Αγαπημένο παιδικό χριστουγεννιάτικο παραμύθι,τραγούδι, θύμηση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Πολλοί μπορεί να θυμούνται τη γιαγιά ή τον παππού να του διηγείται στο χωριό παιδικά χριστουγεννιάτικα παραμύθια, τραγούδια,ή σκανταλιές που κάνανε στο δικό τους παππού ή γιαγιά όταν ήταν οι ίδιοι μικροί....

Εγώ όταν ήμουν παιδί ήθελα οπωσδήποτε μέσα στις χριστουγεννιάτικες μέρες να δω στην τηλεόραση το παραμύθι του Οσκαρ Ουαιλντ ο Ευτυχισμένος Πρίγκηπας.......βρε κλάμα που το έριχνα..... και ποτέ αυτή η άτιμη κρατική τηλεόραση δεν μου χαλούσε το χατήρι λες και είχαμε κάνει συμβόλαιο και κάθε χρόνο το ξαναέδειχνε..... ήταν και ωραία η φωνή του αφηγητή, ήταν και πολύ όμορφες οι εικόνες που χρησιμοποιούσαν για να αποδώσουν το παραμύθι και το κλάμα κορόμηλο.....

το μικρό πουλάκι νεκρό αγκαλιά με τη μεταλλική καρδιά του Πρίγκηπα......βρε τι θυμήθηκα........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εγώ είχα ένα κόλημα (και έχω ακόμα) με την χριστουγιεννιάτικη ιστορία του Ντίκενς με τον Σκρουτζ Εμπενέζερ. Μερικοί ξυπνάνε από την πόρκα μιζέρια μόνο με χριστουγιεννιάτικους εφιάλτες. Αμήν για τους δικούς μας και δικές μας Σκρουτζ Εμπενέζερ...έστω και τελευταία στιγμή να δουν το φως το αληθινό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Αγαπημένο παιδικό χριστουγεννιάτικο παραμύθι,τραγούδι, θύμηση.
Λεπόν εμένα οι χριστουγενιάτικες αναμνήσεις μου ,είναι ολίγον τι πεζές και καφρικές :P
και όσον αφορά παππού δεν αφορούσε δικό μου , αλλά μιας φίλης μου που στις γιορτές πηγαίναμε στο γηροκομείο και τον βλέπαμε …. Η πρώτη ερώτηση λοιπόν που έκανε ο παππούς στη φίλη μου ήταν :
- Σου δωσε η μάνα σου κανα τσιγάρο ?
- Μα παππού …. απαντούσε η φίλη μου
- @$%^&&&%^^#3 .... μπινελίκια ο παππούς
Μετά ζητούσε να του πούμε τα νέα της γειτονιάς , κι αρχίζαμε εμείς να του λέμε ποιος παντρεύτηκε
ποια γέννησε και έλεγε ο παππούς …
- Μωρέ αφήστε τα αυτά …. Για πειτε μου ο μαστροΘόδωρος ζει ?
Ο Μανώλος που ειχε το ψιλικατζίδικο στη γωνία είχε καρδιά … ζει ακόμα ?
Οπότε αρχίζαμε εμείς το θανατικόν ανακοινωθέν …
Λοιπόν δεν θα ξεχάσω ποτέ ,το λαμπερό βλέμμα του παππού :D
κάθε φορά που μάθαινε πως κάποιος πέθανε
Γελούσαν και τα μουστάκια του, και έβγαζε έναν ήχο σαν
- Ουχχαχχιιι!
Τότε δεν καταλάβαινα γιατί αντιδρούσε έτσι , αργότερα μετέφρεσα τις αντιδράσεις του ως εξής :
- Χα ! τον έφαγα κι αυτόνανε κι εγώ ζω ακόμη :P … μουαχαχα !

