Έρευνα: Στην τελευταία θέση της ΕΕ η Ελλάδα στην ισότητα των φύλων

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Mπαρουφα δεν θα πετάξεις αλλα οπως πολλές ετσι και εσυ πολυ επιδέξια προσπαθειτε να προωθήσετε τα συμφεροντα σας και καλα κάνετε. Αλλα οπως σου εξηγησαμε και οχι μονο εγω συχνά (οχι απο ολες βεβαια) οι πονηρουλες και σε δουλειες χρησιμοποιουν αυτο το επιχειρημα σου οτι δηθεν ειναι το αδυναμο φυλο και οτι δεν τυγχάνουν ισοτιμης μεταχειρισης σχετικά με τους άντρες.

Σε αρκετά περιβάλλοντα οι γυναικες πάνε γκρινιάζουνε και στο τέλος γινεται το δικο τους ενω υποτιθεται οτι ειναι το αδυναμο φυλο. Αλλα κανεις δεν ειναι αδυναμος οταν προσπαθει να ελέγξει για να κάνει το δικο του το οποιο δικαιώς θα αποδεχθούμε με την προϋποθεση οτι ειναι δικαιο.

Οχι επειδη εισαι γυναικα και έχεις παιδια να καβατζωνεσαι μονιμως και άλλοι έχουνε.

Ρε Ντεβιλ εχεις ιδεα λιγο τι γινεται στην Ελλαδα και στον κοσμο;Ποσα εγκληματα κατα των γυναικων;Σου φαινεται λογικο που μεχρι πριν λιγα χρονια δε μπορουσαμε να ψηφισουμε ; Δε σου μιλαω για ζουζουνισματα, χαδακια και μπουρδολογιες , σου μιλαω για στοιχειωδη ανθρωπινα δικαιωματα .
Τωρα αυτα το οτι γκρινιαζουμε και μας κανουν τα χατίρια πανε πες τα σε κανενα Cosmopolitan
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Ρε Ντεβιλ εχεις ιδεα λιγο τι γινεται στην Ελλαδα και στον κοσμο;Ποσα εγκληματα κατα των γυναικων;Σου φαινεται λογικο που μεχρι πριν λιγα χρονια δε μπορουσαμε να ψηφισουμε ; Δε σου μιλαω για ζουζουνισματα, χαδακια και μπουρδολογιες , σου μιλαω για στοιχειωδη ανθρωπινα δικαιωματα .
Τωρα αυτα το οτι γκρινιαζουμε και μας κανουν τα χατίρια πανε πες τα σε κανενα Cosmopolitan


Εγω δεν ειμαι εγκληματολογος. Εγω έγραψα συγκεκριμενα. Εμπειριες απο την εργασιακη μου καθημερινοτητα αλλα επειδη δεν σε συμφέρουν και σου χαλάνε τα συμφεροντα δεν τις αποδέχεσαι. Απο που και ως που εσυ ακυρώνεις εμπειριες άλλων και μας επιπλητεις οτι δεν έχουμε ιδεα τι μας γινεται; μήπως δεν έχεις ιδέα εσυ; οτι ακομα και δικιο να έχεις μπορει να το χάσεις μπροστα στο επιχειρημα "Ειναι γυναικα και της μιλησες αποτομα" που βεβαια σοβαρος προισταμενος προσωπικου δεν θα πει κάτι τέτοιο εκτος και αν η θεση του επηρεάζεται απο κλικες και παρασκηνιο. Θα μπλεξεις σε δουλειες και θα τα δεις έννοια σου.

Οπως έχω ξαναγραψει ο καθενας μέσα απο τη συζητηση προσπαθει να προωθησει τα δικά του ελάχιστοι θα αποδεχτουν το δικαιο και αν το αποδεχτούν μετα απο μέρες μπορει και να το ξεχάσουν. Ευτυχως δεν ειμαστε ολοι ιδιοι ομως.

