Το internet και τα social media τότε και τώρα

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Εχω γνωρισει πολυ κοσμο μεσω του φατσοβιβλιου.Που με βοηθησε και επαγγελματικα και κοινωνικα.Σημασια εχει να διαχωριζεις την εικονικη απ την πραγματικη ζωη.Να μην ζεις την πραγματικη μονο για να γεμισεις την εικονικη


Το κακο με το φατσοβιβλιο ειναι οτι πλακώνουν και συγγενολογια και σοβαρευει κατα πολύ η φάση σε στυλ να σκέφτεται κάποια να κάνει εναν άγνωστο μηπως το δουν και ξεκινησει το κουτσομπολιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
έχω μια μικρή απορία φίλε δεβιλ
είχε τσατ το 3210???

Αν και καθυστερημένη απάντηση @Helium
Ειχε ναι. Το τσατ της cosmote! Ηταν σαν τα τσάτ απο το τελετεξτ.

Νιωθω πολυ περηφανος που προλαβα να βγω ραντεβου απο το τσατ του κινητου.

Ρέτρο φάση!


Έκανες εγγραφη με το SUB μπροστα και το username σου και αν έβλεπες κάποιο νικνέημ που σου άρεσε (απο αυτα που συνομιλουσαν public ) μεσα απο την μικρή οθονη του 3210 τοτε έστελνες πριβέ με το PRIV <username> μπροστα και δεν θυμαμαι που το έστελνες σε ποιον αριθμο!!!!



Μιλαμε να βλέπεις να περνάνε απο την οθονη κατι μηνυματα του στυλ



Pamela18 : KΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΓΑΛΑΤΣΙ;;;



Απιστευτες εποχές πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Αν και καθυστερημένη απάντηση @Helium
Ειχε ναι. Το τσατ της cosmote! Ηταν σαν τα τσάτ απο το τελετεξτ.

Νιωθω πολυ περηφανος που προλαβα να βγω ραντεβου απο το τσατ του κινητου.

Ρέτρο φάση!


Έκανες εγγραφη με το SUB μπροστα και το username σου και αν έβλεπες κάποιο νικνέημ που σου άρεσε (απο αυτα που συνομιλουσαν public ) μεσα απο την μικρή οθονη του 3210 τοτε έστελνες πριβέ με το PRIV <username> μπροστα και δεν θυμαμαι που το έστελνες σε ποιον αριθμο!!!!



Μιλαμε να βλέπεις να περνάνε απο την οθονη κατι μηνυματα του στυλ



Pamela18 : KΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΓΑΛΑΤΣΙ;;;



Απιστευτες εποχές πραγματικά.


https://www.naftemporiki.gr/finance/story/12775/ypiresia-chat-apo-tin-cosmote

ΜΕ ημερομηνια 31/5/2001

θυμαμαι σε ένα απο τα ραντεβου μια κοπελα ηταν στην ιδια περιοχη με μενα .... βρεθήκαμε πάνω σε μια λεωφορο. Εξω απο ενα μαγαζι. Ειχε ερθει με μια φιλη της ηταν ομορφουλα ξανθιά αδυνατη και φορουσε ενα μακρυμάνικο μπλε πουκαμισο ηταν Μαϊος 2002 (Πάσχα 2002). Ειχα βαλει και λιγο ζελέ στο μαλλι Radical L'Oreal τωρα έχω σταματησει να βάζω ζελε οπως παλια οχι επειδη εχω αραιωση (ισα ισα) αλλα προχθές που έβαλα θυμηθηκα αυτη τη φάση. Γυρισα μερικά χρονια πισω και ένιωσα οπως εκεινες τις μέρες.

Ζητημα να κανονιστηκε η γνωριμια που παραθέτω με 20 μηνυματα συνολικά.

Ενα μινιμαλιστικο ραντεβού! Που θα βρεθούμε ;;; εξω απο το ταδε μαγαζι. Σε 20 λεπτά. Θυμαμαι τοτε ήμουν στη θεια μου και εφυγα άμεσα με τα ποδια οπου μετα απο λιγο ήμουν στο σημείο. Η δικια μας η εποχη αυτη ηταν ουτε ινσταγκραμ ουτε φολλοουερς ουτε τιποτα. Το παλιο κλασσικο τσάτ με τα γραμματάκια και τα ραντεβου ακομα και στα τυφλά. Απιστευτες εποχες δεν προκειται να ξαναέρθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Ζητημα να κανονιστηκε η γνωριμια που παραθέτω με 20 μηνυματα συνολικά.

Ενα μινιμαλιστικο ραντεβού! Που θα βρεθούμε ;;; εξω απο το ταδε μαγαζι. Σε 20 λεπτά. Θυμαμαι τοτε ήμουν στη θεια μου και εφυγα άμεσα με τα ποδια οπου μετα απο λιγο ήμουν στο σημείο. Η δικια μας η εποχη αυτη ηταν ουτε ινσταγκραμ ουτε φολλοουερς ουτε τιποτα. Το παλιο κλασσικο τσάτ με τα γραμματάκια και τα ραντεβου ακομα και στα τυφλά. Απιστευτες εποχες δεν προκειται να ξαναέρθουν.

Ευτυχώς. Όχι οτι η σημερινή εποχή είναι καλύτερη αλλά θέλω να πιστεύω οτι οι γυναίκες δίνουν περισσότερη αξία στον εαυτό τους από το να δώσουν ραντεβού με έναν άγνωστο μέσω ενός τσατ ή του φεισμπουκ. Ούτε να φανταστώ δε θέλω πώς χαρακτηρίζουν οι άντρες τέτοιου είδους γυναίκες (αφού κάνουν τη δουλειά τους φυσικά).:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
συνεχισαμε με το θρυλικό τσατ του MAD ... δειλα δειλα απο το 2003 και έπειτα. Μέχρι που έκλεισε το 2011 :(
Τα ραντεβου που ειχα βγει απο εκει ήταν δεκάδες!



