Βαθύ ντεκολτέ και αδιάκριτα βλέμματα

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Τελικά μιλάς για το παρόν θέμα ή για το γιούρο και τη γιουροβίζιον; (μιλάμε για σοβαρό δείκτη ανάπτυξης)

Εγώ μιλάω για το θέμα της σεξουαλικής παρενόχλησης και όχι συγκεκριμένα στην Ελλάδα. Σε αυτά τα θέματα δόξα τω θεω΄και παραπάνω ενημέρωση υπάρχει πλέον και περισσότερη ευαισθητοποίηση. Έχουμε ακόμα να καλύψουμε πολύ έδαφος αλλά τουλάχιστον έχει γίνει η αρχή. :)


Δεν ειναι σεξουαλική παρενοχληση να κοιτάξει κάποιος το σώμα σου οταν βγαινεις έξω οποια σου πει το αντιθετο εχει περισσοτερες υπερβολες απο τον μέσο θνητο.Μην τρελαθουμε και τελειως αμα δεν θες να σε κοιτάνε μη βγαινεις έξω. Το θέμα με την σεξουαλικη παρενοχληση πως συνδέθηκε με το παρον θέμα δεν καταλαβαινω και τα ντεκολτε. ΕΕιναι σαν να θέλουμε να στρέψουμε μια συζητηση και ενα φαινομενο προς τον αρνητισμο. Και ενω τα ειπατε ολα αυτα και τα υπερ αναλυσατε μπαινουμε να κάνουμε λιγη πλάκα να αποφορτισουμε το κλιμα και συνεχίζετε. Δεν θέλουν ολοι να παρενοχλησουν χαλαρώστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Bingo, μια από τις μεγαλύτερες. Και εσύ; :)

Μπα, αλλά βγάζω επαρκή συμπεράσματα για όσους όντως το πιστεύουν. Καληνύχτα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μπα, αλλά βγάζω επαρκή συμπεράσματα για όσους όντως το πιστεύουν. Καληνύχτα. :P

Ξέρεις καν τι είναι; Μπορείς να υποστηρίξεις την πολιτική ορθότητα της εποχής μας με επιχειρήματα ή είσαι.. καληνυχτάκιας της λογικής; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Αυτά που γράφεις είναι γνωστά δεν μπορώ να διαφωνήσω. Οι κοπέλες έτσι και αλλιώς πλέον ψάχνουν μέσω κοινής παρέας να βρουν κάποιο αγόρι προφανώς για να έχουν και την σιωπηλή έγκριση των φιλενάδων. Θα ήταν καλύτερα να ήμασταν πιο χαλαροί σε αυτόν τον τομέα αλλά που να βγεις και να γνωρίσεις κοπέλα έτσι στα ψαχνά πλέον θα το θεωρήσουν παρενόχληση μόνο που τις μίλησες :loltooth:


χαχα ναι ξέρω τα κλασσικά και μετά έχουν σχέση 10 χρονια :loltooth:

βαρέθηκα ηδη με αυτο που περιγράφεις ... μιλάω μονο σε οσες φαινονται ανοιχτές.

Μπα, αλλά βγάζω επαρκή συμπεράσματα για όσους όντως το πιστεύουν. Καληνύχτα. :P


Αυτο που έγραψες τωρα σημαινει κάτι συγκεκριμενο; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτο που έγραψες τωρα σημαινει κάτι συγκεκριμενο; :/:

Δεν σημαίνει τίποτα συγκεκριμένο, είναι ακριβώς το αντίκτυπο των identity politics. Πχ κάποιες κοινωνικές ομάδες λένε "όποιοι μιλάνε για πολιτική ορθότητα είναι ακροδεξιοί" (ένα παράδειγμα) συνεπώς θύματα αυτής της προπαγάνδας δεν εξερευνούν περισσότερο το ζήτημα στην ουσία του αλλά παπαγαλίζουν την τάδε τοποθέτηση. Εξού και το ""βγάζω επαρκή συμπεράσματα για όσους όντως το πιστεύουν" ότι δηλαδή η πολιτική ορθότητα της εποχής μας έχει χάσει το αρχικό νόημα της πολιτικής ορθότητας και υπάρχει για να ευχαριστεί τα συγκεκριμένα identity groups.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Οι συζήτηση ήταν για γέλια εξ αρχής από τότε που την αναστήσατε. Εδώ σχεδόν ποινικοποιήσατε το βλέμμα. Αυτά μόνο σε ολοκληρωτικά, μη δημοκρατικά καθεστώτα έχουν γίνει.

