• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Το αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομηχανίας

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@ Isiliel: Έπεσες σε χασάπη δυστυχώς, ξέρω πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Οι γυναικολόγοι (και ειδικά οι ιδιώτες) έχουν κακή φήμη στο χώρο. Αλήθεια Isi, ήταν ιδιώτης ή νοσοκομειακός;

Η επίσκεψη έγινε στον Άγιο Σάββα και η επέμβαση στο Ιασώ. Συστημένος από ομάδα γυναικών που τον είχαν γιατρό και ήταν όλες πολύ ευχαριστημένες. Ε, όταν είναι μια απλή εξέταση ή η συνταγογράφηση αντισυλληπτικών φαίνεται όλοι καλοί είναι,...

Πάντως δεν έχω μονάχα το δικό μου περιστατικό από το οποίο βγάζω συμπεράσματα. Θα μπορούσα να σας απαριθμήσω τουλάχιστον δέκα-δεκαπέντε περιστατικά στο οικογενειακό και φιλικό μου περιβάλλον. Τι στο καλό, είμαστε όλοι μαζί γκαντέμηδες? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Don't get me started με τα εμβόλια...

Γιατι οχι? Τα εμβολια δεν ανηκουν στο αδιστακτο κατεστημενο της συγχρονης ιατρικης?

Και για να πω την κακια μου, τα περισσοτερα εμβολια εχουν ως συντηρητικο μια ενωση του μολυβδου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ε, όταν είναι μια απλή εξέταση ή η συνταγογράφηση αντισυλληπτικών φαίνεται όλοι καλοί είναι,...

Σήμερα έφτιαξα από περιέργεια ένα προφίλ στο επίσημο site της Ψυχολογίας και έχω μείνει άναυδος από αυτά που γράφονται σ'αυτό το forum από κάποιους ασθενείς. Υπάρχει δόξα τω Θεώ και ο αντίλογος των αιρετικών. Τί στο διάολο συνταγογραφούν συνταγές με κόκκινη γραμμή τόσο εύκολα οι τρελλογιατροί ? Ναρκωτικά εγκεκριμένα από τον ΕΟΦ προς αντιμετώπιση μιας πρόσκαιρης αυπνίας, αρκεί ένας μήνας για να εθίσουν τον οργανισμό και να τον κάνουν ένα άβουλο υποχείριο. Λες και θα πάθει κάτι η κυρά Μαριγούλα 70 ετών αν μείνει ξάγρυπνη μια νύχτα μέχρι τις 2.00 τα ξημερώματα. Δεν τους νοιάζει ο επαναπρογραμματισμός της προσωπικότητας πολύ απλά γιατί δεν πιστεύουν ότι η προσωπικότητα επαναπρογραμματίζεται ολοκληρωτικά. Η στάση τους στην αντιμετώπιση της νόσου είναι παθητική και εκτός από το να συνταγογραφούν χαπάκια είναι άχρηστοι για οτιδήποτε άλλο. Η ελληνική κοινωνία σε μια προγενέστερη φάση ήταν πολύ υγιής και ανθρώπινη και δεν είχε ανάγκη τους ψυχίατρους σε τέτοια έκταση, γιάυτό και οι ψυχίατροι ήταν αντικείμενα σάτυρας στον παλιό καλό ελληνικό κινηματογράφο, τότε που οι άνθρωποι είχαν αρκετές άμυνες για να καταλάβουν ότι η εμπειρία θεραπεύει το ψυχικό τραύμα και όχι τα χαπάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως σου κόλλησε να με λες καπετάνιο, αλλά μου αρέσει πολύ. Θα ήθελα πάρα πολύ να δουλεύω σε ένα παλιό φορτηγό, σε μια άλλη εποχή αυτό δεν σημαίνει βέβαια οτι δεν μου αρέσει και αυτό που κάνω.
Δυσκολεύομαι να συνδέσω την υπέρμετρη ανάγκη του παπού για τα φάρμακα, με την επιθετική πολιτική πωλήσεων των φαρμακευτικών εταιριών. Πως μια τέτοια εταιρία θα πείσει αυτούς τους ανθρώπους οτι δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς φάρμακα; Θα έλεγα ως πιθανότερο παράγοντα την ανάγκη που έχουμε όλοι μας να εναποθέτουμε την τύχη μας σε κάτι μαγικό ή θεϊκό.
Περιπτώσεις γιατρών που ασθαινούν από την ασθένεια με την οποία ασχολούνται δεν γνωρίζω σε σημεό που αυτό να αποτελεί στατιστική ένδειξη.
Δεν είναι πάντα απόλυτο οτι ο ιδιώτης γιατρός, δεν θα είναι τόσο καλός όσο ο νοσοκομειακός, αν και προσωπικά θα προτιμούσα έναν νοσοκομειακό γιατρό λόγω εμπειρίας περιστατικών αλλά και λόγω των μέσων συνεργασίας.