Άλλο ενα blind date τον Μαϊο του 2006 αυτα τα θυμαμαι μεμονομένα γιατι ειχαν άλλο "αγχος". Οπου σκάω σε ενα σημειο και βλέπω μια κουκλάρα να περιμένει. Ηταν Στην Ν.Ιωνία εξω απο το σταθμο.

https://www.oneman.gr/pop-code/t/apopseis/glyko/kserw-ti-ekanes-sto-chat-toy-mad.5289820.html

λιγο τρολιστικο αυτο το άρθρο βεβαια γιατι δεν έμπαινε κάποιος να πάει να στησει έναν άνθρωπο στα καλα καθουμενα παριστάνοντας την γυναικα ..... εμεις μπαιναμε για άλλο λογο. Μπαιναμε για γνωριμιες. Θεωρουσαμε οτι το φυσιολογικο ηταν αυτο και αυτο ητα. Γιατι δεν ειναι φυσιολογικο να μιλας με εναν ανθρωπο κάθε μερα και να μην τον ε΄χεις δει ουτε απο κοντα. Αυτα ειναι μοδες της νέας εποχης. Τοτε δεν υπήρχαν αυτά! Τωρα ειναι μοδα κάποια να μιλάει με κάποιον να του λέει ολα τα εσωψυχα της και στο τέλος να μην ξαναμιλάνε και να μην έχουνε βρεθει και ποτέ! Ο εκφυλισμος της νέας γενιας του Ιντερνετ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Θεωρουσαμε οτι το φυσιολογικο ηταν αυτο και αυτο ητα. Γιατι δεν ειναι φυσιολογικο να μιλας με εναν ανθρωπο κάθε μερα και να μην τον ε΄χεις δει ουτε απο κοντα. Αυτα ειναι μοδες της νέας εποχης. Τοτε δεν υπήρχαν αυτά! Τωρα ειναι μοδα κάποια να μιλάει με κάποιον να του λέει ολα τα εσωψυχα της και στο τέλος να μην ξαναμιλάνε και να μην έχουνε βρεθει και ποτέ! Ο εκφυλισμος των νέας γενιας του Ιντερνετ!

VS

Ζητημα να κανονιστηκε η γνωριμια που παραθέτω με 20 μηνυματα συνολικά.

Ενα μινιμαλιστικο ραντεβού! Που θα βρεθούμε ;;; εξω απο το ταδε μαγαζι. Σε 20 λεπτά.

Τα εσύψυχα τα λέγανε σε 20 μηνύματα στο τσατ; Σε 20 λεπτά; Μιλάμε για λακωνικότητα, όχι αστεία!:laugh:

Anyway, καθείς εφ΄ω ετάχθη. Κοινώς, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Ας κάνει ο καθένας αυτό που του αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
συνεχισαμε με το θρυλικό τσατ του MAD ... δειλα δειλα απο το 2003 και έπειτα. Μέχρι που έκλεισε το 2011 :(
Τα ραντεβου που ειχα βγει απο εκει ήταν δεκάδες!



Άλλο ενα blind date τον Μαϊο του 2006 αυτα τα θυμαμαι μεμονομένα γιατι ειχαν άλλο "αγχος". Οπου σκάω σε ενα σημειο και βλέπω μια κουκλάρα να περιμένει. Ηταν Στην Ν.Ιωνία εξω απο το σταθμο.

https://www.oneman.gr/pop-code/t/apopseis/glyko/kserw-ti-ekanes-sto-chat-toy-mad.5289820.html

λιγο τρολιστικο αυτο το άρθρο βεβαια γιατι δεν έμπαινε κάποιος να πάει να στησει έναν άνθρωπο στα καλα καθουμενα παριστάνοντας την γυναικα ..... εμεις μπαιναμε για άλλο λογο. Μπαιναμε για γνωριμιες. Θεωρουσαμε οτι το φυσιολογικο ηταν αυτο και αυτο ητα. Γιατι δεν ειναι φυσιολογικο να μιλας με εναν ανθρωπο κάθε μερα και να μην τον ε΄χεις δει ουτε απο κοντα. Αυτα ειναι μοδες της νέας εποχης. Τοτε δεν υπήρχαν αυτά! Τωρα ειναι μοδα κάποια να μιλάει με κάποιον να του λέει ολα τα εσωψυχα της και στο τέλος να μην ξαναμιλάνε και να μην έχουνε βρεθει και ποτέ! Ο εκφυλισμος της νέας γενιας του Ιντερνετ!

Και επειδη κάποιες ή κάποιοι μπορει να παρεξηγήσουν λογω του οτι οι εποχες έχουν αλλαξει να γράψω συμπληρωματικά και μονο οτι για τις τοτε γυναικες που ειχαν τα κοτσια να βγουν ένα ραντεβου και να δειξουν την προσωπικοτητα τους οχι μονο πισω απο μια οθονη το οποιο αποτελει την ευκολη λυση. Οτι τις θαυμάζω ακομα και αν δεν κατέληξε με κάποιες απο αυτές κάτι ερωτικο αλλωστε δεν ειναι υποχρεωτικο οτι μια συναντηση απο κοντά θα καταλήξει σε κάτι τέτοιο δεν πεινάμε για αυτά! Ηταν ομως ωραιες τυπισες βγηκαν χωρις να το κουράσουν και ειχαν τα κοτσια να μιλησουν ριαλ λαϊφ με αυτον που μιλουσαν και στο Ιντερνετ. Μπράβο τους. Χωρις κολληματα με μια καλή άνεση.

Αν έχει κανεις καμια παρομοια εμπειρια ας τη γράψει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Εγώ έβαλα internet τέλη του 2004. Μια σημαντική διαφορά που βλέπω στους χώρους που κινούμαι από το 2004 έως σήμερα, που είναι τα fora: τη δεκαετία του '00 υπήρχε έντονα η ανάγκη για "στέκια" στον χώρο του διαδικτύου, καθώς δεν υπήρχαν άλλες κατευθύνσεις (που τις έχει ανάγκη το κοινό). Έτσι ήταν χρυσές εποχές για τα fora και τα chat αριστερά και δεξιά, ακόμα και για το IRC.