Διαβάστε λίγο την πρώτη σελίδα του θέματος και διαβάστε τι γράφετε 2-3 σελίδες πίσω. 12 χρόνια πριν τα πράγματα δεν ήταν τόσο υπερβολικά. Τα identity politics σας έχουν πάρει το μυαλό σε σημείο που λένε ότι "παραβιάζεται ο προσωπικός σας χώρος" αν κάποιος σας κοιτάει. Είναι για γέλια οπότε δεν μπορώ να κάνω και διαφορετικά.

Στην τελική θα το ρωτήσω, μήπως ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται; :angel:


Έχουνε γίνει στην εποχή του Πάγκαλου.


Ήταν 30 Νοεμβρίου του 1925 όταν ο δικτάτορας Θεόδωρος Πάγκαλος, απαγόρευσε, με σχετική διάταξη, στις γυναίκες να φορούν κοντές φούστες όταν κυκλοφορούν έξω από τα σπίτια τους.


Κι όταν λέμε κοντές φούστες, μην πάει το μυαλό σας σε «καυτά» μίνι.... Η διάταξη ανέφερε ρητώς ότι οι γυναίκες απαγορεύεται να φορούν φούστες άνω των 30 πόντων από το έδαφος, δηλαδή το ύφασμα έπρεπε να καλύπτει το πόδι σχεδόν ως τη μέση της γάμπας...


«Κατόπιν διαταγής του Προέδρου της Κυβερνήσεως, καταρτίζεται και υποβάλλεται εις το υπουργείον Εσωτερικών προς έγκρισιν αστυνομική διάταξις δι ης απαγορεύονται αι κονταί φούσται των γυναικών. Το κατώτατον άκρον της φούστας δέον να απέχη από του εδάφους 30 εκατοστά του μέτρου. Εις τον περιορισμόν τούτον υπάγονται άπασαι αι γυναίκες από του 12ου έτους και άνω. Αι παραβάτιδες θα παραπέμπωνται εις το επ’ αυτοφώρω πταισματοδικείον, σνυπεύθυνοι θα είναι και οι γονείς αυτών. Η εφαρμογή θα αρχίση από 15 Δεκεμβρίου».


Ο αστικός μύθος λέει ότι ο Θεόδωρος Πάγκαλος πήρε την απόφαση για τη συγκεκριμένη διάταξη, σε μια προσπάθεια να... ηρεμήσει την σύζυγό του, η οποία έγινε έξαλλη όταν επισκεπτόμενη το γραφείο του στρατηγού, είδε μία νεαρή κοπέλα να κυκλοφορεί με κοντή φούστα. Κι όταν λέμε κοντή, εννοούμε ότι ήταν στο ύψος του γονάτου.
Τότε η... Πρώτη Κυρία, επέπληξε τον αστυνομικό διευθυντή, κατηγορώντας τον ότι επιτρέπει στις γυναίκες να κυκλοφορούν προκλητικά ντυμένες.

Αφού πέρασε το δεκαπενθήμερο που είχε δοθεί περιθώριο στις Αθηναίες να προετοιμαστούν και να προσαρμόσουν την γκαρνταρόμπα τους στα νέα δεδομένα, οι δρόμοι της πρωτεύουσας γέμισαν με αστυνομικούς, «οπλισμένους» με... μεζούρες για την... επιβολή της τάξης.





Η φωτογραφία δείχνει Γερμανό αστυνομικό επί το έργον.... έτοιμος να της κόψη κλήση, η δίπλα κοπέλα που είναι στραβό το φόρεμά της, το δεξί μέρος είναι εντός νόμου ενώ το αριστερό κάνει σαφή παραβίαση της αστυνομικής διάταξης.... πονηρό θηλυκό... αλλά ο αριστερός αστυνομικός το αντιλήφτηκε και κάνει ψηλάφιση για να διαπιστώσει την παρανομία, πονηρή η κυρία, αλλά η αστυνομία (και μάλιστα η γερμανική) αγρυπνεί (μασάει ταραμά η κατσίκα;).


