Τι θέλουν οι γυναίκες;

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το βασικό πράγμα που θέλουν οι γυναίκες είναι έναν άντρα με προ$ωπικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Το βασικό πράγμα που θέλουν οι γυναίκες είναι έναν άντρα με προ$ωπικότητα.

Μετα τα 30 που περναει η μπογια ισως, αλλα μην παιρνουμε κι ορκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μετα τα 30 που περναει η μπογια ισως, αλλα μην παιρνουμε κι ορκο
ελπίζω να αντιλήφθηκες την ειρωνικότητα του πόστ του και το $ που εσκεμμένα έβαλε στο σ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
ελπίζω να αντιλήφθηκες την ειρωνικότητα του πόστ του και το $ που εσκεμμένα έβαλε στο σ

Ουτε που το καταλαβα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Weird-bunny

Νεοφερμένος

Η Weird-bunny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
το θεμα δεν ειναι τι θελουν οι γυναικες αλλα τι θελουν και οι ανδρες. Δεν ειμαι καμια hardcore φεμινιστρια που πεταει το σουτιεν της σε διαδηλωση στο συνταγμα για την ισοτητα, αλλα με εχει κουρασει το οτι ολοι ρωτανε τι θελουν οι γυναικες και οτι τις βλεπουν ως περιπλοκα πλασματα που δεν ξερουν τι θελουν. Ως γυναικα οντως εχω ερθει σε φαση που δεν ξερω τι θελω αλλα οχι επειδη ειμαι γυναικα αλλα επειδη ειμαι ανθρωπος. Και εχουν υπαρξει περιπτωσεις που ο ανδρας ηταν αυτος που δεν ηξερε τι ηθελε και που ζηταγε χρονο και εκανε αψυχολογιτες κινησεις και που εγω επρεπε να καταλαβω τι θελει να πει επειδη μιλουσε με γριφους και δεν εννοουσε το "καλα ειμαι" και το "δεν εχω τιποτα". Και μετα εγω επρεπε να καταλαβω γιατι απομακρυνθηκε και δε μπορουσε να μιλησει σαν ανθρωπος για το τι παει λαθος. Οποτε ναι. Οι γυναικες ειναι περιεργες πολλες φορες και πολλα απο αυτα που λενε οι ανδρες ισχυουν και τα βλεπω. Αλλα δεν ειναι μονο οι γυναικες ετσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Για να δούμε!
Τι σας αρέσει, και πως φαντάζεσαι την ερωτική προσέγγιση που θα σου έκανε το κλικ

Ωραία, θα απαντήσω για μένα.

Τι μου αρέσει στον χαρακτήρα:

- Να θέλει κάτι παραπάνω απ' τη ζωή του κι όχι απλώς το τρίπτυχο "δουλίτσα - καφεδάκι - χουχούλιασμα σπιτάκι με νετφλιξ". Να έχει όρεξη για δράση.
- Να είναι ανοιχτόμυαλος και μη επικριτικός.
- Να έχει φαντασία στο κρεβάτι.
- Όταν καταλαβαίνει ότι φταίει, να έχει το θάρρος να ζητήσει συγγνώμη. Όταν αισθάνεται ότι φταίω, να έχει το θάρρος να μου μιλήσει ευθέως και να θέσει τα όριά του.
- Να νιώθουμε ίσοι κι όχι ότι ο ένας από εμάς πέφτει λίγος στον άλλον.
- Να είναι καλός ακροατής.
- Να μου εμπνέει εμπιστοσύνη, αίσθημα ασφάλειας και οικειότητα.
- Να μιλάει. Να λέει τι σκέφτεται. Τι του αρέσει. Τι τον ενοχλεί. Να απαιτεί κι από εμένα το ίδιο και να με "σπρώχνει" λίγο όταν κλείνομαι στο καβούκι μου.
- Να αγαπάει τα παιδιά και τα ζώα.
- Να προσέχει τον εαυτό του και την υγεία του.
- Να βοηθάμε ο ένας τον άλλο να γινόμαστε η καλύτερη εκδοχή του εαυτού μας.
- Να μη ζηλεύει καθόλου και να ξενερώνει με τη ζήλια.

Νομίζω αυτά γι' αρχή, δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι. Κάνω τσαλλεντζ τις @_Christine_ , @Nelliel , @Aura ,@yorkie και @Λένω να μας πουν κι αυτές με λίγα λόγια τι τους αρέσει, αντίστοιχα. Α, και την @Εχέμυθη που ξέρω ότι έχουμε τελείως διαφορετικό γούστο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Ωραία, θα απαντήσω για μένα.

Τι μου αρέσει στον χαρακτήρα:

- Να θέλει κάτι παραπάνω απ' τη ζωή του κι όχι απλώς το τρίπτυχο "δουλίτσα - καφεδάκι - χουχούλιασμα σπιτάκι με νετφλιξ". Να έχει όρεξη για δράση.
- Να είναι ανοιχτόμυαλος και μη επικριτικός.
- Να έχει φαντασία στο κρεβάτι.
- Όταν καταλαβαίνει ότι φταίει, να έχει το θάρρος να ζητήσει συγγνώμη. Όταν αισθάνεται ότι φταίω, να έχει το θάρρος να μου μιλήσει ευθέως και να θέσει τα όριά του.
- Να νιώθουμε ίσοι κι όχι ότι ο ένας από εμάς πέφτει λίγος στον άλλον.
- Να είναι καλός ακροατής.
- Να μου εμπνέει εμπιστοσύνη, αίσθημα ασφάλειας και οικειότητα.
- Να μιλάει. Να λέει τι σκέφτεται. Τι του αρέσει. Τι τον ενοχλεί. Να απαιτεί κι από εμένα το ίδιο και να με "σπρώχνει" λίγο όταν κλείνομαι στο καβούκι μου.
- Να αγαπάει τα παιδιά και τα ζώα.
- Να προσέχει τον εαυτό του και την υγεία του.
- Να βοηθάμε ο ένας τον άλλο να γινόμαστε η καλύτερη εκδοχή του εαυτού μας.
- Να μη ζηλεύει καθόλου και να ξενερώνει με τη ζήλια.