Τη σήμερον ημέρα, μπορεί να αυξήθηκε κατακόρυφα ο αριθμός των χρηστών του διαδικτύου (κάθε σπίτι έχει σύνδεση στο διαδίκτυο), ωστόσο ο κόσμος έχει ως κατεύθυνση πολύ συγκεκριμένες υπηρεσίες (facebook, twitter, youtube, instagram και κάποια ειδησεογραφικά) και τον ενδιαφέρει να κάνει μικρές δημοσιεύσεις (σύντομα σχόλια) και ανέβασμα φωτογραφιών και να μιλάει περισσότερο με πιο γνωστά του άτομα, αντί να υπερ αναλύει με μεγάλα κείμενα συζητώντας με "ξένους". Έτσι οι μεγάλες τότε κοινότητες των chat και τον fora, έγιναν μικρές καθώς ο κόσμος γύρισε την πλάτη του. :)
Επίσης να πούμε ότι και σημερινή νεολαία έχει δείξει ιδιαίτερη προτίμηση στο σερφάρισμα μέσω smartphones. Άλλος ένας λόγος για ανάγκη περισσότερο για σύντομους σχολιασμούς και ανεβάσματος απλά φωτογραφιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Ο κοσμος γυρισε τη πλάτη διοτι το φβ και το ινστα ικανοποιει τον ναρκισσισισμο ορισμένων ανθρώπων αντρων - γυναικων. Ειδικά κάποιες έχουν απλα ως στοχο να διαφημιζονται μεσω Ιντερνετ και τιποτα αλλο ειτε για να κλεινουν δουλειες ως μοντέλα ειτε για άλλους λογους. Αυτα παλια δεν υπήρχανε. Δεν υπηρχε αυτη η ευκολη διαφημιση.

Τα δε φορουμ έχουν γινει ψυχολογικά αποθετηρια οπου ένας χρηστης έχει την δυνατοτητα ανωνυμα να μπει και να πει τα προβληματα του τα οποια δεν θα τολμουσε να πει στον στενο φιλικο του κυκλο για να μην εκτεθει. Φυσικα αυτος ο χρηστης μετά θα εξαφανιστει και απο το φορουμ ή δεν θα επιδιώξει να βγει και να γνωρισει τα μέλη στα οποια ανοίχτηκε.

Οι γνωριμιες έχουν πέσει πιστευω απο το Ιντερνετ και το λέω μονο εμπειρικα καθως δεν έχω στατιστικά στοιχεια στα χέρια μου.
Και αυτο διοτι έχουν ανοιξει ενα κάρο σαϊτ γνωριμιων που ζητάνε και έξτρα λεφτά για να γινεις gold μελος και δεν ξερω και εγω τι. Και εκει η ιδια λογικη των λαϊκ και ματσ περνάνε απο μπροστα σου εκατονταδες φωτογραφιες γυναικων σαν να ειναι βιομηχανια κρεατων και εσυ καλεισαι να κανεις λαϊκ σε οποια σ αρεσει .... ειχα μπει για λιγο badoo αλλα δεν μ αρεσε καθολου ολη αυτη η προσεγγιση οποτε και απήλθα. Προτιμω το Ιντερνετ οπως ηταν αλλα αυτο ειναι πλέον παρελθον οποτε αυτη η προτιμηση μου δεν έχει απηχηση. Εγω πάντως γνωριμιες απο το νετ δεν κάνω πλέον. Η τελευταια φορά που βγηκα με κάποια απο το νετ ηταν το 2016 πριν απο 2 χρονια δηλαδη. Την περιοδο 2004-2012 για το ιδιο χρονικο διάστημα θα μπορουσε κάποιος να έχει βγει και καμια 15-20αρια ραντεβού στα 2 χρονια.

Γενικα πιστευω οτι το Ιντερνετ παλια ηταν .... γιατι παλιά έμπαιναν και κοπελες που ενδιαφερονταν πιο πολυ για αυτο ενω σημερα οι επιθυμιες τους ειναι σε συγχυση. Δεν ξέρουν για τι μπαινουν απλα για να σκοτώσουν την ώρα τους. Παλια γινοντουσαν και meeting τωρα δεν γινεται τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και επειδη κάποιες ή κάποιοι μπορει να παρεξηγήσουν λογω του οτι οι εποχες έχουν αλλαξει να γράψω συμπληρωματικά και μονο οτι για τις τοτε γυναικες που ειχαν τα κοτσια να βγουν ένα ραντεβου και να δειξουν την προσωπικοτητα τους οχι μονο πισω απο μια οθονη το οποιο αποτελει την ευκολη λυση. Οτι τις θαυμάζω ακομα και αν δεν κατέληξε με κάποιες απο αυτές κάτι ερωτικο αλλωστε δεν ειναι υποχρεωτικο οτι μια συναντηση απο κοντά θα καταλήξει σε κάτι τέτοιο δεν πεινάμε για αυτά! Ηταν ομως ωραιες τυπισες βγηκαν χωρις να το κουράσουν και ειχαν τα κοτσια να μιλησουν ριαλ λαϊφ με αυτον που μιλουσαν και στο Ιντερνετ. Μπράβο τους. Χωρις κολληματα με μια καλή άνεση.

Αν έχει κανεις καμια παρομοια εμπειρια ας τη γράψει!

Aυτό δεν είναι κότσια, είναι ηλιθιότητα ή, για να το θέσω πιο κομψά, άγνοια κινδύνου. Ευτυχώς που οι εποχές έχουν αλλάξει και οι κοπέλες σκέφτονται 2 και 3 φορές παραπάνω το ενδεχόμενο να συναντήσουν κάποιον τυχάρπαστο απ το ίντερνετ για τον οποίο δεν ξέρουν τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Aυτό δεν είναι κότσια, είναι ηλιθιότητα ή, για να το θέσω πιο κομψά, άγνοια κινδύνου. Ευτυχώς που οι εποχές έχουν αλλάξει και οι κοπέλες σκέφτονται 2 και 3 φορές παραπάνω το ενδεχόμενο να συναντήσουν κάποιον τυχάρπαστο απ το ίντερνετ για τον οποίο δεν ξέρουν τίποτα.


Δεν ειναι θέμα κομψοτητας ειναι θέμα αβασιμοτητας. Δεν έχεις βάσιμα επιχειρηματα για να κρινεις αυτες τις κοπελες ως ηλίθιες. Το κανεις μονο και μονο επειδη δεν ακολουθουν την δική σου τακτική.

