με τις ωρες γραφειου; γιατι κατι τετοιο εχετε στο νου ,μην ξεχναμε πολλοι εκπαιδευτικοι εχουν και πολλες ωρες εξωσχολικες
οι της πρωτοβαθμιας που ξερω 8 πρεπει να ειναι στο σχολειο,1 φευγουν,αλλα εχουν περαν τουτου και μπολικη εξωσχολικη δουλεια(συν ενα σημαντικο ποσοστο απο αυτους και ωρες γραφειου,στο εξωτερικο αυτες τις δουλειες τις αναλαμβανει γραμματεια)
παραλληλα και την ευθυνη τοσων παιδιων στην ταξη,που ως γνωστον προηγουμενος υπουργος παιδειας φροντισε να τις κανει ακομα χειροτερες τις συνθηκες ανεβαζοντας την αναλογια μαθητων ανα εκπαιδευτικων.
τελος λίγη προσοχή στα προηγούμενα μηνυματα οταν απαντατε για να μην επαναλαμβανομαστε,ο παχυλος μισθος που αναφερθηκε ειναι 600 ευρω και κατι για τον νεο και θα μεινει καθηλωμενος επι μακρον ή θα ανεβαινει με το σταγονομετρο
την ωρα που επισης θα εχει να πληρωνει και τα μεταφορικα(περαν ενοικιου κ.λπ αφου θα τον στελνουν μακρυα απο το σπιτι των γονιων του καθοτι ξεκινούν με χαμηλα μορια),δεν εχουν καποια εκπτωση σε αστικα.υπεραστικα οι εκπαιδευτικοι.επισης για να μην νομιζετε οι καπως πιο παλιοι βγαζουν τρελα λεφτα,οσοι εχουν 10 χρονια στην πλατη τους παιρνουν καπου 800+ ευρω καθαρα

Δεν μας νοιάζει αδερφέ αν έχουν και οι εκπαιδευτικοί της Ευρώπης αργίες. Και αυτοί τα ίδια συνδικάτα με τους δικούς μας έχουν και ακριβώς το ίδιο χαϊδεμένοι είναι ή και περισσότερο. Το θέμα είναι πως το εκπαιδευτικό τον πληρώνεις δια της βίας θες δεν θες από την φορολογία και ούτε μπορείς να επιλέξεις να μην τον πληρώσεις, ούτε να τον αλλάξεις γιατί δεν κάνει σωστά τη δουλειά του. Όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο δεν καταλαβαίνεις ότι είναι άκρως προκλητικό να βλέπω τον γείτονα καθηγητή μου όλο το καλοκαίρι, Χριστούγεννα και Πάσχα να ξυπνάει στις 12 ενώ ο αγρότης ή ο κτηνοτρόφος θα ξυπνήσει στις 5 για να δουλέψει 10+ ώρες τη μέρα χωρίς αργίες και χαζομάρες μόνο και μόνο για να τα στάξει στον καθηγητή στο τέλος του χρόνου θέλει δεν θέλει?

επειδη ζητηθηκε να συγκρινω τον μισθο τους με το κατα κεφαλην εισοδημα της χωρας
ιδου η μελετη,οχι αερολογιες

Και από τον πίνακα τι παρατηρείς? Ότι στις περισσότερες χώρες πλην ελαχίστων εξαιρέσεων ο μέσος μισθός του καθηγητή είναι
ίδιος με το μέσο κατά κεφαλήν εισόδημα, δηλαδή έχουν μια χαρά μισθό + όλα τα άλλα προνόμια.


Ναι την έχω ξανακούσει αυτή τη φανφάρα και θυμάμαι και στο σχολείο πόσο στρεσαρισμένοι ήταν οι καθηγητές μας. Εγώ δηλαδή που είμαι προγραμματιστής, πρέπει να διαβάζω 2 ώρες τη μέρα εκτός δουλειάς αν θέλω να είμαι μέσα στις εξελίξεις του τομέα μου και να έχω δουλειά, έχω να προλάβω deadlines, να διορθώσω και να αποκρυπτογραφήσω κώδικα που έγγραψε
ο προηγούμενος ηλίθιος, είμαι καθηλωμένος 10+ ώρες τη μέρα σε μια καρέκλα και μια οθόνη, δεν έχω καθόλου stress και δουλεύω τις μισές ώρες από ένα καθηγητή που πάει στο σχολείο και διδάσκει πρωτοβάθμιες εξισώσεις χωρίς κανένα deadline, κανέναν έλεγχο, καμία ανασφάλεια εργασίας και κανένα αντικίνητρο για να μην τα ξύνει σύμφωνα με την έρευνα της unesco.
Οκ.