Νομίζω αυτά γι' αρχή, δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι. Κάνω τσαλλεντζ τις @_Christine_ , @Nelliel , @Aura ,@yorkie και @Λένω να μας πουν κι αυτές με λίγα λόγια τι τους αρέσει, αντίστοιχα. Α, και την @Εχέμυθη που ξέρω ότι έχουμε τελείως διαφορετικό γούστο.
Να ‘μαι ειλικρινής στην προσπάθεια μου να σκεφτώ τι και πως να απαντήσω στην ερώτηση μπουρδουκλώθηκα αρκετές φορές. Νιώθω σα να κάνω λίστα σουπερμάρκετ κάπως και ότι τα έχω γράψει άχαρα, αλλά θα πω.

Ως προς το χαρακτήρα θα έλεγα κάποια πολύ γενικόλογα στοιχεία:
-να είναι δυναμικός
-να μην είναι ευέξαπτος
-να έχει χιούμορ
-παρόμοια στάση και αξίες ζωής με τις δικές μου, κάποια κοινά ενδιαφέροντα
-να μου εμπνέει εμπιστοσύνη
-να ζητάει συγγνώμη
-να μην είναι αποφευκτικος και να συζητάμε τα πάντα
-να έχει στόχους και όχι αυτή τη μικροαστικίλα

Στα της ερωτικής προσέγγισης τώρα... χωρίς καμία αμφιβολία θα σιχαινόμουν και θα απέρριπτα κάποιον που θεωρούσα σεξιστή, επιθετικό, παρλαπίπα, γύπα-στενό μαρκάρισμα όπως λες και συ. Θα μου φαινόταν ότι έχει χαμηλά στανταρ και θα κατέβαινε η «αξία» του στα μάτια μου. Άλλη δυναμική μού προκαλεί καποιος που βλέπω ότι δεν την πέφτει σε ο,τι κινείται, ότι έχει απαιτήσεις και το πάει σταδιακά (μάλλον γιατί καποιος που φέρεται έτσι μοιάζει με το πως λειτουργώ η ίδια και ίσως ασυνείδητα να με τραβά το ότι παίζει γενικότερα να θελουμε τα ίδια πράγματα-προοπτική). Δεν μ αρέσει να νιώθω και πίεση και ότι αυτός που έχω απέναντι με περνάει πιο γρήγορα σε «στάδια» απ ότι εγώ. Θα ήθελα διακριτικό αλλά σαφές φλερτ το οποιο θα κλιμακώνονταν σταδιακά.

Από την άλλη και το υπερβολικά λάου λάου του «είμαι πολύ συγκρατημένος, φοβάμαι, δεν εκδηλώνομαι» κάποια στιγμή κουράζει και θεωρώ αν αργούσε πολύ να εκδηλωθεί πιθανώς θα ξενερωνα σταδιακά. Γι αυτό θα επαιρνα εγώ την πρωτοβουλία για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση πριν τελειωσει το ενδιαφέρον μου. Δηλαδή είπαμε...δεν δαγκώνει κιόλας.

Από εμφάνιση σίγουρα θέλω να με ελκύει και είναι αρκετά σημαντικό προφανώς-όχι το μόνο όμως ή το πρώτο (δεν κερδίζει ο πιο ωραίος). Συνήθως μ αρέσουν οι σχετικά αδύνατοι μελαχρινοί με γένια. Το αν έχει οικονομική ευχέρεια ή κοιλιακούς μου ναι παντελώς αδιάφορο.

υγ: δεν μου εμφάνισε ποτε το ταγκ σου στις ειδοποιήσεις -δεν ξέρω γιατί- το δα τυχαία ψαχουλεύοντας το θέμα
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ωραία, θα απαντήσω για μένα.

Τι μου αρέσει στον χαρακτήρα:

- Να θέλει κάτι παραπάνω απ' τη ζωή του κι όχι απλώς το τρίπτυχο "δουλίτσα - καφεδάκι - χουχούλιασμα σπιτάκι με νετφλιξ". Να έχει όρεξη για δράση.
- Να είναι ανοιχτόμυαλος και μη επικριτικός.
- Να έχει φαντασία στο κρεβάτι.
- Όταν καταλαβαίνει ότι φταίει, να έχει το θάρρος να ζητήσει συγγνώμη. Όταν αισθάνεται ότι φταίω, να έχει το θάρρος να μου μιλήσει ευθέως και να θέσει τα όριά του.
- Να νιώθουμε ίσοι κι όχι ότι ο ένας από εμάς πέφτει λίγος στον άλλον.
- Να είναι καλός ακροατής.
- Να μου εμπνέει εμπιστοσύνη, αίσθημα ασφάλειας και οικειότητα.
- Να μιλάει. Να λέει τι σκέφτεται. Τι του αρέσει. Τι τον ενοχλεί. Να απαιτεί κι από εμένα το ίδιο και να με "σπρώχνει" λίγο όταν κλείνομαι στο καβούκι μου.
- Να αγαπάει τα παιδιά και τα ζώα.
- Να προσέχει τον εαυτό του και την υγεία του.
- Να βοηθάμε ο ένας τον άλλο να γινόμαστε η καλύτερη εκδοχή του εαυτού μας.
- Να μη ζηλεύει καθόλου και να ξενερώνει με τη ζήλια.