Τον ιδιο κίνδυνο που έχεις με εναν συμφοιτητη σου έχεις και με κάποιον απο το Ιντερνετ. Ποιος ξέρει κατα βάθος τον συμφοιτητη σου ή μηπως σου έδωσε κανεις έκθεση πιστοποιησης χαρακτηρα;;; τοσα έχουμε ακουσει κατα καιρους για ανθρώπους που ήταν καλά παιδιά και τελικά κατέληξαν να κάνουν αποτροπαιες πράξεις. Το πως θα εξάγεις συμπεράσματα για κάποιον ωστε να γλιτώσεις τις κακοτοπιες ειναι θέμα κρισης. Κάποιες έχουν σωστη κριση κάποιες άλλες οχι. Αυτο ειναι το δυστυχημα.

Αυτα που γραφεις ειναι δυστυχως στερεοτυπα ενος ανθρωπου που απο οτι καταλαβαινω δεν θέλει να αναλάβει το ρισκο (υπο κανονικες συνθηκες) να γνωρισει εναν νέο άνθρωπο. Ειναι προφανως ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ αλλα δεν σημαινει λοιπον οτι οι υπολοιποι ειναι ηλιθιοι και εσυ η έξυπνη επειδη στερεισαι τόλμης. Και αν αυτο ηταν ηλιθιοτητα θα το έκανα εγω; δηλαδη προσβάλλεις έμμεσα και εμένα τωρα. Αν δεν το καταλαβαινεις αλλα δεν με πειράζει. Απλα στο λέω να το ξέρεις οτι ειναι ένα λάθος κοινωνικης φυσης. Ουτε βιαστης ειμαι ουτε εγκληματιας.

Οποτε σιγα το κινδυνο .... η μια ηρθε μα μια φιλη της με την άλλη βρεθηκαμε σε κεντρικοτατο σημειο και πηγαμε σε μαγαζι που αποφασισαμε απο κοινου. Τι υπερβολικες φοβιες και καχυποψιες ειναι αυτες.


Γενικα αυτη την ατακα για τυχάρπαστους απο το Ιντερνετ επειδη την έχω διαβασει και απο άλλο μέλος εδω και ενω συζητουσαμε καλά μέχρι τοτε .... με προσεβαλλε και μετα αναρωτιοταν τι έγινε και αντέδρασα. Μην την χρησιμοποιειτε. Και στη τελικη τρως σημαντικο χρονο της ζωης σου για να μιλάς εδω μέσα με τυχάρπαστους; αν ειμαι τυχάρπαστος και δεν με υπολογιζεις μη μπαινεις καν σε διαδικασια να συνομιλεις μαζι μου αυτο ειπα και σε κάποια άλλη και την ξένισε. Ειναι απολυτα λογικο ομως. Εγω ανθρωπους που δεν εκτιμώ και δεν έχουμε την αναγκη καποιας συνεργασιας απεξω δεν τους μιλάω καν.


τα εχω ξαναπει αυτα αλλα απαντηση δεν έχω πάρει. Ζητάει κάποια να κάνει διάλογο εστω και μεσω ιντερνετ ...με κάποιους τους οποιους δεν έχει κάν σε υποληψη. Αυτη ειναι η ανωμαλια των καιρων παλια αυτο δεν υπηρχε ή θα εβγαινε η άλλη ή θα σταματουσαν οι συνομιλιες. Και ειναι δυστυχως οντως ως προς αυτο.


Ειναι η νέα μοδα φαινεται αυτη .... μιλάς με τον αλλον 2-3 χρονια αλλα ξαφνικα συνειδητοποιεις οτι ειναι τυχάρπαστος και ο τυχαιος του Ιντερνετ εσυ ποια εισαι η μη τυχάρπαστη (OXI esy γενικά) ; :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ειναι θέμα κομψοτητας ειναι θέμα αβασιμοτητας. Δεν έχεις βάσιμα επιχειρηματα για να κρινεις αυτες τις κοπελες ως ηλίθιες. Το κανεις μονο και μονο επειδη δεν ακολουθουν την δική σου τακτική.


Αυτό ακριβώς δεν κάνεις κι εσύ και τώρα και γενικά; Εσωστρεφής=> ακοινώνητος, κομπλεξικός, εκμεταλλευτής ένα μόνο παράδειγμα.

Τον ιδιο κίνδυνο που έχεις με εναν συμφοιτητη σου έχεις και με κάποιον απο το Ιντερνετ. Ποιος ξέρει κατα βάθος τον συμφοιτητη σου ή μηπως σου έδωσε κανεις έκθεση πιστοποιησης χαρακτηρα;;; τοσα έχουμε ακουσει κατα καιρους για ανθρώπους που ήταν καλά παιδιά και τελικά κατέληξαν να κάνουν αποτροπαιες πράξεις. Το πως θα εξάγεις συμπεράσματα για κάποιον ωστε να γλιτώσεις τις κακοτοπιες ειναι θέμα κρισης. Κάποιες έχουν σωστη κριση κάποιες άλλες οχι. Αυτο ειναι το δυστύχημα.

Καταρχάς, δεν θα έβγαινα με κάποιον για τον οποίο ξέρω απλά ότι είναι συμφοιτητής μου παραπάνω απ όσο θα έβγαινα με έναν άγνωστο. Αν εννοείς κάποιον απ την σχολή που κάνουμε απλά παρέα, ναι, θεωρώ ότι είναι πολύ πιο ασφαλής επιλογή. Πρόσεξε, όχι ασφαλής, πιο ασφαλής.

Ουτε βιαστης ειμαι ουτε εγκληματιας.
Γιατί υπάρχει κανένας βιαστής και εγκληματίας που δηλώνει "είμαι βιαστής και εγκληματίας" όταν σου λέει να βγείτε; Μην το πάρεις προσωιπκά, δεν υπονοώ κάτι για εσένα.

