Πώς αντιδρούν οι άντρες απέναντι στις δυναμικές γυναίκες;

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γενικεύεις.

Θα μπορούσες σίγουρα να πεις το ίδιο και για εμένα, με τη διαφορά ότι εγώ δεν έχω πάρει θέση. Όπως είπα, το πετάω και φεύγω. ΜΠΟΥΜ

Αυτό που ισχυρίζονται στην έρευνα είναι ότι υπάρχει μια απόσταση ανάμεσα στο τι νομίζω ότι μου αρέσει και στο τι μου αρέσει πραγματικά. Δεν έχω δει τι μεθοδολογία χρησιμοποίησαν. Αν είναι μόνο ερωτηματολόγια δεν είναι καλό. Όπως και να 'χει. Ναι. Δεν ξέρω τι ισχύει. Ας μας πούνε οι άντρες από την εμπειρία τους. Πώς νιώθετε όταν μιλάτε με πιο έξυπνες από εσάς γυναίκες και φαίνεται ότι κινούν καλύτερα τη συζήτηση, ξέρουν το θέμα καλύτερα, σκέφτονται πιο γρήγορα και δίνουν καλύτερες απαντήσεις από εσάς; Έτυχε να σας αρέσει κάποια τέτοια γυναίκα και όταν τη γνωρίσατε από κοντά να μην αντέξατε αυτού του είδους την 'απόσταση' ανάμεσά σας; Τι αριθμό δείγματος μπορούμε να μαζέψουμε από αυτό το forum? :P

Πάντως, το 'ξέρω τι μου αρέσει, μου αρέσει αυτό κι αυτό' από το 'μου αρέσει αυτό' έχει πράγματι απόσταση. Γι' αυτό μπορώ να μιλήσω.


Αναφέρει στο link από ποιο πανεπιστήμιο είναι η αναφερόμενη έρευνα. Μπορείτε να μπείτε στον Ιndependent, να βρείτε το άρθρο (το επιστημονικό, όχι της ενημερωτικής εφημερίδας), να δείτε μεθοδολογίες κτλ. Εγώ δεν το έχω ψάξει.


Ναι. Αυτό εννοεί. Ή ακόμη καλύτερα, πως το καταλαβαίνω εγώ.. βλέπεις στο μάθημα στη σχολή μια κοπέλα από μακριά -δηλ. δεν την έχεις γνωρίσει ακόμη, την ακούς πώς μιλάει, είτε τις σκέψεις/απαντήσεις/ιδέες που λέει μέσα στο μάθημα ή στο διάλειμμα σε διπλανή παρέα κτλ.. Και σου φαίνεται πραγματικά έξυπνη, έχει γενικότερα κάτι και σου αρέσει. Μετά τη γνωρίζεις και βλέπεις ότι δε συμβαδίζετε γιατί έχει πάντα πιο καλές και πιο γρήγορες απαντήσεις από εσένα, κτλ. Συνεχίζει να σου αρέσει; Η έρευνα λέει πως όχι. Καλά εσένα μπορεί να συνεχίζει να σου αρέσει στους 500-600 άντρες -δε θυμάμαι πόσους- που πήραν εκεί στην έρευνα έβγαλαν ότι συνολικά όχι, τα ποσοστά δείχνουν πως όχι.

Λίγο πολύ αυτό νομίζω ότι έγινε.


Με νευροαπεικόνιση πριν, κατά τη διάρκεια και μετά :P

Ειμαι πιο εξυπνος απο τον αλλο δε σημαινει οτι τον καπελωνω. Το να κανεις διαγωνισμο ποιος πεταει καλυτερες ατακες και ποιος απανταει πιο γρηγορα ή σκεφτεται πιο γρηγορα, δε σε κανει εξυπνο. Σε κανει μαλακα ειτε εισαι αντρας ειτε εισαι γυναικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ειμαι πιο εξυπνος απο τον αλλο δε σημαινει οτι τον καπελωνω. Το να κανεις διαγωνισμο ποιος πεταει καλυτερες ατακες και ποιος απανταει πιο γρηγορα ή σκεφτεται πιο γρηγορα, δε σε κανει εξυπνο. Σε κανει μαλακα ειτε εισαι αντρας ειτε εισαι γυναικα.
Δε μιλησα ποτέ για διαγωνισμό. Βγάλε εντελώς όποιο χαρακτηριστικό ανταγωνισμού και προσπάθεια απόδειξης του ποιος την έχει μεγαλύτερη. Μιλάμε απλά για μια συζήτηση όπου υπάρχει διαφωνία. Δες το σαν μία όμορφη ανταλλαγή επιχειρημάτων με βάση δύο εντελώς αντίθετες οπτικές. Εδώ ίσως πάλι μπαίνει και το αν θα αντιδρούσες διαφορετικά αν είχες απέναντί σου έναν πιο έξυπνο άντρα ή μία γυναίκα.

