Χαρτομαντεία, μελλοντολογία

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Kάποτε με ρώτησε ο φίλος μας το Χάος αν τα'χω ρίξει ποτέ για εμένα. 'Ετσι του φαινόταν, αλλά δεν τα έχω ρίξει ποτέ και δεν έχω στο σπίτι ούτε μια τράπουλα. Πολύ μικρός θυμάμαι όμως ως καλλιτεχνική φύση που ήμουν, ότι είχα διαβάσει για τα Ταρό και ζωγραφίσει μόνος μου ! Το θυμήθηκα χθες. Είναι από τις μνήμες που απωθούμε χωρίς να ξέρουμε τον λόγο, οπότε τότε μπορεί να συνέβησαν κάποιες υποσυνείδητες διεργασίες. Θυμήθηκα επίσης - πολύ περίεργο γιατί εγώ θυμάμαι σχεδόν τα πάντα αλλά αυτό επίσης το είχα απωθήσει - ότι κάποια μέρα έκαψα αυτά που είχα ζωγραφίσει. Δεν ξέρω γιατί το έκανα, ήμουν πάρα πολύ μικρός, ένα παιδί ταλέντο που ζωγράφιζε πολύ καλά. Και είχα γράψει για την κάθε φιγούρα πάρα πολλά σε κάτι τεράστια χαρτιά,κόλες αναφοράς ! Δε μπορώ να καταλάβω πως το είχα ξεχάσει αυτό και το θυμήθηκα αυτές τις μέρες. Θυμάμαι όμως ότι δεν τα έκαψα με θυμό ή βρισιές. 'Ετσι, μια ασυνείδητη μεταφυσική κίνηση. 'Εγιναν προσάναμα στο τζάκι γιατί πίστεψα ότι δεν τα χρειαζόμουν πια, ότι ήταν πια μέσα μου. Όπως παίζουν τα μικρά παιδιά και φτιάχνουν σενάρια "μυστικών" που τα γνωρίζουν μόνο εκείνα και κανείς δεν πρέπει να τα μάθει, κάπως έτσι τα έκαψα, οι ρόλοι που παίζουμε όλοι όταν είμαστε παιδιά. Τόσες δεκαετίες μετά, τα συνάντησα ξανά εδώ. Τώρα επειδή είμαι ακόμα παιδί στην καρδιά φαίνεται, προσπάθησα να αναστήσω από τις στάχτες εκείνες τις παλιές μου ζωγραφιές. Τί σου είναι η ψυχή ε ; Αν και δεν έχω πεισθεί ακόμα για την προβλεπτική τους δύναμη τα σέβομαι, πολύ θα'θελα να βρω κάποια μάγισσα να μου τα ρίξει. Υπάρχουν όμως αυθεντικές μάγισσες σήμερα ; Τελευταία φορά μου τα είχε ρίξει μια φίλη μου (πάλι παιδική) και την κοίταγα με ανοιχτό στόμα, μάλλον όμως επειδή ήταν ο πρώτος μου παιδικός έρωτας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@ Ιsiliel :
Mε λιγα λογια, θεωρειτε δεδομενη και σιγουρη, μια φιλοσοφικη κυριως θεωρια, που δεν εχει αποδειχθει επαρκως και δε συμφωνει η επιστημονικη κοινοτητα. Και το λεω διοτι ειναι διαφορετικο πραγμα να λεμε οτι υπαρχουν γυρω μας ενα σωρο κοινοι συμβολισμοι...και αλλο να λεμε οτι αυτοι προυπηρχαν της ανθρωποτητας, γιατι...το εκανε ο θεος ετσι.

Παρεπιτοντως το τεστ με τα συμβολα δε βλεπω πως αποδεικνυει κατι για αρχετυπα. Η εξηγηση που του αποδιδεται ειναι καθαρα γλωσσολογικη και αφορα και την ανατομια του στοματος μας! Ισα ισα που αποδειξη αρχετυπων θα ηταν να ειναι αντιθετο με την ανατομια μας, και να μην συνδεαμε το Κικι με κατι εξωτικο (οπως το πορτοκαλι χρωμα) ! Τοτε θα ειχε ενδιαφερον, γιατι θα υπηρχε καποιος "αλλος" λογος που το 95% εκανε αυτην την επιλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
@ Ιsiliel :
Mε λιγα λογια, θεωρειτε δεδομενη και σιγουρη, μια φιλοσοφικη κυριως θεωρια, που δεν εχει αποδειχθει επαρκως και δε συμφωνει η επιστημονικη κοινοτητα. Και το λεω διοτι ειναι διαφορετικο πραγμα να λεμε οτι υπαρχουν γυρω μας ενα σωρο κοινοι συμβολισμοι...και αλλο να λεμε οτι αυτοι προυπηρχαν της ανθρωποτητας, γιατι...το εκανε ο θεος ετσι.

Παρεπιτοντως το τεστ με τα συμβολα δε βλεπω πως αποδεικνυει κατι για αρχετυπα. Η εξηγηση που του αποδιδεται ειναι καθαρα γλωσσολογικη και αφορα και την ανατομια του στοματος μας! Ισα ισα που αποδειξη αρχετυπων θα ηταν να ειναι αντιθετο με την ανατομια μας, και να μην συνδεαμε το Κικι με κατι εξωτικο (οπως το πορτοκαλι χρωμα) ! Τοτε θα ειχε ενδιαφερον, γιατι θα υπηρχε καποιος "αλλος" λογος που το 95% εκανε αυτην την επιλογη.

