Ποια/ποιες δεκαετία/δεκαετίες είναι πιο γοητευτική/γοητευτικές για σας;

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Η κάθε δεκαετία που περνάει κουβαλάει κάτι το διαφορετικό από την προηγούμενη, κάτι το ιδιαίτερο. Ποιες δεκαετίες σας γοητεύουν, και γιατι;
Εμένα μ'αρέσει πολύ η δεκαετία του '60 εξαιτίας του βρετανικού ροκ κύματος (βρετανική εισβολή) που έφερε στην επιφάνεια αγαπημένα συγκροτήματα, που κυκλοφόρησαν τόσο κλασικά και αναλλοίωτα στο χρόνο τραγούδια (beatles,rolling stones,the who,e.t.c.). Αλλά και η δεκαετία του '70 γιατί ο ήχος της ροκ άρχισε να σκληραίνει και να δίνει κάτι διαφορετικό :). εσείς;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Η κάθε δεκαετία που περνάει κουβαλάει κάτι το διαφορετικό από την προηγούμενη, κάτι το ιδιαίτερο. Ποιες δεκαετίες σας γοητεύουν, και γιατι;
Εμένα μ'αρέσει πολύ η δεκαετία του '60 εξαιτίας του βρετανικού ροκ κύματος (βρετανική εισβολή) που έφερε στην επιφάνεια αγαπημένα συγκροτήματα, που κυκλοφόρησαν τόσο κλασικά και αναλλοίωτα στο χρόνο τραγούδια (beatles,rolling stones,the who,e.t.c.). Αλλά και η δεκαετία του '70 γιατί ο ήχος της ροκ άρχισε να σκληραίνει και να δίνει κάτι διαφορετικό :). εσείς;;
Πολύ ωραίο θέμα :)
Εμένα μου αρέσουν οι δεκαετίες 750-480, δηλαδή η Αρχα'ι'κή εποχή....(πολύ πίσω το πήγα:/:)
Τότε ξεκινά η πολιτισμική, η πολιτική και η κοινωνική ανάπτυξη του αρχαίου ελληνικού κόσμου...
Επίσης την περίοδο εκείνη σηματοδωτείται και από την διαμόρφωση του περιβόητου θεσμού "πόλης-κράτος" που έχει ζωτική σημασία στην μετ' έπειτα πορεία των γεγονότων. Αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.

η κιτς δεκαετία του 80

Ο δρόμος προς την ιδιωτική ραδιοτηλεοραση ανοίγει
Η Madonna κάνει το μεγάλο μπαμ με το Like a Virgin

Τα αυτοκολλητα sarah kay

η candy candy



η σειρα JUMP STREET 21 με τον Johnny Depp πρωταγωνιστή


κλπ
κλπ

κλπ...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

passenger123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων. Έχει γράψει 138 μηνύματα.

η κιτς δεκαετία του 80
Ο δρόμος προς την ιδιωτική ραδιοτηλεοραση ανοίγει
Η Madonna κάνει το μεγάλο μπαμ με το Like a Virgin

Τα αυτοκολλητα sarah kay

η candy candy



η σειρα JUMP STREET 21 με τον Johnny Depp πρωταγωνιστή


κλπ
κλπ

κλπ...

:clapup:"Μήπως πέρασες από την δεκαετία μου ;...Είδα τα ίχνη σου ... '80s FOREVER":clapup:Οτιδήποτε άλλο είναι απλά επανάληψη για τον γράφοντα...:clapup:Big in Greece...
Πρόταση : να τεθεί το θέμα σε δημοσκόπηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
οι αγαπημενες μου δεκαετιες ειναι το 1900 εως το 1940 στην Ευρωπη...Παρισι ...Βιεννη...Βουδαπεστη,Βερολινο...καλες τεχνες,λογοτεχνια ,υπεροχη μουσικη, μοδα,χειραφετηση της γυναικας, αναπτυξη κοινωνικοπολιτικων θεωριων αλλα και αντικρουομενων κοσμοθεωριων που συγκλονισαν την Ευρωπη και τον κοσμο ολοκληρο,η Ευρωπη και ο κοσμος εν μεσω δυο πολεμων που αφησαν την σφραγιδα της φρικης ζωντανη μεχρι σημερα,ιδεαλισμος v.ρεαλισμος, αναπτυξη των επιστημων ,ενδιαφεροντες διαλογοι στην ψυχιατρικη....και τοσα αλλα....ναι αν ζουσα σε μια αλλη εποχη θα πρεπει να ηταν αυτη,η Ευρωπη του μεσοπολεμου που με μαγνητιζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Αχ, είδα σε αυτό το videaki με τα 80's το Pixelάκι και σκίρτησα... :redface:



Τι εποχές κι αυτές! Θα ήθελα τη δεκαετία του 80 να είμαι 20-25, αντί για 6! :/:

Ρόδα τσάντα και κοπάνα, ντισκομπάλες, καμάκι, αέρας αλλαγής....Βέβαια τότε θα ανήκα κι εγώ στη γενειά που κατέστρεψε τη χώρα! :P :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
roza azul::agree::
και προσθετω 50s με αγαπημενες ελληνικες happy ταινιες πχ με βλαχοπουλου,αυλωνιτη κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
!@#$%^&*()_+

! ! !
Υπάρχει άλλη απάντηση εκτός από τα 60s; Χεντριξ, Τσοπλιν, Ντορς, Στοουνς, 68, σεξουαλική επανάσταση, απενεχοποίηση των ταμπού, λίγοστή τεχνολογία και άπειρες υποσχέσεις.

Τα 70s ήταν η παρακμή των 60s τα 80s κιτς ως το κόκκαλο, τα 90s κύκνειο άσμα της τέχνης τα 00s κακή αντιγραφή όλων των προηγούμενων δεκαετιών σε σημείο γελοιότητας.

Οπότε 60s bitches We want the world and we want it now :P

Αν και μου άρεσουν λίγο και τα 00s ανέτειλε το αστέρι του Πάνου Κιάμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
80's !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11ποσο θα ηθελα να ειχα ζησει τοτε???


η μουσικη ηταν υπεροχη!!απο τι να αρχισω απο σιδηροπουλο ως pink floyd
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αγαπητή VVV, με χαρά θυμήθηκα τα εφηβικά μου χρόνια, μέσα από το βιντεάκι που μας παρέθεσες, ποιος άλλωστε δεν θυμάται με νοσταλγία τα νιάτα του. Ο κόσμος σ' εκείνες τις ηλικίες έδειχνε λαμπερός, μόνο και μόνο επειδή δεν είχαμε ακόμη προλάβει να γευτούμε τα χάλια του, μέχρι να φτάσουμε να μη μας συγκινεί πλέον τίποτα. Θα ήθελα απλά να σημειώσω ότι τη Μάγια τη Μέλισσα και το Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ο Άνθρωπος τα έβλεπα κατά τα 70ζ (:redface::P) κι όχι στα 80ζ. Πολύ συγκινήθηκα με τη θέα του Γκάλη και του Γιαννάκη, όταν θυμήθηκα τον Αυτοκράτορα Άρη και τα βράδια της Πέμπτης που στη Θεσσαλονίκη δεν κουνιόταν φύλλο.

Σε καμμία περίπτωση όμως δεν θεωρώ ότι ήταν εκείνη η δεκαετία καλή από αισθητικής απόψεως, πόσο μάλλον η καλύτερη. Η πιο κιτς δεκαετία, φρικτή σε κακογουστιά από κάθε άποψη. Το χειρότερο για μένα ήταν πως το έβλεπα από τότε και μ' ενοχλούσε έντονα. Οι ταινίες του Στάθη Ψάλτη, ή τα Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα, Φυλακές Ανηλίκων, Θύρα 13 κλπ, μόνο ως αριστουργήματα του cult μπορούν να θεωρηθούν, εφάμιλλα του Πανίσχυρου Μεγιστάνα των Νίντζα, για να έρχεται ο Έντμουντ και να μας βάζει σαρκαστικά τον Σταμάτη Γαρδέλη να τραγουδά με ανείπωτο τσαμπουκά "Άντε σπάσε ρε μαλάκα", ή την απίστευτη σκηνή του γονυπετή πιτσιρικά να λέει ταπεινά στον αυταρχικό δεσμοφύλακα "Είσαι ο Θεός". Να μην πιάσω δε τα φρικτά χτενίσματα της εποχής, περισσότερο τα γυναικεία, που τα βλέπω σε παλιές ταινίες και απορώ πως δεν είχα πιάσει την ψιλή να τους κουρέψω όλους γουλί, γιατί θα πιαστούμε εδώ μέσα μαλί με μαλί. :clapup:

Ανδρέας Μικρούτσικος και Κυκλωπάκι, Ρακιντζής να νιαουρίζει φάλτσα στα κοριτσάκια, ο bebe Lilly Κορκολύκος να γράφει τραγούδια για Κοκκινοσκουφίτσες, μας κατέκλυσε το τραλαλά, το ελληνικό τραγούδι πήρε την κάτω βόλτα ανεπιστρεπτί, αμέσως μόλις καταναλώθηκε άδοξα η "νάυλον ντέφια-ψόφια κέφια" νεκροφιλική αναβίωση των ρεμπέτικων από μουσάτους Πασοκτζήδες και μουστακαλήδες Κνίτες. Βγάζω σπυράκια όταν σκέφτομαι ότι θέλοντας και μη, αναμνήσεις πολύτιμες, όπως το πρώτο ραντεβού, το πρώτο φιλί κλπ, έχουν αναπόφευκτα μέσα στη μνήμη μου για μουσική υπόκρουση την άθλια ντίσκο της εποχής, ή "καλλιτέχνες" όπως ο Boy George. :sick:

Γι' αυτό, τι να κάνουμε κι εμείς οι ρέστοι, τζινάκι, μαύρο μπλουζάκι με στάμπα Saxon και Motorhead, αθλητικό παπούτσι, όσο πιο ουδέτερα μπορούσαμε για να γλιτώσουμε το ρεζιλίκι. :hehe: Ευτυχώς για μένα, σ' ένα πράγμα μόνο τα 80ζ προηγούνται: Στο Heavy Metal. Όλοι συμφωνούν ότι εκείνη η δεκαετία ήταν η καλύτερη για τούτο το ιδίωμα, ενώ τα μεγάλα Hard Rock συγκροτήματα των 70ζ έβγαλαν τότε τα πιο αποτυχημένα κι εμπορικά τους άλμπουμ. ;)

Δεν είμαι καθόλου περήφανος για τη δεκαετία στην οποία μεγάλωσα. Πάνω απ' όλα διακατεχόταν από έναν σιχαμένο νεοπλουτισμό, η αυγή του περίφημου Παπανδρεϊκού Νεοελληνικού ονείρου. Δεν λυπήθηκα καθόλου που τελείωσε. Ωστόσο, θλίβομαι ακόμη περισσότερο όταν σκέφτομαι ότι εκείνα που τότε κοροϊδεύαμε, η Μαντόνα, ο Μάικλ Τζάκσον, αλλά και το Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα, σήμερα θεωρούνται τόσο αξεπέραστα, που σύσσωμοι οι "δημιουργοί" της τρέχουσας δεκαετίας (όπα γερο Χάουλα αλλάξαμε δεκαετία, ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις; :whistle:) σπεύδουν να τα αντιγράψουν, ελλείψει νεότερων ιδεών. Όλες οι τραγουδιάρες της Ποπ που ακούει η κοράκλα μου, έχουν κάνει κι από μια διασκευή 80ζ, έτσι τιμής ένεκεν.