Ενδεικτικά, αναφέρουμε ότι ο κατώτατος ετήσιος μικτός μισθός του Έλληνα εκπαιδευτικού (πηγή alfavita):

Το 19% του αντίστοιχου του Λουξεμβούργου
Το 31% του Γερμανού καθηγητή
Το 42% του Φινλανδού
Το 44% του Αυστριακού
Το 45% του Ισπανού
Το 53% του Κυπρίου
Το 57% του Ιταλού
Το 66% του Πορτογάλου
Το 77% του Σλοβένου
Το 52% του Μ.Ο. των χωρών της Ευρωζώνης


δεν περιλαμβάνει τελευταίες περικοπες ο πίνακας

και να σημειώσω πως αυτήν την πολεμική την δέχεται ένας κλάδος ο οποίος διοριζοταν μεσω εξετάσεων που ξεκίνησαν ήδη από το 1998 (και ολοι γνωριζουμε τις αναλογιες των εξετασεων)

το λοιπον εκπαιδευτικος δεν ειμαι,ουτε εχω και καποιο συγγενη πρωτου βαθμου εκπαιδευτικο,εχω ομως συγγενεις στο ευρυτερο περιβαλλον,που γνωριζω τον κοπο τους να πετυχουν στον γραπτο ΑΣΕΠ και γνωριζω πως τα φερνουν βολτα μετα τις μεγαλες μειωσεις στο μισθο τους εκει στις εσχατιες που τους εχουν στειλει ,ωστε να μην μπορω να δεχομαι την παραφιλολογια που αναπαραγεται εδω και εκει για ολους συλληβδην.
κάνουμε πως μιλάμε για κάποιες ΔΕΚΟ! ε δεν είναι ετσι.

Έλα τώρα με την πολεμική που δέχεται ο κλάδος. Από ποιόν? Όποιον και να ρωτήσεις ιδιαίτερα τους γονείς όταν μιλήσεις για καθηγητές θα σου πουν τα καλύτερα γιατί τους έχουν συνδυάσει υποσυνείδητα με τα παιδιά τους. Πες μου πότε στο παρελθόν κλείσανε σχολεία, απολύθηκαν καθηγητές, γίνανε τρελές μειώσεις μισθών κτλ? Ποτέ. Απλά τώρα που δεν μπορούν να διορίσουν αβέρτα λόγο χρεοκοπίας προσλαμβάνουν με βασικό μισθό τους νέους και το έχεις κάνει τεράστιο θέμα, ενώ αγνοείς όλα τα χιλιάδες επαγγέλματα του ιδιωτικού τομέα που δουλεύουν με βασικό μισθό δεκαετίες τώρα. Επίσης το ότι δίνουμε το 52% του ΜΟ της Ευρώπης σε μισθούς πάλι δεν έχει καμία σχέση διότι δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά είμαστε μια χρεοκοπημένη χώρα που ζει με δανεικά. Ούτε το 10% δεν έπρεπε να δίνουμε αν ο μισθός ήταν δεμμένος στην παραγωγικότητα της χώρας. (όχι το ΑΕΠ, στο οποίο συμπεριλαμβάνονται και οι κυβερνητικές δαπάνες καθώς όταν σε πληρώνω να σκάψεις ένα λάκκο και να τον ξαναγεμίσεις το ΑΕΠ αυξήθηκε η πραγματική παραγωγικότητα όμως μειώθηκε.).

Μέχρι και οι στρατιωτικοί χειρότερα περνάνε από τους εκπαιδευτικούς. Από αυτό και μόνο καταλαβαίνεις για πόσο χαϊδεμένο κλάδο μιλάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
-ο μισος πληθυσμος στην ελλαδα δεν πληρωνει φορο εισοδηματος,διοτι ειναι ανεργος ή χαμηλόμισθος,φανταζομαι καταλαβαινεις πως στην ιδεατη περιπτωση που απαντες κοβαν ΦΠΑ οι συγκεκριμενοι ανθρωποι δεν θα μπορουσαν να συνεισφερουν στους εμμεσους φορους ιδιαιτερα, με τις αγορες τους.Για την ακριβεια εχουν αναγκη στηριξης με καποια επιδοματα(που απαιτουν φορολογηση)
απο εκει και περα ανεβαινουμε εισοδηματικα ιδιαιτερα δειλα στην αρχη