Όμως, αγαπητέ μου Λόρυ, οι "φιλοσοφικές θεωρίες" που "έχουν αποδειχθεί επαρκώς και συμφωνεί η επιστημονική κοινότητα" παύουν να είναι φιλοσοφικές, θαρρώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ο πλεονασμος της πρότασης μου, νομιζω δεν ειναι και τοσο σημαντικο, οσο το περιεχομενο της. Ναι αν μια θεωρια αποδειχθει, δεν ειναι πλεον φιλοσοφικου επιπεδου. Η συγκεκριμενη λοιπον, παραμενει σε φιλοσοφικο επιπεδο. Και ξαναγυρναμε στο προηγουμενο ποστ μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Με αφορμή μια συζήτηση που είχα επί του θέματος, μου γεννήθηκαν κάποιες απορίες..
Καταρχήν, προσωπικά τα θεωρώ βλακείες και απάτες γιατί, κανείς δεν μπορεί να ξέρει το μέλλον του χ,ψ..Άλλωστε το μέλλον είναι αβέβαιο και είναι αυτό που δίνει νόημα στην ζωή μας...

Θα ήθελα,λοιπόν, να ρωτήσω πως μπορούμε να στηρίξουμε το γεγονός ότι κάποια από όσα λέγονται στα χαρτιά,φλιτζάνι κτλ κτλ βγαίνουν αληθινά..
Θέμα συμπτώσεων,υποσυνείδητου, χάρισμα ανθρώπων;
Για πείτε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Για χαρτομαντεία δεν βασίζομαι πολύ. Αλλά μου έχουν πεί τον καφέ και κάποια πράγματα μου βγήκαν - σύμπτωση ίσως.. Αυτό που παίρνω στα πολύ σοβαρά είναι τα όνειρα. Μου έχει συμβεί να δώ την γιαγιά μου στον ύπνο μου, να κάθεται δίπλα στον παππού μου που είχε πεθάνει πρίν ένα χρόνο,και λιγότερο από ένα μήνα μετά η γιαγιά μου πέθανε, ξαφνικά. Γενικά,ξέρω πολύ κόσμο που βλέπει όνειρα με αυτό το μοτίβο: ζωντανός κάθεται δίπλα σε πεθαμένο,και πεθαίνει μετά στην πραγματική ζωή.
Δεν θα ρισκάρω όμως να προσπαθήσω να το ερμηνεύσω αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τριών ειδών είναι κυρίως τα προβλήματα που απασχολούν τους ανθρώπους: Αισθηματικά, οικονομικά (εργασία/καριέρα) και θέματα υγείας.

Μια έμπειρη χαρτορίχτρα μπορεί ρίχνοντας μια ματιά στον πελάτη της, να καταλάβει για ποιου είδους πρόβλημα την έχει επισκεφτεί. π.χ. Μια χαρωπή νεαρή κοπελίτσα, χωρίς βέρα στο χέρι, έχει περισσότερες πιθανότητες να έχει πάει να ρωτήσει για το δεσμό της, παρά για έναν ετοιμοθάνατο πατέρα. Έπειτα μέσα από την αλληλεπίδραση κατά την ώρα του "ριξίματος" ή του "διαβάσματος" μπορεί να ξετρυπώσει κι άλλα λαβράκια... ;)

Υπάρχουν επίσης απαντήσεις γενικόλογες που μπορούν να ισχύουν για τον οποιονδήποτε με ευκολία.
π.χ. "Κάποιος ηλικιωμένος θα παίξει σημαντικό ρόλο στη ζωή σου" είναι μια μαντεία που μπορεί να βγει αληθινή σε μεγάλο ποσοστό ανθρώπων! ;):P

Τέλος δεν αποκλείω την περίπτωση του συντονισμού. Δηλαδή η χαρτορίχτρα ή η καφετζού κτλ, να καταφέρει να συντονιστεί με την κατάσταση που απασχολεί τον ερωτώντα ή ακόμη και την περίπτωση της λεγόμενης "αυτοεκπληρούμενης προφητείας".
π.χ. Σου λέει η μάντισσα ότι θα γνωρίσεις κάποιον ξανθό με τον οποίο θα ερωτευτείτε παράφορα. Εσύ άθελά σου (ή και ηθελημένα) από εκεί και ύστερα, δίνεις μια "προτεραιότητα" στις γνωριμίες που σου συμβαίνουν με ξανθούς, είσαι πιο γλυκιά μαζί τους και δείχνεις περισσότερο ενδιαφέρον, με αποτέλεσμα φυσικά να κάνεις μια τέτοια γνωριμία να λειτουργήσει ευκολότερα και να βγάλεις τη μάντισσα αληθινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Οι άνθρωποι αναζητούν να μάθουν το μέλλον τους όταν δεν αντέχουν το παρόν τους. Σε στιγμές ή εποχές ευτυχίας το μέλλον είναι αδιάφορο. 'Οταν ο πόνος σε τρυπάει μέχρι το μεδούλι θες είτε να εκτοξευθείς στο μέλλον ή να κουρνιάσεις στη ζεστή αγκαλιά του παρελθόντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δηλαδή τίθεται περισσότερο θέμα υποσυνείδητου;
Σου λέει δηλαδή κάτι και εσύ το συνδιάζεις με ένα γεγονός που θα σου συμβεί;

Σας ευχαριστώ για τις παραπάνω απαντήσεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top