Και στη τελικη τρως σημαντικο χρονο της ζωης σου για να μιλάς εδω μέσα με τυχάρπαστους; αν ειμαι τυχάρπαστος και δεν με υπολογιζεις μη μπαινεις καν σε διαδικασια να συνομιλεις μαζι μου αυτο ειπα και σε κάποια άλλη και την ξένισε.
Αυτό που πρέπει να καταλάβεις για κάθε συζήτηση που γίνεται εδώ στο φόρουμ, είναι πως δεν διαφωνώ μαζί σου γιατί στη τελική δεν σε ξέρω κιόλας. Διαφωνώ με την άποψη που εκφράζεις, την οποία θα μπορούσε να εκφράζει (και εκφράζει) ο οποιοσδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς δεν κάνεις κι εσύ και τώρα και γενικά; Εσωστρεφής=> ακοινώνητος, κομπλεξικός, εκμεταλλευτής ένα μόνο παράδειγμα.
Καταρχάς, δεν θα έβγαινα με κάποιον για τον οποίο ξέρω απλά ότι είναι συμφοιτητής μου παραπάνω απ όσο θα έβγαινα με έναν άγνωστο. Αν εννοείς κάποιον απ την σχολή που κάνουμε απλά παρέα, ναι, θεωρώ ότι είναι πολύ πιο ασφαλής επιλογή. Πρόσεξε, όχι ασφαλής, πιο ασφαλής.
Γιατί υπάρχει κανένας βιαστής και εγκληματίας που δηλώνει "είμαι βιαστής και εγκληματίας" όταν σου λέει να βγείτε; Μην το πάρεις προσωιπκά, δεν υπονοώ κάτι για εσένα.

Αυτό που πρέπει να καταλάβεις για κάθε συζήτηση που γίνεται εδώ στο φόρουμ, είναι πως δεν διαφωνώ μαζί σου γιατί στη τελική δεν σε ξέρω κιόλας. Διαφωνώ με την άποψη που εκφράζεις, την οποία θα μπορούσε να εκφράζει (και εκφράζει) ο οποιοσδήποτε.

Δεν έχω ξαναεμπλακεί σε κουβεντες για τις εσωστρεφειες εδω μέσα οπως θα έχεις παρατηρησει. Και μην εισαι και τοσο σιγουροι οτι ολοι οι εσωστρεφεις ειναι και αθώα θύματα. Κάποιοι ζηλευουν τους εξωστρεφεις ανθρώπους και πετάνε καρφάκια έμμεσα για τις κινησεις τους.

Μονοι τους κατηγοροιοποιούνται και παιρνουν αμυντική θέση. Εγω το ειχα πει και σε εναν πρώην φιλο αμα θές να πετυχεις και να έχεις παρέες ειδικα με γυναικες θα αφησεις τα ετσι ειμαι και δεν αλλάζω και τις εσωστρεφειες στην άκρη. Αν θες αν δεν θες οκ. Μη περιμενεις ομως. Οι εξηγησεις ειναι ευθειες και ξεκάθαρες. Το παιχνιδι έχει κάποιους κανονες. Οπως και το φορουμ :PΔεν σε υποτιμώ αλλα σε συμβουλεύω επειδη έχω περάσει απο την φάση σου. Δεν ήθελε τελικά και με έκοψε απο παρέα ... δικαιωμα του. Δεν εχω κανενα προβλημα.
μπορει κάποιος να διαφωνει μαζι σου διατηρώντας ταυτοχρονα και το επιπεδο χωρις να έχει σκοπο να σε προσβάλλει και ποτε κάποιος προσπαθει να σε μειώσει κιολας πχ η φράση "αυτη που σου εδωσε το κινητο της δεν ειναι σοβαρη.." για μενα ειναι μειωτική έκφραση γιατι αφενος δεν με ξέρεις οπως ειπες και εσυ για να κρινεις αν ειχα τη μαγκιά να το πάρω ακομα και αν ειναι σοβαρη ενω άλλος δεν θα το πετυχαινε οποτε με βάζεις στο ιδιο τσουβάλι με τους υπολοιπους δεν ξερω και εγω τι ειναι πέφτουλες ... αγενεις .. γλοιώδεις κτλπ κτλπ εκτος και αν ζεις με τα στερεοτυπα που λένε οτι οποιος μιλάει σε αγνωστη ειναι λιγουρης. Αντιπαθω κοπελες που σκέφτονται έτσι το λέω εξαρχής. Ειμαι ειλικρινης διοτι αυτες οι εμμονες δεν βοηθάνε πουθενά. Και δημιουργουν μοναχικους ανθρωπους που θα περνουσαν καλυτερα παρέα χωρις αυτες τις αστηρικτες σκέψεις.

Ναι ειναι πιο ασφαλης ... για ποιο λογο; εξηγησε μου. Για ποιο λογο ειναι πιο ασφαλης απο κάποιον που θα γνωριζες πχ απο το Ιντερνετ δηλαδη αληταραδες δεν σπουδάζουν στα πανεπιστημια;;; εννοω με αλητικο χαρακτηρα εγω εχω συναντησει πολλους πάντως επιστημονες - απατεώνες. Οποτε που στηριζεσαι;

αμα το έπαιρνα προσωπικα αυτο με το βιαστης δεν θα προσβαλλομουν αλλα θα με έπιαναν τα γέλια!!! Εγκληματιας επισης δεν ειμαι γιατι έχω μηδενικο ποινικο μητρώο.