-κανενας δεν απαγορευει την ιδρυση ιδιωτικων σχολειων,υπαρχουν ,τα προτιμουν ευκαταστατοι και φυσικα καλως πραττουν

-εσυ απο οτι καταλαβαινω εισαι θαυμαστης του νεοφιλελευθερισμου,θες ιδιωτικη εκπαιδευση εξ ολοκληρου,ιδιωτικα νοσοκομεια ,ιδιωτικο στρατο γιατι οχι;καταργηση επιδοματων κ.ο.κ πρακτικα καταργηση του κρατους,δηλ οχι να το βελτιωσουμε,να το καταργησουμε!τοτε θα παει τρενο η οικονομια
μαλιστα
ενα μοντελο που δεν τολμησε ουτε η θατσερ να εφαρμοσει
ισως επειδη απλως ειναι οτι και ο κομμουνισμος
ουτοπια και δη επικινδυνη για πολυ κοσμο.θα επαφιεται στο φιλοτιμο του ιδιωτη να φανταστω να δεχεται και απορους μαθητες,ασθενεις κ.λπ
αλλα μπα οχι,τα συνδικατα θα φταινε για αυτο δεν εφαρμοστηκε!
-ξαναλεω ιδιωτικα σχολεια για τους ευκαταστατους υπαρχουν αυτην την στιγμη,εκει τα πανε τα παιδια τους,
τα δημοσια ειναι για τους μη εχοντες κατα κανονα και συντηρουνται απο την φορολογηση των ευκαταστατων κ.ο.κ

-βεβαιως αμα παψουμε να φορολογουμε τους περισσοτερο ευκαταστατους,αυτοι θα επενδυσουν,θα γινουν επιχειρησεις πολλες,θα βρει ολος ο κοσμος δουλεια,με πλουσιοπαροχους μισθους(σαν αυτους που μοιραζουν απλοχερα ολες οι κερδοφορες επιχειρησεις),ολοι θα ευημερουμε,δεν θα υπαρχει φτωχεια κ.λπ
σωστα;
-αγαπητε ο λογος για τον οποιο εχουμε μεικτο συστημα ειναι για να μην γινουμε ζουγκλα,δεν χρειαζεται να εφευρουμε τον τροχο,εφαρμοζεται το μεικτο συστημα και με επιτυχια σε πολλες χωρες της ευρωπης.τις στρεβλωσεις πρεπει να διορθωσουμε.οχι να σκοτωσουμε το κοινωνικο κρατος
ενα κορυφαιο προβλημα προ κρισης οπως το εχουν αποτυπωσει ερευνες,αλλα και η ιδια η τροικα ηταν η μεγαλου βαθμου φοροδιαφυγη ιδιως σε καποιους κλαδους
η οποια οπως βλεπεις δεν μας βγηκε σε καλο.απο κοντα η αδιαφανεια,οι προστατευτικοι νομοι στην αγορα,οι αχρειαστοι διορισμοι με αδιαφανεις διαδικασιες ,o σκληρος πυρηνας του κρατους: ΔΕΚΟ,Δημοσια διοικηση/απουσια ηλεκτρονικης διακυβερνησης κ.ο.κ
Αληθεια θα σε σοκαρω αν σου πω πως παρολη την μυθολογια προ κρισης(οχι τωρα προφανως) η συνολικη φορολογηση μιας επιχειρησης στην ελλαδα ηταν χαμηλοτερη απο πολλες χωρες της ευρωπης;
η χαμηλη ή η απουσια φορολογησης δεν σημαινει απαραιτητα καλυτερες υπηρεσιες
και η βουλγαρια καθως και πολλες τριτοκοσμικες χωρες χαμηλη φορολογηση διαθετουν,ενω οι σκανδιναβικες μερικες απο τις υψηλοτερες της ευρωπης.
-κατα την γνωμη σου το προβλημα ειναι οι εκπαιδευτικοι!που αποτελουν εναν απο τους ελαχιστους κλαδους στο δημοσιο που εχουν διοριστει με γραπτο διαγωνισμο ΑΣΕΠ
και ο νεος εκπαιδευτικος των 600 τοσο ευρω μετατεθεις στο ορμενιο,χαιδεμενο παιδι αν μη τι αλλο!μεγαλοκαρχαριας!ή ο αναπληρωτης εκπαιδευτικος-νομας..
μαλιστα
ειναι οπως καταλαβαινω για εσενα τελειως αχρειαστη μια δημοσια εκπαιδευση και πρεπει να ιδιωτικοποιηθει.
ενταξει,αποψη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Leader655

