Στεφάνια στις κηδείες

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ε με νοιαζει πως δε με νοιαζει.. Δε θελω να με τρωνε τα σκουληκακια.. Θελω να γινω σκονη και να με πεταξουνε στη θαλασσα να με παρει το κυματακι που τοσο μου αρεσει...

Ειναι η τελ επιθυμια μου αυτη βρε αδερφε! (εχω κι αλλες αρκετες, θα τους τις γραψω σε γραμμα, ελπιζω να το βρουν μολις τα κακαρωσω)
:D

Υς: και μολις το δουν, θα με κραζουν κ πεθαμενη! :D θα λενε αυτη κ πεθαμενη μας πρηζει! :D

Αλλα δε μου πατε, ειναι χριστιανικο το καψιμο; Το δεχεται η εκκλησια μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Υπαρξιακά ε; Ή μήπως έχεις αυτοκαταστροφικές τάσεις και θες να ξέρουν οι δικοί σου τι θα σε κάνουν μετά; Καλύτερα να σε νοιάζει η ζωή που έχεις τώρα και όχι αυτή που πιθανόν να έχεις όταν θα σαι νεκρή, τίποτα δεν θα χει σημασία τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Οταν ημουνα μικρος ηθελα να μαθω γιατι ο θανατος ειναι πονεμενος θρηνος και γιατι αφου ειναι φυσικη διεργασια δεν ειναι γιορτη?Θα μπορουσε να ειναι εαν ο χριστιανισμος ηταν φυσικη θρησκεια και γιορταζε την φυση και τις αλλαγες των εποχων τις αλλαγες των μορφων και οχι την ανασταση και το πασχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Εγω θα θελα οταν πεθανω να με καψουνε, γινεται αυτο εδω; Μηπως δεν ειναι χριστιανικο; Δεν εχω ιδεα..
Απλως το να γινεσαι σκονη μου φαινεται καλυτερο απο το να σε τρωνε τα σκουληκακια...
Αν πιστεύεις δεν είναι χριστιανικό, η εκκλησία αντιτίθεται σ' αυτό.
Εγώ δεν θα σου πω αυτά που λένε οι άλλοι, σέβομαι κάποιον και αυτά που πιστεύει άσχετα αν δεν πιστεύω κι εγώ τα ίδια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Νομιζω μου το χαν ξαναπει οτι δεν ειναι χριστιανικο. Κριμα διοτι πιστευω..
Δε μου αρεσει η ολη διαδικασια με την ταφη κ ολο αυτο γενικως, θαψιμο στο χωμα.. Μενουν τα κοκκαλα, αλλοι τα κρατουν αλλοι τα πετουν.. Μου μοιαζει μακαβριο (ημαρτον θε μου, σχωρα με) αλλα ετσι αισθανομαι οποτε πηγαινω σε νεκροταφειο. Αν κι εχω μπει σε νεκροταφειο οπου με γαληνεψε, ενα κ μοναδικο λιγο εξω απτην αθηνα.
Μαιρα υπαρξιακο το θεμα καθαρα και λιγο να αστειευομαστε. Μου εχει τυχει να σκεφτω αν πεθαινα, ποιος θα με θρηνουσε πραγματικα. Φανταζομουν φιλους, συγγενεις και αντιδρασεις. Πολυ θαθελα να το ζουσα, να βλεπα κ μετα να αναστηθω :D Ταινια :D Παντως πραγματικα αν η εκκλησια μας το δεχοταν θα το ηθελα πολυ.(το καψιμο)
Τουλαχιστον αν ειναι να θαφτω, θελω να ρθουν μονο οσοι με αγαπουν.
Τελοσπαντων, εχουμε καιρο ακομα, κακο σκυλι ψοφο δεν εχει :P θα αργησω να πεθανω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ε με νοιαζει πως δε με νοιαζει.. Δε θελω να με τρωνε τα σκουληκακια.. Θελω να γινω σκονη και να με πεταξουνε στη θαλασσα να με παρει το κυματακι που τοσο μου αρεσει...