Δεν εχω προβλημα με τη διαφωνια. Με τη ελλειπη τεκμηριωση έχω διοτι έτσι δημιουργουνται στερεοτυπα που καθενας και καθεμια ακολουθουν τυφλά. Ισα ΙΣΑ οπως ειχε πει και ο Κουγιας "ευχαριστώ για το διαλογο αλλα και για την ένταση" :D
Και πριν κρινεις κάποιον πρέπει να τον ρωτησεις τι τον πειραξε και αντέδρασε έτσι. Πριν κρινεις μια γυναικα γιατι έδωσε το κινητο της σε έναν αγνωστο πρέπει να την ρωτησεις τι την ώθησε οχι με βαση το δικο σου πχ στερεοτυπο να κρινεις κοσμο που έτσι γινεται γιατι ειναι ανθρωπινο αλλα δεν ειναι και σωστο. Μη κάνουμε μονοι μας λαϊκα δικαστήρια και βγάζουμε μονομερεις αποφάσεις.
Γιατι και η απαντηση "Δεν με ενδιαφέρει τι πιστευεις και τι σε ενοχλησε και αμα θέλεις κάθεσαι πχ με την τάδε παρέα" ειναι λιγο δεσποτική. Το λεω γιατι την έχω ακουσει και απο άτομα που θα ορκιζοσουν οτι ειναι διαλλακτικά τουλαχιστον ετσι εμφανιζονται για χάρη της δημοσιας εικονας. Μη μπερδευομαστε! κΑΝΕΙς ΕΣΩΣΤΡΕΦΗς ή εξωστρεφης δεν ειναι άγιος ... ουτε αυτος που τον βλέπεις να μη μιλάει που ξέρεις εσυ αν δεν ειναι ύπουλος και υπογειος χαρακτηρας. Καθενας κρινεται απο τις πράξεις του και τα αποτελεσματα αυτών. Αυτη ειναι η σωστή κριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Mε εμένα συζητάς, γιατί μου παραθέτεις λόγια που σου έχουν πει άλλοι; Δεν είμαστε you vs the world, ηρέμησε.
Έστω, θα σου απαντήσω. Αν αναφέρεσαι στο συγκεκριμένο γεγονός που μας είχες περιγράψει στις απροσδόκητες γνωριμίες, δεν κρίναμε την γυναίκα που έδωσε το κινητό της σε έναν άγνωστο, κρίναμε το γεγονός πως το έδωσε εν ώρα εργασίας. Ό,τι κι αν λες, κάτι τέτοιο είναι αντιεπαγγελματικό και δεν τίθεται θέμα προσωπικής άποψης. Αν έχεις δουλέψει σε εξυπηρέτηση πελατών, το να κρατάς αποστάσεις είναι ένα από τα πρώτα πράγματα που μαθαίνεις και απαιτείται από εσένα. Πάει αυτό. Απ την επόμενη παράγραφο δεν βγάζω κανένα απολύτως νόημα. :P

Να σου εξηγήσω γιατί είναι πιο ασφαλής. Γιατί έχω μία εικόνα. Ξέρω ότι όντως είναι 18/20/25 χρονών που λέει ότι είναι και όχι ένας πορνόγερος. Ξέρω ότι όντως σπουδάζει αυτό που λέει ότι σπουδάζει. Επίσης ξέρω πως λόγω κοινού περιβάλλοντος δεν τον παίρνει να κάνει κάτι άσχημο τόσο εύκολα όσο θα μπορούσε ένας με τον οποίο δεν έχετε κανέναν κοινό. Δεν είναι πολύ, αλλά είναι ένα δείγμα. Όταν μιλάς με κάποιον άγνωστο στο ίντερνετ δεν έχεις ούτε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Mε εμένα συζητάς, γιατί μου παραθέτεις λόγια που σου έχουν πει άλλοι; Δεν είμαστε you vs the world, ηρέμησε.
Έστω, θα σου απαντήσω. Αν αναφέρεσαι στο συγκεκριμένο γεγονός που μας είχες περιγράψει στις απροσδόκητες γνωριμίες, δεν κρίναμε την γυναίκα που έδωσε το κινητό της σε έναν άγνωστο, κρίναμε το γεγονός πως το έδωσε εν ώρα εργασίας. Ό,τι κι αν λες, κάτι τέτοιο είναι αντιεπαγγελματικό και δεν τίθεται θέμα προσωπικής άποψης. Αν έχεις δουλέψει σε εξυπηρέτηση πελατών, το να κρατάς αποστάσεις είναι ένα από τα πρώτα πράγματα που μαθαίνεις και απαιτείται από εσένα. Πάει αυτό. Απ την επόμενη παράγραφο δεν βγάζω κανένα απολύτως νόημα. :P

Δεν έδωσε κινητο έδωσε φβ.
Για να ειναι κάτι τέτοιο αντιεπαγγελματικο θα πρέπει να αντιβαινει στους κανονες δεοντολογιας. Εσυ οταν δουλεψες σε εξυπηρετηση πελατών ζητησες τον εσωτερικο κανονισμο για να δεις τι επιτρέπεται να κανεις σαν υπάλληλος και τι οχι;

Ναι ειναι οντως μεγάλη αποσταση να παρεις κάποιον το μεσημέρι τηλέφωνο σε ωρα κοινης ησυχιας και να τον "ενοχλησεις" τις ξέρουμε καλα τις αποστασεις που τηρούν αυτες οι εταιρειες :loltooth: αλλα δεν ηταν εξυπηρετηση πελατών.

Παραθεσα λογια γιατι ήταν κοινά και εσυ έγραψες το τυχάρπαστος ... "ο καθε τυχαιος απο το Ιντερνετ..." ναι αλλα με τον καθε τυχαιο απο το Ιντερνετ κάθεσαι και συζητάς .... αναλυεις τα προβληματα σου ... λες τις σκοτουρες σου και πράγματα που δεν θα έλεγες ουτε στους φιλους σου. Ειναι μια ατυχης έκφραση για μενα και δειχνει σαν να υποτιμάς τον αλλον οτι εε ενταξει δεν εισαι και τιποτα ενας τυχαιος απο το Ιντερνετ εισαι.

Να σου εξηγήσω γιατί είναι πιο ασφαλής. Γιατί έχω μία εικόνα. Ξέρω ότι όντως είναι 18/20/25 χρονών που λέει ότι είναι και όχι ένας πορνόγερος. Ξέρω ότι όντως σπουδάζει αυτό που λέει ότι σπουδάζει. Επίσης ξέρω πως λόγω κοινού περιβάλλοντος δεν τον παίρνει να κάνει κάτι άσχημο τόσο εύκολα όσο θα μπορούσε ένας με τον οποίο δεν έχετε κανέναν κοινό. Δεν είναι πολύ, αλλά είναι ένα δείγμα. Όταν μιλάς με κάποιον άγνωστο στο ίντερνετ δεν έχεις ούτε αυτό.


