Το όνομα των παιδιών...

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Scandal.

Το «Θεόφιλος» το βρίσκω πολύ ωραίο όνομα. Αν ήθελα να έχω και δεύτερο όνομα, θα το σκεφτόμουν. Και το δικό σου όνομα, Σοφία, το βρίσκω πολύ ωραίο.

Αωωωω, σε ευχαριστώ πολύ Μιχάλη :redface: .
Κοίτα δεν είναι και άσχημο, απλά συνηθισμένο, δεν με τρελαίνει σαν τα άλλα που είπα :P . Δεν ξέρω εμένα το όνομα, "Θεόφιλος" δεν μου αρέσει, είναι από αυτά τα ονόματα που λέμε ότι "καταστρέφουν" τα παιδιά, θέλοντας αναφερθώ στο παράδειγμα του Scandal με το όνομα "Παγώνα", δεν ξέρω αν με πιάνεις ... :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Εγώ πήρα το όνομα της γιαγιάς αλλά δεν παραπονιέμαι! Είναι πιστεύω από τα πιο όμορφα ονόματα που θα μπορούσα να έχω!:dance3:
Η αδελφή μου πήρε το όνομα του παππού και η άλλη αδελφή μου το όνομα του θείου (έχουν πεθάνει και οι δύο). Δε με πειράζει, το βρίσκω ενδιαφέρον να τιμούμε τα άτομα αυτά που είναι της οικογενείας μας και να ακούγονται τα ονόματά τους. Νομίζω οτι προσδίδει ενός τύπου ένωση στην οικογένεια παρά αν βάζαμε τρία άσχετα ονόματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Ωραίο το Θεόφιλος, αλλά και το Θεόδωρος... το ΘεόΔΟΥΛΟΣ όμως; :worry:

Μου είχε συστηθεί ένας ως Θεόδουλος κι όντας βαρήκοος του λέω "Θεόδωρος;", μου λέει "Θεόδουλος", του λέω "Θεόδωρος;" τελικά καταλήξαμε να με διορθώσουν οι άλλοι της παρέας. Ούτε που ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο όνομα. Φαντάσου να σε λένε Θεόδουλο και να είσαι και άθεος. :whistle:

Μπορεί οι γονείς να είχανε κάνει κάποιου είδους τάμα, οπότε γι' αυτό το επέλεξαν σαν όνομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εγώ πήρα το όνομα της γιαγιάς αλλά δεν παραπονιέμαι! Είναι πιστεύω από τα πιο όμορφα ονόματα που θα μπορούσα να έχω!:dance3: Η αδελφή μου πήρε το όνομα του παππού και η άλλη αδελφή μου το όνομα του θείου (έχουν πεθάνει και οι δύο). Δε με πειράζει, το βρίσκω ενδιαφέρον να τιμούμε τα άτομα αυτά που είναι της οικογενείας μας και να ακούγονται τα ονόματά τους. Νομίζω οτι προσδίδει ενός τύπου ένωση στην οικογένεια παρά αν βάζαμε τρία άσχετα ονόματα.

Καλά σίγουρα είναι ωραίο να ακούγονται τα ονόματά τους και να τους τιμούμε έτσι αν και δεν είναι ο μόνος τρόπος, αρκεί να μην τσακώνονται τα ζευγάρια για το πχ αν το παιδί θα πάρει το όνομα από το σόι της μαμάς ή του μπαμπά :P .


Ωραίο το Θεόφιλος, αλλά και το Θεόδωρος... το ΘεόΔΟΥΛΟΣ όμως; :worry: Μου είχε συστηθεί ένας ως Θεόδουλος κι όντας βαρήκοος του λέω "Θεόδωρος;", μου λέει "Θεόδουλος", του λέω "Θεόδωρος;" τελικά καταλήξαμε να με διορθώσουν οι άλλοι της παρέας. Ούτε που ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο όνομα. Φαντάσου να σε λένε Θεόδουλο και να είσαι και άθεος. :whistle: Μπορεί οι γονείς να είχανε κάνει κάποιου είδους τάμα, οπότε γι' αυτό το επέλεξαν σαν όνομα...

Σε εμένα μόνο δεν μου αρέσει το Θεόφιλος :no: ;
Χχαχαχαχαχαχαχ, κι εγώ αυτό θα έκανα ή θα μου φαινόταν περίεργο, τι όνομα είναι αυτό ; ( :( ) !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Την αδερφή αυτού το παιδιού την βγάλανε Ευαγγελία, καλύτερο όνομα εννοείται αλλά την φωνάζουν Ευαγγελία, ούτε καν Εύα ή Εύη ...... !!

Γιατί τι έχει το όνομα; Από το να το κουτσουρέψεις και να μην ξέρεις από πού προέρχεται, 1000 φορές καλύτερο...Σαν όνομα έχει 156032 υποκοριστικά, ρώτα κι εμένα, παθούσα είμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα είναι να μην γίνεται αυτοσκοπός η ονοματοδοσία από ονόματα παππούδων/γιαγιάδων, ακόμη κι αν οι γονείς θεωρούν άσχημο το όνομα που είναι υποχρεωμένοι να δώσουν στο βλαστάρι τους — όχι η ίδια η πράξη της ονοματοδοσίας προς τιμή των παππούδων/γιαγιάδων.

Αν τύχαινε το όνομα, π.χ., του ενός από τους γονείς μου να μου αρέσει και να ήθελα να το δώσω στο παιδί μου, θα το έκανα. Αν πάλι την μάνα μου την έλεγαν «Αγορίτσα», συγγνώμη μάνα, αλλά όσο και αν σ' αγαπώ, το όνομά σου δεν το θεωρώ ωραίο! :loltooth:

Μεταξύ αρχαιοελληνικών και βυζαντινών ονομάτων, προτιμώ με διαφορά τα δεύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γιατί τι έχει το όνομα; Από το να το κουτσουρέψεις και να μην ξέρεις από πού προέρχεται, 1000 φορές καλύτερο...Σαν όνομα έχει 156032 υποκοριστικά, ρώτα κι εμένα, παθούσα είμαι...

Χαχαχαχα όχι και εμένα δεν μου αρέσει να τα κουτσουρεύω :P , αλλά είναι μερικά που αρμόζει να το κάνεις εάν φυσικά όταν μεγαλώσει το αποδεχθεί!

Μεταξύ αρχαιοελληνικών και βυζαντινών ονομάτων, προτιμώ με διαφορά τα δεύτερα.
:no: , αρχαιοελληνικά και μόνο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top