Το "Καπετάνιε" είναι από τον Πειρατή. Από την επιλογή ψευδωνύμου φαίνεται
ότι έχεις τέτοιες τάσεις:)
Αυτό για την ανάγκη του παππού, υποτίθεται ότι συνδέεται με αυτά που έγραψαν και νωρίτερα άλλοι για διαφήμιση και προπαγάνδα των εταιρειών κλπ. Θα μιλήσω αργότερα για μια τέτοια θέση.
Φυσικά δεν είναι απόλυτο, μίλησα μόνο για φήμη γιατρών συγκεκριμένης ειδικότητας. Υπάρχουν και πολλοί καλοί ιδιώτες γιατροί, και δυστυχώς χασάπηδες και εκμεταλλευτές νοσοκομειακοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μόλις ήρθε στο μυαλό μου ένα περιστατικό που μου συνέβει πριν από 3 μήνες:

Λίγο μετά την Πρωτοχρονιά, ήμουν πολύ κοντά στο να πάρω την απόφαση να κόψω το κάπνισμα.
Ένα βράδυ καθώς έβλεπα τηλεόραση, τσουπ, να τη μπροστά μου μια διαφήμιση για τις γνωστές τσίχλες που σε βοηθούν να κόψεις το κάπνισμα.
Τσίχλες λεω μέσα μου, διαφημίζονται ...σαν τσίχλες, ε, δε χάνω τίποτα να δοκιμάσω.
Την άλλη μέρα πάω στο Φαρμακείο και ρωτάω το Φαρμακοποιό: "Επειδή έχω προβλήματα με το στομάχι μου -ένας από τους λόγους που έκοψα το κάπνισμα- θα με ενοχλήσουν αυτές οι τσίχλες"?
Απάντηση: "Μπαα όχι,...κανένα πρόβλημα"
Τις αγοράζω, πηγαίνω σπίτι, διαβάζω το σχετικό έντυπο και ....καταλήγω να πετάξω τις τσίχλες και να κόψω το κάπνισμα μαχαίρι, μόνη μου, από την επόμενη κιόλας μέρα. :D
Γράφει δεκάδες παρενέργειες και προφυλάξεις! Απορώ πως διαφημίζεται σαν κάτι τόσο κοινό, όσο μια τσίχλα...
Δεν αποποιούμαι των ευθυνών μου, κακώς τις αγόρασα χωρίς να μου τις συστήσει κάποιος γιατρός, αλλά σίγουρα η διαφήμιση βοήθησε στο να τις μαθω, να ξέρω να τις ζητήσω...κτλ

Αυτό που μου τη δίνει πιο πολύ είναι που έδωσα τα ωραία μου λεφτά :mad: Άσε που τελικά ήταν πανεύκολο να κόψω το κάπνισμα μόνο με τη Θέλησή μου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η επίσκεψη έγινε στον Άγιο Σάββα και η επέμβαση στο Ιασώ. Συστημένος από ομάδα γυναικών που τον είχαν γιατρό και ήταν όλες πολύ ευχαριστημένες. Ε, όταν είναι μια απλή εξέταση ή η συνταγογράφηση αντισυλληπτικών φαίνεται όλοι καλοί είναι,...

Πάντως δεν έχω μονάχα το δικό μου περιστατικό από το οποίο βγάζω συμπεράσματα. Θα μπορούσα να σας απαριθμήσω τουλάχιστον δέκα-δεκαπέντε περιστατικά στο οικογενειακό και φιλικό μου περιβάλλον. Τι στο καλό, είμαστε όλοι μαζί γκαντέμηδες? :P
Ολοι οι γιατροί μπορεί κάποια στιγμή να έχουν ένα άτυχο περιστατικό, το οποίο μπορεί να μην πάει καλά για διάφορους λόγους όχι πάντα σχετικούς με την ικανότητα του γιατρού.

Γιατι οχι? Τα εμβολια δεν ανηκουν στο αδιστακτο κατεστημενο της συγχρονης ιατρικης?

Και για να πω την κακια μου, τα περισσοτερα εμβολια εχουν ως συντηρητικο μια ενωση του μολυβδου...
Θα μου επιτρέψεις να εξαιρέσω τα εμβόλια (τα παιδικά τουλάχιστον και όχι τα τύπου αντιγριππικά) από τα όσα έχω αναφέρει περί κατεστημένου.