Ειναι η τελ επιθυμια μου αυτη βρε αδερφε! (εχω κι αλλες αρκετες, θα τους τις γραψω σε γραμμα, ελπιζω να το βρουν μολις τα κακαρωσω)
:D

Υς: και μολις το δουν, θα με κραζουν κ πεθαμενη! :D θα λενε αυτη κ πεθαμενη μας πρηζει! :D

Αλλα δε μου πατε, ειναι χριστιανικο το καψιμο; Το δεχεται η εκκλησια μας;

Τα νεκροταφία είναι επιχειρήσεις απο τις οποίες τρέφονται παπάδες,μαρμαράδες και φυσικά ο δήμος γι αυτό και κάνανε ολόκληρη ιερά σύνοδος με την οποία καταδίκασα το κάψιμο του νεκρού ως αντιχριστιανικό.Να σου πω απο την περιοχή μου οτι οι μαρμαράδες του νεκροταφείου είναι δυο και η δουλειά ισομοιράζετε και στους 2 (π.χ 10 άτομα θα φτιάξουν μάρμαρα 5 ο ένας και 5 ο άλλος),οι παπάδες μαζεύγουν τάληρα απο κάθε νεκρό που πάνε και διαβάζουν,ο δήμος με την ταφή του νεκρού τα αρπάζει αφού πληρώνεις για τον χώρο που χρησιμοποιείς ως τάφο).Για τον πατέρα μου στα σαραντάημερα ο παπάς ζήτησε παρακαλώ το ποσόν των 160 ευρώ!Με 1000 ευρώ στέλνουν την σωρό βουλγαρία καίνε τον νεκρό και ασε τους παπάδες εδω να γκαρίζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οταν ημουνα μικρος ηθελα να μαθω γιατι ο θανατος ειναι πονεμενος θρηνος και γιατι αφου ειναι φυσικη διεργασια δεν ειναι γιορτη?Θα μπορουσε να ειναι εαν ο χριστιανισμος ηταν φυσικη θρησκεια και γιορταζε την φυση και τις αλλαγες των εποχων τις αλλαγες των μορφων και οχι την ανασταση και το πασχα

Να φερναμε κ τα οργανα, να ριχναμε κ καμμια ζεμπεκια. Αλλα μουσικη που να σχετιζεται. Και βαρυ ροκ θα
μπορουσε... Εχει κατι το πεθαμανατζιδικο η σκληρη ροκ, εχει μαυριλα.
Πουρκουα πα;:P

Μα ποιος μου χε πει οτι καπου επιτρεπεται εδω να σε καψουν; Το ζητα η οικογενεια; Κατι τετοιο. Καποια γνωστη(τραγουδιστρια; Ηθοποιος; ) το χε κανει (για τον αντρα τησ; Το παιδι τησ; )αλλα δε
μου ρχεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ελα ρε ο μπουταρης τοχει φερει στην βορεια ελλαδα...αλλα τον κυνηγανε οι παπαδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα νεκροταφία είναι επιχειρήσεις απο τις οποίες τρέφονται παπάδες,μαρμαράδες και φυσικά ο δήμος γι αυτό και κάνανε ολόκληρη ιερά σύνοδος με την οποία καταδίκασα το κάψιμο του νεκρού ως αντιχριστιανικό.Να σου πω απο την περιοχή μου οτι οι μαρμαράδες του νεκροταφείου είναι δυο και η δουλειά ισομοιράζετε και στους 2 (π.χ 10 άτομα θα φτιάξουν μάρμαρα 5 ο ένας και 5 ο άλλος),οι παπάδες μαζεύγουν τάληρα απο κάθε νεκρό που πάνε και διαβάζουν,ο δήμος με την ταφή του νεκρού τα αρπάζει αφού πληρώνεις για τον χώρο που χρησιμοποιείς ως τάφο).Για τον πατέρα μου στα σαραντάημερα ο παπάς ζήτησε παρακαλώ το ποσόν των 160 ευρώ!Με 1000 ευρώ στέλνουν την σωρό βουλγαρία καίνε τον νεκρό και ασε τους παπάδες εδω να γκαρίζουν

Η ταφη των νεκρων ειναι παναρχαιο εθιμο, δεν εχει σχεση με το Χριστιανισμο που ειναι μια πολυ νεαρη θρησκεια. Ο Χριστιανισμος απαγορευσε την καυση των νεκρων διοτι ετσι δεν μενουν λειψανα, τα οποια εχουν τεραστεια αξια για τους ναους καθως αποφερουν παρα πολλα κερδη. Ιδιαιτερα το μεσαιωνα κανεις δεν εφτιαχνε εκκλησιες αν δεν ειχε εξασφαλισει προηγουμενος καποιο ιερο λειψανο για το ναο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Η ταφη των νεκρων ειναι παναρχαιο εθιμο, δεν εχει σχεση με το Χριστιανισμο που ειναι μια πολυ νεαρη θρησκεια. Ο Χριστιανισμος απαγορευσε την καυση των νεκρων διοτι ετσι δεν μενουν λειψανα, τα οποια εχουν τεραστεια αξια για τους ναους καθως αποφερουν παρα πολλα κερδη. Ιδιαιτερα το μεσαιωνα κανεις δεν εφτιαχνε εκκλησιες αν δεν ειχε εξασφαλισει προηγουμενος καποιο ιερο λειψανο για το ναο.


