Πολυμηχάνημα

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Αν βαλεις χαμηλη ποιοτητα καταλαβαινεις διαφορα μεγαλη οταν τυπωνεις κειμενο?Γιατι ειχα σκοπο να τυπωνω με μεγιστγη ποιοτητα.Επισης εσυ τι εκτυπ
ωτη ειχες?μηπως ηταν με 4 μελανια και κρατουσε περισσοτερο?Και κατι τελευταιο αν δεν τυπωσεις για λιγο καιρο τα μελανια δεν ξερενονται χαλαει η κεφαλη κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
οταν ειναι κειμενο και βαλεις χαμηλη ποιοτητα δεν θα εχεις προβλημα ...
εγω ειχα ενα εκτυπωτη hp 840
οχι ειχε ενα μελανι μαυρο και ενα εγχρωμο ....
και για το τελευταιο .. ερωτημα σου ..
οταν εφυγα για στρατο ο εκτυπωτης ειχε εκτυπωσει για την πτυχιακη μου ( 140 σελιδες x 6 φορες )
και κειμενο και φωτογραφιες και εγχρωμες εικονες και σχεδιαγραματα γενικα ειχε βγαλει δουλεια ..
μου εδειχνε οτι ειχε( σημειωνω οτι τα μελανακια τα ειχα αγορασει καινουρια πριν εκτυπωσω)
οταν τελειωσα απο φανταρος ειχε να χρησιμοποιηθει σχεδον ενα χρονο και κατι μηνες ... τοτε τα μελανακια στεγνωσαν
απο τοτε θελω να παρω μελανακια αλλα.... δεν εχω λογο να εκτυπωσω ..( αν και πρεπει να δοκιμασω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Ξεχάστηκε το θέμα ε;;; Χμμμ ώρα να το επαναφέρω! :D

Αγόρασα το πολυμηχάνημα CANON MG5250, σήμερα το πρωί έφτασε σπίτι μου και σκαλίζω τα πάντα :clapup:
Λοιπόν στο σημείο που έχει τις θύρες usb έχει τις κλασσικές θύρες υποδοχής MS, MD και έχει μια ακόμη τεράστια που γράφει CF
αυτή σε τι χρησιμεύει, τι θύρα είναι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ουσιαστικά οι cf card είναι κάρτες μνήμης αντίστοιχες των sd απλά διαφορετικής τεχνολογίας. Ακόμα θεωρούνται πιο αξιόπιστες από τις sd και χρησιμοποιούνται σε επαγγελματικά μοντέλα dslr αλλά και σε διάφορες τηλεπικοινωνιακές εγκαταστάσεις όπου χρειάζεται κάποιο μέσο αποθήκευσης τέτοιου τύπου.

Παράδειγμα η canon 5d που έχω και είναι ημιεπαγγελματική φωτογραφική και πιο παλιά μάλιστα πέρνει μόνο cf.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Άντε και έσκασα να το βρω!!!!!
Ουφ-ουφ! σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Έχω ένα "καλό" πολυμηχάνημα injket (το οποίο είναι για υψηλό φόρτο εργασίας), και το οποίο δυστυχώς έχει ανεξάρτητη - από τα μελάνια - κεφαλή. Επειδή μόλις τελειώσαν τα πρώτα μελάνια έμεινε σε απραξία για 12 μήνες, τα φυσίγγια της κεφαλής βούλωσαν. Κατάφερα να την καθαρίσω με το ενσωματωμένο πρόγραμμα, αλλά όταν ζορίζεται με πολλές εκτυπώσεις, κάνει γραμμές.

Η ερώτησή μου όμως είναι άλλη: αυτή την παθογένεια την εμφανίζουν και οι εκτυπωτές laser ή όχι; Δηλαδή αν ένας έγχρωμος εκτυπωτής laser μείνει σε απραξία, υπάρχει περίπτωση να εμφανίσει πρόβλημα; Επίσης οι εκτυπωτές laser χρειάζονται καθαρισμό / συντήρηση;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Έχω ένα "καλό" πολυμηχάνημα injket (το οποίο είναι για υψηλό φόρτο εργασίας), και το οποίο δυστυχώς έχει ανεξάρτητη - από τα μελάνια - κεφαλή. Επειδή μόλις τελειώσαν τα πρώτα μελάνια έμεινε σε απραξία για 12 μήνες, τα φυσίγγια της κεφαλής βούλωσαν. Κατάφερα να την καθαρίσω με το ενσωματωμένο πρόγραμμα, αλλά όταν ζορίζεται με πολλές εκτυπώσεις, κάνει γραμμές.