Σήμερα έφτιαξα από περιέργεια ένα προφίλ στο επίσημο site της Ψυχολογίας και έχω μείνει άναυδος από αυτά που γράφονται σ'αυτό το forum από κάποιους ασθενείς. Υπάρχει δόξα τω Θεώ και ο αντίλογος των αιρετικών. Τί στο διάολο συνταγογραφούν συνταγές με κόκκινη γραμμή τόσο εύκολα οι τρελλογιατροί ? Ναρκωτικά εγκεκριμένα από τον ΕΟΦ προς αντιμετώπιση μιας πρόσκαιρης αυπνίας, αρκεί ένας μήνας για να εθίσουν τον οργανισμό και να τον κάνουν ένα άβουλο υποχείριο. Λες και θα πάθει κάτι η κυρά Μαριγούλα 70 ετών αν μείνει ξάγρυπνη μια νύχτα μέχρι τις 2.00 τα ξημερώματα. Δεν τους νοιάζει ο επαναπρογραμματισμός της προσωπικότητας πολύ απλά γιατί δεν πιστεύουν ότι η προσωπικότητα επαναπρογραμματίζεται ολοκληρωτικά. Η στάση τους στην αντιμετώπιση της νόσου είναι παθητική και εκτός από το να συνταγογραφούν χαπάκια είναι άχρηστοι για οτιδήποτε άλλο. Η ελληνική κοινωνία σε μια προγενέστερη φάση ήταν πολύ υγιής και ανθρώπινη και δεν είχε ανάγκη τους ψυχίατρους σε τέτοια έκταση, γιάυτό και οι ψυχίατροι ήταν αντικείμενα σάτυρας στον παλιό καλό ελληνικό κινηματογράφο, τότε που οι άνθρωποι είχαν αρκετές άμυνες για να καταλάβουν ότι η εμπειρία θεραπεύει το ψυχικό τραύμα και όχι τα χαπάκια.
Αχχχ, πόσες φορές έχω αναρωτηθεί, και έχω πει σε ασθενείς μου αυτή ακριβώς τη φράση που έχω μαρκάρει......
Δεν γνωρίζω τι κάνουν οι ψυχολόγοι με τις διπλές κόκκινες γραμμές, στους γιατρούς όμως έχει μπει φρένο. Παρ' όλα αυτά υπάρχουν τρόποι παράκαμψης, και παρ' όλα αυτά θα επιμένω να λέω οτι ο παππούς που έχει μάθει να κοιμάται με Lexotanil 3mg δεν θα πεισθεί με τίποτα οτι δεν του είναι απαραίτητο.
Μόλις ήρθε στο μυαλό μου ένα περιστατικό που μου συνέβει πριν από 3 μήνες:

Λίγο μετά την Πρωτοχρονιά, ήμουν πολύ κοντά στο να πάρω την απόφαση να κόψω το κάπνισμα.
Ένα βράδυ καθώς έβλεπα τηλεόραση, τσουπ, να τη μπροστά μου μια διαφήμιση για τις γνωστές τσίχλες που σε βοηθούν να κόψεις το κάπνισμα.
Τσίχλες λεω μέσα μου, διαφημίζονται ...σαν τσίχλες, ε, δε χάνω τίποτα να δοκιμάσω.
Την άλλη μέρα πάω στο Φαρμακείο και ρωτάω το Φαρμακοποιό: "Επειδή έχω προβλήματα με το στομάχι μου -ένας από τους λόγους που έκοψα το κάπνισμα- θα με ενοχλήσουν αυτές οι τσίχλες"?
Απάντηση: "Μπαα όχι,...κανένα πρόβλημα"
Τις αγοράζω, πηγαίνω σπίτι, διαβάζω το σχετικό έντυπο και ....καταλήγω να πετάξω τις τσίχλες και να κόψω το κάπνισμα μαχαίρι, μόνη μου, από την επόμενη κιόλας μέρα. :D
Γράφει δεκάδες παρενέργειες και προφυλάξεις! Απορώ πως διαφημίζεται σαν κάτι τόσο κοινό, όσο μια τσίχλα...
Δεν αποποιούμαι των ευθυνών μου, κακώς τις αγόρασα χωρίς να μου τις συστήσει κάποιος γιατρός, αλλά σίγουρα η διαφήμιση βοήθησε στο να τις μαθω, να ξέρω να τις ζητήσω...κτλ

Αυτό που μου τη δίνει πιο πολύ είναι που έδωσα τα ωραία μου λεφτά :mad: Άσε που τελικά ήταν πανεύκολο να κόψω το κάπνισμα μόνο με τη Θέλησή μου! :)
Πρόσφατα, αντιμετώπισα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με μια φίλη μου.
Την υποχρέωσα να πετάξει τις τσίχλες αυτές, αφού είναι σαφές οτι είναι ο πιο εύκολος δρόμος για το έμφραγμα. Μάλιστα είδα και τη διαφήμιση στην τηλεόραση και δεν πίστευα στα αυτιά μου. Παρακινεί τον ανυποψίαστο καπνιστή να μασάει τσίχλα και παράλληλα να καπνίζει....!!!!!!!!
Θανατηφόρος δόση :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
είπε κατόπιν στον τότε συζυγό μου, πως η ευθύνη ήταν δική μου, γιατί αυτός είχε δουλέψει με τις τσιγγάνες στην Πάτρα και δεν είχε αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα, επειδή εκείνες όταν έκαναν έκτρωση ήξεραν τι ήθελαν ενώ εγώ ήθελα να το κρατήσω το μωρό και γι' αυτό δεν πέτυχε η επέμβαση... :mad: :blink:

Ολοι οι γιατροί μπορεί κάποια στιγμή να έχουν ένα άτυχο περιστατικό, το οποίο μπορεί να μην πάει καλά για διάφορους λόγους όχι πάντα σχετικούς με την ικανότητα του γιατρού.