Όλα όσα ανέφερα είναι ενδείξεις εξυπνάδας σε μία συζήτηση. Αυτό ήταν το ζητούμενο, άλλωστε. Πώς αλλιώς θα φανεί σε ένα κοινωνικό πλαίσιο με απλό τρόπο ότι κάποιος είναι πιο έξυπνος; Ποια θα ήταν τα σημάδια; Εγώ πήρα μια κοινωνική συζήτηση. Αν έχεις κάποιο καλύτερο παράδειγμα, ακόμη καλύτερα.

Το ότι το πήρες έτσι, από την άλλη, ε όλο και κάτι θα σημαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δε μιλησα ποτέ για διαγωνισμό. Βγάλε εντελώς όποιο χαρακτηριστικό ανταγωνισμού και προσπάθεια απόδειξης του ποιος την έχει μεγαλύτερη. Μιλάμε απλά για μια συζήτηση όπου υπάρχει διαφωνία. Δες το σαν μία όμορφη ανταλλαγή επιχειρημάτων με βάση δύο εντελώς αντίθετες οπτικές. Εδώ ίσως πάλι μπαίνει και το αν θα αντιδρούσες διαφορετικά αν είχες απέναντί σου έναν πιο έξυπνο άντρα ή μία γυναίκα.

Όλα όσα ανέφερα είναι ενδείξεις εξυπνάδας σε μία συζήτηση. Αυτό ήταν το ζητούμενο, άλλωστε. Πώς αλλιώς θα φανεί σε ένα κοινωνικό πλαίσιο με απλό τρόπο ότι κάποιος είναι πιο έξυπνος; Ποια θα ήταν τα σημάδια; Εγώ πήρα μια κοινωνική συζήτηση. Αν έχεις κάποιο καλύτερο παράδειγμα, ακόμη καλύτερα.

Το ότι το πήρες έτσι, από την άλλη, ε όλο και κάτι θα σημαίνει.

Μετά τη γνωρίζεις και βλέπεις ότι δε συμβαδίζετε γιατί έχει πάντα πιο καλές και πιο γρήγορες απαντήσεις από εσένα, κτλ.

Οταν συζηταμε για το ποιος εχει τις πιο γρηγορες απαντησεις απο τον αλλο, τοτε ειναι ανταγωνισμος. Ή ειμαι χαζος.

Ενας εξυπνος συνομιλητης ειναι ενας εξυπνος συνομιλητης, το φυλο δεν παιζει ρολο. Σταματηστε να βλεπετε φαντασματα. Οπως μπορω να μιλησω για ενα σοβαρο θεμα με εναν αντρα, ετσι μπορω και με μια γυναικα. Οποιος ομως επιχειρει να κανει αποδειξη της εξυπναδας του (ή αυτης που πιστευει οτι εχει) ειναι σπαστικος. Και συνηθως οχι και τοσο εξυπνος στο τελος της ημερας.

Πιστεψε με, αν εισαι εξυπνη και εχεις επιχειρηματα, κανενας δε σε αποκλεισει απο καμια συζητηση. Αν εισαι ενοχλητικη και καπελωνεις χωρις λογο τους αλλους, τοτε μπορει. Οπως θα απεκλειαν οι υπολοιποι συνομιλητες και εναν ενοχλητικο αντρα. Για να εισαι αρεστη στους αντρες γνωστους σου, θα πρεπει να φερεσαι οπως φερεται ο ενας στον αλλο και σε καμια περιπτωση να επιδιωκεις προνομιακη μεταχειριση επειδη εισαι γυναικα. Αν πεταξεις μαλακια, θα στο πω στα ισια, ειτε θες να παρεξηγηθεις ειτε οχι. Θα στο πω ομως επειδη πεταξες μαλακια, οχι επειδη εισαι γυναικα. Ετσι θα το ελεγα και στο φιλο μου τον Μπαμπη.