* * * * *

Οι διακοπές των χριστουγέννων πάντως , ήταν μια ωραία περίοδος μόνο που όταν έκανε τραπέζι
η μάνα μου την πρωτοχρονιά , ήθελα να εξαφανιστώ από τον πλανήτη , να σκάψω ένα λαγούμι και να χωθώ μέσα :(
διότι … ερχότανε στο τραπέζι και ένας φίλος τους δάσκαλος , ένα θερίο 2 μέτρα με ματομπούκαλα και βυσσινί γραβάτα ( μα καλά κάθε χρόνο την ίδια φορούσε? )
Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν ήταν το απωθημένο μου , γιατί με το που έμπαινε στο σπίτι αντί να με χαιρετήσει μου έλεγε
- 5 Χ 8 ; πόσο κάνει μελιώ ?
- ( @$%^*^(*^(&&$## ) εγώ ….
Έτρεχε η μάνα μου να τον περιλάβει να αλλάξει θέμα , έλα όμως που δεν σωνόταν εκεί το πράμα :P
Αφού τρώγαμε και πίναμε , αντί να αράξω στο χαλί και να παίξω με τα δώρα που με φέρανε , ο δάσκαλος που είχε κοπανήσει και τα κρασιά του , με περιλάμβανε με ένα τετράδιο και ένα μολύβι να του γράψω όλη τη προπαίδεια !
Να τον τραβάει ο πατέρας μου να παίξουνε τάβλι , να τον δελεάζει ένας θείος μου να παίξουν σκάκι :mad:
Τίποτα αυτός ... εκεί , να βγάλει όλο το δασκαλιλικο απωθημένο του πάνω μου :mad:
- 7 Χ 9 πόσο κάνει είπαμε μελιώ μου ?
- γιατί δεν έχεις γυναίκα ? απαντούσα ( εγώ η κάργια :P )
- ( γκρρρ ) 5 Χ 9 πόσο είπαμε πως κάνει ?
- γιατί δεν έχεις παιδιά ? έτσι θα μείνεις ? θα γεράσεις και θα σε βρούνε να έχεις ξινίσει μετά από μέρες
( απαντούσα εγώ :P )


Όπως καταλαβαίνετε δεν χρειάστηκε να καθίσω ποτέ δε διβάνι ψυχιάτρου για να εξηγήσω την αποστροφή μου προς τα μαθηματικά :D

.........................................................................................................................


Τεςπα αυτό πάντως που έχει μείνει βαθιά χαραγμένο στη μνήμη μου , δεν είναι ούτε τραγούδι , μήτε παραμύθι αλλά μια μυρωδιά … το άρωμα που γέμιζε όλο το σπίτι όταν έψηνε η μαμά μου
μελομακάρονα , θυμάμαι ξυπνούσα και μοσχοβολούσαν μέχρι και τα σεντόνια μου από αυτό το άρωμα
και έτρεχα ( βάλε παντόφλεεες κραυγή μαμάς …:D ) να προλάβω να βουτήξω κι εγώ μερικά μελομακάρονα μέσα στο σιρόπι που άχνιζε … και μετά ότι μελάκι και καρύδια περίσσευαν να τα ανακατέψω και να τα φάω από τη κατσαρόλα :D

Υγ : Χμμ ,... τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει ένα παραμύθι που όταν το πρωτοάκουσα αδυνατούσα να δεχτώ πως μπορεί να είναι αλήθεια , και πως υπάρχουν παιδιά εκεί έξω που δεν απολαμβάνουν τη ζέστη , τις μυρωδιές , τα μελωμένα μακάρονα , την αγάπη , το σπιτι τους , τους γονείς τους:(
Αργότερα βέβαια ανακάλυψα πως μόνο παραμύθι δεν είναι δυστυχώς
Καλές γιορτές λοιπόν σε όλα τα κοριτσάκια και τα αγοράκια με σπίρτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Τεςπα αυτό πάντως που έχει μείνει βαθιά χαραγμένο στη μνήμη μου , δεν είναι ούτε τραγούδι , μήτε παραμύθι αλλά μια μυρωδιά … το άρωμα που γέμιζε όλο το σπίτι όταν έψηνε η μαμά μου
μελομακάρονα , θυμάμαι ξυπνούσα και μοσχοβολούσαν μέχρι και τα σεντόνια μου από αυτό το άρωμα
και έτρεχα ( βάλε παντόφλεεες κραυγή μαμάς …:D ) να προλάβω να βουτήξω κι εγώ μερικά μελομακάρονα μέσα στο σιρόπι που άχνιζε … και μετά ότι μελάκι και καρύδια περίσσευαν να τα ανακατέψω και να τα φάω από τη κατσαρόλα :D

Πράγματι γιορτές χωρίς μυρωδιές, χωρίς γλυκά, δεν είναι γιορτές.......πάντα μου άρεσε να βλέπω τη μάνα μου να φτιάχνει κουραμπιέδες, μελομακάρονα και την βασιλόπιτα, ενώ ο πατέρας μου από όταν ήταν παιδί είχε σαν έθιμο να φτιάχνει χριστόψωμο......
πω πω..... και γεμιζε το κρεβατι τους απο ζυμες καλυμμένες με χοντρές κουβέρτες και περιμένανε να ανάβει το ζυμάρι και εγώ πήγαινα κλεφτά σήκωνα τις κουβέρτες για να δω πως γίνεται να ανεβαίνει το ζυμάρι......
φτιαχνανε τοσα πολλά χριστόψωμα και βασιλόπιτες που τις μοίραζαν σε συγγενείς και φίλους.....