Ρε ξεχασμένε το τι ίσχυε τον μεσαίωνα αποδεκτό αλλά δεν δικαιολογεί την όλη κατάσταση σήμερα.Πλέον οι ταφές εξυπηρετούν τις τσέπες συγκεκριμένων.Δεν βρίσκω σύμφωνω να πρέπει να πληρώσεις παπά να κάνει αυτά για τα οποία πληρώνεται απο την εκκλησία.Ούτε και να πληρώνεις ενα μάρμαρο τάφου 800 ευρώ και στην συνέχεια οταν γίνεται η εκταφή στα 3 χρόνια τα παίρνουν οι μαρμαράδες τα γυαλίζουν και τα βάζουν σε άλλους τάφους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε ξεχασμένε το τι ίσχυε τον μεσαίωνα αποδεκτό αλλά δεν δικαιολογεί την όλη κατάσταση σήμερα.Πλέον οι ταφές εξυπηρετούν τις τσέπες συγκεκριμένων.Δεν βρίσκω σύμφωνω να πρέπει να πληρώσεις παπά να κάνει αυτά για τα οποία πληρώνεται απο την εκκλησία.Ούτε και να πληρώνεις ενα μάρμαρο τάφου 800 ευρώ και στην συνέχεια οταν γίνεται η εκταφή στα 3 χρόνια τα παίρνουν οι μαρμαράδες τα γυαλίζουν και τα βάζουν σε άλλους τάφους.

Απλα δεν το κανεις τοτε, δεν σε αναγκαζει κανεις να κανεις ευχελαια, τρισαγια, μνημοσυνα κτλ, αλλα ουτε και να κανεις ταφο απο μαρμαρα. Εννοειτε πως γυρω απο τις κηδειες εχει στηθει μια ολοκληρη βιομηχανια, απο παπαδες μεχρι μαρμαραδες, κετερινγκ, γραφεια τελετων κτλ. Αλλα δεν εισαι υποχρεωμενος να κανεις τιποτα απο αυτα. Μπορεις να πας στη βουλγαρια και να σε καψουν ή να σε πεταξουν στο αιγαιο αμα θες. Τωρα αν εισαι χριστιανος αυτα απαγορευονται και επιτρεπεται μονο η ταφη. Χριστιανος σημαινει ακολουθω τους εκκλησιαστικους νομους γιατι αποδεχομαι καποια πραματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Συμφωνώ περί βιομηχανίας γύρω από κηδείες (αλλά και γάμους, βαφτίσια κλπ). Εάν κάποιος θέλει μπορεί να μην κάνει τίποτα από αυτά, κυρίως λόγω του αυξημένου κόστους που έχουν αλλά και της αμφίβολης χρησιμότητάς τους (imo). Από την άλλη πλευρά συνήθως οι πιο γέροι συγγενείς είναι αυτοί που συνήθως "πιέζουν" στο να γίνονται τέτοια έξοδα, πάντα για το θεαθήναι άλλων γέρων συγγενών και συγχωριανών κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ περί βιομηχανίας στις κηδείες, μιας και το είδα στην πράξη με τον θάνατο του πατέρα μου προχτές το μεσημέρι. Εκείνο που μετράει είναι να φερόμαστε πολύ καλά στον άλλο όσο ζει. Κι εγώ ήμουν πάντοτε δίπλα στον πατέρα μου, όπως κι εκείνος σ' εμένα. Τα υπόλοιπα είναι μόνο για το φαίνεσθαι και γίνονται από την πίεση της κοινής γνώμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ξεχάσατε να πείτε και τον γιατρό που χρειάζεται για να βγάλει το πιστοποιητικό θανάτου.

Όποιος προσφέρει μια υπηρεσία πρέπει να αμοίβεται. Γιατί στις κηδείες να ισχύει το αντίθετο;. Δεν θα κάτσει ο μαρμαράς να κάνει ολόκληρη μαρμάρινη κατασκευή για 100 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Ξεχάσατε να πείτε και τον γιατρό που χρειάζεται για να βγάλει το πιστοποιητικό θανάτου.