Νεοφερμένος

Ο Leader655 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
-ο μισος πληθυσμος στην ελλαδα δεν πληρωνει φορο εισοδηματος,διοτι ειναι ανεργος ή χαμηλόμισθος,φανταζομαι καταλαβαινεις πως στην ιδεατη περιπτωση που απαντες κοβαν ΦΠΑ οι συγκεκριμενοι ανθρωποι δεν θα μπορουσαν να συνεισφερουν στους εμμεσους φορους ιδιαιτερα, με τις αγορες τους.Για την ακριβεια εχουν αναγκη στηριξης με καποια επιδοματα(που απαιτουν φορολογηση)
απο εκει και περα ανεβαινουμε εισοδηματικα ιδιαιτερα δειλα στην αρχη

Με 24% ΦΠΑ ο καθένας πληρώνει το 1/4 περίπου του εισοδήματός του στο κράτος είτε είναι φτωχός και δεν φορολογείται άμεσα, είτε πλούσιος και φορολογείται σε επίπεδα κλοπής. Θα ήταν πολύ καλύτερο να μην υπάρχει ΦΠΑ και να υπάρχει απλά ένας γραμμικός φόρος εισοδήματος από το πρώτο ευρώ. Α και να μην ξεχάσω πως το αφορολόγητο ισχύει μόνο για τους υπαλλήλους. Ο ελεύθερος επαγγελματίας ή ο επιχειρηματίας φορολογούνται από το πρώτο ευρώ είτε βγάλουν 100 χιλιάρικα είτε κλείσουν με ζημία. Πάνω απ' όλα κράτος δικαίου και ισότητα απέναντι στον νόμο όμως.

-κανενας δεν απαγορευει την ιδρυση ιδιωτικων σχολειων,υπαρχουν ,τα προτιμουν ευκαταστατοι και φυσικα καλως πραττουν

Ναι προφανώς όταν έχεις ιδιωτικά σχολεία που πρέπει να τα πληρώσεις έξτρα καθώς ούτως ή άλλως θα πληρώσεις το δημόσιο και τα οποία είναι τόσο κρατικά ελεγμένα που είναι σαν να είναι κρατικά, μόνο οι ευκατάστατοι μπορούν να στείλουν τα παιδιά τους εκεί. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με αυτό που λέω εγώ. Εγώ μιλάω για σχολεία ιδιωτικά για όλες τις τάξεις. Και για να δεις πως δεν στέκει αυτό που λες, σκέψου το λίγο επιχειρηματικά. Αν το σύστημα ιδιωτικοποιούνταν ισχυρίζεσαι πως οι φτωχοί δεν θα είχαν λεφτά για τα σχολεία, ενώ αυτό ακριβώς είναι το target group από το οποίο θα βγάζανε κέρδος οι σχολικοί επιχειρηματίες. Είναι σαν να μου λες σήμερα ότι φτωχοί δεν έχουν να φάνε γιατί το φαγητό είναι ακριβό, πράγμα που δεν ισχύει καθώς και οι πιο φτωχοί στις δυτικές χώρες έχουν τα βασικά, ενώ όλες οι χώρες του κόσμου που υπάρχει υποσιτισμός έχουν βαθειά διεφθαρμένα ή/και απολυταρχικά κρατικά συστήματα, το αντίθετο δηλαδή του φιλελευθερισμού.

-εσυ απο οτι καταλαβαινω εισαι θαυμαστης του νεοφιλελευθερισμου,θες ιδιωτικη εκπαιδευση εξ ολοκληρου,ιδιωτικα νοσοκομεια ,ιδιωτικο στρατο γιατι οχι;καταργηση επιδοματων κ.ο.κ πρακτικα καταργηση του κρατους,δηλ οχι να το βελτιωσουμε,να το καταργησουμε!τοτε θα παει τρενο η οικονομια
μαλιστα
ενα μοντελο που δεν τολμησε ουτε η θατσερ να εφαρμοσει
ισως επειδη απλως ειναι οτι και ο κομμουνισμος
ουτοπια και δη επικινδυνη για πολυ κοσμο.θα επαφιεται στο φιλοτιμο του ιδιωτη να φανταστω να δεχεται και απορους μαθητες,ασθενεις κ.λπ
αλλα μπα οχι,τα συνδικατα θα φταινε για αυτο δεν εφαρμοστηκε!

