Εσείς, τί θα κάνατε/τί στάση θα κρατούσατε?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 16)
  • Είμαι γυναίκα και δεν θα γινόμουν ποτέ παρένθετη μητέρα

    Ψήφοι: 10 62.5%
  • Είμαι γυναίκα και θα γινόμουν παρένθετη μητέρα, χάριν χρημάτων

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γυναίκα και θα γινόμουν παρένθετη μητέρα δωρεάν

    Ψήφοι: 4 25.0%
  • Είμαι άντρας και δεν θα ήθελα η γυναίκα μου/η σύντροφός μου να γίνει παρένθετη μητέρα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι άντρας και θα δεχόμουν η γυναίκα μου/η σύντροφός μου να γίνει παρένθετη μητέρα, χάριν χρημάτων

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι άντρας και θα δεχόμουν η γυναίκα μου/η σύντροφός μου να γίνει παρένθετη μητέρα, δωρεάν

    Ψήφοι: 2 12.5%

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Παρένθετη μητρότητα είναι η διαδικασία κατά την οποία μια γυναίκα που δε μπορεί να κυοφορήσει το μωρό της για λόγους υγείας, προχωράει στην τεχνητή γονιμοποίηση των ωαρίων της από τα σπερματοζωάρια του συζύγου και το έμβρο εμφυτεύεται στη μήτρα μιας άλλης γυναίκας η οποία απλά το φιλοξενεί μέχρι τη γέννηση. Ωστόσο τα ωάρια μπορεί να ανήκουν και σε άγνωστη δωρήτρια στην περίπτωση που η επίδοξη μητέρα δεν έχει ιατρικά κατάλληλο γενετικό υλικό. Αυτή είναι και η μόνη περίπτωση που αναγνωρίζεται από την ελληνική νομοθεσία καθώς δεν προβλέπεται η διαδικασία της υποκατάσταστης μητρότητας όπου το έμβρυο είναι αποτέλεσμα της γονιμοποίησης των ωαρίων της κυοφορούσας από τα σπερματοζωάρια του συζύγου της «κοινωνικής» ή «νομικής» αν θέλετε μητέρας η οποία στην περίπτωση αυτή δεν έχει γενετική σχέση με το παιδί.
Ένα πολύ καλό άρθρο για το θέμα βρίσκεται εδώ, ενώ ένα κείμενο που θέτει πολλά ενδιαφέροντα ερωτήματα βρίσκεται και εδώ

Μέχρι εδώ καλά…

Όμως στην Ελλάδα τουλάχιστον, ζούμε σε μια κοινωνία όπου οι δεσμοί αίματος έχουν πολύ μεγάλη σημασία, ακόμα και τα ζητήματα ιθαγένειας στην Ελλάδα ορίζονται από το δίκαιο του αίματος.
Θεωρείτε ότι είμαστε έτοιμοι να δεχθούμε μια οικογένεια όπου το παιδί ή τα παιδιά δεν αποτελούν «φυσική» συνέχεια (με τις συνήθεις διαδικασίες) των γονέων τους αλλά αποτέλεσμα ιατρικών πράξεων και νομικών διαδικασιών (η ΙΥΑ – ιατρικώς υποβοηθούμενη αναπαραγωγή έχει επιφέρει μια σειρά αλλαγών και στον Αστικό Κώδικα πλέον επανακαθορίζοντας τον ορισμό της οικογένειας), όπως μια συμφωνία παρένθετης μητρότητας που απαιτεί και δικαστική άδεια για να είναι νόμιμη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μανα ειναι αυτη που δινει το dna της..(οπως και πατερας αναλογα)οτι μπαινει ενδιαμεσα ειναι απλα εργαλειο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
μανα ειναι αυτη που δινει το dna της..(οπως και πατερας αναλογα)οτι μπαινει ενδιαμεσα ειναι απλα εργαλειο..

Δηλαδή η μάνα που θα γεννήσει το παιδί και θα το παρατήσει και θα το μεγαλώσει κάποια άλλη παραμένει μάνα επειδή του έδωσε το dna της;:hmm:

Θεωρώ οτι είναι πολύ εγωιστικό τη στιγμή που υπάρχουν τόσα ορφανά παιδάκια εσύ να προσπαθείς με κάθε τρόπο να δώσεις σε ένα παιδί το dna σου. Αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να κάνεις παιδί, hello!!! μπορείς να υιοθετήσεις ένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Επέλεξα ότι θα γινόμουν παρένθετη μητέρα δωρεάν.
Για να το εξελίξω θα το έκανα σίγουρα μόνο για την αδερφή μου και την καλύτερή μου φίλη, που είναι η δεύτερη αδερφή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Επέλεξα ότι θα γινόμουν παρένθετη μητέρα δωρεάν.
Για να το εξελίξω θα το έκανα σίγουρα μόνο για την αδερφή μου και την καλύτερή μου φίλη, που είναι η δεύτερη αδερφή μου.