Νομίζω αυτά γι' αρχή, δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι. Κάνω τσαλλεντζ τις @_Christine_ , @Nelliel , @Aura ,@yorkie και @Λένω να μας πουν κι αυτές με λίγα λόγια τι τους αρέσει, αντίστοιχα. Α, και την @Εχέμυθη που ξέρω ότι έχουμε τελείως διαφορετικό γούστο.
Εγω γιατι το ειδα τωρα αυτο; Αγαπη μπορει να εχουμε οντως τελειως διαφορετικο γουστο αλλα οοοοολα οσα λες ισχυουν και για εμενα. Γι' αυτο θα προσθεσω καποια πραγματα εδω.

Γενικα βρισκομαι σε μια φαση της ζωης μου που εφαγα μαζεμενα πολλα σκατα στον ερωτικο τομεα και αναθεωρω πολλα πραγματα. Αρχιζω λιγο να βλεπω τα δικα μου λαθη, να παρατηρω καποια red flags που δε τα εβλεπα τοτε, να βαζω ορια και γενικα θεωρω οτι ειναι μια ομορφη περιοδος γιατι πραγματικα νιωθω οτι δουλευω με τον εαυτο μου πολυ.

Τωρα στο ζουμι της υποθεσης: αυτο που με ελκυει απειρα (τουρουρουμ ερχεται κοινοτοπη δηλωση) ειναι η εξυπναδα και το χιουμορ. Ισως να με ελκυουν και ατομα που φαινεται να εχουν αυτοπεποιθηση και λιγη αυθαδεια(οχι η αγενεια, να ξηγηθω) παρα τα πιο ντροπαλα ατομα, πραγμα που προσπαθω λιγο να αναθεωρησω και να αλλαξω γιατι καποια απο τα ατομα που ετυχε να με ελκυουν αποδειχθηκαν λιγο αλαζονες και μιεχ, οχι. Απαραιτητο για εμενα ειναι ο αλλος να μην ειναι ρατσιστης, σεξιστης κλπ απλα δυστυχως φαινεται παρα πολυ οτι καποιοι προσπαθουν να δειξουν αυτο το προσωπο για να φανουν ελκυστικοι ενω στην πραξη κανουν το αντιθετο. Γενικα πλεον οπου ακουω για πολλα κερασια κραταω μικρο καλαθι. Με το παρακατω αποσπασμα ταυτιζομαι απειρα.
Δε με συγκινεί το φανταχτερό ιματζ· κοιλιακοί φέτες, μοντελέ εμφάνιση, κουστούμια - γραβάτες, καλό αμάξι είναι το κερασάκι στην τούρτα, όχι το παντεσπάνι.

Τωρα ας πιασω λιγο το πρωτο σκελος της απαντησης σου. Γενικα σαν ατομο μου αρεσει η συντροφικοτητα και οσα γραφεις εκει ισχυουν και για εμενα, ολα ομως. Πολυ σημαντικο για εμενα θα ηταν επιτελους να βρω ενα ατομο που να θελει να κανουμε εκδρομες και ταξιδια μαζι και φυσικα να μην εχει προβλημα να κανουμε και πραγματα χωριστα με τις δικες μας παρεες. Κατι τελευταιο και βασικο που προσεχω ειναι πως μιλαει στους αλλους, απο τον πωλητή μεχρι τους γονεις και τους φιλους του.

Ξαναδιαβαζω αυτο που εγραψα και ειναι λιγο μεσα στο παραπονο, αν τελικα νιωσω overexposed θα σας πω να το διαγραψετε γιατι νιωθω οτι ανοιγομαι υπερβολικα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία, θα απαντήσω για μένα.

Τι μου αρέσει στον χαρακτήρα:

- Να θέλει κάτι παραπάνω απ' τη ζωή του κι όχι απλώς το τρίπτυχο "δουλίτσα - καφεδάκι - χουχούλιασμα σπιτάκι με νετφλιξ". Να έχει όρεξη για δράση.
- Να είναι ανοιχτόμυαλος και μη επικριτικός.
- Να έχει φαντασία στο κρεβάτι.
- Όταν καταλαβαίνει ότι φταίει, να έχει το θάρρος να ζητήσει συγγνώμη. Όταν αισθάνεται ότι φταίω, να έχει το θάρρος να μου μιλήσει ευθέως και να θέσει τα όριά του.
- Να νιώθουμε ίσοι κι όχι ότι ο ένας από εμάς πέφτει λίγος στον άλλον.
- Να είναι καλός ακροατής.
- Να μου εμπνέει εμπιστοσύνη, αίσθημα ασφάλειας και οικειότητα.
- Να μιλάει. Να λέει τι σκέφτεται. Τι του αρέσει. Τι τον ενοχλεί. Να απαιτεί κι από εμένα το ίδιο και να με "σπρώχνει" λίγο όταν κλείνομαι στο καβούκι μου.
- Να αγαπάει τα παιδιά και τα ζώα.
- Να προσέχει τον εαυτό του και την υγεία του.
- Να βοηθάμε ο ένας τον άλλο να γινόμαστε η καλύτερη εκδοχή του εαυτού μας.
- Να μη ζηλεύει καθόλου και να ξενερώνει με τη ζήλια.