Δηλαδή συμφωνείς μαζί του πως έφταιγα κι από πάνω? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν μπορώ ούτε να συμφωνήσω, ούτε να διαφωνήσω μαζί του πρώτον γιατί η ειδικότητά μου δεν είναι η γυναικολογία και δεύτερον γιατί δεν γνωρίζω όσα θα έπρεπε να γνωρίζω, που και να ταγνώριζα ίσως να μην μπορούσα να τα αξιολογήσω.
Το οτι επιμένω όμως οτι
Ολοι οι γιατροί μπορεί κάποια στιγμή να έχουν ένα άτυχο περιστατικό, το οποίο μπορεί να μην πάει καλά για διάφορους λόγους όχι πάντα σχετικούς με την ικανότητα του γιατρού, δεν σημαίνει απαραίτητα οτι συμφωνώ μαζί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Δυστυχως, το "ατυχο" περιστατικο για εναν γιατρο μπορει να ειναι ο θανατος του "ατυχου".
Δεν νομιζω οτι θα'πρεπε απλα να βαφτιζουμε κατι ατυχο κι εκει να τελειωνει το ολο θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν ήταν μόνο το λάθος! Ηταν και η μετέπειτα αντίδραση που όχι μόνο δεν αρμόζει σε γιατρό, αλλά σε κανένα επαγγελματία!!... Καλύτερα να μην το συνεχίσουμε γιατί θα πρέπει να μου ρίζω warning για offtopic... :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δυστυχώς ναι, μπορεί να είναι και θάνατος.
Ο γιατρός όπως δεν είναι θεός, δεν μπορεί να σώσει από το θάνατο που πολλές φορές μπορεί να είναι προδιαγεγραμένος.
Mα σου είπα Ιζι, οτι δεν μπορώ να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω αν δεν γνωρίζω τι έγινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σαν συνομιλητή Καπετάνιε, σε συμπαθώ ιδιαίτερα, σαν γιατρός όμως πρέπει να σου πω πως με τρομάζεις... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση σε διαβεβαιώ, προσωπικά δεν έχει τύχει να χάσω ασθενή παρά μόνο σε περιπτώσεις που αν ζούσε θα μιλούσαμε για θαύμα. Μόνο γι' αυτό τον λόγο επιμένω.
Προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν πιο αντεικιμενικός, και σου απαντώ οτι δεν παίρνω θέση γιατί δεν γνωρίζω. Τι σε τρομάζει πανω σε αυτό; Δεν είναι αρκετά δίκαιο;
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραδεχτώ οτι υπάρχουν "κακοί" γιατροί, το έχουμε ξαναπεί αυτό. Αλλά δεν μπορώ να πάρω θέση για το συγκεκριμένο περιστατικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Προς Θεού δε σου ζητώ να πάρεις θέση για την προσωπική μου περίπτωση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Don't get me started με τα εμβόλια...

Please do! Για τα εμβολια ομολογω οτι δεν εχω ακουσει τιποτα, οποτε αν θες αναφερε την αποψη σου εδω ή ανοιξε ενα νεο θεμα, εν αναγκη! :)


Μόλις ήρθε στο μυαλό μου ένα περιστατικό που μου συνέβει πριν από 3 μήνες:

Λίγο μετά την Πρωτοχρονιά, ήμουν πολύ κοντά στο να πάρω την απόφαση να κόψω το κάπνισμα.
Ένα βράδυ καθώς έβλεπα τηλεόραση, τσουπ, να τη μπροστά μου μια διαφήμιση για τις γνωστές τσίχλες που σε βοηθούν να κόψεις το κάπνισμα.
Τσίχλες λεω μέσα μου, διαφημίζονται ...σαν τσίχλες, ε, δε χάνω τίποτα να δοκιμάσω.
Την άλλη μέρα πάω στο Φαρμακείο και ρωτάω το Φαρμακοποιό: "Επειδή έχω προβλήματα με το στομάχι μου -ένας από τους λόγους που έκοψα το κάπνισμα- θα με ενοχλήσουν αυτές οι τσίχλες"?
Απάντηση: "Μπαα όχι,...κανένα πρόβλημα"
Τις αγοράζω, πηγαίνω σπίτι, διαβάζω το σχετικό έντυπο και ....καταλήγω να πετάξω τις τσίχλες και να κόψω το κάπνισμα μαχαίρι, μόνη μου, από την επόμενη κιόλας μέρα. :D
Γράφει δεκάδες παρενέργειες και προφυλάξεις! Απορώ πως διαφημίζεται σαν κάτι τόσο κοινό, όσο μια τσίχλα...
Δεν αποποιούμαι των ευθυνών μου, κακώς τις αγόρασα χωρίς να μου τις συστήσει κάποιος γιατρός, αλλά σίγουρα η διαφήμιση βοήθησε στο να τις μαθω, να ξέρω να τις ζητήσω...κτλ

Αυτό που μου τη δίνει πιο πολύ είναι που έδωσα τα ωραία μου λεφτά :mad: Άσε που τελικά ήταν πανεύκολο να κόψω το κάπνισμα μόνο με τη Θέλησή μου! :)

Key words being:

Διαφημιζεται => ωραιοποιημενο ψεμμα, προκειμενου να πουληθει κατι. Αρα δεν το πιστευουμε τοσο απλα.