Η ερώτησή μου όμως είναι άλλη: αυτή την παθογένεια την εμφανίζουν και οι εκτυπωτές laser ή όχι; Δηλαδή αν ένας έγχρωμος εκτυπωτής laser μείνει σε απραξία, υπάρχει περίπτωση να εμφανίσει πρόβλημα; Επίσης οι εκτυπωτές laser χρειάζονται καθαρισμό / συντήρηση;
scandal πάρε Laser..... ¨:) δεν εχουν αυτη την παθογενεια αυτοι και μακροπροθεσμα ιεναι πιο οικονομικοι
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Έχω ένα "καλό" πολυμηχάνημα injket (το οποίο είναι για υψηλό φόρτο εργασίας), και το οποίο δυστυχώς έχει ανεξάρτητη - από τα μελάνια - κεφαλή. Επειδή μόλις τελειώσαν τα πρώτα μελάνια έμεινε σε απραξία για 12 μήνες, τα φυσίγγια της κεφαλής βούλωσαν. Κατάφερα να την καθαρίσω με το ενσωματωμένο πρόγραμμα, αλλά όταν ζορίζεται με πολλές εκτυπώσεις, κάνει γραμμές.

Η ερώτησή μου όμως είναι άλλη: αυτή την παθογένεια την εμφανίζουν και οι εκτυπωτές laser ή όχι; Δηλαδή αν ένας έγχρωμος εκτυπωτής laser μείνει σε απραξία, υπάρχει περίπτωση να εμφανίσει πρόβλημα; Επίσης οι εκτυπωτές laser χρειάζονται καθαρισμό / συντήρηση;
Δεν εχουν το ιδιο προβλημα και αν δεν εκτυπωσεις για μηνες/χρονια δεν στεγνωνει τιποτα. Ισως μονο να χρειαστει να κουνισεις λιγο το toner. Υπαρχουν 2 ειδη και εδω, το ενα εχει ξεχωριστο toner και drum και το αλλο τα εχει και τα 2 μαζι. Αν εκτυπωνεις πολυ, ισως σε συμφερει να παρεις αυτο που εχει το drum μαζι με το toner γιατι μακροπροθεσμα θα σου βγει πιο οικονομικο. Αν δεν εκτυπωνεις πολυ, τοτε επελεξε το αλλο. Εγω δεν εκτυπωνω πολυ και εχω εκτυπωσει γυρω στις 5,000 σελιδες απο τοτε που τον πηρα (εχει σιγουρα 8 χρονια) και δεν εχω αλλαξει ακομα drum. Toner εχω αλλαξει μονο 1 φορα.

Για μενα δεν συμφερουν οι inkjet εκτος αν εκτυπωνεις φωτογραφιες. Ο laser δεν εχει τοσο καλη αναλυση στις φωτογραφιες.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Σε τι εταιρία να ψάξω για ένα πολυμηχάνημα; Το θέλω για οικιακή χρήση προφανώς αλλά χωρίς οικονομικό περιορισμό, αρκεί να ξέρω πως θα τα βγάλει τα λεφτά του.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Σε τι εταιρία να ψάξω για ένα πολυμηχάνημα; Το θέλω για οικιακή χρήση προφανώς αλλά χωρίς οικονομικό περιορισμό, αρκεί να ξέρω πως θα τα βγάλει τα λεφτά του.
Χωρίς οικονομικό περιορισμό είναι ενα ζήτημα θέστο πιο συγκεκριμένα μέχρι τι ποσό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ψάξε για konica minolta που έχει αρκετά καλά μηχανήματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής για τους laser εκτυπωτές.
Βλέπω στην αγορά ότι υπάρχουν τα toner, σαν αυτό. Όμως παράλληλα πουλάνε και Drum Unit Pack, σαν αυτό.
Τι είναι το drum unit pack και που χρειάζεται; Δηλαδή κάποια στιγμή το default drum unit χαλάει και αγοράζεις ανταλλακτικό σαν το παραπάνω;

Στην αρχή νόμιζα ότι είναι πακέτο μελανιών - toners και λέω wtf τόσο φθηνά :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top