Νομίζω αυτά γι' αρχή, δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι. Κάνω τσαλλεντζ τις @_Christine_ , @Nelliel , @Aura ,@yorkie και @Λένω να μας πουν κι αυτές με λίγα λόγια τι τους αρέσει, αντίστοιχα. Α, και την @Εχέμυθη που ξέρω ότι έχουμε τελείως διαφορετικό γούστο.
Βλακείες στο τέλος με το μητσάρα τον μπρατσωμένο τον χάι στάτους με τράιμπαλ τατού θα καταλήξεις... 😏

Καλά, πέρα απ' την πλάκα, όλα αυτά οι κοπέλες τα λέτε ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ πως ο άλλος δεν είναι μπακούρης και για την ακρίβεια είναι αντι-μπακούρης το τι σημαίνει αυτό ακριβώς πιστεύω όλοι διαισθανόμαστε. Οι φιγουρατζήδες που θα δείξουν τη μπεμβέ ή το δικέφαλο το κάνουν γιατί ξέρουν ότι είναι κάπως μπακούρηδες και προσπαθούν να το παίξουν κάποιοι.

Επομένως, ο μέσος άντρας όταν σε δει Αγάπη να τα λες αυτά θα πει α τι ωραία, πρέπει να είμαι φιλικός στην προσέγγιση και να έχω ενδιαφέροντα και άπειρα άλλα δευτερεύοντα... το πρώτο και ουσιαστικότερο πράγμα που πρέπει να κάνει είανι να πάψει να είναι μπακούρης. 'Ετσι καταλήγουν τα τούμπανα με ξυρισμένα χέρια να έχουν αρτσυ μορφωμένες κόμενες που τους λένε ότι κανονικά δεν είναι ο τύπος τους και οι υποτιθέμενοι ενδιαφέροντες άντρες μένουν με το πιπί στο χέρι. Προσοχή: δεν εννοώ πως οι γυμνασμένοι άντρες δε μπορούν να είανι μπακούρηδες, απλώς οι αντιμπακούρηδες σπάνιο να μην είναι γυμνασμένοι.

Γι' αυτό το λόγο και για άλλους οι γυναίκες δεν μπορείτε να επικοινωνήσετε τι θέλετε με τρόπο που οι άντρες θα το καταλάβουν και θα μπορέσουν να φτάσουν σε σημείο να το προσφέρουν.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Γι' αυτό το λόγο και για άλλους οι γυναίκες δεν μπορείτε να επικοινωνήσετε τι θέλετε με τρόπο που οι άντρες θα το καταλάβουν και θα μπορέσουν να φτάσουν σε σημείο να το προσφέρουν.
Για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα, πχ στη δίκη μου απάντηση challenge της Αγάπης, τι είναι δύσκολο να επικοινωνηθεί στο τι προτιμω και γιατί ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Βλακείες στο τέλος με το μητσάρα τον μπρατσωμένο τον χάι στάτους με τράιμπαλ τατού θα καταλήξεις... 😏

Καλά, πέρα απ' την πλάκα, όλα αυτά οι κοπέλες τα λέτε ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ πως ο άλλος δεν είναι μπακούρης και για την ακρίβεια είναι αντι-μπακούρης το τι σημαίνει αυτό ακριβώς πιστεύω όλοι διαισθανόμαστε. Οι φιγουρατζήδες που θα δείξουν τη μπεμβέ ή το δικέφαλο το κάνουν γιατί ξέρουν ότι είναι κάπως μπακούρηδες και προσπαθούν να το παίξουν κάποιοι.

Επομένως, ο μέσος άντρας όταν σε δει Αγάπη να τα λες αυτά θα πει α τι ωραία, πρέπει να είμαι φιλικός στην προσέγγιση και να έχω ενδιαφέροντα και άπειρα άλλα δευτερεύοντα... το πρώτο και ουσιαστικότερο πράγμα που πρέπει να κάνει είανι να πάψει να είναι μπακούρης. 'Ετσι καταλήγουν τα τούμπανα με ξυρισμένα χέρια να έχουν αρτσυ μορφωμένες κόμενες που τους λένε ότι κανονικά δεν είναι ο τύπος τους και οι υποτιθέμενοι ενδιαφέροντες άντρες μένουν με το πιπί στο χέρι. Προσοχή: δεν εννοώ πως οι γυμνασμένοι άντρες δε μπορούν να είανι μπακούρηδες, απλώς οι αντιμπακούρηδες σπάνιο να μην είναι γυμνασμένοι.

Γι' αυτό το λόγο και για άλλους οι γυναίκες δεν μπορείτε να επικοινωνήσετε τι θέλετε με τρόπο που οι άντρες θα το καταλάβουν και θα μπορέσουν να φτάσουν σε σημείο να το προσφέρουν.

Δεν καταλαβαίνω τι είναι ο μπακουρης κι ο αντιμπακουρης ούτε τι θες να πεις.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα, πχ στη δίκη μου απάντηση challenge της Αγάπης, τι είναι δύσκολο να επικοινωνηθεί στο τι προτιμω και γιατί ;
Δεν είχα διαβάσει τη δική σου απάντηση και επομένως δεν αναφερόμουν σε αυτή. Δεν έχω κάποια ένσταση στην απάντηση σου(που διάβασα τώρα) και πιστεύω πως συμφωνούν πολλές κοπέλες.