Δεν αποποιούμαι => Και καλα κανεις. Αν εσυ πειστηκες απο μια διαφημιση, τι σου φταιει το προιον. Σε αυτο αναγραφονται οι (πιθανες) παρενεργειες.

Παρενεργειες => Ειναι πιθανες παρενεργειες, οχι απλα παρενεργειες. Επομενως το οτι μπορει να εχει 2049 πιθανες παρενεργειες δεν σημαινει οτι καποια απο αυτες θα σου συμβει. Απλα αντισταθμιζεις την αναγκη που υπαρχει να παρεις το εκαστοτε φαρμακο, τις ωφειλειες που θα εχεις απο αυτο (και την πιθανοτητα δρασης του), με τις πιθανες παρενεργειες του...;)

Υ.Γ: Αν και κατ' εμε εξαιρετικα υπευθυνος ειναι ο φαρμακοποιος ο οποιος προφανως αδιαφορησε για το να μη στα δωσει χωρις συνταγη γιατρου ή εστω να σε προειδοποιησει για καποια πραγματα...

Υ.Γ 2: Α και νομιζω οτι ειναι σαφες οτι θα επρεπε πρωτα να δοκιμασεις να κοψεις το καπνισμα μονη σου και μετα να δοκιμασεις φαρμακευτικες λυσεις...

Δυστυχώς ναι, μπορεί να είναι και θάνατος.
Ο γιατρός όπως δεν είναι θεός, δεν μπορεί να σώσει από το θάνατο που πολλές φορές μπορεί να είναι προδιαγεγραμένος.
Mα σου είπα Ιζι, οτι δεν μπορώ να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω αν δεν γνωρίζω τι έγινε.

Σαν συνομιλητή Καπετάνιε, σε συμπαθώ ιδιαίτερα, σαν γιατρός όμως πρέπει να σου πω πως με τρομάζεις... :P

Γιατι; :/:

Το μονο που ειπε ειναι μια προφανης αληθεια...Ο γιατρος δεν μπορει να ειναι ουτε παντοδυναμος, ουτε αλανθαστος, οποτε οσο οδυνηρο και αν ειναι σε καποιες περιπτωσεις, πρεπει να γινεται κατανοητο. Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι θα πρεπει να μενει και ατιμωρητος (σε περιπτωση λαθους) αλλα ουτε και οτι δεν θα εμπιστευομαστε τους γιατρους εν γενει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν εσυ πειστηκες απο μια διαφημιση, τι σου φταιει το προιον. Σε αυτο αναγραφονται οι (πιθανες) παρενεργειες.

Παρενεργειες => Ειναι πιθανες παρενεργειες, οχι απλα παρενεργειες. Επομενως το οτι μπορει να εχει 2049 πιθανες παρενεργειες δεν σημαινει οτι καποια απο αυτες θα σου συμβει. Απλα αντισταθμιζεις την αναγκη που υπαρχει να παρεις το εκαστοτε φαρμακο, τις ωφειλειες που θα εχεις απο αυτο (και την πιθανοτητα δρασης του), με τις πιθανες παρενεργειες του...;)

Αυτό που με ξεγέλασε είναι ότι μιλάμε για μια τσίχλα! Πουθενά στη διαφήμιση δεν αναφέρεται η λέξη ΦΑΡΜΑΚΟ. Πουθενά στη διαφήμιση δεν υπάρχει έστω ένα DISCLAIMER.
Χάνεις την κεντρική ιδέα εδώ που είναι -αν εχω καταλάβει- ο λόγος που άνοιξε το thread ο Dr.
και είναι το γεγονός ότι τα φάρμακα ΔΕΝ χρειάζονται διαφήμιση.(Η μήπως χρειάζονται?:hmm: )

Ας έχει όσες παρενέργειες ή μη θέλει. Εγώ κάνω ομοιοπαθητική...

Υ.Γ 2: Α και νομιζω οτι ειναι σαφες οτι θα επρεπε πρωτα να δοκιμασεις να κοψεις το καπνισμα μονη σου και μετα να δοκιμασεις φαρμακευτικες λυσεις...

Γιατί είναι τόσο σαφές? Εδώ μια φίλη που έμαθε πως έκοψα το κάπνισμα μόνη μου, μου είπε πως το πιθανότερο είναι να το ξαναρχίσω γιατί είδε σε ένα ντοκυμαντέρ πως όσοι το κόβουν μόνοι τους χωρίς βελονισμό ή υποκατάστατα, σύντομα το ξαναρχίζουν :confused:
Το χειρότερο όμως είναι όπως είπε και ο Καπιταν πως κάποιοι χρησιμοποιούν τσίχλες και τσιγάρο μαζί. Leathal Combination... Δε διαβάζουν όλοι το leaflet των φαρμάκων. Δυστυχώς...