Και στο κατω κατω, κανενας δεν αρεσκεται να περιτριγυριζεται απο ατομα απεναντι στα οποια αισθανεται μειονεκτικα. Δεν ειναι τυχαιο οτι συνηθως οι εξυπνοι ανθρωποι κανουν με εξυπνους ανθρωπους χωριο (και φιλικα και ερωτικα) και αντιστοιχα οι "αγαθοι" με τους "αγαθους"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Με τις δυναμικές γυναικες δεν έχω κανενα πρόβλημα. Αρκει ο δυναμισμος να είναι υγιής.


Αν η γυναικα είναι μέγαιρα και στυγερή και νομιζει πως αυτό είναι δυναμισμος τοτε αυτό είναι παγίδα για οποιον μπλέξει μαζι της.
Δυναμικη γυναικα για μενα είναι μια γυναικα δικαιη που προσπαθει με νομιμο τροπο και αγώνα να κάνει τον κοσμο καλυτερο γυρω της.


Επισης κάποιες λένε μπουρδες σε μια συζητηση και επειδή έχουν εγωϊσμο όταν κάποιος τους πει το σωστο τοτε δεν το δέχονται
αλλα συνεχιζουν να λένε τα δικά τους. Αυτές νομιζουν ότι η σταση τους αυτή θεωρείται δυναμισμος και η υποχωρηση ήττα. Εγω πιστευω το αντιθετο.
Η υποχωρηση όταν έχεις αδικο είναι δυναμισμος που προέρχεται από την υπομονή και η αντεπιθεση όταν βρεις την καταλληλη ευκαιρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Οταν συζηταμε για το ποιος εχει τις πιο γρηγορες απαντησεις απο τον αλλο, τοτε ειναι ανταγωνισμος. Ή ειμαι χαζος.

Ενας εξυπνος συνομιλητης ειναι ενας εξυπνος συνομιλητης, το φυλο δεν παιζει ρολο. Σταματηστε να βλεπετε φαντασματα. Οπως μπορω να μιλησω για ενα σοβαρο θεμα με εναν αντρα, ετσι μπορω και με μια γυναικα. Οποιος ομως επιχειρει να κανει αποδειξη της εξυπναδας του (ή αυτης που πιστευει οτι εχει) ειναι σπαστικος. Και συνηθως οχι και τοσο εξυπνος στο τελος της ημερας.

Πιστεψε με, αν εισαι εξυπνη και εχεις επιχειρηματα, κανενας δε σε αποκλεισει απο καμια συζητηση. Αν εισαι ενοχλητικη και καπελωνεις χωρις λογο τους αλλους, τοτε μπορει. Οπως θα απεκλειαν οι υπολοιποι συνομιλητες και εναν ενοχλητικο αντρα. Για να εισαι αρεστη στους αντρες γνωστους σου, θα πρεπει να φερεσαι οπως φερεται ο ενας στον αλλο και σε καμια περιπτωση να επιδιωκεις προνομιακη μεταχειριση επειδη εισαι γυναικα. Αν πεταξεις μαλακια, θα στο πω στα ισια, ειτε θες να παρεξηγηθεις ειτε οχι. Θα στο πω ομως επειδη πεταξες μαλακια, οχι επειδη εισαι γυναικα. Ετσι θα το ελεγα και στο φιλο μου τον Μπαμπη.

Και στο κατω κατω, κανενας δεν αρεσκεται να περιτριγυριζεται απο ατομα απεναντι στα οποια αισθανεται μειονεκτικα. Δεν ειναι τυχαιο οτι συνηθως οι εξυπνοι ανθρωποι κανουν με εξυπνους ανθρωπους χωριο (και φιλικα και ερωτικα) και αντιστοιχα οι "αγαθοι" με τους "αγαθους"
Δε διαφωνούμε κάπου. Τα λες πολύ σωστά και πολύ ωραία. Μαζί σου.
Απλά πριν μιλούσαμε για κάτι άλλο. Αυτά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top