Έχουμε Δημοκρατία;

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
H κρίση είναι διεθνής και είναι οικονομική.
Είτε έχουμε δημοκρατία εικονική είτε πραγματική, οι επιπτώσεις θα ήταν το ίδιο άμεσες και πραγματικές.
Η δημοκρατία το μόνο που εξασφαλίζει να εκπροσωπείται στο Κοινοβούλιο η λαϊκή βούληση.
Δεν εξασφαλίζει βιοτικό επίπεδο και έλλειψη διαφθοράς.

Δεν φταίει η δημοκρατία για το ότι οι θεσμοί δε λειτουργούν στην Ελλάδα.
Κι ας μη γελιόμαστε, η διαφθορά είναι και θέμα ορισμού.
Όλοι οι Αμερικανοί Πρόεδροι χρηματοδοτούνται από μεγάλες επιχειρήσεις.
Αυτό για τους Αμερικανούς δεν θεωρείται διαφθορά αλλά θεωρείται από τους Έλληνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Φιλε vendetta στην δημοκρατια δεν υπαρχουν αδιεξοδα και το ξερειs πολυ καλα αυτο και, η χωρα μαs δυστηχωs αυτη την στιγμη βρισκεται μπροστα σε πολυ μεγαλα αδιεξοδα αλλα και σε μεγαλη βαθια κριση θεs πολιτικα θεs κοινωνικα θεs οικονομικα πιασαμε πατο σε ολα.Μπορει ολα αυτα μαζι να συμβαινουν σε ενα δημοκρατικο κρατοs: Τα οσα συμβαινουνε αυτη τη στιγμη στην ελλαδα ειναι υβριs για την δημοκρατια και ουδεμια σχεση εχουν με αυτην.

Συμφωνώ ότι στη δημοκρατία δεν υπάρχουνε αδιέξοδα και για το λόγο αυτό μιας και στη χώρα μας υπάρχει δημοκρατία νομίζω ότι είναι λίγο αντιφατικό να αναφέρεις ότι η χώρα μας βρίσκεται μπροστά σε πολύ μεγάλα αδιέξοδα...
Η δημοκρατία είναι το πολίτευμα που επικρατεί και είναι συνδεδεμένη στενά με θεσμούς οι οποίοι αυτή τη στιγμή μπορεί να είναι διεφθαρμένοι στη Ελλάδα...Δέχομαι ότι μπορεί να έχουμε διεφθαρμένους θεσμούς αλλά όχι ότι δεν έχουμε δημοκρατία στην Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι στη δημοκρατία δεν υπάρχουνε αδιέξοδα και για το λόγο αυτό μιας και στη χώρα μας υπάρχει δημοκρατία νομίζω ότι είναι λίγο αντιφατικό να αναφέρεις ότι η χώρα μας βρίσκεται μπροστά σε πολύ μεγάλα αδιέξοδα...
Η δημοκρατία είναι το πολίτευμα που επικρατεί και είναι συνδεδεμένη στενά με θεσμούς οι οποίοι αυτή τη στιγμή μπορεί να είναι διεφθαρμένοι στη Ελλάδα...Δέχομαι ότι μπορεί να έχουμε διεφθαρμένους θεσμούς αλλά όχι ότι δεν έχουμε δημοκρατία στην Ελλάδα...
Πωs γινεται να εχουμε διεφθαρμενουs θεσμουs και να εχουμε ταυτοχρονα και δημοκρατια αυτο δεν συναγει, γιατι στην δημοκρατια οι θεσμοι πρεπει να ειναι αμεμπτοι αλλιωs τη δημοκρατια ειναι αυτη μονο στα λογια και για τουs ολιγουs: για να δινουμε δηλαδη αλλο που δεν θελουνε καθε φορα αλλοθι στουs διεφθαρμενουs και στα λαμογια να μαs πατανε ακομα πιο πολυ:Eκτοs και αν εισαι και εσυ vendetta, συγνωμη που θα το πω, απο τουs βολεμενουs του συστηματοs και τα βλεπειs αλλιωs.Αλλη εξηγηση δεν μπορω να δωσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Πωs γινεται να εχουμε διεφθαρμενουs θεσμουs και να εχουμε ταυτοχρονα και δημοκρατια αυτο δεν συναγει, γιατι στην δημοκρατια οι θεσμοι πρεπει να ειναι αμεμπτοι αλλιωs τη δημοκρατια ειναι αυτη μονο στα λογια και για τουs ολιγουs: για να δινουμε δηλαδη αλλο που δεν θελουνε καθε φορα αλλοθι στουs διεφθαρμενουs και στα λαμογια να μαs πατανε ακομα πιο πολυ:Eκτοs και αν εισαι και εσυ vendetta, συγνωμη που θα το πω, απο τουs βολεμενουs του συστηματοs και τα βλεπειs αλλιωs.Αλλη εξηγηση δεν μπορω να δωσω.

