Απορίες για τα ... ΕΛΤΑ

peach

Νεοφερμένος

Ο peach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να στείλω ένα γράμμα (ή ένα μικρό δεματάκι) χωρίς να χρειάζεται να περιμένω με τις ώρες στην ουρά του ταχυδρομείου? Δεν αναφέρομαι στις ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ (που είναι και ακριβότερες :P) αλλά απλά να στείλω ένα δέμα (και ας αργήσει λίγονα πάει) χωρίς να περιμένω στην ουρά...

Μπορώ να το βάλω στο κίτρινο κουτί; Και αν ναι πως πληρώνω; Κολλάω γραμματόσημα; Και αν δεν φτάσει το ποσό?

Συγγνώμη, αλλά είμαι άσχετος γιατί μέχρι τώρα έστελνα μόνο με κούριερ. Δεν εμπιστεύομαι τα ΕΛΤΑ, αλλά θέλω να στείλω κάποια μικρής αξίας πράγματα και δεν αξίζει να δώσω 10? για τη μεταφορά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Αναλόγως το μέγεθος I guess...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
απο οσο ξερω στα ταχυδρομεια υπαρχει ειδικο κεσε μονο για δεματα οπου δεν χρειαζεται να περιμενεις στην ουρα που περιμενουν για λογαριασμους ,γραμματα και τετοια.συμπληρωνεις καποια χαρτια που σου δινουν εκει (σαν δελτιο αποστολης ) και πληρωνεις αναλογως το βαρος και το που το στελνεις.αν δεν ειναι βαρια νομιζω οτι σε συμφερει το curier.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deslic

Νεοφερμένος

Η Deslic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
οντως ετσι ειναι , υπαρχει ειδικο γκισε για δεματα χωρις να περημενεις στην ουρα των λογαριασμων , οσο για την τιμη του δεματος , τα ζυγηζουν , και αναλογα με το βαρος ειναι και το αντιτιμο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,846 μηνύματα.
Πριν λίγο μου ήρθε αυτό το sms, αλλά εγώ δεν έχω παραγγείλει τίποτα απολύτως🙄
Screenshot_2023-12-28-11-31-06-885_com.google.android.apps.messaging.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πριν λίγο μου ήρθε αυτό το sms, αλλά εγώ δεν έχω παραγγείλει τίποτα απολύτως🙄
Screenshot_2023-12-28-11-31-06-885_com.google.android.apps.messaging.jpg
Αα τέλεια, μόλις διάβασα ότι είναι απάτη και εγώ πάτησα το λινκ😌
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Εννοείται οτι δεν πατάμε ποτέ κανένα λινκ.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,846 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
ετσι ακριβως , ατεχνη απατη ειναι...φαινεται ευκολα απο το ονομα του σαιτ

1703756822933.png
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,846 μηνύματα.
ετσι ακριβως , ατεχνη απατη ειναι...φαινεται ευκολα απο το ονομα του σαιτ

View attachment 127469
Μπορεί να γίνει μαλακία που πάτησα μόνο το λινκ; τι κάνω;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορεί να γίνει μαλακία που πάτησα μόνο το λινκ; τι κάνω;
Να πω ότι δεν έχω τραπεζικούς λογαριασμούς στο κινητό μου
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Μπορεί να γίνει μαλακία που πάτησα μόνο το λινκ; τι κάνω;
Όχι.

Εκτός αν έδωσες στοιχεία τύπου ΙΒΑΝ, αριθμό PIN κάρτας κλπ. Δηλαδή το γνωστό "phishing".

Μόνο και μόνο να πατάς λινκ και μαγικά να "μπει" ιός στο κινητό σου δε γίνεται.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,846 μηνύματα.
Όχι.

Εκτός αν έδωσες στοιχεία τύπου ΙΒΑΝ, αριθμό PIN κάρτας κλπ. Δηλαδή το γνωστό "phishing".

Μόνο και μόνο να πατάς λινκ και μαγικά να "μπει" ιός στο κινητό σου δε γίνεται.
Όχι δεν έγραψα τίποτα απολύτως.. μόνο την πάτησα την μαλακία.. Δεν ξέρω γιατί, βλακεία μου, αφού ξέρω πως είναι τα μηνύματα των ΕΛΤΑ αυτό φαινόταν ψεύτικο

Ρωτάω επειδή κάποιοι γράφουν ότι και μόνο αν πατήσεις το λινκ σε χακαρουν
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,846 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Πριν λίγο μου ήρθε αυτό το sms, αλλά εγώ δεν έχω παραγγείλει τίποτα απολύτως🙄
View attachment 127468
Από το λινκ και μόνο καταλαβαίνεις τι είναι αλλά υπάρχουν κι άλλα χαρακτηριστικά. Ξεκινά με μικρό κι όχι με κεφαλαίο, έχει θαυμαστικά και χρησιμοποιεί μια γλώσσα που δεν την περιμένεις από αυτοματοποιημένα μηνύματα. Και το κυριότερο; Σου δίνει ένα ό,τι να'ναι λινκ και σου λέει δώσε μας τα στοιχεία σου. 🚩
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Ρωτάω επειδή κάποιοι γράφουν ότι και μόνο αν πατήσεις το λινκ σε χακαρουν
Δεν είναι τόσο εύκολο απαραίτητα. Απλά αν θες να είσαι σίγουρη κάνε ένα delete all cookies και κατέβασε στο κινητό το CM Security και σκάναρε για ιούς.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,846 μηνύματα.
Από το λινκ και μόνο καταλαβαίνεις τι είναι αλλά υπάρχουν κι άλλα χαρακτηριστικά. Ξεκινά με μικρό κι όχι με κεφαλαίο, έχει θαυμαστικά και χρησιμοποιεί μια γλώσσα που δεν την περιμένεις από αυτοματοποιημένα μηνύματα. Και το κυριότερο; Σου δίνει ένα ό,τι να'ναι λινκ και σου λέει δώσε μας τα στοιχεία σου. 🚩
Ναι έλα ντε, καταρχάς δεν στέλνουν από κινητό.. γράφει ΕΛΤΑ πάνω, 200 φορές έχω παραγγείλει.. δεν ξέρω καν γιατί το άνοιξα 🙄
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν είναι τόσο εύκολο απαραίτητα. Απλά αν θες να είσαι σίγουρη κάνε ένα delete all cookies και κατέβασε στο κινητό το CM Security και σκάναρε για ιούς.
Screenshot_2023-12-28-13-33-11-793_com.maxdevlab.cleaner.security.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top