ή για το παιδί μου αν δεν υπήρχε άλλη επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
μανα ειναι αυτη που δινει το dna της..(οπως και πατερας αναλογα)οτι μπαινει ενδιαμεσα ειναι απλα εργαλειο..
Μάνα είναι αυτή που μεγαλώνει ένα παιδί. :)

Στο θεμα τώρα, μάλλον θα το έκανα για κάποιον πολύ δικό μου άνθρωπο. Ωστόσο, συμφωνώ περισσότερο με την ιδέα της υιοθεσίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μάνα είναι αυτή που μεγαλώνει ένα παιδί.

πες το αυτο σε ολα τα παιδια που μολις μαθαινουν οτι ειναι υιοθετημενα τρεχουν να βρουν τη ριζα τους ,τη βιολογικη τους μανα..τον προγονο τους...αυτα ειναι στο ενστικτο μας ,δεν αλλαζουν... και εγκληματιας να ειναι ο πατερας ,μητερα σου θελεις να ξερεις ποιος ειναι,γιατι ετσι βρισκεις και ενα κομματι του εαυτου σου..εισαι ενα κομματι αυτου του ανθρωπου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Αγγελε, δεν τρεχουν ΟΛΑ τα υιοθετημενα παιδιά να βρουν τους βιολογικούς τους γονείς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα περισσοτερα ομως ναι...θες να μαθεις τη ριζα σου.οποια και αν ειναι αυτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
τα περισσοτερα ομως ναι...θες να μαθεις τη ριζα σου.οποια και αν ειναι αυτη...

Αυτό δεν κάνει τη γυναίκα που σε μεγάλωσε λιγότερο μάνα σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
πες το αυτο σε ολα τα παιδια που μολις μαθαινουν οτι ειναι υιοθετημενα τρεχουν να βρουν τη ριζα τους ,τη βιολογικη τους μανα..τον προγονο τους...αυτα ειναι στο ενστικτο μας ,δεν αλλαζουν... και εγκληματιας να ειναι ο πατερας ,μητερα σου θελεις να ξερεις ποιος ειναι,γιατι ετσι βρισκεις και ενα κομματι του εαυτου σου..εισαι ενα κομματι αυτου του ανθρωπου..

Αυτό κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε να είναι και απόδειξη έμφυτης περιέργειας και όχι η δραματοποιημένη ανάγκη του να βρει κάποιος τους βιολογικούς γονείς του. Πόσο μάλλον όταν οι γονείς υιοθετημένων παιδιών έχουν δώσει τα πάντα σε αυτά τα παιδιά που αποκαλούνται και "παιδιά της καρδιάς" και είναι λογικό να αισθάνονται ασφάλεια και αγάπη...
Αφού το θέμα των γονιών είναι τόσο σημαντικό, λογικό είναι να θέλουν να μάθουν ποιοί είναι οι βιολογικοί γονείς τους.
Αυτό όμως που θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον είναι το πόσα από αυτά τα παιδιά τελικά επιστρέφουν στη θετή τους οικογένεια καθώς δεν βρίσκουν κοινά σημεία με τους βιολογικούς γονείς τους. Ή πόσα από τα παιδιά αυτά μπορεί και να απογοητεύονται (σε σπάνιες περιπτώσεις ίσως) από τους βιολογικούς γονείς τους, ή να συνειδητοποιούν όχι θεωρητικά πλέον αλλά πάνω τους ότι μάνα είναι αυτή που μεγαλώνει ένα παιδί και το κάνει άνθρωπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτό δεν κάνει τη γυναίκα που σε μεγάλωσε λιγότερο μάνα σου...
στα λογια ετσι ειναι ..ετσι θελουμε να πιστευουμε..ιδιως οι μανες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
στα λογια ετσι ειναι ..ετσι θελουμε να πιστευουμε..ιδιως οι μανες..

Έχεις κάποιο παράδειγμα υιοθετημένου ανθρώπου που όταν βρήκε την πραγματική μητέρα του απαρνήθκε τη γυναίκα που τον μεγάλωσε;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
στα λογια ετσι ειναι ..ετσι θελουμε να πιστευουμε..ιδιως οι μανες..