Δηλαδή τι μεζούρες κρατούσαν οι αστυφύλακες ένα μπαστουνάκι και όταν έβλεπαν καμιά με κοντή φούστα πήγαιναν δίπλα με το μπαστουνάκι τους να ελέγξουν το ύψος της φούστας :thumbup:





Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν χρειάζεται ούτε μπαστουνάκι, ούτε επιμέτρηση, το αδίκημα είναι οφθαλμοφανές και χωράει μέχρι αυτόφορη διαδικασία....




Είχε βγει μάλιστα και σχετικό τραγουδάκι (όχι ένα πολλά) με την διάταξη του Πάγκαλου... και λαικά με μπουζούκι.


Γιώργος Μητσάκης - "Στην εποχή του Πάγκαλου ήταν μακριές οι φούστες…"


Οι σάτιρες άστα να πάνε...




Του Πάγκαλου τα γούστα και η κοντή η φούστα!..

Το ξέρετε τι έκανε του Πάγκαλου η μήνις
που πήρε την απόφαση να κόψει και το … μίνι;
εκεί όπου καθόταν με τα δικά του γούστα
σκέφτηκε πως του έφταιγε η … τολμηρή η φούστα!


Πήρε μεζούρες, το λοιπόν, και γύριζε στους δρόμους,
κι όσες γυναίκες γύριζαν μ’ αδιάφορους τους ώμους,
μετρούσε αν η φούστα τους απείχε απ’ τη γη
τριάντα πόντους το πολύ να πάνε φυλακή!


Αγρίεψαν τα θηλυκά, τα πήραν στο κρανίο,
και έβριζαν τον Πάγκαλο κι όλο το επιτελείο,
άλλες κλειδαμπαρώθηκαν στο σπίτι όλη μέρα
και στο αμόρε έστελναν φιλιά απ’ τον .. αέρα!


Άλλες σκεφτήκαν πονηρά κι αλλάζανε ηλικία
και οι γριές δηλώνανε … κάτω απ’ τα δεκατρία!
Μια γερόντισσα πολύ, όπου δεν είχε δόντια,
τους έδειχνε «ταυτότητα» που έκρυβε τα χρόνια!


Γελάγανε οι επιτελείς, όπως μου είπαν άλλοι,
που ήσαν μεγαλύτεροι με άσπρο το κεφάλι,
ένας καθώς εμέτραγε με μια τρανή μεζούρα
την πάτησε ο φουκαράς στην φίλη, την καψούρα!


Του λέει τότε αυτή, αν κόψει πια τη φούστα,
να ξέρει πως εις το εξής θα αλλάξει και τα γούστα,
δεν γίνεται η φούστα της να φθάσει εις τη γη
αλλιώς … θα κάνει μ’ άλλονε το πρώτο τους παιδί!


Αυτά που λέτε, φίλοι μου, σκέφτηκε η Γωγώ
και κόντυνε τη φούστα της μέχρι τον ... αφαλό,
δεν γίνεται στα χρόνια μας, που πάμε στη Σελήνη,
να πάψουνε τα θηλυκά νάχουνε φούστα μίνι (!!).


«ΝΕΟΣ ΡΩΜΗΟΣ»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Εγω αν ημουν αστυνομικος διευθυντης θα την ειχα πετάξει έξω πάντως :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Νομίζω το θέμα το χουμε ''τεντώσει'' οσο δεν πάει.Οσο για τους αγανακτησμένους απο τις ''ξινές'' γυναίκες άρρενες ο.κ. δε υπάρχει παρενόχληση, δεν υπάρχουν ανώμαλοι,ζούμε σε έναν αγγελικό κόσμο απο την πλευρά των αντρών όπου οι κακές γυναίκες σας προκαλούν και σας μηνύουν μετά χωρίς να κάνετε απολύτως τίποτα!Δείχνετε να μην θέλετε να καταλάβετε οτι άλλο το υγιές βλέμμα που απλά κάποιος κοίταζει γιατί δεν είναι τυφλός και άλλο η απρεπής συμπεριφορά.Και όλα αυτά μέχρι να ενοχλήσουν την δική σας γυναίκα!Μετά ξυπνάει ο ανατολίτης.
Όσο για το θέμα του φλέρτ πρέπει να είναι επιεικώς ανόητος όποιος δεν καταλαβαίνει οτι οι γυναίκες δεν υπάρχουν προς τέρψιν του,ούτε όλες γίνεται να είναι διατεθειμένες να φλερτάρουν η να ανταποκρίνονται στο φλερτ του γιατί είναι πολύ πιθανό να μην της αρέσει η μάπα του.Οπως ακριβώς κάνετε και οι ίδιοι όταν δεν σας αρέσει κάποια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.