πάντα την παραμονή πρωτοχρονιάς πηγαίναμε οικογενειακώς στη νονά μου να της δώσουμε και την βασιλόπιτα και φεύγαμε με το τελευταίο τρένο του ησαπ κατά τις εννέα ή δέκα το βράδυ για να προλάβουμε να αλλαξουμε την πρωτοχρονιά στο σπίτι μας.........

σήμερα ακόμη κι αν δεν έχω διάθεση ή δεν προλαβαίνω, ένα σπιτικό γλυκό θα το φτιάξω για να μυρίσει το σπίτι.....ακόμη και μια μικρή δόση απο χριστουγεννιάτικα μελομακάρονα γιατί τα άτιμα θέλουν κόπο και χρόνο.......

και πάντα η βασιλόπιτα σπιτική έστω και την τελευταία στιγμή, μια γρήγορη συνταγή ανακάτεμα υλικών και ψησιμο στο φούρνο
Θέλω πάντα να κόβω την βασιλόπιτα σπίτι και μετά να βγαίνω να πηγαίνω σε φίλους ή σε κάποιο μαγαζί.....

το ετοιματζίδικο δεν έχει την ίδια μυρωδιά με το σπιτικό όπως και να το κάνουμε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.






:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.


το τέλος του ευτυχισμένου πρίγκηπα
από τον Δημήτρη Χόρν η αφήγηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
το τραγούδι των εφηβικών μας Χριστουγέννων
Last Cristmas

Τα περασμένα Χριστούγεννα σου έδωσα την καρδιά μου
αλλά την αμέσως επόμενη ημέρα μου την έδωσες πίσω
Αυτή τη χρονιά για να γλιτώσω τον εαυτό μου από τα δάκρυα
Θα τη δώσω σε κάποια εξαιρετική
Τα περασμένα Χριστούγεννα σου έδωσα την καρδιά μου
αλλά την αμέσως επόμενη ημέρα μου την έδωσες πίσω
Αυτή τη χρονιά για να γλιτώσω τον εαυτό μου από τα δάκρυα
Θα τη δώσω σε κάποια εξαιρετική
Ήδη μια φορά ʽκαμμένοςʼ και διπλά ντροπαλός
Κρατώ την απόσταση μου, αλλά ακόμα τραβάς την προσοχή μου
Πες μου μωρό μου, με αναγνωρίζεις;
Πέρασε ένας χρόνος, και δε μου κάνει εντύπωση
Καλά Χριστούγεννα! Τα τύλιξα και τα έστειλα
με ένα σημείωμα που γράφει σʼαγαπώ. Και το εννοώ
Τώρα ξέρω τί ανόητος υπήρξα,
αλλά αν με φιλούσες πάλι τώρα θα ήξερα οτι θα με ξεγελούσες πάλι
Ένα δωμάτιο γεμάτο κόσμο, φίλοι με κουρασμένα μάτια
κρύβομαι από εσένα και την παγωμένη σου ψυχή,
Θεέ μου, νόμιζα ότι ήσουν κάποιος αξιόπιστος άνθρωπος
Εγώ ήμουν ένας ώμος για να κλάψεις,
Ένας εραστής με φωτιά στην καρδιά
ένας κρυμμένος άνθρωπος αλλά εσύ με έσκισες στα δυο
Τώρα βρήκα μια αληθινή αγάπη και δεν θα με κοροιδέψεις ξανά.
Ένας εραστής με φωτιά στην καρδιά
ένας κρυμμένος άνθρωπος αλλά εσύ με έσκισες στα δυο
την επόμενη φορά θα δώσω την καρδιά μου σε κάποια ιδιαίτερη