Είναι φορές που νιώθω σαν τον Χότζα που κατά την είσοδό του στην έρημο πέταξε τις καρπουζόφλουδες και τις κατούρησε από πάνω, στο γυρισμό όμως διψασμένος καθώς ήταν, τις έφαγε όλες και του φάνηκαν και πολύ νόστιμες...:/:

Ακόμη χειρότερα νιώθω που ακόμη μέχρι σήμερα η καλύτερη δεκαετία ήταν εκείνη των 60ζ. Δυστυχώς το επαναστατικό πνεύμα αλλαγής και κοινωνικής καινοτομίας που έφερε, πνίγηκε μέσα στον αστισμό των 80ζ και τον νεοπουριτανισμό των 90ζ-00ζ (αλήθεια ρε παιδιά, διαφέρουν σε τίποτε μεταξύ τους αυτές οι δύο τελευταίες δεκαετίες;;:hmm:), όταν πια στην εξουσία ήταν εκείνοι που εξεγείρονταν οργιαστικά, εκείνη τη μυθική δεκαετία. Ως κι ο Κλίντον παραδέχτηκε πως είχε κάνει φούντα εκείνα τα χρόνια και κανενός δεν ίδρωσε το αυτί του στην υπερσυντηρητική δήθεν Αμερική. Τούτη είναι η γενιά που κατέστρεψε τα πάντα (όχι επειδή έπινε φούντα φυσικά:lol:), ακόμη τους έχουμε πάνω απ' τα κεφάλια μας. Η δική μου γενιά δεν πήρε ποτέ τα πράγματα στα χέρια της! Ήμασταν η γενιά που κατά την περιβόητη Παναδρεϊκή ρήση, "έπρεπε να θυσιαστεί, για να προλάβουμε το βήμα της Ευρώπης", τρομάρα μας που το προλάβαμε.

I Hate 80s, god knows...Τελικά ναι, "Ο Θεός είναι οι Sex Pistols !!"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αγαπητή VVV, με χαρά θυμήθηκα τα εφηβικά μου χρόνια, μέσα από το βιντεάκι που μας παρέθεσες, ποιος άλλωστε δεν θυμάται με νοσταλγία τα νιάτα του. Ο κόσμος σ' εκείνες τις ηλικίες έδειχνε λαμπερός, μόνο και μόνο επειδή δεν είχαμε ακόμη προλάβει να γευτούμε τα χάλια του, μέχρι να φτάσουμε να μη μας συγκινεί πλέον τίποτα. Θα ήθελα απλά να σημειώσω ότι τη Μάγια τη Μέλισσα και το Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ο Άνθρωπος τα έβλεπα κατά τα 70ζ (:redface::P) κι όχι στα 80ζ. Πολύ συγκινήθηκα με τη θέα του Γκάλη και του Γιαννάκη, όταν θυμήθηκα τον Αυτοκράτορα Άρη και τα βράδια της Πέμπτης που στη Θεσσαλονίκη δεν κουνιόταν φύλλο.

Σε καμμία περίπτωση όμως δεν θεωρώ ότι ήταν εκείνη η δεκαετία καλή από αισθητικής απόψεως, πόσο μάλλον η καλύτερη. Η πιο κιτς δεκαετία, φρικτή σε κακογουστιά από κάθε άποψη. Το χειρότερο για μένα ήταν πως το έβλεπα από τότε και μ' ενοχλούσε έντονα. Οι ταινίες του Στάθη Ψάλτη, ή τα Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα, Φυλακές Ανηλίκων, Θύρα 13 κλπ, μόνο ως αριστουργήματα του cult μπορούν να θεωρηθούν, εφάμιλλα του Πανίσχυρου Μεγιστάνα των Νίντζα, για να έρχεται ο Έντμουντ και να μας βάζει σαρκαστικά τον Σταμάτη Γαρδέλη να τραγουδά με ανείπωτο τσαμπουκά "Άντε σπάσε ρε μαλάκα", ή την απίστευτη σκηνή του γονυπετή πιτσιρικά να λέει ταπεινά στον αυταρχικό δεσμοφύλακα "Είσαι ο Θεός". Να μην πιάσω δε τα φρικτά χτενίσματα της εποχής, περισσότερο τα γυναικεία, που τα βλέπω σε παλιές ταινίες και απορώ πως δεν είχα πιάσει την ψιλή να τους κουρέψω όλους γουλί, γιατί θα πιαστούμε εδώ μέσα μαλί με μαλί. :clapup:

Ανδρέας Μικρούτσικος και Κυκλωπάκι, Ρακιντζής να νιαουρίζει φάλτσα στα κοριτσάκια, ο bebe Lilly Κορκολύκος να γράφει τραγούδια για Κοκκινοσκουφίτσες, μας κατέκλυσε το τραλαλά, το ελληνικό τραγούδι πήρε την κάτω βόλτα ανεπιστρεπτί, αμέσως μόλις καταναλώθηκε άδοξα η "νάυλον ντέφια-ψόφια κέφια" νεκροφιλική αναβίωση των ρεμπέτικων από μουσάτους Πασοκτζήδες και μουστακαλήδες Κνίτες. Βγάζω σπυράκια όταν σκέφτομαι ότι θέλοντας και μη, αναμνήσεις πολύτιμες, όπως το πρώτο ραντεβού, το πρώτο φιλί κλπ, έχουν αναπόφευκτα μέσα στη μνήμη μου για μουσική υπόκρουση την άθλια ντίσκο της εποχής, ή "καλλιτέχνες" όπως ο Boy George. :sick:

Γι' αυτό, τι να κάνουμε κι εμείς οι ρέστοι, τζινάκι, μαύρο μπλουζάκι με στάμπα Saxon και Motorhead, αθλητικό παπούτσι, όσο πιο ουδέτερα μπορούσαμε για να γλιτώσουμε το ρεζιλίκι. :hehe: Ευτυχώς για μένα, σ' ένα πράγμα μόνο τα 80ζ προηγούνται: Στο Heavy Metal. Όλοι συμφωνούν ότι εκείνη η δεκαετία ήταν η καλύτερη για τούτο το ιδίωμα, ενώ τα μεγάλα Hard Rock συγκροτήματα των 70ζ έβγαλαν τότε τα πιο αποτυχημένα κι εμπορικά τους άλμπουμ. ;)

Δεν είμαι καθόλου περήφανος για τη δεκαετία στην οποία μεγάλωσα. Πάνω απ' όλα διακατεχόταν από έναν σιχαμένο νεοπλουτισμό, η αυγή του περίφημου Παπανδρεϊκού Νεοελληνικού ονείρου. Δεν λυπήθηκα καθόλου που τελείωσε. Ωστόσο, θλίβομαι ακόμη περισσότερο όταν σκέφτομαι ότι εκείνα που τότε κοροϊδεύαμε, η Μαντόνα, ο Μάικλ Τζάκσον, αλλά και το Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα, σήμερα θεωρούνται τόσο αξεπέραστα, που σύσσωμοι οι "δημιουργοί" της τρέχουσας δεκαετίας (όπα γερο Χάουλα αλλάξαμε δεκαετία, ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις; :whistle:) σπεύδουν να τα αντιγράψουν, ελλείψει νεότερων ιδεών. Όλες οι τραγουδιάρες της Ποπ που ακούει η κοράκλα μου, έχουν κάνει κι από μια διασκευή 80ζ, έτσι τιμής ένεκεν.

Είναι φορές που νιώθω σαν τον Χότζα που κατά την είσοδό του στην έρημο πέταξε τις καρπουζόφλουδες και τις κατούρησε από πάνω, στο γυρισμό όμως διψασμένος καθώς ήταν, τις έφαγε όλες και του φάνηκαν και πολύ νόστιμες...:/:

Ακόμη χειρότερα νιώθω που ακόμη μέχρι σήμερα η καλύτερη δεκαετία ήταν εκείνη των 60ζ. Δυστυχώς το επαναστατικό πνεύμα αλλαγής και κοινωνικής καινοτομίας που έφερε, πνίγηκε μέσα στον αστισμό των 80ζ και τον νεοπουριτανισμό των 90ζ-00ζ (αλήθεια ρε παιδιά, διαφέρουν σε τίποτε μεταξύ τους αυτές οι δύο τελευταίες δεκαετίες;;:hmm:), όταν πια στην εξουσία ήταν εκείνοι που εξεγείρονταν οργιαστικά, εκείνη τη μυθική δεκαετία. Ως κι ο Κλίντον παραδέχτηκε πως είχε κάνει φούντα εκείνα τα χρόνια και κανενός δεν ίδρωσε το αυτί του στην υπερσυντηρητική δήθεν Αμερική. Τούτη είναι η γενιά που κατέστρεψε τα πάντα (όχι επειδή έπινε φούντα φυσικά:lol:), ακόμη τους έχουμε πάνω απ' τα κεφάλια μας. Η δική μου γενιά δεν πήρε ποτέ τα πράγματα στα χέρια της! Ήμασταν η γενιά που κατά την περιβόητη Παναδρεϊκή ρήση, "έπρεπε να θυσιαστεί, για να προλάβουμε το βήμα της Ευρώπης", τρομάρα μας που το προλάβαμε.

I Hate 80s, god knows...Τελικά ναι, "Ο Θεός είναι οι Sex Pistols !!"...
Εξαιρετικη αναλυση Great Chaos....ολοκληρωμενη πληρης τοποθετηση ..αρτια δομημενη....Θα ηθελα να ακουσω,εφοσον βεβαια το επιθυμεις,ποια ειναι για σενα η καλυτερη δεκαετια ever...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
παντως παρατηρω οτι σε κανεναν που μεγαλωσε στα 80's δεν αρεσει η disco. εμενα μαρεσει πολυ παντως, καλα μερικα κομματια ειναι για τα σκουπιδια,αλλά αλλα δεν παιζονται. την προτιμω παντως απο τα σημερινα trance,house,e.t.c. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.

η κιτς δεκαετία του 80





Σε καμμία περίπτωση όμως δεν θεωρώ ότι ήταν εκείνη η δεκαετία καλή από αισθητικής απόψεως, πόσο μάλλον η καλύτερη. Η πιο κιτς δεκαετία, φρικτή σε κακογουστιά από κάθε άποψη. Το χειρότερο για μένα ήταν πως το έβλεπα από τότε και μ' ενοχλούσε έντονα. Οι ταινίες του Στάθη Ψάλτη, ή τα Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα, Φυλακές Ανηλίκων, Θύρα 13 κλπ, μόνο ως αριστουργήματα του cult μπορούν να θεωρηθούν, εφάμιλλα του Πανίσχυρου Μεγιστάνα των Νίντζα, για να έρχεται ο Έντμουντ και να μας βάζει σαρκαστικά τον Σταμάτη Γαρδέλη να τραγουδά με ανείπωτο τσαμπουκά "Άντε σπάσε ρε μαλάκα", ή την απίστευτη σκηνή του γονυπετή πιτσιρικά να λέει ταπεινά στον αυταρχικό δεσμοφύλακα "Είσαι ο Θεός".

τα μισά διαβάζεις....:P το πρώτο που ανέφερα ήταν ότι είναι κιτς η δεκαετία αυτή....
αλλά σε καθε τι κακό υπάρχει και ο αντιποδάς του το καλό......
ουδεν κακόν αμιγές καλού
νομίζω ως προς τα παιδικά προγράμματα ήταν τα τελευταια αθώα....το τέλος της αθωότητας.....δες πόσο της μόδας έχουν γίνει ξανά εικόνες όπως η hello kitty ακόμη και η sarah key σε κοσμήματα και τετράδια....
νομίζω ότι αυτα τα παιδικά είναι πολύ καλύτερα απο το μπομπ το σφουγγαρακη:P:P:P
επίσης οι U2 τότε έκαναν το μεγάλο μπαμ και δημιούργησαν κάποιες από τις μεγάλες επιτυχίες τους......
και τότε ανακαλύφθηκε ο θεός johnny depp:P:P:P

ααα! και δεν διαφωνώ σε ότι έγραψες.....απλά συμπληρώνω.....;)