Κλασική περίπτωση παρενόχλησης, σε καλεί συνάδελφος (με βαθύ ντεκολτέ) στο γραφείο της να σου δείξει στο κομπιούτερ της κάτι σχετικό με την εργασία, τοποθετεί το κομπιούτερ 10 εκατοστά από τις θηλές της και τότε εκδηλώνει δυσαρέσκεια που το μάτι σου πέφτει στην χωρίστρα του στήθους της.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
pluton τί να πω. Πραγματικά δεν έχω λόγια. Μάς διαβάζουν και μικρά παιδιά. Ας προσέχουμε λίγο.
Πού θες να το βάλει το κομπιούτερ δηλαδή; Στο κεφάλι της πάνω; Ή μήπως να φοράει μπούργκα για να δείξει οτι δε γουστάρει να κοιτάξεις το ντεκολτέ της;

Έχω χάσει πάσα ιδέα, συγγνώμη.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,778 μηνύματα.
Θα αφήσω ένα γενικό σχόλιο, έχοντας διαβάσει τις τελευταίες σελίδες του θέματος:

Μ'αυτά που διαβάζω αλλά και μ'αυτά που βλέπω κι ακούω στην καθημερινότητα μου, είναι σαν να δημιουργούμε τύψεις στις γυναίκες επειδή έχουν στήθος. Να μας ζητήσουν συγγνώμη κιόλας...
Ξέρω κοπέλες που κάνουν ό,τι μπορούν ώστε να κρύψουν το στήθος τους. Για να μην τους σφυρίξουν στο δρόμο, για να μην τους βάλουν χέρι κτλ κτλ. Φοβούνται για την σωματική τους ακεραιότητα, μόνο και μόνο επειδή είναι έτσι κατασκευασμένο το σώμα τους. Πόσο άθλιο πρέπει να είναι αυτό το συναίσθημα, πραγματικά; Πως το επιτρέψαμε αυτό;

Επί του θέματος, ας έχουν όσο βαθύ ντεκολτέ γουστάρουν. Το αν κάτι είναι προκλητικό στο μάτι μας, δεν πάει να πει ότι έχουμε το οποιοδήποτε δικαίωμα απέναντι του. Το σώμα μας, μας ανήκει.

Πάντως, τι σου'ναι η εξέλιξη ρε παιδί μου.Κάποτε το στήθος ήταν η απόλυτη έκφραση της μητρότητας, κάτι το ιερό που οι γυναίκες με τιμή έδειχναν. Πλέον είναι η απόλυτη έκφραση του ισπανικού..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.



Κλασική περίπτωση παρενόχλησης, σε καλεί συνάδελφος (με βαθύ ντεκολτέ) στο γραφείο της να σου δείξει στο κομπιούτερ της κάτι σχετικό με την εργασία, τοποθετεί το κομπιούτερ 10 εκατοστά από τις θηλές της και τότε εκδηλώνει δυσαρέσκεια που το μάτι σου πέφτει στην χωρίστρα του στήθους της.....


Χθες βράδυ ειχε κατέβει μια να σηκώσει λεφτά απο την τράπεζα. Το σορτσ ισα που κάλυπτε οχι τα κωλομέρια αλλα το κέντρο :loltooth::loltooth:

Θα αφήσω ένα γενικό σχόλιο, έχοντας διαβάσει τις τελευταίες σελίδες του θέματος:

Μ'αυτά που διαβάζω αλλά και μ'αυτά που βλέπω κι ακούω στην καθημερινότητα μου, είναι σαν να δημιουργούμε τύψεις στις γυναίκες επειδή έχουν στήθος. Να μας ζητήσουν συγγνώμη κιόλας...
Ξέρω κοπέλες που κάνουν ό,τι μπορούν ώστε να κρύψουν το στήθος τους. Για να μην τους σφυρίξουν στο δρόμο, για να μην τους βάλουν χέρι κτλ κτλ. Φοβούνται για την σωματική τους ακεραιότητα, μόνο και μόνο επειδή είναι έτσι κατασκευασμένο το σώμα τους. Πόσο άθλιο πρέπει να είναι αυτό το συναίσθημα, πραγματικά; Πως το επιτρέψαμε αυτό;

Επί του θέματος, ας έχουν όσο βαθύ ντεκολτέ γουστάρουν. Το αν κάτι είναι προκλητικό στο μάτι μας, δεν πάει να πει ότι έχουμε το οποιοδήποτε δικαίωμα απέναντι του. Το σώμα μας, μας ανήκει.