Όποιος προσφέρει μια υπηρεσία πρέπει να αμοίβεται. Γιατί στις κηδείες να ισχύει το αντίθετο;. Δεν θα κάτσει ο μαρμαράς να κάνει ολόκληρη μαρμάρινη κατασκευή για 100 ευρώ.
Ο γιατρός που βγάζει το πιστοποιητικό θανάτου αμοίβεται, δεν μένει έτσι. Είτε θα εργάζεται σε νοσοκομείο αν ο θάνατος έρθει εκεί, είτε θα είναι γιατρός που συνεργάζεται με γραφείο τελετών και πάλι αμοίβεται. Εξάλλου φαίνεται η αμοιβή του στο χαρτί που δίνουν στον πλησιέστερο συγγενή με τα διάφορα έξοδα.
Και οι μαρμαράδες φυσικά πρέπει να αμοίβονται, αλλά όχι όσο τώρα. Αυτοί το έχουν εξελίξει σε βιομηχανία και τα περισσότερα τέτοια μαγαζιά που υπάρχουν έχουν θησαυρίσει, μια και δεν γίνεται να αφήσεις το αγαπημένο σου πρόσωπο χωρίς έναν αξιοπρεπή τάφο...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Το θεμα ειναι να τιμησεις τα αγαπημενα σου ατομα εν ζωη. Ολα τα αλλα ειναι παπαδοσοφιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ο γιατρός που βγάζει το πιστοποιητικό θανάτου αμοίβεται, δεν μένει έτσι. Είτε θα εργάζεται σε νοσοκομείο αν ο θάνατος έρθει εκεί, είτε θα είναι γιατρός που συνεργάζεται με γραφείο τελετών και πάλι αμοίβεται. Εξάλλου φαίνεται η αμοιβή του στο χαρτί που δίνουν στον πλησιέστερο συγγενή με τα διάφορα έξοδα.
Και οι μαρμαράδες φυσικά πρέπει να αμοίβονται, αλλά όχι όσο τώρα. Αυτοί το έχουν εξελίξει σε βιομηχανία και τα περισσότερα τέτοια μαγαζιά που υπάρχουν έχουν θησαυρίσει, μια και δεν γίνεται να αφήσεις το αγαπημένο σου πρόσωπο χωρίς έναν αξιοπρεπή τάφο...:/:

Οι τιμές διαμορφώνονται σύμφωνα με την αγορά. Αν τα υλικά στοιχίζουν 100-150 ευρώ και χρειάζονται 3 μέρες μέχρι να το φτιάξουν μια 500αρα δικαιολογείται πλήρως.

Είδα ότι τα ασφαλιστικά ταμεία καλύπτουν τα έξοδας κηδείας. Για παράδειγμα ο ΟΑΕΕ
https://www.odigostoupoliti.eu/exoda-kidias-gia-asfalismenous-ston-oaee-eleftheri-epangelmaties/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Το θεμα ειναι να τιμησεις τα αγαπημενα σου ατομα εν ζωη. Ολα τα αλλα ειναι παπαδοσοφιες...
Σαφώς και έτσι είναι, υπάρχουν όμως και τα σόγια και οι συγγενείς και κάποιες φορές δεν μπορείς να το αποφύγεις.:/:

Είδα ότι τα ασφαλιστικά ταμεία καλύπτουν τα έξοδας κηδείας. Για παράδειγμα ο ΟΑΕΕ
https://www.odigostoupoliti.eu/exoda-kidias-gia-asfalismenous-ston-oaee-eleftheri-epangelmaties/
Ναι καλύπτουν ένα μέρος του ποσού, όχι όλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Το θεμα ειναι να τιμησεις τα αγαπημενα σου ατομα εν ζωη.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Εγώ πάντα ήμουν δίπλα στον πατέρα μου, το ίδιο και η μάνα μας (που έχει και αυτή σοβαρό πρόβλημα υγείας) και η αδερφή μου. Έχουμε μεγάλη λύπη, αλλά τουλάχιστον δεν έχουμε κάτι να μας βαραίνει. Αν μας κρίνουν τώρα από το τι στεφάνια βάλαμε στην κηδεία του πατέρα μας, το πρόβλημα είναι δικό τους, όχι δικό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Εγώ πάντα ήμουν δίπλα στον πατέρα μου, το ίδιο και η μάνα μας (που έχει και αυτή σοβαρό πρόβλημα υγείας) και η αδερφή μου. Έχουμε μεγάλη λύπη, αλλά τουλάχιστον δεν έχουμε κάτι να μας βαραίνει. Αν μας κρίνουν τώρα από το τι στεφάνια βάλαμε στην κηδεία του πατέρα μας, το πρόβλημα είναι δικό τους, όχι δικό μας.

Ο πατερας σου θα ζει μεσα σου οσο θα τον θυμασαι. Να θυμασαι τις ομορφες στιγμες που περασες μαζι του. Και θα σε ζεσταινουν στις δυσκολες στιγμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top