Φιλικές σχέσεις με τους/τις πρώην;

Θα σας ενοχλούσε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 93)
  • Ναι, θα είχα πρόβλημα

    Ψήφοι: 44 47.3%
  • Όχι, κανένα πρόβλημα

    Ψήφοι: 35 37.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 14 15.1%

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,488 μηνύματα.
https://www.valueforlife.gr/psycholo...oi-niothoyn-tin-anagki-na-diatirisoyn-epafes/

Οι επιστημονες μας δικαιώνουν. Εκεινοι ή εκεινες που κρατάνε επαφή με τον πρώην ειναι πολυ πιθανο να αναζητήσουν ερωτική συντροφια απο ένα άτομο που ηδη γνωριζουν απο το παρελθόν.-

Δικαιωση ως προς το οτι κάποια μέλη παλαιοτερα οταν εκφράζαμε τις σχετικές αποψεις αντέδρασαν λές και ειμαστε ξερω γω απολιτιστοι και καταπιεστικοί. Ομως ακομα και επιστημονικά (χωρις να ασπάζομαι τους χαρακτηρισμους που γράφει το άρθρο αλλα συμφωνω μονο ως προς τον εγωϊσμο) η διαφωνια ειχε βάση. Φυσικα καθενας και καθεμια για δικους τους λογους ειναι ελευθεροι να μην δεχθούν κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Μπορεί ο πρώην φίλος σου έστω και να είχατε 1 μήνα δεσμό , να σου λέει να μείνετε φίλοι , να το δέχεσαι , και να σου μιλάει λες και είσαι ο κολλητός του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Μπορεί ο πρώην φίλος σου έστω και να είχατε 1 μήνα δεσμό , να σου λέει να μείνετε φίλοι , να το δέχεσαι , και να σου μιλάει λες και είσαι ο κολλητός του;

Δλδ όταν λες ότι σου μιλάει σαν ν είσαι ο κολλητός του τ εννοείς; Σου μιλάει «πωωω δικε μου κοιτα μια Κωλαρα».
Παντως ένας μήνας σχέσης δεν είναι τπτ όποτε ναι ίσως και να μπορούσατε να είστε και φίλοι.
Αν δεν το αντέχεις δεν σε υποχρεώνει κανεις να το κανεις προκειμένου να δείξεις ανώτερη και λοιπές αηδίες.
Προσωπικά πιστεύω ότι δυο πρώην δεν μπορούν να είναι φίλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ναι , ακριβώς αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μπορεί ο πρώην φίλος σου έστω και να είχατε 1 μήνα δεσμό , να σου λέει να μείνετε φίλοι , να το δέχεσαι , και να σου μιλάει λες και είσαι ο κολλητός του;

Ο καθενας μπορει να σου μιλαει οπως του αρεσει. Το αν θα το δεχεσαι ή οχι ειναι στη δικη σου διακριτικη ευχερεια. Οι περιπτωσεις δυο ατομα που ειχαν σχεση να μεινουν φιλοι ειναι δυο:

1) Να ειναι οντως αμοιβαιος ο χωρισμος και για ΧΥ λογους να μην κανανε χωριο.
2) Ο ενας απο τους δυο να εχει τρελο κολλημα και να περιμενει πως η διατηρηση στενης επαφης αφηνει μια αχτιδα επανασυνδεσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,488 μηνύματα.
Ναι , ακριβώς αυτό...

Κάτι έκανες και του την έσπασες. Για πές μας τι ... :happy:

Ο καθενας μπορει να σου μιλαει οπως του αρεσει. Το αν θα το δεχεσαι ή οχι ειναι στη δικη σου διακριτικη ευχερεια. Οι περιπτωσεις δυο ατομα που ειχαν σχεση να μεινουν φιλοι ειναι δυο:

1) Να ειναι οντως αμοιβαιος ο χωρισμος και για ΧΥ λογους να μην κανανε χωριο.
2) Ο ενας απο τους δυο να εχει τρελο κολλημα και να περιμενει πως η διατηρηση στενης επαφης αφηνει μια αχτιδα επανασυνδεσης...

Συνηθως παιζει το 2)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κάτι έκανες και του την έσπασες. Για πές μας τι ... :happy:



Συνηθως παιζει το 2)

Ναι, προφανως, απλα επειδη μου εχει τυχει προσωπικα το 1, το ανεφερα, παροτι ειναι η σπανιοτερη περιπτωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,488 μηνύματα.
Ναι, προφανως, απλα επειδη μου εχει τυχει προσωπικα το 1, το ανεφερα, παροτι ειναι η σπανιοτερη περιπτωση...