Πάντως, τι σου'ναι η εξέλιξη ρε παιδί μου.Κάποτε το στήθος ήταν η απόλυτη έκφραση της μητρότητας, κάτι το ιερό που οι γυναίκες με τιμή έδειχναν. Πλέον είναι η απόλυτη έκφραση του ισπανικού..


Πολυ έδρα παιζεις να το προσέξεις. Ελάχιστοι ασχολουνται με γυναικες που ειναι αυστηρές οι περισσοτεροι άντρες έχουν αξιοπρέπεια. Μην κοιτας τι λένε δηθεν μερικές που φαντάζονται πράγματα.

Νομίζω το θέμα το χουμε ''τεντώσει'' οσο δεν πάει.Οσο για τους αγανακτησμένους απο τις ''ξινές'' γυναίκες άρρενες ο.κ. δε υπάρχει παρενόχληση, δεν υπάρχουν ανώμαλοι,ζούμε σε έναν αγγελικό κόσμο απο την πλευρά των αντρών όπου οι κακές γυναίκες σας προκαλούν και σας μηνύουν μετά χωρίς να κάνετε απολύτως τίποτα!Δείχνετε να μην θέλετε να καταλάβετε οτι άλλο το υγιές βλέμμα που απλά κάποιος κοίταζει γιατί δεν είναι τυφλός και άλλο η απρεπής συμπεριφορά.Και όλα αυτά μέχρι να ενοχλήσουν την δική σας γυναίκα!Μετά ξυπνάει ο ανατολίτης.
Όσο για το θέμα του φλέρτ πρέπει να είναι επιεικώς ανόητος όποιος δεν καταλαβαίνει οτι οι γυναίκες δεν υπάρχουν προς τέρψιν του,ούτε όλες γίνεται να είναι διατεθειμένες να φλερτάρουν η να ανταποκρίνονται στο φλερτ του γιατί είναι πολύ πιθανό να μην της αρέσει η μάπα του.Οπως ακριβώς κάνετε και οι ίδιοι όταν δεν σας αρέσει κάποια.


Πωπω σκληροτητα. Θα πέσει κανα εμπάργκο στο καμακι για χρονια και θα το ριξετε στα αντικαταθληπτικά. :loltooth:



Γιατι δεν μου την πέφτουν πια οι άντρες μηπως δεν ειμαι ωραια;;;;; τι λάθος κάνω;;; :loltooth::loltooth:



η εκδικηση του ασχημομουρη θα ειναι αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Πραγματικά διαβάζω τα τελευταία ποστ και διακρίνω μία απίστευτη ειρωνεία προς όσα άτομα που ενοχλούνται με την σεξουαλική παρενόχληση και μάλιστα δηλώνεται ότι ευθύνονται τα ίδια για αυτά και όχι αυτοί που την κάνουν και ότι αυτοί που την κάνουν, την κάνουν επειδή δίνουν οι γυναίκες δικαιώματα. Έμμεσα αυτό το συμπέρασμα βγάζω εγώ.

Δηλαδή εάν ο άλλος προκαλεί με την συμπεριφορά του θα πας να τον σκοτώσεις και θα πεις, δεν φταίω εγώ αυτός φταίει γιατί έδωσε δικαίωμα λες και είμαστε 8χρόνα. Δεν φταίω εγώ κύρια, φταίει ο Γιώργος αυτός ξεκίνησε πρώτος. Δεν ξέρω πως να αντιδράσω διαφορετικά διαβάζοντας όλα αυτά που γράφονται ειδικά τις τελευταίες μέρες στο θέμα, εάν με μία λέξη μπορούσα να χαρακτηρίσω την στάση μερικών ατόμων για αυτό το θέμα θα ήταν η λέξη ντροπή και δυσκολεύομαι να αποδεχτώ ότι στις ημέρες μας υπάρχει τέτοια νοοτροπία αντίληψη και στάση ζωής. Μέχρι οι γυναίκες ή τα κορίτσια αυτών που τώρα κοροϊδεύουν και προσβάλλουν να πέσουν θύματα σεξουαλικής παρενόχλησης. Άραγε μετά από κάτι τέτοιο οι άνδρες θα κατηγορούν τις γυναίκες και τα κορίτσια τους και θα τους δώσουν και ποδιά να βγουν έξω ή θα δουν ότι ευθύνονται αυτοί που κάνουν την παρενόχληση; Αλλά ξέρω την απάντηση θα φταίνε οι γυναίκες και τα κορίτσια ....
Μήπως πρέπει να επιστρέψουν οι ποδιές ακόμα και στην καθημερινή ζωή και όχι μόνο στο σχολείο, για να μην φταίμε όσοι πέφτουμε θύματα σεξουαλικής παρενόχλησης; Ή μήπως όταν φοράμε κάτι που αναδεικνύει χαρακτηριστικά του σώματός μας, δίνει το δικαίωμα στους άλλους να μας παρενοχλήσουν; ....