Προσπαθησε να κάνεις συζητηση επι της ουσιας και οχι γενικολογιες. Τα εγκλήματα τα αναλαμβάνει η δικαιοσυνη. Μην πάς να μας τα χρεώσεις σε ολους. Αυτα εσυ πές τα σε καμια οργανωση γυναικων για να βγεις προεδρος οχι εγω στο κοσμοπολιταν :loltooth:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πως μπορείς να ξέρεις πως ο προιστάμενος/manager/ανώτερος επέλεξε έναν άντρα για μια προαγωγή για ''σεξιστικούς' λόγους και όχι επειδή το αξίζει? Δε το ξέρεις.Ο φεμινισμός όμως το ξέρει και δίνει την εύκολη απάντηση.Φταίει το φύλο.Αυτό που κάνουν τα σύγχρονα ρεύματα φεμινισμού είναι να ανάγουν όλα τα θέματα σε θέματα φύλου κάνοντας τις γυναίκες botάκια και δίνοντας τους μια βολική δικαιολογία και ένα καθησυχαστικό πατ πατ στη πλάτη.Πολλές φορές μάλιστα δίνει και το άλλοθι για αντιεπαγγελματικές συμπεριφορές από γυναίκες οι οποίες μπορούν να καλυφθούν πίσω από οργανώσεις ή ''κινήματα''.
Μια σωστή επιχείρηση είναι gender neutral.Δεν δίνει δεκάρα για το αν είναι ο εργαζόμενος γυναίκα ή άντρας.Θέλει να προσλάβει το άτομο με τα περισσότερα δυνατά qualifications με τον μικρότερο δυνατό μισθό.Τέλος της ιστορίας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Πως μπορείς να ξέρεις πως ο προιστάμενος/manager/ανώτερος επέλεξε έναν άντρα για μια προαγωγή για ''σεξιστικούς' λόγους και όχι επειδή το αξίζει? Δε το ξέρεις.Ο φεμινισμός όμως το ξέρει και δίνει την εύκολη απάντηση.Φταίει το φύλο.Αυτό που κάνουν τα σύγχρονα ρεύματα φεμινισμού είναι να ανάγουν όλα τα θέματα σε θέματα φύλου κάνοντας τις γυναίκες botάκια και δίνοντας τους μια βολική δικαιολογία και ένα καθησυχαστικό πατ πατ στη πλάτη.Πολλές φορές μάλιστα δίνει και το άλλοθι για αντιεπαγγελματικές συμπεριφορές από γυναίκες οι οποίες μπορούν να καλυφθούν πίσω από οργανώσεις ή ''κινήματα''.
Μια σωστή επιχείρηση είναι gender neutral.Δεν δίνει δεκάρα για το αν είναι ο εργαζόμενος γυναίκα ή άντρας.Θέλει να προσλάβει το άτομο με τα περισσότερα δυνατά qualifications με τον μικρότερο δυνατό μισθό.Τέλος της ιστορίας.

Συμφωνω συντροφε αλλα με μια διαφορά. Αν ειναι 100% σωστη η επιχειρηση θα πληρώσει οποιον έχει ικανοτητες. Κανεις δεν χρωσταει σε κανενα και δεν δουλευει στο τσάμπα. Να τα ξεκαθαρισουμε για να μην έχουμε παρεξηγησεις.
 

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Όταν ο εργοδότης δηλαδή απολύει μια γυναίκα επειδή είναι έγκυος δεν υπάρχει διάκριση? https://www.kathimerini.gr/801702/ar...lada/meionekthma-h-egkymosynh-gia-thn-ergasia


Υπάρχει εννοειται. Αλλα ο συγκεκριμενος θα ειναι γενικα τσογλαναράς και σε άλλα πράγματα διοτι φαινεται πως ειναι αδιστακτος. Μην νομιζεις οτι το κάνει αυτο επειδη ειναι σεξιστης και μισογυνης το κανει επειδη κατα βαθος ειναι τέρμα συμφεροντολογος και τέρμα φιλοχρηματος οποτε κοιτάζει ΜΟΝΟ τα άψυχα χαρτια των ισολογισμων και των κερδών έχει τυχει να συναναστραφω ΚΑΙ με τέτοιους ανθρώπους ευτυχως οχι για πολύ. Δεν υπολογιζει μια εγκυο γυναικα , εναν άνθρωπο που έχει αναγκη κτλπ.

Αλλα να ξέρεις οτι εχω αντιμετωπισει και εγω πολλες περιπτώσεις , οπως να ειναι ενα ζευγάρι μεσα στο ιδιο περιβαλλον παντρεμενοι και να διαφωνω με την γυναικα οποτε μετά να με κυνηγάει και ο άντρας να μου την φισκάρει ! Και να προσέχω και απο 2 μεριές. Οπως επισης και επειδη δεν ήμουν απο τον τοπο τους οι ντοπιοι εκαναν κλικες μεταξυ τους και με ριχνανε εμενα στην απέξω. Μου λέει μια φορά ενας χωριάτης "εισαι ξένος εδω" και ηταν ο ιδιος που πηγε μετά μαρτυρας εναντιον μου σε ενα δικαστηριο αστικων διαφορων με μια τρελη και τελικα το χάσανε. Μέσα στην έδρα τους κιολας!

Η Λυση ποια ειναι να τρελαθω και εγω και να αρχισω να δινω πονο; :) ολοι κ ολες παραπονιούνται αλλα μπορει να έχουν πειράξει και αυτοι με τον τροπο τους κάποιον άλλον άνθρωπο ή να τον 'εχουν ζημιώσει.

Αλλα εν παση περιπτωση εκεινο που ηθελα να πω εγω ειναι πως αδικια και κακια υπάρχει γενικα στο κοσμο απλα οι φεμινιστριες τα βλέπουν ολα ως ΣΕΞΙΣΜΟ ... διάκριση στο παραπάνω υπάρχει αλλα δεν ειναι αυτη η ριζα του προβληματος. Απλα ο τσογλαναράς εργοδοτης εμφανιζει και διάκριση μέσα στην κακια που τον επηρεάζει.


Τις προάλλες ρωτάω μια συναδελφο για ποιο λογο μπηκε δευτερη φορά σε ευνοϊκό ποστο ... δευτερη συνεχομενη. Και τσατιστηκε σιγουρα απο πισω θα με ειπε σεξιστη και ηλιθιο. Εγω μια απλη ερωτηση εκανα και θα αρχισαν τις θεωριες ειμαι σιγουρος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top