Dracula: μύθος ή πραγματικότητα;

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Χμμ πιστευω οτι ο μυθος της Erzsebet Bathory και του Vlad δεν εχουν καμια σχεση. Η Bathory δεν ηταν βαμπιρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikostheater

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ο Stoker εμπνεύστηκε την ιστορία για το βιβλίο απο διάφορες πηγές,οι σημαντικότερες των οποίων ήταν η (πραγματική)ιστορία του υπαρκτού ιστορικού προσώπου voevoda Vlad Tepes Dracul και της ιστορίας της Κόμισσας Elisabeth Bathory,καθώς επίσης και απο λαικές ιστορίες και θρύλους της εποχής.
Ο Δράκουλας λοιπον ώς ιστορικό πρόσωπο υπήρχε.Ηταν ηγεμόνας της Μολδοβλαχίας 2 φορές και λέγονται διάφορα ωραία για την δράση του και τα τον τρόπο που θανάτωνε ανθρώπους,ακόμα και για ασήμαντη αφορμή.
Δέν ήταν βέβαια το βαμπίρ του μύθου.
Περισσότερο σε βαμπίρ πλησιάζει η ιστορία της Elizabeth Bathory,η ιστορία της οποίας είναι ανατριχιαστική....κανονική serial killer...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Πιο παλιά έχω διαβάσει κάτι σχετικό και από ότι κατάλαβα, έχει ανθρώπους-vampire που αντί αίμα σου «πίνουν» την ενέργεια…με το αποτέλεσμα να νιώθεις εξαντλημένος όταν βρίσκονται κοντά σου…


Αναρωτιέμαι…το κάνουν συνειδητά η όχι?
Ναι και εγώ κάπου το άκουσα είναι μια παρενέργεια τις ασθένειας που είπα και οφείλετε σε φερομονες στο προχωρημένο στάδιο τις νόσου κατά την οποία τα άκρα αφυδατώνονται και ακριβός σε εκείνο το σημείο έχουμε μια ολόιδια εικόνα με τα βαμπίρ…Εκτός αν εννοείς Τα Incubi και τα Succubiαλλα αυτό είναι άλλη ιστορία που δεν σχετίζετε με το φαινόμενο που ερευνάμε σε αυτό το topic (φαινόμενο που ερευνάμε ΧχαΧχα ωραία τα είπα πάλι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

__Ntepi__

Νεοφερμένος

Η __Ntepi__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
φυσικα και οχι!!!!!!!!!
οι μαγγανιες και ολα τα λοιπα ανηκουν στους απιστους!!!!!
τα δημιουργουν μονοι τους!!!!!!!!αλλα ναι ειμαι αναρχικια :) V1dy2I414478-02.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookie

Νεοφερμένος

Η cookie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
oxi βεβαια :) δεν υπαρχουν!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georges5773

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Βασικά εγώ είμαι gothic τύπος και πιστεύω σε διάφορα εξωπραγματικά..αλλά βαμπίρ και βλακείες με τίποτα...αλλά φάση θα είχε να υπήρχαν κάπου στη γη κι αυτά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Υπάρχουν νομίζω συνάμα και μύθοι και κάποια στοιχεία πραγματικότητας γύρω από το Δράκουλα. Η "ιστορία" μιλά για έναν ηγεμόνα, τον Βλαντ ή κάπως έτσι, που για να μην πλησιάζουν οι ξένοι το κάστρο και την περιουσία του είχε δημιουργήσει αυτό το μύθο. Και άλλες ιστορίες λένε περί ενός σκληρού ηγεμόνα που σκότωνε με φρικτούς τρόπους τους εχθρούς του κτλ. κτλ.

Όσο για το μύθο και τα βαμπίρ όλοι γνωρίζουμε, έχουμε διαβάσει και δει σε ταινίες. Υπάρχει επίσης ένα βιβλίο που 'χω βάλει στο μάτι που αναλύει και τις δύο όψεις του νομίσματος. "Δράκουλας ο Παλουκωτής" λέγεται αν θυμάμαι καλά. Looking forward to read it.

Πιστεύω πάντως ότι μπορεί όλα τα παραφυσικά που του αποδίδουν να μην ισχύουν, μπορεί όμως να ήταν όντως ένα υπαρκτό πρόσωπο με μία ενδιαφέρουσα ιστορία γύρω από το όνομά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΑ!

Νεοφερμένος

Η ΕΥΑ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Oυυυ ! :eek: Τελικά όσο ζείς μαθάινεις...

Πάντως έχω δει στην τv ντοκιμαντέρ στην περιοχή που ειναι το κάστρο κ η αλήθεια ειναι πως ειναι πραγματικά ωραία... Αν κ λίγο άγρια....!!!!!!1 :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top