Λογοτεχνικά βιβλία = Χάσιμο χρόνου;

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Έχω ν' ακουμπήσω λογοτεχνία απ' το καλοκαίρι της Α λυκείου, όταν διάβαζα LotR. Γενικά κι εμένα μου αρέσουν περισσότερο επιστημονικοτέτοια τώρα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι άχρηστα τα υπόλοιπα. Και μόνο το γλωσσικό κέρδος να σκεφτείς φτάνει.

Θα πιάσω a song of ice and fire απ' τον Ιούλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Η λογοτεχνια,σε κανει να ζησεις μια φαντασιακη ιστορια,σαν πραγματικη.Μια ιστορια που μπορει να μην την ζησεις ποτε στην πραγματικοτητα.
Απο την αλλη,οποιος δεν θελει να την ζησει μονο νοητικα,μπορει να δωσει στην Λογοτεχνια,σαρκα και οστα :D


Χασιμο χρονου ηταν το διαβασμα της αποψης που παρουσιαζεται στο αρχικο ποστ :)
(εκτος απο εμετικη,πληρως ανεδαφικη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anathimatikos

Νεοφερμένος

Ο anathimatikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Bringing da post back from the dead.

Ουχί! Η λογοτεχνία, οι ιστορίες και οι μύθοι γενικότερα, παίζουν συμβιβαστικό-διαμεσολαβητικό ρόλο με την πραγματικότητα, μας βοηθούν να επαναπροσδιορίζουμε τη σχέση μας με την έκπληξη και τη χαοτική φύση της ύπαρξης. Όπως είναι αναγκαίο για τον άνθρωπο να μιλά, έτσι του 'ναι απαραίτητο και να προσλαμβάνει ιστορίες - σε οποιαδήποτε μορφή. Same goes και για τη ζωγραφική, τη μουσική, την ποίηση, όλες τις μορφές τέχνης κι έκφρασης συνολικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top