Σε σχέση με αυτό που είχα πει στην Αγάπη, το πρόβλημα βρίσκεται όταν τα λέτε αυτά ως συμβουλές, καθώς πάνω απ' όλα κάθε γυναίκα θέλει να μην της μιλάει ένα μπακούρι, δλδ ένας άντρας με αυτοσεβασμό που δεν είναι και το "καλό παιδί".
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Δεν είχα διαβάσει τη δική σου απάντηση και επομένως δεν αναφερόμουν σε αυτή. Δεν έχω κάποια ένσταση στην απάντηση σου(που διάβασα τώρα) και πιστεύω πως συμφωνούν πολλές κοπέλες.

Σε σχέση με αυτό που είχα πει στην Αγάπη, το πρόβλημα βρίσκεται όταν τα λέτε αυτά ως συμβουλές, καθώς πάνω απ' όλα κάθε γυναίκα θέλει να μην της μιλάει ένα μπακούρι, δλδ ένας άντρας με αυτοσεβασμό που δεν είναι και το "καλό παιδί".
Σε παρέθεσα γιατί μίλησες γενικά στην αρχική σου τοποθέτηση σα να συμπεριελάμβανες τις απαντήσεις όσων είχαν τοποθετηθεί γιατί μίλησες σε γ’ πληθ πρόσωπο.

Όπως και να έχει, βλέπω πως ορίζεις το περί μπακουριού. Μου φαίνεται αστήριχτη και γενικευτική η τοποθέτηση.
Πως γνωρίζεις ότι καμία γυναίκα δεν ελκύεται από άντρες που δείχνουν τα «καλά παιδιά» και έχουν αυτοσεβασμό ή από τα «κακα παιδιά»;
Για πολλές από εμας συνιστούν στοιχεία που ανεβάζουν την έλξη είτε το ένα είτε το άλλο .

Αν με το καλό παιδί(που δεν ελκύει κοπέλες) εννοείς το μη μπηχτη, τότε πέφτεις ακόμη πιο έξω. «Καλό παιδί» δεν σημαίνει βαρετός τύπος χωρίς ενδιαφέροντα ή τύπος χωρίς αυτοσεβασμό. Άσε που δε νομίζω ότι συμβουλέψαμε κάτι ή ότι αυτό δημιουργεί πρόβλημα. Για τον απλούστατο λόγο πως ο,τι και αν πούμε εμείς η καθεμία ελκύεται από αυτό που ελκύεται και αυτό δεν θα αλλάξει γιατί θα ακούσει/διαβάσει κάτι. Συμβουλές όπως «α να πάρεις ως red flag αυτό, γράψε τον άλλον κτλ» σε φίλες συνήθως πεφτουν στο κενό ή και να ασκηθεί επιρροή είναι γιατί υπήρχε από πριν το έδαφος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε παρέθεσα γιατί μίλησες γενικά στην αρχική σου τοποθέτηση σα να συμπεριελάμβανες τις απαντήσεις όσων είχαν τοποθετηθεί γιατί μίλησες σε γ’ πληθ πρόσωπο.

Όπως και να έχει, βλέπω πως ορίζεις το περί μπακουριού. Μου φαίνεται αστήριχτη και γενικευτική η τοποθέτηση.
Πως γνωρίζεις ότι καμία γυναίκα δεν ελκύεται από άντρες που δείχνουν τα «καλά παιδιά» και έχουν αυτοσεβασμό ή από τα «κακα παιδιά»;
Για πολλές από εμας συνιστούν στοιχεία που ανεβάζουν την έλξη είτε το ένα είτε το άλλο .

Αν με το καλό παιδί εννοείς το μη μπηχτη, τότε πέφτεις ακόμη πιο έξω. «Καλό παιδί» δεν σημαίνει βαρετός τύπος χωρίς ενδιαφέροντα ή τύπος χωρίς αυτοσεβασμό.
Υπάρχει διαφορά με το καμία γυναίκα και με το οι περισσότερες γυναίκες και κυρίως με το οι περισσότερες ωραίες γυναίκες γιατί για τη βαριά πλειοψηφεία των στρέητ αντρών, οι ίδιες γυναίκες βλέπονται με τον ίδιο τρόπο χοντρικά μιλώντας αλλά τέσπα.