Εσύ πάλι που είσαι θαυμαστής το σοσιαλισμού για πες μου πως λειτουργεί το σύστημά σου σήμερα? Μήπως όλες οι δυτικές χώρες είναι γεμάτες εθνικό χρέος, έχουν δηλαδή ξεπουλήσει τα παιδιά τους στους τραπεζίτες για τρώνε αυτοί την κότα σήμερα, μήπως η ανεργία και τα άτομα εξαρτημένα από το κράτος αυξάνονται συνεχώς? Μήπως τα 30 χρόνια του πολέμου κατά της φτώχειας παρήγαγαν περισσότερους φτωχούς? Μήπως ο πόλεμος κατά των ναρκωτικών αύξησε τα έσοδα των καρτέλ? Μήπως ο πόλεμος κατά της τρομοκρατίας αύξησε τους τρομοκράτες? Ποια ακριβώς είναι η στιγμή που κοιτάζοντας τα δεδομένα θα πεις
"το κρατικό μεικτό σύστημα έχει αποτύχει?" Μάλλον ποτέ, γιατί δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα καν στην σκέψη σου. Η δική σου σκέψη είναι πως το σύστημα δεν έχει αποτύχει απλά χρειάζεται διόρθωση, και ας δείχνουν όλα τα στοιχεία το αντίθετο. Μην κατηγορείς εμένα λοιπόν ή του κομουνιστές για ουτοπισμό, όταν υποστηρίζεις ένα σύστημα που στην πράξη έχει αποτύχει και συνεχίζει να αποτυγχάνει όλο και περισσότερο γιατί πιστεύεις ότι κάποια στιγμή κάνοντας ακριβώς τα ίδια θα έχουμε διαφορετικά αποτελέσματα. Αυτό λέγεται τρέλα και θρησκεία.

-βεβαιως αμα παψουμε να φορολογουμε τους περισσοτερο ευκαταστατους,αυτοι θα επενδυσουν,θα γινουν επιχειρησεις πολλες,θα βρει ολος ο κοσμος δουλεια,με πλουσιοπαροχους μισθους(σαν αυτους που μοιραζουν απλοχερα ολες οι κερδοφορες επιχειρησεις),ολοι θα ευημερουμε,δεν θα υπαρχει φτωχεια κ.λπ
σωστα;

Είναι τόσο δύσκολο σαν σκέψη? Προφανώς όταν μειώνεις την φορολογία ο κόσμος έχει περισσότερα χρήματα στην τσέπη του, και προφανώς δεν τα κρατάει στο σεντούκι του, αλλά είτε τα επενδύει άμεσα, είτε τα βάζει στην τράπεζα, όπου χρησιμοποιούνται σαν δανειακό απόθεμα προς τους επιχειρηματίες, οι οποίοι θα δανειστούν φθηνά, θα ανοίξουν επιχειρήσεις, άρα και θέσεις εργασίας άρα και περισσότερα χρήματα για τα φτωχά στρώματα. Οπουδήποτε μειώθηκε η φορολογία και απελευθερώθηκε η αγορά ακολούθησε περίοδος οικονομικής ανάπτυξης. Βέβαια γιατί να προβείς σε τέτοιες ενέργειες όταν απλά μπορείς να κόβεις χρήμα και να δανείζεσαι για να συντηρείς τον κόσμο με επιδόματα? Άλλωστε αυτοί που θα πληρώσουν την νύφη δεν έχουν γεννηθεί ακόμα και δεν μπορούν να ψηφίσουν. :)



-αγαπητε ο λογος για τον οποιο εχουμε μεικτο συστημα ειναι για να μην γινουμε ζουγκλα,δεν χρειαζεται να εφευρουμε τον τροχο,εφαρμοζεται το μεικτο συστημα και με επιτυχια σε πολλες χωρες της ευρωπης.τις στρεβλωσεις πρεπει να διορθωσουμε.οχι να σκοτωσουμε το κοινωνικο κρατος