Όταν ο καθένας μας μπορεί να πει ή να γράψει τη γνώμη του και να μη φοβάται μήπως τον συλλάβουν, όταν μπορεί να διαδηλώσει προκειμένου να διαμαρτυρηθεί, όταν μπορεί να απεργήσει προκειμένου να διεκδικήσει δικαιώματα που πιστεύει ότι πρέπει να έχει νομίζω ότι είναι μία καλή αρχή για να συμφωνήσουμε ότι επικρατεί δημοκρατία...

Όσο για το βολεμένος δεν ενοχλήθηκα...Απλά γέλασα... :)
Είμαι φοιτητής...Και έχω φτάσει μέχρι εδώ με την αξία μου...Διάβασα, πέρασα και σύντομα ελπίζω να έχω το πτυχίο μου...
Σου συνιστώ πάντως να μη χαρακτηρίζεις άτομα που δε γνωρίζεις και να μη βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα...Δεν ξέρεις ποτέ πως θα αντιδράσουν... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Το μάτι του θεού...τρεμόπαιξε :)
Δημοκρατία, σημαίνει κράτος με πολίτευμα δημοκρατικό, που με την σειρά του σημαίνει....πολίτευμα λαικής κυριαρχίας (επί της ουσίας) όπου οι πολίτες φοβούνται σαν δικτάτορα τον ....νόμο!

Σας θυμίζουν κάτι από αυτά ελλάδα;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Και ενα συνθημα που διαβασα τις προαλλες σε ενα τοιχο:

"Τοση δημοκρατια ειχαμε να δουμε απο τη χουντα.."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η δημοκρατία το μόνο που εξασφαλίζει να εκπροσωπείται στο Κοινοβούλιο η λαϊκή βούληση.
Δεν εξασφαλίζει βιοτικό επίπεδο και έλλειψη διαφθοράς.


Απ' το άβατάρ σου, βλέπω πως είσαι λίγο ναζιάρης...
Για δες πόσο εύκολα κρίνεται η δημοκρατία από όσους δεν την επιθυμούν. p_q
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μίας και έχουμε δημοκρατία, φίλοι μου Στεκίτες, μήπως γνωρίζει κανείς την ιστοσελίδα για τη "Δημόσια διαβούλευση για προστασία των Δανειοληπτών";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Μίας και έχουμε δημοκρατία, φίλοι μου Στεκίτες,
Ποιός ήρθε είπες;
Όταν προσγειωθείς στην Ελλάδα έλα να το συζητήσουμε.
μήπως γνωρίζει κανείς την ιστοσελίδα για τη "Δημόσια διαβούλευση για προστασία των Δανειοληπτών";
Εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Όταν προσγειωθείς στην Ελλάδα έλα να το συζητήσουμε.

Εγώ που είμαι προσγειωμένος στην Ελλάδα μπορώ να μάθω τους λόγους για τους οποίους δεν έχουμε δημοκρατία;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top