Η αρνητική είναι από μένα.
Είσαι σκληρός χωρίς λόγο στις μητέρες που έχουν υιοθετήσει παιδιά. Πληγωτικός. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι αντιδρούν γυναίκες που είναι ή θέλουν να γίνουν βιολογικές μητέρες.
Ως βιολογική μάνα έχω να πω ότι όσο ωραία, άσχημη, περίπλοκη ή έυκολη μπορεί να είναι η περίοδος της εγκυμοσύνης, δεν έχει καμμία σχέση με το μεγάλωμα ενός παιδιού. Κάθε παιδί, εκτός από ανάγκες, έχει μια προσωπικότητα που προσπαθείς να την βοηθήσεις να αναπτυχθεί ώστε τα χαρακτηριστικά της να γίνουν προτερήματα, έχει ανάγκη από αγάπη, στοργή, όρια, αίσθηση ασφάλειας. Όποια γυναίκα μπορεί να τα προσφέρει αυτά είναι ΜΑΝΑ.
Το ότι στο βιολογικό σου παιδί βλέπεις χαρακτηριστικά του εαυτού σου μπορεί να είναι βοήθεια ή και τροχοπέδη... ανάλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έχεις κάποιο παράδειγμα υιοθετημένου ανθρώπου που όταν βρήκε την πραγματική μητέρα του απαρνήθκε τη γυναίκα που τον μεγάλωσε;
δεν λεω να την απανρηθει.αλλα δεν θα τη νιωθει απολυτα σαν μανα του ..θα υπαρχει ενα κενο..αναμεσα στην βιολογικη και την μανα που ανεθρεψε...

το αιμα νερο δε γινεται που λεμε..

δεν ειμαι σκληρος ,ρεαλιστης -προσπαθω να- ειμαι..
σε τεοιες περιπτωσεις πολλες φορες ισως να λεει το παιδι προς τα εξω οτι "εσυ εισαι η μανα μου" ,αλλα μεσα του νιωθει διαφορετικα.. και η μανα το ξερει και το παιδι κατι τετοιο..
αν ζει η βιολογικη μανα ,η θετη μανα μπορει να μη θελει ή να φοβαται να μαθει το παδι την βιολογικη του..απο το φοβο μην το χασει... το dna ειναι dna..

αυτα τα πραγματα δεν ειναι απλα και ανωδυνα παντα...

οπως και στο θεμα της παρενθετης ακομα περισσοτερο..η παρενθετη επισημως μπορει να λεει οτι "δεν ειμαι εγω η μανα " και οτι η μανα ειναι η βιολογικη..αλλα τα πραγματα συχνα μπλεκονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Αγγελε, συγγνωμη για την προσωπική ερώτηση, εννοείται αν δε θες δεν απαντάς καν.
Είσαι υιοθετημενος και ξερεις με τόση βεβαιότητα πως νιώθουν αυτά τα παιδιά?
Εχω 2 περιπτώσεις και οι 2 λένε το ίδιο. ΔΕΝ τους νοιάζει ποια είναι η βιολογική τους μάνα και θεωρούν μαμά τους τη γυναικα που τα μεγάλωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είσαι υιοθετημενος και ξερεις με τόση βεβαιότητα πως νιώθουν αυτά τα παιδιά?
Εχω 2 περιπτώσεις και οι 2 λένε το ίδιο. ΔΕΝ τους νοιάζει ποια είναι η βιολογική τους μάνα και θεωρούν μαμά τους τη γυναικα που τα μεγάλωσε.