Αγαπητέ ο λόγος που έχουμε μεικτό σύστημα είναι πολύ απλός. Ο περισσότερος κόσμος θέλει να τρώει χωρίς να δουλεύει και όλοι έχουν από μία ψήφο. Άρα θα ψηφίσουν τον πολιτικό που θα τους επιτρέψει να τρώνε όσο το δυνατόν περισσότερο χωρίς να δουλεύουν. Ο πολιτικός για να βρει τα λεφτά να ταΐσει το ποίμνιο του θα φορολογήσει αυτούς που τα έχουν, δηλαδή αυτούς που παράγουν, καθώς αυτοί είναι μια μειοψηφία που δεν απειλούν την εξουσία του, αφού στην δημοκρατία κυβερνάς όταν ταΐζεις τους περισσότερους. Είναι τόσο απλό concpet. Η δημοκρατία αναπόφευκτα τείνει προς τον σοσιαλισμό ο οποίος αναπόφευκτα τείνει προς την φτώχεια και την καταστροφή καθώς όταν τα παράσιτα γίνουν περισσότερα από τους παραγωγούς το οικοσύστημα πεθαίνει. Και τότε έχεις πάντα μια αλλαγή προς τον φιλελευθερισμό ώστε να επανακάμψει η οικονομία και οι παραγωγοί να πάρουν τα πάνω τους ώστε να ακολουθήσει η επόμενη σειρά εκτροφής παρασίτων. Όλα στον βωμό του αλτρουισμού πάντα και της αφέλειας των αμνών. :)

ενα κορυφαιο προβλημα προ κρισης οπως το εχουν αποτυπωσει ερευνες,αλλα και η ιδια η τροικα ηταν η μεγαλου βαθμου φοροδιαφυγη ιδιως σε καποιους κλαδους
η οποια οπως βλεπεις δεν μας βγηκε σε καλο.απο κοντα η αδιαφανεια,οι προστατευτικοι νομοι στην αγορα,οι αχρειαστοι διορισμοι με αδιαφανεις διαδικασιες ,o σκληρος πυρηνας του κρατους: ΔΕΚΟ,Δημοσια διοικηση/απουσια ηλεκτρονικης διακυβερνησης κ.ο.κ
Αληθεια θα σε σοκαρω αν σου πω πως παρολη την μυθολογια προ κρισης(οχι τωρα προφανως) η συνολικη φορολογηση μιας επιχειρησης στην ελλαδα ηταν χαμηλοτερη απο πολλες χωρες της ευρωπης;
η χαμηλη ή η απουσια φορολογησης δεν σημαινει απαραιτητα καλυτερες υπηρεσιες
και η βουλγαρια καθως και πολλες τριτοκοσμικες χωρες χαμηλη φορολογηση διαθετουν,ενω οι σκανδιναβικες μερικες απο τις υψηλοτερες της ευρωπης.

Για πες μου αγαπητέ, εσύ πότε ήταν η τελευταία φορά που πήγες στην εφορία και είπες "πάρτε ρε παιδιά και 1000 ευρώ έξτρα από εμένα για το καλό του κράτους?" Μάλλον ποτέ. Βλέπεις όλοι θέλετε να ταϊστούν οι φτωχοί και όλοι να έχουν βασικό μισθό 1500 ευρώ το μήνα, αλλά κανείς δεν θέλει να πληρώσει και γιατί άλλωστε αφού υπάρχει ο αποδιοπομπαίος τράγος των πλουσίων. Να πληρώσουν αυτοί. Άλλωστε όλοι είναι κλέφτες, βγάλαν τα λεφτά τους εκμεταλλευόμενοι τον κόπο των εργαζομένων κτλ. Βλέπεις όταν έχεις ένα τόσο βολικό narrative που δαιμονοποιεί μια μικρή ομάδα του πληθυσμού για να καθησυχάσει και να δημαγωγήσει μια μεγάλη μερίδα, δεν είναι και τόσο δύσκολο να γίνεις κυβέρνηση σε μια δημοκρατία. Το ψέμα είναι χιλιοειπωμένο αλλά ο κόσμος ακόμα το τρώει γιατί το παραμύθι είναι γλυκό και η αλήθεια πικρή.

-κατα την γνωμη σου το προβλημα ειναι οι εκπαιδευτικοι!που αποτελουν εναν απο τους ελαχιστους κλαδους στο δημοσιο που εχουν διοριστει με γραπτο διαγωνισμο ΑΣΕΠ
και ο νεος εκπαιδευτικος των 600 τοσο ευρω μετατεθεις στο ορμενιο,χαιδεμενο παιδι αν μη τι αλλο!μεγαλοκαρχαριας!ή ο αναπληρωτης εκπαιδευτικος-νομας..
μαλιστα
ειναι οπως καταλαβαινω για εσενα τελειως αχρειαστη μια δημοσια εκπαιδευση και πρεπει να ιδιωτικοποιηθει.
ενταξει,αποψη σου.