Kαι εγω παλαιοτερα που μου δοθηκε η ευκαιρια να κάνω σχέση με μια ωραια τυπισα μολις άκουσα οτι γυρνοφέρνανε σε μαγαζι που δουλευε ο πρώην την έκανα με ελαφρά. Αμα εισαι ακομα κολημένη με τον πρώην τι θές με μενα. Άσε να έχουμε ελευθερη σχέση τοτε αμα θές. Προβληματικές καταστασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Κάτι έκανες και του την έσπασες. Για πές μας τι ... :happy:



Συνηθως παιζει το 2)

Απλά δεν ήμουν διαχυτική όσο θα έπρεπε και απλά αμφέβαλλε για τα αισθήματα μου . Απλά όταν χωρίσαμε μου είπε , ότι προτιμάει να με έχει ως φίλη παρά για σχέση...γιατί πολύ απλά δεν κάνω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
Μπορεί ο πρώην φίλος σου έστω και να είχατε 1 μήνα δεσμό , να σου λέει να μείνετε φίλοι , να το δέχεσαι , και να σου μιλάει λες και είσαι ο κολλητός του;

Πρακτικά είναι λίγος καιρός οπότε δεν είχατε προλάβει να δεθείτε κιόλας αλλά what's the point? Τέλος πάντων στην χειρότερη ένας επιπλέον φιλος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,488 μηνύματα.
Απλά δεν ήμουν διαχυτική όσο θα έπρεπε και απλά αμφέβαλλε για τα αισθήματα μου . Απλά όταν χωρίσαμε μου είπε , ότι προτιμάει να με έχει ως φίλη παρά για σχέση...γιατί πολύ απλά δεν κάνω....

Εντάξει αν ειναι ετσι οπως το γράφεις αυτα ειναι μαλακιες εκ μέρους του. Γενικά υπάρχει κοσμος που δεν έχει υπομονή. Άλλο να μην έχεις υπομονη οταν βλέπεις οτι η άλλη αποφευγει και αλλο οταν ειστε σε μια κατασταση αλλα ακομα δεν έχει ανοιχτει. Ειναι τελειως διαφορετικά πράγματα. Στην δευτερη περίπτωση αξιζει να παραμεινεις και να δώσεις λιγο χρονο.

Νταξει τι περιμενεις τωρα ειναι δυσκολες οι σχέσεις σημερα ο καθενας κοιτάει την πάρτη του και παιζει αρκετη απαισιοδοξια και ματαιοδοξια. Αντρες και γυναικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Προσωπικά είχαμε προσπαθήσει (έχοντας περάσει 1,5 χρόνος από το split up) να κρατήσουμε φιλικές σχέσεις αλλά ήταν αδύνατο. Όχι ότι πλέον είναι εχθρός σου, αλλά πως να το κανουμε, κάποια πράγματα δε μπορείς να συζητήσεις και νιώθεις ολο και πιο άβολα αν μπεις στην διαδικασία να σκεφτείς τι πέρασες με εναν άνθρωπο πως ένιωσες και εν τέλει να γίνει φιλαρακι. It just doesn't work. Για μένα τουλάχιστον. Δεν νομίζω να το επιχειρήσω πάλι για να μαι ειλικρινής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,190 μηνύματα.
φρίκη ρε Χρήστο
Παντως γενικα πιστευω οτι σε αλλο επιπεδο ειναι η φιλια σε αλλο το γκομενιλικι.Αλλες θυσιες απαιτει το ενα αλλες το αλλο.Εαν μεχρι και σημερα οταν ακουω just friends now,γελαω.Θελει τρομερη ωριμοτητα και ανθρωπια ισως :P

Τι πρεπει να κανω για να με δεις σαν Νικο επιτελους; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παντως γενικα πιστευω οτι σε αλλο επιπεδο ειναι η φιλια σε αλλο το γκομενιλικι.Αλλες θυσιες απαιτει το ενα αλλες το αλλο.Εαν μεχρι και σημερα οταν ακουω just friends now,γελαω.Θελει τρομερη ωριμοτητα και ανθρωπια ισως :P

Τι πρεπει να κανω για να με δεις σαν Νικο επιτελους; :hehe:

Οντως Χρήστο. Ξέρω τέτοιο προχώ ζεύγος που στις δύσκολες στιγμές έριχναν φιλικά γκολ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ναι , ακριβώς αυτό...

Εντάξει κατάλαβα. Βασικά δεν ξέρω καν αν αξίζει να κάτσεις να του εξηγήσεις τι σε ενοχλεί ακριβώς σε αυτό. Λίγη ευαισθησία αν είχε και σεβασμό θα καταλάβαινε από μόνος του.
Κάπου στα παραπάνω ποστς διάβασα κάποιον να λέει «δικαίωμα του καθένα να λέει ότι θέλει». Όχι δεν το δέχομαι. Δεν λέμε ότι θελουμε. Για αυτό το λόγο έχουμε μυαλό. Για να φιλτράρουμε. Δεν τα λέμε όλα αέρα πατέρα και όποιον πάρει ο Χάρος. Δεν μας νοιάζει δλδ αν ο άλλος ενοχληθεί, στεναχωρεθείς η αν τον κάνουμε κομμάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top