κάποια

Σε κάποια ιδιαίτερη
που θα μου δώσει κάτι πίσω
Θα την δώσω σε κάποια
θα κρατήσω την καρδιά μου και θα τη δω να καίγεται
Θα τη δώσω σε κάποια ιδιαίτερη
Σε είχα για μια μέρα,
νόμιζα ότι ήσουν κάποιος ιδιαίτερος άνθρωπος
Θα τη δώσω σε κάποια, θα τη δώσω σε κάποια
Τα περασμένα Χριστούγεννα σου έδωσα την καρδιά μου
και την πέταξες μακριά,
θα την δώσω σε κάποια ιδιαίτερη


τότε το 1984 είχε γίνει πανικός, όλοι το τραγουδούσαμε παρόλο που μιλά για χωρισμό και για πόνο στη καρδιά και το video μας είχε ενθουσιάσει με το ξύλινο σπίτι, τα χιόνια, την ανεμελιά και τα γέλια..... τα αθώα παιδικά και εφηβικά μας χρόνια....τότε όλα ήταν πιο γλυκά ....εμείς γνωρίσαμε το αυθεντικό, το πρωτότυπο...πήραμε τη συγκίνηση του πρώτου ακούσματος μόλις δημιουργήθηκε...πλέον παίζεται κάθε χρόνο από όλους τους ραδιοφωνικούς σταθμούς και όχι μόνο- στα εμπορικά κέντρα, στους δρόμους και σε διαφορετικές εκτελέσεις...έχει γίνει σήμα κατατεθέν...αλλά η νοσταλγία παραμένει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.



Ο Μικρός Τυμπανιστής

Μου `παν έλα να πάμε να δεις,
Χριστός γεννήθηκε στην άκρη της γης
Κι εγώ γυρίζω απόψε στον ουρανό
Τʼ αστέρι ψάχνω να βρω το φωτεινό
Ραπαπαπαμ, ραπαπαπαμ.
Να με πάει στο μικρό βασιλιά,
Πέρα μακριά.

Μες στη νύχτα παιδί μοναχό
Τι δώρο να σου φέρω που ʽμια φτωχό.
Εγώ το τύμπανο μου μόνο κρατώ
Τα κάλαντα να παίξω για το Χριστό
Ραπαπαπαμ, ραπαπαπαμ.
Το πιο ωραίο τραγούδι θα πω
Για το Χριστό.

Μες τη φάτνη τα ζώα ξυπνούν
Κι απʼ έξω ταπεινά βοσκοί προσκυνούν.
Στης Παναγιάς κρυμμένο την αγκαλιά
Χρυσό στεφάνι φως φορεί στα μαλλιά
Ραπαπαπαμ, ραπαπαπαμ.
Σαν με βλέπει η καρδιά μου χτυπά
Και μου γελά.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
εμενα παλι η ιστορια που μου εχει μεινει σχετικα με χριστουγεννα ειναι του καρολου ντικενς "a christmas carol"...παντοτε τα χριστουγεννα παιζοταν στην τηλεοραση, καθε χρονια, οποτε μου εχει μεινει στο μυαλο και θα μου μεινει για τα υπολοιπα χριστουγεννα της ζωης μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Αφιερωμένο σ' εκείνους που κάποιος τους λείπει ακόμα πιο έντονα αυτές τις μέρες... :)



Αν και δεν είναι παιδικό... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν ειναι χριστουγεννιατικη ταινια, αλλα εγω παντα Χριστουγεννα ζητουσα να την δω και την ειδα και φετος, μετα απο παααρα πολλα χρονια!





Και το αγαπημενο μου τραγουδακι ειναι ο ρουντολφ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μ'αρέσει πολύ αυτό το τραγούδι! :D

Καλά χριστούγεννα. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φάννυ

Νεοφερμένος

Η Φάννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Η διασκευή που ειχε κανει η Αλέξια πάνω στο τραγούδι last christmas , αυτό ηταν το αγαπημενο μου/''πέφτει το χιόνι απαλά, οι καμπάνες χτυπουν χριστούγεννα''
μα και το τραγούδι του Δαντη
΄΄Χριστούγεννα και λοιπόν η μοναξιά μου σε καλέι σε ρεβεγιόν'' τα θυμάται κανείς όλα αυτά
από ξενα το I'ill be home for christmas''
και ένα άλλο που λεει santa baby, το ξερει κανείς;


α, και φυσικα το πολύ αγαπημενο Ρούντολφ το ελαφάκι:
https://www.youtube.com/watch?v=sXmd0rwbDHc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
το αγαπώ!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φάννυ

Νεοφερμένος

Η Φάννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Το Santa baby της ερθα κιτ, φοβερο και οποτε το ακουω γελάω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top