και 5 χρόνια τότε είναι διαφορά μέσα σε εκείνη τη δεκαετία.....
αλλιώς τα βλέπει τα μάτια ενός 10χρονου κοριτσιού αλλιώς ενός 15 χρονου αγοριού.....:P:P:P:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα (για την Ελλάδα μιλάω πάντοτε, που έχω και την πιο καλή επαφή με τις εποχές και τις χρονικές της περιόδους...) ότι μετά την δεκαετία '50 (συμπεριλαμβανομένης και αυτής), κάθε δεκαετία είχε κάτι ξεχωριστό και όμορφο. Βγάζω απ' έξω τα πολιτικά (μπλιαχ...), μιλάω καθαρά ως τρόπο αντίληψης για τα ήθη, έθιμα, μόδες κτλ.! Εγώ γουστάρω με τρέλα (!!!) δεκαετία '70 και '80.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
2000 π.χ. με 0 μ.χ

Τότε που ο ελληνικός πολιτισμός έκανε κουμάντο (και ακόμα κάνει απλά περνάμε την φάση μας και εμείς όπως και όλα τα πράγματα στο σύμπαν). Για πολλούς και διάφορους λόγους που ακόμα δεν θέλω να τους παραθέσω γιατί ίσως να είναι και προσωπικοί. Τι; What; Προσωπικοί το 2000 π.χ.. Η θα εντάξουμε το θέμα της μεταφυσικής στην φιλοσοφία ή θα σας αφήσω να ασχολείστε με ζητήματα όπως "πως καταλαβαίνεις άμα είσαι ερωτευμένος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
οι αγαπημενες μου δεκαετιες ειναι το 1900 εως το 1940 στην Ευρωπη...Παρισι ...Βιεννη...Βουδαπεστη,Βερολινο...καλες τεχνες,λογοτεχνια ,υπεροχη μουσικη, μοδα,χειραφετηση της γυναικας, αναπτυξη κοινωνικοπολιτικων θεωριων αλλα και αντικρουομενων κοσμοθεωριων που συγκλονισαν την Ευρωπη και τον κοσμο ολοκληρο,η Ευρωπη και ο κοσμος εν μεσω δυο πολεμων που αφησαν την σφραγιδα της φρικης ζωντανη μεχρι σημερα,ιδεαλισμος v.ρεαλισμος, αναπτυξη των επιστημων ,ενδιαφεροντες διαλογοι στην ψυχιατρικη....και τοσα αλλα....ναι αν ζουσα σε μια αλλη εποχη θα πρεπει να ηταν αυτη,η Ευρωπη του μεσοπολεμου που με μαγνητιζει...
Πέρα από όσα προαναφέρθηκαν , αυτές οι δεκαετίες μέχρι και το τέλος Β' Παγκοσμίου Πολέμου πάντα είχαν μια ιδιαίτερη γοητεία για εμένα. Ο Α' και Β' παγκόσμιος πόλεμος γενικότερα έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στο πως διαμορφώθηκε το σήμερα, το οποίο , τουλάχιστον στην Ευρώπη έχει πλέον κατοχυρωμένες τις ελευθερίες των ανθρώπων για να μην "επαναληφθεί η ιστορία".

Μέσα σε περίοδο πολέμου και φρίκης βλέπουμε να αναδεικνύονται ιδεολογίες, πολιτικές φιγούρες, επιστήμονες που αφήνουν το σημάδι τους στην αιωνιότητα και παράλληλα πολλές ιστορίες έρωτα, πραγματικού έρωτα που στη σημερινή εποχή δεν είναι δυνατό να βιώσει ο αναπτυγμένος κόσμος. Εκείνο το αίσθημα που βίωσαν τόσες γυναίκες των οποίων οι σύντροφοι έπρεπε να τις αφήσουν για να πολεμήσουν για την ελευθερία, το χτυποκάρδι για το αν θα τους δούν ξανά, αν θα κάνουν παιδιά μαζί, η αναμονή, η προσευχή, η ελπίδα. Ο έρωτας αναδεικνύεται σε αυτές τις περιόδους φρίκης, πιο αληθινός από ποτέ. Καθώς μόνο όταν ο άνθρωπος χάσει τα πάντα, κατανοεί τι πραγματικά έχει σημασία.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Πέρα από όσα προαναφέρθηκαν , αυτές οι δεκαετίες μέχρι και το τέλος Β' Παγκοσμίου Πολέμου πάντα είχαν μια ιδιαίτερη γοητεία για εμένα. Ο Α' και Β' παγκόσμιος πόλεμος γενικότερα έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στο πως διαμορφώθηκε το σήμερα, το οποίο , τουλάχιστον στην Ευρώπη έχει πλέον κατοχυρωμένες τις ελευθερίες των ανθρώπων για να μην "επαναληφθεί η ιστορία".