Γιατι; :/:

Το μονο που ειπε ειναι μια προφανης αληθεια...Ο γιατρος δεν μπορει να ειναι ουτε παντοδυναμος, ουτε αλανθαστος, οποτε οσο οδυνηρο και αν ειναι σε καποιες περιπτωσεις, πρεπει να γινεται κατανοητο. Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι θα πρεπει να μενει και ατιμωρητος (σε περιπτωση λαθους) αλλα ουτε και οτι δεν θα εμπιστευομαστε τους γιατρους εν γενει.

Αυτό που είπα δεν είχε καμία σχέση με το προσωπικό μου θέμα... Είχε σχέση με κάτι που είπε σε άλλο θέμα αλλά είναι μεταξύ εμένα και του Καπετάνιου και θα του τα πω κάποια στιγμή PM..




Υ.Γ. Αλήθεια με τι ασχολείσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αυτό που με ξεγέλασε είναι ότι μιλάμε για μια τσίχλα! Πουθενά στη διαφήμιση δεν αναφέρεται η λέξη ΦΑΡΜΑΚΟ. Πουθενά στη διαφήμιση δεν υπάρχει έστω ένα DISCLAIMER.
Χάνεις την κεντρική ιδέα εδώ που είναι -αν εχω καταλάβει- ο λόγος που άνοιξε το thread ο Dr.
και είναι το γεγονός ότι τα φάρμακα ΔΕΝ χρειάζονται διαφήμιση.(Η μήπως χρειάζονται?:hmm: )

Ας έχει όσες παρενέργειες ή μη θέλει. Εγώ κάνω ομοιοπαθητική...

Δεν αναφερει ουτε "φαρμακευτικο προιον", ουτε τιποτα; :worry: Αν οχι, τοτε οντως κακως! Αλλα αν δεν θεωρειται φαρμακευτικο προιον τοτε δεν ειχε (νομιμη) υποχρεωση και ο φαρμακοποιος να μη στω δωσει. Τα φαρμακα χρειαζονται διαφημιση, εφοσον ειναι και αυτα προιοντα, σε ενα καπιταλιστικο συστημα. Δεν θα επρεπε ομως να διαφημιζονται, εφοσον το μονο ατομο το οποιο εχει τις γνωσεις να στα χορηγησει ειναι ο γιατρος, και οχι να του ζητησεις εσυ ενα συγκεκριμενο φαρμακο. ;) :)


Γιατί είναι τόσο σαφές? Εδώ μια φίλη που έμαθε πως έκοψα το κάπνισμα μόνη μου, μου είπε πως το πιθανότερο είναι να το ξαναρχίσω γιατί είδε σε ένα ντοκυμαντέρ πως όσοι το κόβουν μόνοι τους χωρίς βελονισμό ή υποκατάστατα, σύντομα το ξαναρχίζουν :confused:
Το χειρότερο όμως είναι όπως είπε και ο Καπιταν πως κάποιοι χρησιμοποιούν τσίχλες και τσιγάρο μαζί. Leathal Combination... Δε διαβάζουν όλοι το leaflet των φαρμάκων. Δυστυχώς...

Ε καλα, οποιοδηποτε προιον ομως και αν χρησιμοποιεις, αν δεν διαβασεις τις οδηγιες χρησης του (ποσο μαλλον αν αυτο αφορα την υγεια σου) δεν ευθυνεται ο κατασκευαστης ή ο προμηθευτης σου, αλλα εσυ ο ιδιος, αν κατι παει στραβα.

Οσο για το αλλο, νομιζω (...) η λογικη ιδεα ειναι να προσπαθησεις μονος σου να κανεις κατι, και μετα να στηριχθες και σε βοηθηματα, αν νομιζεις οτι δεν αποδιδει η προσπαθεια σου. Και παντα νομιζω ισχυει η αρχη του μικροτερου ρισκου. Αν πχ εγω εχω λιγη μυωπια, και δω οτι βλεπω σχεδον αριστα χωρις γυαλια, δεν θα παω να κανω εγχειριση laser! Αν, ομως, ακομα και με γυαλια δεν εχω καλη ποιοτητα ζωης, μπορει να το σκεφτω!

Αυτό που είπα δεν είχε καμία σχέση με το προσωπικό μου θέμα... Είχε σχέση με κάτι που είπε σε άλλο θέμα αλλά είναι μεταξύ εμένα και του Καπετάνιου και θα του τα πω κάποια στιγμή PM..

Α, οκ. Απλα ετσι οπως το εθεσες (ή εστω, ετσι οπως το διαβασα) νομιζα οτι εβγαλες αυτο το συμπερασμα απο τα λεγομενα του σε αυτο το thread! :)
Υ.Γ. Αλήθεια με τι ασχολείσαι?