Πορνογερος :loltooth: καποια μέρα θα φτάσεις και εσυ στην ηλικια του ... ελπιζω να μην λιγουρευεσαι τοτε πιπινηδες με ωραια σωματα.

Δεν διαφωνώ για το κοινο περιβάλλον. Μπορει να μαθεις γρηγοροτερα για κάποιον άνθρωπο αν υπάρχουν κοινοι γνωστοι αυτο ισχυει. Αλλα για μενα δεν ηταν ανασταλτικος παράγοντας. Γιατι ειχα μια Α κριση και μπορουσα να καταλαβω με ποια αξιζει να βγω και με ποια οχι.

Φαινεται κάποια αν ειναι καλη κοπέλα ... ειναι ευγενικη δεν ειναι πονηρη με την κακη έννοια ... σου λεει αληθεια δεν ειναι αποτομη δεν βριζει δεν ειναι οτι να ναι. Έχει μια υποσταση το καταλαβαινεις. Ειδικα εγω που λεω δεν βαριέσαι και αναλυω και μερικές λεπτομέρειες. Πχ μια φορα μια μου λέει εγω πάω μονο στην περιοχη μου (Γλυφαδα) και για 1-2 ώρες μετα θα έχω δουλειές ε τελικα δεν βγηκα μαζι της. Δεν υπάρχει παω μονο στη περιοχη μου και μονο για λιγο .... μήπως να έρθω και έξω απο τη πορτα σου;;; :loltooth: έλα κεντρο να βολευει και τους 2 αλλα προφανως ηταν εγωίστρια ή κακομαθημενη. Δεν βγηκα καν.



Και επισης μη ξεχνάς οτι κάποια μπορει να ειναι τομάρι και να μη το μάθεις ποτέ. Ακομα και αν έχετε κοινο κυκλο θα σου δωσω ένα παράδειγμα .... εγω ειχα γνωρισει μια φορα μια τυπισα που ηρθε σε μια παρέα ενα βραδυ ο άλλος την ηξερε καιρο πριν αλλα κλασσικα δεν μιλουσε. Και αυτο με εκνευριζει να ειναι κάποιος μυστικοπαθης. Να μη μιλαει πιστευω ειναι συμφεροντολογια αλλα οκ δεν θα το θιξουμε. Ουτε ο άλλος την ηξερε αλλα εγω την καταλαβα οτι δεν ΚΑΝΕΙ απο μια κινηση της. Ηταν αρκετή.

Και φυσικα μετα απο αυτο δεν βγηκα μαζι της και μετά απο 5-6 μηνες εμαθα οτι έμπλεξε με κάποιον και ο άλλος βρηκε το μπελά του με αστυνομιες και εισαγγελεις. Πρωτα καταλαβα τι φρουτο ειναι και μετα απο μερικους μηνες επιβεβαιωθηκα οποτε αν και δέχομαι αυτο που λές και συμφωνω δεν θεωρω οτι ειναι απο μονο του ανασταλτικος παράγοντας και υπάρχει και αλλη λυση. Ειναι σαν να έχεις ενα προβλημα με 2 λυσεις ο ένας το έλυσε ετσι ο άλλος αλλιώς. Οτι σε βολευει παιρνεις σαν λύση.


Ο άλλος μπορει να μην έχει δειξει τον χαρακτηρα του και το παρελθον στο πανεπιστημιο ή τη κοινη παρέα και κάποιοι να ξέρουν και να μη μιλανε οπως συνηθως γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο τύπος κ η τύπισσα μόνο σε εμένα βγάζουν αρνητική χροιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έδωσε κινητο έδωσε φβ.
Για να ειναι κάτι τέτοιο αντιεπαγγελματικο θα πρέπει να αντιβαινει στους κανονες δεοντολογιας. Εσυ οταν δουλεψες σε εξυπηρετηση πελατών ζητησες τον εσωτερικο κανονισμο για να δεις τι επιτρέπεται να κανεις σαν υπάλληλος και τι οχι;

Ναι ειναι οντως μεγάλη αποσταση να παρεις κάποιον το μεσημέρι τηλέφωνο σε ωρα κοινης ησυχιας και να τον "ενοχλησεις" τις ξέρουμε καλα τις αποστασεις που τηρούν αυτες οι εταιρειες :loltooth: αλλα δεν ηταν εξυπηρετηση πελατών.

Παραθεσα λογια γιατι ήταν κοινά και εσυ έγραψες το τυχάρπαστος ... "ο καθε τυχαιος απο το Ιντερνετ..." ναι αλλα με τον καθε τυχαιο απο το Ιντερνετ κάθεσαι και συζητάς .... αναλυεις τα προβληματα σου ... λες τις σκοτουρες σου και πράγματα που δεν θα έλεγες ουτε στους φιλους σου. Ειναι μια ατυχης έκφραση για μενα και δειχνει σαν να υποτιμάς τον αλλον οτι εε ενταξει δεν εισαι και τιποτα ενας τυχαιος απο το Ιντερνετ εισαι.
Τον ζήτησα, ναι. Όχι ότι χρειάζεται να διαβάσω κάποιον κανονισμό για τα αυτονόητα, ότι δηλαδή στη δουλειά μου δεν είμαι για γνωριμίες.
Εξυπηρέτηση πελατών δεν είναι μόνο τα τηλεφωνικά κέντρα που λες εσύ. Είναι όλοι οι υπάλληλοι που έρχονται σε επαφή μαζί σου για να σου παρασχεθούν διάφορες υπηρεσίες.

Σου ξαναλέω, σταμάτα να μου μιλάς βάσει εμπειριών με άλλους. Δεν συζητάω τα προβλήματά μου και τις σκοτούρες μου με τυχάρπαστους στο ίντερνετ, με αυτούς κάνω διάφορες συζητήσεις όπως πχ και τώρα.

Πορνογερος :loltooth: καποια μέρα θα φτάσεις και εσυ στην ηλικια του ... ελπιζω να μην λιγουρευεσαι τοτε πιπινηδες με ωραια σωματα.

Ναι κι εγώ αυτό ελπίζω, το ενδεχόμενο να λιγουρεύομαι τεκνά ούσα μεγάλη το βρίσκω αρκετά λυπηρό.