Οι άντρες αντί να αφοσιωθούν σε αυτά που θα καταλάβουν αν διαβάσουν τα μηνύματα σας εδώ ή αλλού, οφείλουν να πράξουν διαφορετικά και απλά να γίνουν καλύτεροι στο να είναι άντρες. Οι γυναίκες δεν κάνετε καλή δουλειά στο να εξηγείτε (και να καταλαβαίνετε) τι σας ελκεί πέραν από τα κοινά χόμπυ και την ευγενική συμπεριφορά κλπ. Σκέψου τι θα καταλάβει ο καρμήρης στο Crazy Stupid Love, αν δει τα μηνύματα αυτά, αντί να του κάνει πριβέ μαθήματα ο ράιαν γκόσλινγκ... δε θα στεριώσει τίποτα.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Οι άντρες αντί να αφοσιωθούν σε αυτά που θα καταλάβουν αν διαβάσουν τα μηνύματα σας εδώ ή αλλού, οφείλουν να πράξουν διαφορετικά και απλά να γίνουν καλύτεροι στο να είναι άντρες. Οι γυναίκες δεν κάνετε καλή δουλειά στο να εξηγείτε (και να καταλαβαίνετε) τι σας ελκεί πέραν από τα κοινά χόμπυ και την ευγενική συμπεριφορά κλπ. Σκέψου τι θα καταλάβει ο καρμήρης στο Crazy Stupid Love, αν δει τα μηνύματα αυτά, αντί να του κάνει πριβέ μαθήματα ο ράιαν γκόσλινγκ... δε θα στεριώσει τίποτα.
Αν έχει στοιχειώδη αντίληψη θα καταλάβει άνετα από το μήνυμα μου πως «φίλε και να είσαι ωραίος, δεν είσαι ο μόνος ωραίος που με περιτριγυρίζεις ούτε από μόνο του αρκει» άρα βάλε κατά μέρους το ψωνισμό σου για την εμφάνιση. «Μη γίνεις πιεστικός, πρηχτης και λιγουρι αλλά μη το παρακάνεις κιόλας και μιλάς μόνο σα φίλος. Φλέρταρε ξεκάθαρα και ζήτα καφέ», με λίγα λόγια να ανταποκρίνεται στις σπόντες που του πετάει ώστε να μην της αφήνεις αμφιβολίες στο ότι οντως τον ενδιαφέρει έστω ένας αναγνωριστικός καφές τετ α τετ. «Μιλα για σένα, τα ενδιαφέροντα σου, τις ευαισθησίες σου», «αν είσαι ευέξαπτος ή δεν έχουμε κανένα κοινό σημείο θα κοπεις», αυτά είναι στοιχεία χαρακτηρα , όπως και το να είναι δυναμικός. Δεν ξέρω κατά πόσο βελτιώνονται, αλλά αν κάποιος θέλει να το επιχειρήσει, ας το κάνει γι τον εαυτό του και όχι γιατί ένα μέρος των γυναικών θέλουν να είναι έτσι. Σίγουρα να τα προσποιηθούν χωρίς να τα έχουν θα φανεί πανηγυρικά σε τετ α τετ, μη σου πω έστω και σε συνάντηση κοινής παρέας.

Τώρα για το άλλο που λες ότι δεν καταλαβαίνουμε συνήθως τι μας ελκύει στο μεγαλύτερο του βαθμό δεν ισχύει. Δηλ αν σκεφτώ συγκεκριμένα κάποιον άνετα θα εντοπίσω τα περισσότερα. Απλώς κάποια στοιχεία δεν αποτυπώνονται καν με λέξεις, γιατί δεν γίνεται. Ναι, αν μου φέρεις δυο άντρες πανομοιότυπους, πολύ πιθανό να σου πω θέλω τον χ γιατί με αυτόν ένιωσα χημεία και να με ρωτήσεις γιατί όχι με τον ψ και τότε να μην μπορώ να σου πω. Και όντως πολλά πρώτα ραντεβού μου πάνε έτσι, δηλ καλό παιδί, με ενδιαφέροντα και όλα τα καλά αλλά κάτι λειπει- δεν ξέρεις καν τι μερικές φορές. Ας πούμε χοντρικά πως δεν υπάρχει χημεία. Αλλά στο βαθμό που μπορεί να καταγράψει κανεις τι τον ελκύει νομίζω ότι ήταν κατατοπιστικά τα μηνύματα.

Οπότε σε φιλο μου θα έλεγα «απλώς δεν ταιριαζετε» αν όντως δεν έκανε κάτι που ξέρω ότι έχει πολλές πιθανότητες να την έχει ξενερώσει. Αλλά και πάλι.. γιατί να πάθει τέτοια κρίση ταυτότητας; Ας βρει κάποια που δεν θα χαλιέται με το ποιος είναι.

(πάντως δεν μιλήσαμε μόνο για κοινά χομπυ και ευγένειες, αλλά για θέματα συζήτησης, αυθορμητισμό, τρόπους ερωτικής προσέγγισης και διαχείρισης... τι άλλο να του πεις; δεν έχει μια ολοκληρωμένη εικόνα όσο γίνεται ; )
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν έχει στοιχειώδη αντίληψη θα καταλάβει άνετα από το μήνυμα μου πως «φίλε και να είσαι ωραίος, δεν είσαι ο μόνος ωραίος που με περιτριγυρίζεις ούτε από μόνο του αρκει» άρα βάλε κατά μέρους το ψωνισμό σου για την εμφάνιση. «Μη γίνεις πιεστικός, πρηχτης και λιγουρι αλλά μη το παρακάνεις κιόλας και μιλάς μόνο σα φίλος. Φλέρταρε ξεκάθαρα και ζήτα καφέ», με λίγα λόγια να ανταποκρίνεται στις σπόντες που του πετάει ώστε να μην της αφήνεις αμφιβολίες στο ότι οντως τον ενδιαφέρει έστω ένας αναγνωριστικός καφές τετ α τετ. «Μιλα για σένα, τα ενδιαφέροντα σου, τις ευαισθησίες σου», «αν είσαι ευέξαπτος ή δεν έχουμε κανένα κοινό σημείο θα κοπεις», αυτά είναι στοιχεία χαρακτηρα , όπως και το να είναι δυναμικός. Δεν ξέρω κατά πόσο βελτιώνονται, αλλά αν κάποιος θέλει να το επιχειρήσει, ας το κάνει γι τον εαυτό του και όχι γιατί ένα μέρος των γυναικών θέλουν να είναι έτσι. Σίγουρα να τα προσποιηθούν χωρίς να τα έχουν θα φανεί πανηγυρικά σε τετ α τετ, μη σου πω έστω και σε συνάντηση κοινής παρέας.