Αηδίασα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Ντάξει δε με πειράζουν τέτοιες απόψεις, ίσα ίσα είναι βοηθητικές ώστε να ξεχωρίζει η ήρα από το στάρι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.


Εδώ βλέπουμε τον πρωθυπουργό της χώρας, Αλέξη Τσίπρα, να παρενοχλεί με αδιάκριτο και συνεχές βλέμμα τον κώλο της Μελάνια Τραμπ. Τι έχετε να πείτε για αυτήν την απαράδεκτη σεξουαλική παρενόχληση εκ μέρους του αγαπημένου σας πρωθυπουργού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.



Κλασική περίπτωση παρενόχλησης, σε καλεί συνάδελφος (με βαθύ ντεκολτέ) στο γραφείο της να σου δείξει στο κομπιούτερ της κάτι σχετικό με την εργασία, τοποθετεί το κομπιούτερ 10 εκατοστά από τις θηλές της και τότε εκδηλώνει δυσαρέσκεια που το μάτι σου πέφτει στην χωρίστρα του στήθους της.....


Αυτες ειναι προστυχες οποτε έχουν και προστυχη νοοτροπια εκ του πονηρου συμπεριφέρονται έτσι για να δειξουν οτι οι άντρες ειναι οι ανηθικοι. Ξεχνάνε οτι έχουν βγει ντυμένες έξω σαν στριπερς. Το να βγαινει η άλλη εξω με το μισο κωλομέρι σε κοινή θέα δεν ειναι κάν δικαιωμα της ειναι κάτι προστυχο. Λυπαμαι που οι γυναικες δεν καταδικάζουν αυτη τη συμπεριφορά και τα ριχνουν στους άντρες ειναι υποκριτικο. Τα άλλα οτι συμφωνουμε με την σεξουαλική παρενοχληση επειδη η γυναικα με αυτο το ντυσιμο προκαλει τον άντρα ειναι δημιουργηματα της φαντασιας τους εγω πουθενα δεν έχω γράψει κάτι τέτοιο.


Τις προάλλες ένας φιλος αστυνομικος ειχε κατεβει στην παραλια και ειχε κομπλάρει τις μισές για το μαγιο που φορουσαν. Αν ειχε το δικαιωμα; φυσικα και το ειχε υπάρχει νομος που λέει οτι οι κυράτζες θα πηγαινουν στις παραλιες ευπρεπώς με το μαγιο τους. Δεν θα πηγαινουν σαν τις ..... και μετά θα ενοχλουνται κιολας αμα τις κοιτάξει κάποιος :loltooth: το ευχαριστηθηκα αυτο οταν μου το έλεγε. Και πιστευω οτι συνεβαλε και στο προβλημα της προληψης φασαριών ηταν πολυ καλη η κινηση που έκανε. Ολοι ευπρεπεις και τελειωνει το πανηγυράκι.

ΥΓ Ανακαλυψα την λιστα των ενοχλητικων. Και την εγκαινιασα. =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ντάξει δε με πειράζουν τέτοιες απόψεις, ίσα ίσα είναι βοηθητικές ώστε να ξεχωρίζει η ήρα από το στάρι. ;)

Νιώθω πραγματικά ότι ζούμε σε μία κοινωνία αιώνων πίσω με απαρχαιομένες αντιλήψεις ιδέες και στάσεις ζωής που υπάρχει ισοπέδωση όλων :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Πολυ μάγκας τον χάρηκα. Τους έκοψε ολους και τους λιγουρηδες που θα τραβουσαν φωτογραφιες και τις τυπισες που το έκαναν επιτηδες η άλλη ειχε βγει τοπλεσ. Κυρια .... ντυθειτε. ΤΩΡΑ! χαχαχα την επομενη φορα του ειπα να πάρει και μενα μαζι του.