οχι δεν ειμαι υιοθετημενος.. τι εννοεις εχεις δυο περιπτωσεις?εχεις παιδια ή ξερεις παιδια υιοθετημενα? και κανενα απο τα δυο δεν ηθελε να γνωρισει τη βιολογικη μανα του?τη γνωρισε?ζει?
αν εχεις πρακτικα στοιχεια πες μου..μου αρεσει να μαθαινω και να αλλαζω αποψεις αν πρεπει ..
το τι νιωθουν μεσα τους δυσκολα το μαθαινεις ..εγω γιαυτο το λεω..οχι τα "επισημα" λογια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δε νομίζω να γινόμουν ποτέ παρένθετη μητέρα. Ούτε να έψαχνα να βρω παρένθετη μητέρα να κυοφορήσει το μωρό μου αν δεν μπορούσα εγώ. Προτιμώ την λύση της υιοθεσίας. Δεν έχω κάτι εναντίον της τεχνικής της παρένθετης μητέρας, δεν το θεωρώ κάτι ανήθικο δηλ. Αλλά μου φαίνεται ψυχοφθόρα διαδικασία. Τόσα παιδάκια μεγαλώνουν χωρίς οικογένεια, για ποιό λόγο να μπει κάποιος σε αυτή την διαδικασία και να μην υιοθετήσει? Τόσο σημαντικό είναι να μεταφέρει το παιδί μας κάποιο μέρος του DNA μας? Τόσο που να βάλουμε τον εαυτό μας σε ψυχολογικές διαδικασίες επώδυνες? Μου φαίνεται αυτονόητο ότι η γυναίκα που γνωρίζει ότι κάποια άλλη κυοφορεί το παιδί της θα αισθανθεί ζήλεια, σύγκριση, ανασφάλεια, αλλά και το ότι η παρένθετη μητέρα θα δεθεί με το παιδί που θα κουβαλά για 9 μήνες μέσα της, πιθανώς σε ''επικίνδυνο'' βαθμό. Χρειάζεται τρομερή ικανότητα εκλογίκευσης, πολύ ψυχολογική σταθερότητα και ρεαλισμός για να μην μπεις σε αυτή την συναισθηματική αναταραχή. Πόσοι από μας έχουν όλα αυτά τα χαρακτηριστικα? Ελάχιστοι. Οπότε θα πω όχι. Θα επιλέξω υιοθεσία. Κι ας μην έχει το παιδί μου το DNA μου. Άλλωστε ποσώς με νοιάζει αν θα ''κληρονομήσει'' τα πράσινα μάτια μου. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να ''κληρονομήσει'' στοιχεία όπως καλοσύνη και καλλιέργεια, τα οποία κατά βάση σχετίζονται με τον τρόπο που το κάθε παιδί μεγαλώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Εννοώ ότι ξέρω 2 παιδιά που ξέρουν ότι είναι υιοθετημένα.
Στη μια περίπτωση μάλιστα λόγω μεγάλης διαφοράς ηλικίας ανάμεσα στο παιδί κ τους γονείς το "χασμα γενεών" ήταν εμφανές και οι σχέσεις τους όχι ακριβώς...ειδυλιακές. Παρόλαυτα όταν έμαθε σε αρκετά μεγάλη ηλικία ότι είναι υιοθετημένη απάντησε ότι δεν την ενδιαφέρει καθόλου αν η γυναικα που τη μεγάλωσε δεν ηταν η βιολογική της και δεν είχε καμια όρεξη να ασχοληθεί περισσότερο με κάποια άγνωστη.
Η αλλη περίπτωση δεν ξερω πως μπορει να εξελιχθεί, πάντως γνωρίζει και εκείνη από μικρή ότι είναι υιοθετημένη και μεχρι στιγμής δεν έχει δείξει καποια πρόθεση να ψάξει τη βιολογική της μητέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δε νομίζω να γινόμουν ποτέ παρένθετη μητέρα. Ούτε να έψαχνα να βρω παρένθετη μητέρα να κυοφορήσει το μωρό μου αν δεν μπορούσα εγώ. Προτιμώ την λύση της υιοθεσίας. Δεν έχω κάτι εναντίον της τεχνικής της παρένθετης μητέρας, δεν το θεωρώ κάτι ανήθικο δηλ. Αλλά μου φαίνεται ψυχοφθόρα δυσκολία. Τόσα παιδάκια μεγαλώνουν χωρίς οικογένεια, για ποιό λόγο να μπει κάποιος σε αυτή την διαδικασία και να μην υιοθετήσει?
συμφωνω απολυτα σεολα που ειπες..η υιοθεσια ειναι πολυ πιο καθαρη λυση απο την παρενθετη μητερα που ειναι επιπονη και περιπλοκη ψυχολογικα διαδικασια.


Παρόλαυτα όταν έμαθε σε αρκετά μεγάλη ηλικία ότι είναι υιοθετημένη απάντησε ότι δεν την ενδιαφέρει καθόλου αν η γυναικα που τη μεγάλωσε δεν ηταν η βιολογική της και δεν είχε καμια όρεξη να ασχοληθεί περισσότερο με κάποια άγνωστη.
Η αλλη περίπτωση δεν ξερω πως μπορει να εξελιχθεί, πάντως γνωρίζει και εκείνη από μικρή ότι είναι υιοθετημένη και μεχρι στιγμής δεν έχει δείξει καποια πρόθεση να ψάξει τη βιολογική της μητέρα.
οκ..καταλαβαινω..δεν αμφισβητω τα λεγομενα σου..αλλα αν εβρισκαν τη βιολογικη μανα-πχ τυχαια- ,πιστευεις οτι θα ηταν ποτέ η σχεση με τη μανα τους ποτέ ιδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top