Τώρα για το άλλο που λες ότι δεν καταλαβαίνουμε συνήθως τι μας ελκύει στο μεγαλύτερο του βαθμό δεν ισχύει. Δηλ αν σκεφτώ συγκεκριμένα κάποιον άνετα θα εντοπίσω τα περισσότερα. Απλώς κάποια στοιχεία δεν αποτυπώνονται καν με λέξεις, γιατί δεν γίνεται. Ναι, αν μου φέρεις δυο άντρες πανομοιότυπους, πολύ πιθανό να σου πω θέλω τον χ γιατί με αυτόν ένιωσα χημεία και να με ρωτήσεις γιατί όχι με τον ψ και τότε να μην μπορώ να σου πω. Και όντως πολλά πρώτα ραντεβού μου πάνε έτσι, δηλ καλό παιδί, με ενδιαφέροντα και όλα τα καλά αλλά κάτι λειπει- δεν ξέρεις καν τι μερικές φορές. Ας πούμε χοντρικά πως δεν υπάρχει χημεία. Αλλά στο βαθμό που μπορεί να καταγράψει κανεις τι τον ελκύει νομίζω ότι ήταν κατατοπιστικά τα μηνύματα.

Οπότε σε φιλο μου θα έλεγα «απλώς δεν ταιριαζετε» αν όντως δεν έκανε κάτι που ξέρω ότι έχει πολλές πιθανότητες να την έχει ξενερώσει. Αλλά και πάλι.. γιατί να πάθει τέτοια κρίση ταυτότητας; Ας βρει κάποια που δεν θα χαλιέται με το ποιος είναι.

(πάντως δεν μιλήσαμε μόνο για κοινά χομπυ και ευγένειες, αλλά για θέματα συζήτησης, αυθορμητισμό, τρόπους ερωτικής προσέγγισης και διαχείρισης... τι άλλο να του πεις; δεν έχει μια ολοκληρωμένη εικόνα όσο γίνεται ; )
Δεν είπα πως οι γυναίκες δεν έχετε αφηγήσεις για το τι σας αρέσε στον έκαστο άντρα που βγήκατε, κάνατε σχέση κλπ, απλώς πως αυτές οι αφηγήσεις αγνοούν μεγάλα μέρη της πραγματικότητας που είανι ακριβώς αυτά που χρειάζονται οι περισσότεροι άντρες να ακούσουν. 'Οταν μια γυναίκα λέει θέλω έναν άντρα ευγενικό και με κοινά χόμπυ εννοεί έναν άντρα που είναι καλός στο να είναι άντρας πρώτα και να ικανοποιεί τα άλλα μετά.

Ολοι οι άντρες που είναι ευρέως αρεστοί στις γυναίκες, έχουν κοινά σημεία στην προσωπικότητα τους και κατά βάσιν μπορούμε να πούμε γι' αρχή τουλάχιστον πως είναι ισχυρότεροι των υπολοίπων. 'Ενας άντρας υψηλότερης αξίας λοιπόν μπορεί να αφήσει τη γυναίκα αν ξεπεράσει τα όρια του, μπορεί να εκφράσει τις επιθυμίες του χωρίς να κομπλάρει, να ηγεθεί της γυναίκας όπου αυτή το επιθυμίσει(όπως στο τανγκό) και να της προσφέρει αίσθηση σιγουριάς και ασφάλειας. Αυτά τα εσωτερικά χαρακτηριστικά, φαίνονται στη γλώσσα του σώματους και ομιλίας του και πολλε´ς φορές τον κάνουν να φαίνετια πολύ πιο ωραίος εμφανισιακά απ' ότι πραγματικά είναι(δλδ αν τον δεις σε φωτογραφία). Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ πως μπορεί κάποιος να κοιτάει τη στάση του σώματος του ή κατι τέτοιο για να γίενι αλφάτος, αυτό είανι αντίστοιχο της επίδειξης αντρισμού με κλειδιά μπεμβέ.

Αυτό το baseline της προσωπικότητας ο μόνος πυλώνας που πρέπει να έχει ένας άντρας και όλα τα άλλα είναι έξτρα και μόνο τότε θα αναδειχτούν κιόλας. Αν είσαι κιουτ νέρντουλας, αλλά διστάζεις να μιλήσεις και από τον αέρα σου φαίνεσαι πως είσαι μπακούρι... θα έχεις πολύ λιγότερες επιλογές και χαμηλότερες ποιοτικά.

Οι άντρες όλων των ηλικιών, όταν κοιτάνε να βελτιωθούν, ακούνε τις απόψεις των γυναικών γιατί εν τέλει γι αυτές ενδιαφέρονται. 'Οταν όμως τους λένε - και είανι απόλυτα φυσικό να το πιστεύουν - πως θέλουν να υπάρχει χημεία, πως τα ραντεβού τους αποτύχανε γιατί δεν υπήρχε χημεία, πως τις ενδιαφέρουν τα κοινά ενδιαφέροντα κι οοόλα αυτά... Δε θα μπουν ποτέ στην μαρκά και επίπονη διαδικασία απόκτησης αντρισμού που εμπεριέχει πειθαρχία, καλλιέργεια θάρρους, συναισθηματικό πόνο κλπ. Θα είανι λιγότερο πιθανό να καταλάβουν πως δεν έχουν γκόμενες ή πως δεν έχουν τις γκόμενες που θέλουν επειδή οι ίδιοι είναι αδύναμοι και λιγότεροι άντρες.

Υ.Γ.
Ξέχασα τη χειρότερη συμβουλή: Να είσαι ο εαυτός σου. Λες και δε γίνεται να πάει στραβά.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Δεν είπα πως οι γυναίκες δεν έχετε αφηγήσεις για το τι σας αρέσε στον έκαστο άντρα που βγήκατε, κάνατε σχέση κλπ, απλώς πως αυτές οι αφηγήσεις αγνοούν μεγάλα μέρη της πραγματικότητας που είανι ακριβώς αυτά που χρειάζονται οι περισσότεροι άντρες να ακούσουν. 'Οταν μια γυναίκα λέει θέλω έναν άντρα ευγενικό και με κοινά χόμπυ εννοεί έναν άντρα που είναι καλός στο να είναι άντρας πρώτα και να ικανοποιεί τα άλλα μετά.