Εχω τελειωσει σχολη πληροφορικης, και τωρα κανω μεταπτυχιακο. Γιατι; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Α, οκ. Απλα ετσι οπως το εθεσες (ή εστω, ετσι οπως το διαβασα) νομιζα οτι εβγαλες αυτο το συμπερασμα απο τα λεγομενα του σε αυτο το thread! :)
Δεν έχεις άδικο, έτσι όπως το έχω διατυπώσει μπερδεύει όντως! :redface:

Εχω τελειωσει σχολη πληροφορικης, και τωρα κανω μεταπτυχιακο. Γιατι; :redface:
Λέω, έχει γούστο να έχουμε κι άλλο γιατρό στο forum και να μην το ξέρουμε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Παρενεργειες => Ειναι πιθανες παρενεργειες, οχι απλα παρενεργειες. Επομενως το οτι μπορει να εχει 2049 πιθανες παρενεργειες δεν σημαινει οτι καποια απο αυτες θα σου συμβει. Απλα αντισταθμιζεις την αναγκη που υπαρχει να παρεις το εκαστοτε φαρμακο, τις ωφειλειες που θα εχεις απο αυτο (και την πιθανοτητα δρασης του), με τις πιθανες παρενεργειες του...;)

Υ.Γ: Αν και κατ' εμε εξαιρετικα υπευθυνος ειναι ο φαρμακοποιος ο οποιος προφανως αδιαφορησε για το να μη στα δωσει χωρις συνταγη γιατρου ή εστω να σε προειδοποιησει για καποια πραγματα...

Υ.Γ 2: Α και νομιζω οτι ειναι σαφες οτι θα επρεπε πρωτα να δοκιμασεις να κοψεις το καπνισμα μονη σου και μετα να δοκιμασεις φαρμακευτικες λυσεις...
Tν αντιστάθμιση όμως που αναφέρεις θα πρέπει να την κάνει ο γιατρός και όχι ο καταναλωτής γιατί ακόμα κι αν γνωρίζει όλες τις συνέπειες μιας παρενέργειας (ανεπιθύμητης ενέργειας δηλαδή), πράγμα απίθανο, αποκλείεται να γνωρίζει τα ποσοστά πιθανότητας που έχουν αναφερθεί.
Ολοι όσοι συμμετέχουν σε αυτήν την ιστορία είναι υπεύθυνοι....:
-Το κράτος που επιτρέπει τη διαφήμιση
-Η κατασκευάστρια εταιρία που το διαφημίζει και μάλιστα παραπλανητικά
-Ο καταναλωτής που το αγοράζει
-Ο φαρμακοποιός που το πουλάει....
Από τη διαφήμιζει δεν θυμάμαι να υπάρχει σαφής ένδειξη να δοκιμάσει κανείς να κόψει μόνος του του κάπνισμα και μετά να προχωρήσει στην αγορά.
Αλλωστε άλλος είναι ο κίνδυνος και όχι αυτός.

Αυτό που με ξεγέλασε είναι ότι μιλάμε για μια τσίχλα! Πουθενά στη διαφήμιση δεν αναφέρεται η λέξη ΦΑΡΜΑΚΟ. Πουθενά στη διαφήμιση δεν υπάρχει έστω ένα DISCLAIMER.
Χάνεις την κεντρική ιδέα εδώ που είναι -αν εχω καταλάβει- ο λόγος που άνοιξε το thread ο Dr.
και είναι το γεγονός ότι τα φάρμακα ΔΕΝ χρειάζονται διαφήμιση.(Η μήπως χρειάζονται?:hmm: )

Δεν αναφερει ουτε "φαρμακευτικο προιον", ουτε τιποτα; :worry: Αν οχι, τοτε οντως κακως! Αλλα αν δεν θεωρειται φαρμακευτικο προιον τοτε δεν ειχε (νομιμη) υποχρεωση και ο φαρμακοποιος να μη στω δωσει. Τα φαρμακα χρειαζονται διαφημιση, εφοσον ειναι και αυτα προιοντα, σε ενα καπιταλιστικο συστημα. Δεν θα επρεπε ομως να διαφημιζονται, εφοσον το μονο ατομο το οποιο εχει τις γνωσεις να στα χορηγησει ειναι ο γιατρος, και οχι να του ζητησεις εσυ ενα συγκεκριμενο φαρμακο. ;) :)

Φυσικά και δεν χρειάζονται. Δεν είναι καταναλωτικά αγαθά που απευθύνονται στο ευρύ κοινό. Είναι δηλητήρια με λανθάνουσα συμπεριφορά για συγκεκριμένες και μόνο περιπτώσεις.
Ε καλα, οποιοδηποτε προιον ομως και αν χρησιμοποιεις, αν δεν διαβασεις τις οδηγιες χρησης του (ποσο μαλλον αν αυτο αφορα την υγεια σου) δεν ευθυνεται ο κατασκευαστης ή ο προμηθευτης σου, αλλα εσυ ο ιδιος, αν κατι παει στραβα.

Οσο για το αλλο, νομιζω (...) η λογικη ιδεα ειναι να προσπαθησεις μονος σου να κανεις κατι, και μετα να στηριχθες και σε βοηθηματα, αν νομιζεις οτι δεν αποδιδει η προσπαθεια σου. Και παντα νομιζω ισχυει η αρχη του μικροτερου ρισκου. Αν πχ εγω εχω λιγη μυωπια, και δω οτι βλεπω σχεδον αριστα χωρις γυαλια, δεν θα παω να κανω εγχειριση laser! Αν, ομως, ακομα και με γυαλια δεν εχω καλη ποιοτητα ζωης, μπορει να το σκεφτω!
Μα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα βρε παιδιά.
Εδώ μιλάμε για δηλητήρια που εισέχονται στον οργανισμό και αποδομούνται στο ήπαρ......
Για σκεφτείτε το λίγο......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Νά' μαι και πάλι εδώωωω (ωωωωχ θα πείτε ξέρω).