χαχα θα σου πω εγω μετα με τις θεωριες στο Ιντερνετ! χαχα αμα θες .... :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Επιμένετε να μην θέλετε να καταλάβετε κάποια πράγματα,τέλος πάντων δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια αίσθηση δικαίου ούτε στοιχειώδη ενσυναίσθηση οπότε χαμένα λόγια..Η σοβαρότητα ξεχειλίζει σ αυτήν την χώρα απο τον Τσίπρα δεν περίμενα και κάτι παραπάνω.
Devil σε ωραίο πόστο τον τοποθέτησαν τον φίλο σου.Η αστυνόμευση κ@λων είναι μείζονος σημασίας για το έργο της υπηρεσίας του και για την κοινωνία φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Επιμένετε να μην θέλετε να καταλάβετε κάποια πράγματα,τέλος πάντων δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια αίσθηση δικαίου ούτε στοιχειώδη ενσυναίσθηση οπότε χαμένα λόγια..Η σοβαρότητα ξεχειλίζει σ αυτήν την χώρα απο τον Τσίπρα δεν περίμενα και κάτι παραπάνω.
Devil σε ωραίο πόστο τον τοποθέτησαν τον φίλο σου.Η αστυνόμευση κ@λων είναι μείζονος σημασίας για το έργο της υπηρεσίας του και για την κοινωνία φυσικά.


Βρε σεις μην προτρέχετε σκεφτειτε πρωτα και μετά πάρτε το υφος του αδέκαστου κριτη. Ετσι κάνετε και στα φλέρτ και ακυρώνετε κοσμο χωρις σοβαρο λογο. Προφανως και ο συγκεκριμενος επιτελει μειζον έργο γιατι επιβλέπει και τους ναυαγοσώστες δεν κατέβηκε στην παραλια να κοιτάξει μονο αυτές αλλα αν ο ναυαγοσωστης κάνει την δουλειά που πρέπει και ειναι στο ποστο του. Και γενικα κοιταξε και άλλα πράγματα. Κοιταξε και για σκυλιά , αν πετάνε μπουκάλια μέσα στη θάλασσα πλαστικά κτλπ. μετά θα φωνάζετε για τις χελώνες και οτι δεν ασχολειται κανεις και πως οι παραλιες ειναι βρώμικες. Θα βγουν οι οργανώσεις θα στειλουν μηνύσεις καταγγελιες κτλπ κτλπ.


Μια χαρά αισθηση δικαιου έχω αισθηση μιζέριας και κλαουρας κάθε μερα για τα ιδια πράγματα και να παριστάνω τον σεμνοτυφο ενω προκαλώ με το ντυσιμο μου δεν έχω ομως γιατι το θεωρω κοροϊδια. Ξεχωρισε τα λιγο αυτά. Καθομαστε τωρα εδω και ποσες μέρες και υπερ αναλυουμε ενα καρο αρνητικά θρεντ. Και δεν ειδα να προτεινει κάποιος μια σοβαρη λύση. Λύση με βήματα υπάρχουν;;; τι γινεται πχ οταν κάποια πέσει θύμα σεξουαλικής παρενοχλησης. Μορφή επιθεσης αντιδρασεις αυτοαμυνα κτλπ.


Μου βγηκε εμενα η άλλη χθές με το μισο κωλομέρι έξω .... προφανως και δεν θα την ενοχλησω γιατι δεν εχω το δικαιωμα αλλα σε ποιο κοσμο ζειτε .... δεν έχετε ιδέα τι κυκλοφορει εκει έξω; Και πως κάποιοι αλητες μπορει να απλώσουν μέχρι και χέρι αν σε δουν οτι θα τους δωσεις δικαιωματα. Ρωτας αν καταδικάζουμε αυτη τη πράξη. Αυτονοητο δεν ειναι οτι την καταδικάζουμε; αλλα μην ειστε και τοσο αθώες κάποιες τα κάνουν επιτηδες για να κοιτάξει κάποιος και αν ειναι και με το αγορι τους ειδικά και γινει και καμια μανουρα .... σε οργασμο θα έρθουν μην σου πω! άσε τωρα. Δεν ειμαστε και χθεσινοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top