Χαλάσατε ποτέ μια φιλία για μια σχέση;

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Όχι και πιστεύω οτι αν μια φιλία είναι αληθινή τότε δε θα χαλάσει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Οχι ακριβως, αλλα καταλαβα πολλα πραγματα για την "φιλη" μου κατα τη διαρκεια μιας σχεσης μου και απομακρυνθηκα.
Γιατι εγω πιστευω οτι ειναι ευκολο καποιος να κλαιει οταν εισαι στις μαυρες σου, το δυσκολο ειναι να γελασει με την ευτυχια σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Κατα κάποιο τρόπο έχω χαλάσει φιλίες για μια σχέση. Δλδ όταν γνώρησα τον άντρα μου και εγκαταστάθηκα σπίτι του, ξαφνικά οι φίλοι μου που είμασταν κ@λος και βρακί, με έκαναν πέρα. Ελεγαν πως επειδή έχουμε διαφορά ηλικίας, θα κακοπεράσω, πως θα με εκμεταλευτεί κτλ και όταν μου έλεγαν να βγούμε και ήθελα κι εκείνον μαζί ξαφνικά κάτι γινόταν και το ακυρώνανε.Τους είχα καλέσει πολλές φορές κ στο σπίτι αλλά και για έξω αλλά τίποτα! Στα τηλέφωνα ήταν ψυχροί και απ'όταν παντρεύτηκα με αντιμετώπιζαν όλοι σαν τον λεπρό, από μακρυά! "εσύ είσαι τώρα παντρεμένη γυναίκα ?" Ετσι λέγανε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Οχι...και ξερω να κανω και γαργαρες παρα πολλα πραγματα και να το κανω και "μοκο" για χαρη του φιλου μου ή της φιλης μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
το να βρεις αληθινούς φίλους είναι τόσο δύκολο κ να τους κρατήσεις ακόμα δυσκολότερο.
οι σχέσεις πάντα υπάρχουν κ πάντα θα υπάρχουν πάντα όμως η φιλία είναι σε υψηλότερο επίπεδο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

secret-sinner

Νεοφερμένος

Η secret-sinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν υπήρχε ούτε θα υπάρξει περίπτωση να χαλάσω μια φιλία μου για μια σχέση. Αν και σε θέματα σχέσης γίνομαι χαλί να με πατήσει ο άλλος, αν έβλεπα πως κάπως αυτό επηρεάει τη φιλία μου θα το έκοβα μαχαίρι.
Όλες οι σχέσεις αργά ή γρήγορα φθείρονται. Μια φιλία που αξίζει δεν θα φθαρεί όσος καιρός και να περάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Μου εχει συμβει ο κολλητος μου να χαλασει την φιλια μας για μια γυναικα..
Αλλα την χαλασε σταδιακα.. αρχισε να αραιωνει τις επαφες...

Υποπτευομαι οτι της ελεγε ψεματα και για την φιλικη μας σχεση προκειμενου να την κανει να ζηλεψει..

επιδιωκε να βρισκομαστε ολο και λιγοτερο συχνα..
ασχημο συναισθημα...
ενιωθα πως οτι ζησαμε δε μετρουσε μια για αυτον

ποτε μη λες ποτε, αλλα δε θα φερομουν ποτε ετσι σε καποιον που εφτασα να τον νιωθω σαν αδερφο μου, σαν την οικογενεια μου
Η δυναμη της φιλιας ειναι ανυπερβλητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Η καλύτερη -επί χρόνια- φίλη της αδερφής μου την ξέγραψε για αυτό τον λόγο. Η αδερφή μου είχε μάθει διάφορα για τον τυπάκο και προσπάθησε να την συμβουλεύσει και να την πείσει να σταματήσει να τον βλέπει γιατί θα έχει μπλεξίματα με αυτόν. Η κοπέλα όμως, φουλ ερωτευμένη, πήγε και του τα είπε. Αυτός άρχισε να απειλεί την αδερφή μου και στο τέλος την έβαλε να διαλέξει. Ε, και εκείνη διάλεξε αυτόν. ΄
Ένα χρόνο μετά, που πήγα και εγώ στο σχολείο της πρώτη λυκείου, έμαθα ότι βρίσκονταν στο νοσοκομείο εξαιτίας του. Όταν βγήκε, με συνάντησε στο σχολείο και μου είπε ότι είχε μετανιώσει που έχασε την επαφή με την αδερφή μου. Ακόμα και γράμμα της έγραψε για να την δεκτεί πίσω ως φίλη. Η αδερφή μου όμως πληγώθηκε πολύ και από τότε -όταν την βλέπει- ένα γεια λένε χωρίς πολλά πολλά.
Ξέφυγα, αλλά ήθελα να σου δώσω ένα παράδειγμα.
Εγώ πάντως όχι, δε θα χάλαγα την φιλία μου για μια σχέση αλλά ούτε και το αντίθετο. Θα προσπαθούσα να τα φέρω σε αρμονία.
Ξαναβρες τα με την φίλη σου, δε αξίζει να είστε χώρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Θυμάμαι μία φορά δεν έκανα μια σχέση για μία φιλία, η οποία μετά χάλασε λόγω απόστασης...Και η κοπέλα το 'χει κρατήσει μανιάτικο γιατί επί τρία χρόνια ήταν τρελή για μένα και δεν έκανα τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassonoff

Δραστήριο μέλος

Η vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 426 μηνύματα.
Ημουν στο τσακ θα ελεγα...Να χαλασω μια φιλια για μια σχεση...Ομως δεν το εκανα,αν και πια δεν ειμαστε οπως πρωτα,οχι γιατι εμαθε κατι,αλλα γιατι εγω απομακρυνθηκα...Και μου εμεινε και το απωθημενο...Τι να κανεις??Δεν μετανοιωσα ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Έχω αφήσει ανθρώπους κατά τη διάρκεια της ζωής μου αλλά ποτέ επειδή "μπλέχτηκε" κάποια σχέση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anhur

Νεοφερμένος

Ο Anhur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δεν χαλασα ποτέ φιλία για σχέση, αλλά δυστυχώς χάθηκα αργά αργά με πολλούς φίλους "εξ αιτίας" κάποιας σχέσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν χαλασα ποτέ φιλία για σχέση, αλλά δυστυχώς χάθηκα αργά αργά με πολλούς φίλους "εξ αιτίας" κάποιας σχέσης.


Αυτο νομιζω λιγο πολυ παντα γινετε...


Στο θεμα τωρα, εγω χαλασα καποτε μια φιλια, και καταλαβα αφοτου χωρισα ποσο αδικο ητανε και ποσο γελιος ο λογος... Αλλα ευτιχος το πραγμα γυρισε και αν και δεν ειμαστε κολιταρια οπως καποτε, εχουμε ξανα πολυ καλες σχεσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Όχι ποτέ. Θα μπορούσα όμως στην περίπτωση που έβλεπα ζήλεια από την πλευρά μιας φίλης μου και διάφορες αλλαγές στη συμπεριφορά της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Ναι δυστυχώς το έχω κάνει. Βέβαια ήμουν μικρή, στα 16, όταν τα έφτιαξα με κάποιον και λόγω αυτού δεν έβλεπα αρκετά την φίλη μου και εκείνη παρεξηγήθηκε και δεν ξαναμιλήσαμε. Έχω μετανιώσει πολύ γιατί τότε εκείνη άρχισε να κάνει παρέα με "κακές παρέες" και σκέφτομαι καμιά φορά αν αυτό επηρέασε το μέλλον της και ήμουν εγώ η αιτία. Θα ήθελα πάντως να της ζητήσω συγγνώμη κάποτε. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Ναι αμέ. Ειχα κάποιους που απο ενα σημειο και μετά εκαναν τη ζωη του παντρεμενου και μου την έσπασε αυτο οποτε αραιώσαμε. Προφανως εγω εν θα το έκανα ποτέ αυτο γιατι δεν ημουν και πολυ φανατικος των μακροχρονιων σχέσεων οποτε ειχα και άλλο mindset γιατι συνηθως τα ατομα αυτα βρισκουν απο μια και μετά εξαφανιζονται δηλαδη πιστευουν περισσοτερο στη σχέση παρα στη φιλια. Για αυτο τα κάνουν αυτά. Το θεωρω συμφεροντολογικο αν με ρωτησεις.


Βεβαια μετά κοιτάνε και σενα διαφορετικα και δεν έχετε και κοινα σημεια .... οποτε βρισκουν ενα ζευγάρι σαν και αυτους και πανε μαζι διακοπες κάνουν παρέα κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Έχει συμβεί και έχω να πώ ότι είναι κρίμα να χάνονται φιλίες χρόνων για σχέσεις της πλάκας.
Να προσέχετε τους φίλους σας γιατί η φιλία είναι πολύ σημαντικό πράγμα και σπανίζει στην εποχή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω πάντως, βλέποντάς το λίγο πιο κυνικά, ότι για να χαλάσει η φιλία προφανώς δεν ήταν και στα καλύτερα θεμέλια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Νομίζω πάντως, βλέποντάς το λίγο πιο κυνικά, ότι για να χαλάσει η φιλία προφανώς δεν ήταν και στα καλύτερα θεμέλια..
Ισχύει αλλά είναι και το άλλο που σκέφτονται οι περισσότεροι, τύπου "έλα μωρέ φίλος είναι , θα με καταλάβει".
δεν είναι έτσι πάντα όμως. Ειδικά όταν πχ μια σχέση τριών μηνών γίνεται προτεραιότητα σε σχέση με μια φιλία χρόνων, τραγικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ισχύει αλλά είναι και το άλλο που σκέφτονται οι περισσότεροι, τύπου "έλα μωρέ φίλος είναι , θα με καταλάβει".
δεν είναι έτσι πάντα όμως. Ειδικά όταν πχ μια σχέση τριών μηνών γίνεται προτεραιότητα σε σχέση με μια φιλία χρόνων, τραγικό.


Το θέμα είναι πώς ξέρεις ότι η σχέση θα είναι όντως 3 μηνών...
Εγώ έχω χάσει 2 (πρώην) καλές φίλες για σχέσεις και βγαίνοντας από την κατάσταση είδα ότι θα γινόταν έτσι και αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top