Ολοι οι άντρες που είναι ευρέως αρεστοί στις γυναίκες, έχουν κοινά σημεία στην προσωπικότητα τους και κατά βάσιν μπορούμε να πούμε γι' αρχή τουλάχιστον πως είναι ισχυρότεροι των υπολοίπων. 'Ενας άντρας υψηλότερης αξίας λοιπόν μπορεί να αφήσει τη γυναίκα αν ξεπεράσει τα όρια του, μπορεί να εκφράσει τις επιθυμίες του χωρίς να κομπλάρει, να ηγεθεί της γυναίκας όπου αυτή το επιθυμίσει(όπως στο τανγκό) και να της προσφέρει αίσθηση σιγουριάς και ασφάλειας. Αυτά τα εσωτερικά χαρακτηριστικά, φαίνονται στη γλώσσα του σώματους και ομιλίας του και πολλε´ς φορές τον κάνουν να φαίνετια πολύ πιο ωραίος εμφανισιακά απ' ότι πραγματικά είναι(δλδ αν τον δεις σε φωτογραφία). Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ πως μπορεί κάποιος να κοιτάει τη στάση του σώματος του ή κατι τέτοιο για να γίενι αλφάτος, αυτό είανι αντίστοιχο της επίδειξης αντρισμού με κλειδιά μπεμβέ.

Αυτό το baseline της προσωπικότητας ο μόνος πυλώνας που πρέπει να έχει ένας άντρας και όλα τα άλλα είναι έξτρα και μόνο τότε θα αναδειχτούν κιόλας. Αν είσαι κιουτ νέρντουλας, αλλά διστάζεις να μιλήσεις και από τον αέρα σου φαίνεσαι πως είσαι μπακούρι... θα έχεις πολύ λιγότερες επιλογές και χαμηλότερες ποιοτικά.

Οι άντρες όλων των ηλικιών, όταν κοιτάνε να βελτιωθούν, ακούνε τις απόψεις των γυναικών γιατί εν τέλει γι αυτές ενδιαφέρονται. 'Οταν όμως τους λένε - και είανι απόλυτα φυσικό να το πιστεύουν - πως θέλουν να υπάρχει χημεία, πως τα ραντεβού τους αποτύχανε γιατί δεν υπήρχε χημεία, πως τις ενδιαφέρουν τα κοινά ενδιαφέροντα κι οοόλα αυτά... Δε θα μπουν ποτέ στην μαρκά και επίπονη διαδικασία απόκτησης αντρισμού που εμπεριέχει πειθαρχία, καλλιέργεια θάρρους, συναισθηματικό πόνο κλπ. Θα είανι λιγότερο πιθανό να καταλάβουν πως δεν έχουν γκόμενες ή πως δεν έχουν τις γκόμενες που θέλουν επειδή οι ίδιοι είναι αδύναμοι και λιγότεροι άντρες.

Δεν ξέρω αν παραθέτεις όλα αυτά τα στερεότυπα κοινωνικών ρόλων με σοβαρή διάθεση ή όχι, αλλά τα γούστα γυναικών και ανδρών κινούνται σε ένα τεράστιο φάσμα, πολύ πιο σύνθετο.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω αν παραθέτεις όλα αυτά τα στερεότυπα κοινωνικών ρόλων με σοβαρή διάθεση ή όχι, αλλά τα γούστα γυναικών και ανδρών κινούνται σε ένα τεράστιο φάσμα, πολύ πιο σύνθετο.
Είσαι απόλυτα ελεύθερος να είσαι όπως ο τύπος στη φωτό, είμαι σίγουρος πως θα βρεις τη γυναίκα που θες γιατί δεν υπάρχει καμία ομοιγένεια στο γούστο των γυναικών ή αντρων. Μην ακούς τα στερεότυπα. Μπη γιουρσέλφ!

 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
Η διαφορά άντρα-γυναίκας είναι οτι η γυναίκα δεν ξέρει τι θέλει και προσπαθεί να εξηγήσει αυτό που δεν ξέρει με χίλιους τρόπους, ενώ ο άντρας ξέρει τι θέλει αλλά δεν έχει ούτε έναν τρόπο να το εκφράσει.
Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.
Τς Τς Τς από τότε σοφή ήμουν ρε σεις. :thumbsup:
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.
Τς Τς Τς από τότε σοφή ήμουν ρε σεις. :thumbsup:
σε σχεση με το μηνυμα σου προ 12ετιας, άσχετα αν εχεις αλλαξει αποψεις, θελω να πω οτι υπαρχουν και γυναικες συνειδητοποιημενες που ακομα και απο νεαρη ηλικια ξερουν τι θελουν. Ωστοσο, ίσως αυτό βαδίζει εξαρχής με τα βιώματα του κάθε ανθρώπου, και μετά ανάλογα την ηλικία. Βέβαια αυτές είναι σπάνιες περιπτώσεις.

Οι περισσότερες γυναίκες πριν τα 25, δεν έχουν την απόλυτη ισορροπία, αλλά πλεον στο ίδιο μήκος κύματος κινείται και το άλλο φύλο. Δεν ξερω. Ίσως έχουν διαφοροποιηθεί τα πράγματα από γενιά σε γενιά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top