Και επισης μη ξεχνάς οτι κάποια μπορει να ειναι τομάρι και να μη το μάθεις ποτέ.

Ο άλλος μπορει να μην έχει δειξει τον χαρακτηρα του και το παρελθον στο πανεπιστημιο ή τη κοινη παρέα και κάποιοι να ξέρουν και να μη μιλανε οπως συνηθως γινεται.
Μα, φυσικά. Με πιθανότητες παίζεις πάντα. Οι οποίες λένε ότι οι τυφλές γνωριμίες είναι ΠΙΟ επικίνδυνες. Συγκριτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ο τύπος κ η τύπισσα μόνο σε εμένα βγάζουν αρνητική χροιά?


Και σε μένα. Όπως και η λέξη γκομενα/γκόμενος μου. Έχει κάτι το υποτιμητικό θα έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Ο τύπος κ η τύπισσα μόνο σε εμένα βγάζουν αρνητική χροιά?

Και σε μένα. Όπως και η λέξη γκομενα/γκόμενος μου. Έχει κάτι το υποτιμητικό θα έλεγα.

Από κει να καταλάβετε σε πόση υπόληψη έχουν οι άντρες τέτοιες γυναίκες που τρέχουν να γνωρίσουν κάποιον επειδή του μίλησαν δυο φορές στο φεισμπουκ. :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Τον ζήτησα, ναι. Όχι ότι χρειάζεται να διαβάσω κάποιον κανονισμό για τα αυτονόητα, ότι δηλαδή στη δουλειά μου δεν είμαι για γνωριμίες.
Εξυπηρέτηση πελατών δεν είναι μόνο τα τηλεφωνικά κέντρα που λες εσύ. Είναι όλοι οι υπάλληλοι που έρχονται σε επαφή μαζί σου για να σου παρασχεθούν διάφορες υπηρεσίες.

Σου ξαναλέω, σταμάτα να μου μιλάς βάσει εμπειριών με άλλους. Δεν συζητάω τα προβλήματά μου και τις σκοτούρες μου με τυχάρπαστους στο ίντερνετ, με αυτούς κάνω διάφορες συζητήσεις όπως πχ και τώρα.



Ναι κι εγώ αυτό ελπίζω, το ενδεχόμενο να λιγουρεύομαι τεκνά ούσα μεγάλη το βρίσκω αρκετά λυπηρό.


Μα, φυσικά. Με πιθανότητες παίζεις πάντα. Οι οποίες λένε ότι οι τυφλές γνωριμίες είναι ΠΙΟ επικίνδυνες. Συγκριτικά.


Επειδη κάποια επέλεξε να γνωρισει έναν άνθρωπο που της κέντρισε το ενδιαφέρον με τον τροπο που μιλουσε σε μια άγνωστη θεωρειται οτι γενικα αυτη η γυναικα ειναι στη δουλεια της οχι για να δουλευει αλλα για να κανει γνωριμιες; δεν εχω δουλεψει απλά έχω περάσει και απο θέση προϊσταμενου και ειχα απο κάτω μου προσωπικο σου αναφέρω λοιπον οτι κάποιοι κανονες ειναι καθαρά τυπικοί και δεν έχουν τοση σημασια. Δεν θα χαρακτηριζα αρνητικά μια κοπελα που έκανε αυτο ενω στη δουλεια της ειναι εξαιρετική. Γιατι ειχα και τύπο που δεν έκανε τέτοια αλλα ηταν τελειως απαράδεκτος. Νομιζω οτι την κρινατε (οσοι το κάνατε) με μια προχειροτητα και το συμπερασμα που βγηκε δεν ανταποκρινεται καθολου στη πραγματικοτητα. Απλα τσουβαλιάζουμε μια γυναικα επειδη έκανε κατι διαφορετικο απο αυτο που θα κάναμε εμεις.

Και εσυ σταματα να χρησιμοποιεις τον ορο τυχάρπαστος γιατι ειναι σαν να μη σέβεσαι ουτε αυτο που κανεις τωρα.... αυτη τη στιγμη αναλωνεις το χρονο σου μαζι μου και ανταλάζεις αποψεις .... ειναι υποτιμητικο για σενα να λες οτι αυτος που μιλας ειναι ενας τυχάρπαστος. Αλλα αφου δεν το καταλαβαινετε δεν θα επιμεινω άλλο. Εγω με άτομα που δεν εκτιμώ με βάση τα οσα έχουν κανει στην διαδικτυακη μου περσονα και έχουν κρινει ή σχολιάσει δεν παραθέτω καν τα ποστ τους!

Εμενα δεν μου λενε οι πιθανοτητες οτι οι τυφλες γνωριμιες ειναι ΠΙΟ επικινδυνες αυτο μου το λές εσυ. Εγω εγραψα οτι δέχομαι εν μερει και τη δικιά σου αποψη αλλα αυτο μάλλον δεν σε καλυπτει ενταξει δεν πειραζει δεν προκειται να πετάξω τοσα χρονια εμπειριων στο κάλαθο για να συμφωνησω μαζι σου. Ποτε μα ΠΟΤΕ δεν αντιμετωπισα κάποιον λιγοτερο ή περισσοτερο κινδυνο με οσες κοπελες βγηκα απο το Ιντερνετ και περασα και πολυ καλά. Τωρα αν εσυ δεν το έχεις κανει ή δεν εισαι διατεθειμενη να το κάνεις ειναι δικο σου θέμα και το σέβομαι. Αλλα οι γνωριμιες απο το Ιντερνετ ΔΕΝ ειναι απαραιτητα πάντοτε πιο επικινδυνες αυτο ειναι ένα στερεοτυπο αν θες διατηρησε το ειναι δικο σου θέμα.



Ειναι σαν τα στερεοτυπα που λένε κάποιες οτι οποιος μιλάει σε μια γυναικα απο το μπάρ θέλει να την πδηξει κτλπ και δεν την εκτιμά κτλπ αυτα ειναι παλαιολιθικης εποχης και narrow minded αποψεις. Σε εχω για πιο εξυπνη απο το να κολλάς σε τέτοια. θα σε πάνε πισω αυτα και θα σε περιορισουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top