Μέσα σε περίοδο πολέμου και φρίκης βλέπουμε να αναδεικνύονται ιδεολογίες, πολιτικές φιγούρες, επιστήμονες που αφήνουν το σημάδι τους στην αιωνιότητα και παράλληλα πολλές ιστορίες έρωτα, πραγματικού έρωτα που στη σημερινή εποχή δεν είναι δυνατό να βιώσει ο αναπτυγμένος κόσμος. Εκείνο το αίσθημα που βίωσαν τόσες γυναίκες των οποίων οι σύντροφοι έπρεπε να τις αφήσουν για να πολεμήσουν για την ελευθερία, το χτυποκάρδι για το αν θα τους δούν ξανά, αν θα κάνουν παιδιά μαζί, η αναμονή, η προσευχή, η ελπίδα. Ο έρωτας αναδεικνύεται σε αυτές τις περιόδους φρίκης, πιο αληθινός από ποτέ. Καθώς μόνο όταν ο άνθρωπος χάσει τα πάντα, κατανοεί τι πραγματικά έχει σημασία.


Βέβαια ο Β' παγκόσμιος πόλεμος ανέδειξε ενα απο τα πιό βίαια και απάνθρωπα όπλα στον κόσμο...την πυρηνική βόμβα και χώρισε τον κόσμο όλο σε δύο στρατόπεδα την δύση υπό την σφαίρα επιρροής των ΗΠΑ και την ανατολή υπο την σφαίρα επιρροής της ΕΣΣΔ.Ευτυχώς που ουδέποτε δεν προέκυψε θερμός πόλεμος και έμεινε μόνο ψυχρός αλλιώς πιθανώς να μην ήμασταν εδώ τώρα to tell the story.
'Αλλωστε η ειρήνη μπορεί να θεωρήθηκε δεδομένη σε όλη την Ευρώπη δεν θεωρήθηκε όμως στην Απώ Ανατολή και την Αφρική που αποτέλεσαν τα κύρια πεδία μάχης των δύο δυνάμεων απο το 1945 και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
90's σίγουρα! :ok: Κέφι, χορός, τραγούδι, ταινίες... Πολύ ωραία εποχή! Γενικά, υπήρχε μία άλλη ποιότητα!


Και 00's (μέχρι τα μέσα περίπου της δεκαετίας). Πριν το fb/insta κτλ. Όταν τσατάραμε με msn! :cry_x:


Και τα 80's ωραία φαίνονται! :redface:
 

Νηματολάγνος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νηματολάγνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
1910's (1910-1920)

Η εποχη που η Ελλαδα διπλασιαστηκε, τριλασιαστηκε, πενταπλασιαστηκε σε μεγεθος, εκανε δυο νικηφορους βαλκανικους πολεμους, ο ελληνικος στρατος απελευθερωσε την Θεσσαλονικη σωζοντας την απο τα δοντια των Βουλγαρων, ημασταν με την μερια των νικητων στον Α παγκοσμιο πολεμο, υπογραφηκε η συνθηκη των σεβρων, γινομαστε και επισημως Ελλαδα των δυο ηπειρων και των πεντε θαλασσων. Γινεται η μικρασιατικη εκστρατεια, απελευθερωνουμε εστω και για λιγο τα εδαφη των προγονων μας, φτανουμε 12 χιλιομετρα εξω απο την Αγκυρα. Τωρα την συνεχεια ας μην την αναφερουμε, αυτη ερχεται στην επομενη δεκαετια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top