Όχι οι εκπαιδευτικοί δεν είναι το πρόβλημα, είναι απλά ένα σύμπτωμα του προβλήματος και φυσικά με το να τους κόψεις το μισθό δεν αλλάζεις κάτι. Γι αυτό και μίλησα για πολύ δραστικότερες αλλαγές όπως η ιδιωτικοποίηση του όλου συστήματος και προφανώς δεν μιλάω μόνο για το εκπαιδευτικό σύστημα αλλά για την ευρύτερη οικονομία. Όσο μικρότερο κράτος έχεις τόσο καλύτερα λειτουργεί μια χώρα και ιδανικά θες το κράτος να διαχειρίζεται μονάχα την εθνική άμυνα και τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Α και να μην ξεχάσω πως το αφορολόγητο ισχύει μόνο για τους υπαλλήλους. Ο ελεύθερος επαγγελματίας ή ο επιχειρηματίας φορολογούνται από το πρώτο ευρώ είτε βγάλουν 100 χιλιάρικα είτε κλείσουν με ζημία. Πάνω απ' όλα κράτος δικαίου
Φαντασου να μην ήταν δικαίου...

και οι πιο φτωχοί στις δυτικές χώρες έχουν τα βασικά, ενώ όλες οι χώρες του κόσμου που υπάρχει υποσιτισμός έχουν βαθειά διεφθαρμένα ή/και απολυταρχικά κρατικά συστήματα, το αντίθετο δηλαδή του φιλελευθερισμού.]
Αν ήμασταν εκτός Ε.Ε, ρίζες θα τρωγαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
αληθεια με τους εχοντες προβληματα υγειας που δεν μπορουν να δουλεψουν ο νεοφιλελευθερισμος τι κανει;υποθετω η φιλανθρωπια και η καλη προθεση θα περισσευουν σε τετοια καθεστωτα ,οποτε θα βολευτουν και αυτα τα μυρια των συνανθρωπων μας.Καλη ωρα πως κανουν τωρα πολλοι ζαμπλουτοι.
προσωπικα θα προτιμουσα να ζησω σε ενα κρατος σαν την σουηδια με υπερβολικη φορολογηση,απο μια ανεφαρμοστη αφορολογητη ουτοπικη ζουγκλα νεοφιλελευθερισμου.
τελος παντων νομιζω ημουν ξεκαθαρος στα οσα εγραψα παραπανω,αν και θα μπορουσαν να προστεθουν και αλλα αρκουν και αυτα,αλλωστε η κουβεντα κουρασε.
καλο μεσημερι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Leader655

Νεοφερμένος

Ο Leader655 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
αληθεια με τους εχοντες προβληματα υγειας που δεν μπορουν να δουλεψουν ο νεοφιλελευθερισμος τι κανει;υποθετω η φιλανθρωπια και η καλη προθεση θα περισσευουν σε τετοια καθεστωτα ,οποτε θα βολευτουν και αυτα τα μυρια των συνανθρωπων μας.Καλη ωρα πως κανουν τωρα πολλοι ζαμπλουτοι.
προσωπικα θα προτιμουσα να ζησω σε ενα κρατος σαν την σουηδια με υπερβολικη φορολογηση,απο μια ανεφαρμοστη αφορολογητη ουτοπικη ζουγκλα νεοφιλελευθερισμου.
τελος παντων νομιζω ημουν ξεκαθαρος στα οσα εγραψα παραπανω,αν και θα μπορουσαν να προστεθουν και αλλα αρκουν και αυτα,αλλωστε η κουβεντα κουρασε.
καλο μεσημερι.

Ναι η φιλανθρωπία είναι η λύση για όσους έχουν πραγματικό πρόβλημα και δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν. Και ξέρεις οι ζάμπλουτοι που κοροϊδεύεις μια χαρά χρήματα δίνουν στην φιλανθρωπία. Αυτοί που δεν δίνουν φράγκο συνήθως είναι οι ομοϊδεάτες σου που περιμένουν από το κράτος να κάνει την φιλανθρωπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top