Είχα σκοπό να γράψω για κάτι που έχω προαναγγείλει και το χρωστάω, όμως αφού έχετε πιάσει το θέμα των εμβολίων θα αλλάξω ελαφρώς το πρόγραμμά μου. Προηγουμένως θα ήθελα να μιλήσω ακόμη λίγο για τους γιατρούς.

Συμφωνώ με τον Captain ότι σε κάθε γιατρό κάτι μπορεί να μην πάει καλά. Μάλιστα, η κακή στιγμή του γιατρού ή η αδυναμία της επιστήμης του να κατανοήσει τις πραγματικές αιτίες της ασθένειάς του, επίσης οι συνηθισμένες επιπλοκές, όπως οι μολύνσεις στα χειρουργεία κλπ, δεν μπορούν, όπως έχω ξαναπεί, να αποκλειστούν μιας και είναι αναπόσπαστο κομμάτι του συστήματος, άρα ο "άτυχος" που λέει ο μπισμπιρίκος, είναι πραγματικά άτυχος σε μια τέτοια περίπτωση, όσο κι αν αυτό δεν μπορεί να παρηγορήσει ως απάντηση τον ασθενή και τους οικείους του (Γιατί εμένα Θεέ μου; ρώτησε ο Ιώβ. Δεν ξέρω ρε Ιώβ άλλα έχεις κάτι που μου τη δίνει, απάντησε ο Θεός:D).
Όμως από την άλλη, ο κάθε πικραμένος έχει γίνει γιατρός. Βουλγαρίες, Ρουμανίες, Ιταλίες, Ρωσίες και άλλες χώρες, έχουν βγάλει συνολικά περισσότερους γιατρούς στην Ελλάδα από τα ελληνικά πανεπιστήμια (που λέει ο λόγος). Αν σκεφτούμε το ευρύτατα γνωστό γεγονός ότι αυτά τα πανεπιστήμια πουλούσαν πτυχία επί χρήμασι και ότι το αμαρτωλό ΔΙΚΑΤΣΑ (το οποίο διαλύθηκε και αντικαταστάθηκε από άλλο φορέα επειδή πιάστηκαν όλοι μαζί να λαδώνονται) μοίραζε τις αναγνωρίσεις αφειδώς και με το αζημίωτο, καταλαβαίνετε ότι μπορείτε να πέσετε στον οποιονδήποτε. Κανείς από το ιατρικό κατεστημένο της χώρας δεν διαμαρτυρήθηκε ποτέ γι' αυτό, ούτε οι φοιτητές τόλμησαν να το αγγίξουν τόσα χρόνια και τ' αποτελέσματα τα βλέπετε. Το χειρότερο είναι ότι ενώ υπάρχουν πράγματι άριστοι γιατροί, κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει αν αυτός που έχει μπροστά του είναι από αυτούς ή από τους άλλους. Αυτό πάντα θα γεμίζει τον κόσμο με επιφυλάξεις καπετάνιο.

Τα εμβόλια τώρα. Προηγουμένως έχω αναφέρει ότι, σε κάποιες περιπτώσεις, οι εταιρείες έχουν διακόψει τις έρευνες περί εμβολίων, κρίνοντας ότι είναι οικονομικά πιο συμφέρον να πουλάνε αντιβιοτικά αντί να θωρακίζουν τους ασθενείς. Αυτό ισχύει κυρίως για ασθένειες που μαστίζουν τον τρίτο κόσμο. Ως προς τον δυτικό κόσμο τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά. Έχω διαβάσει άρθρα που αμφισβητούν στα σοβαρά τη χρησιμότητα των τόσο πολλών εμβολίων που οι εταιρείες πλασάρουν στην αγορά, υποχρεώνοντας τα "πολιτισμένα" κράτη να εμβολιάζουν μαζικά τους πληθυσμούς τους, με αποτέλεσμα να αποκομίζουν αυτές τεράστια κέρδη. Προσοχή: Δεν εννοώ ότι τα εμβόλια δεν έχουν προσφέρει στην ανθρωπότητα. Κάποιοι όμως πιστεύουν ότι οι εταιρείες πατούν πάνω στις πρώτες σημαντικές επιτυχίες (ευλογιά, διφθερίτιδα, πολιομυελίτιδα κλπ), για να "φορτώσουν" τον κόσμο με εμβόλια. Ε και πού είναι το κακό ρε Χάος, θ' αναρωτηθεί κανείς. Στο κάτω κάτω, άχρηστα ξεάχρηστα τους προφυλάσουν από ασθένειες, άρα για το καλό τους είναι. Εδώ θα ήθελα να προσφέρω λίγες πληροφορίες, γιατί αυτό είναι ένα πολύ εύλογο ερώτημα: Πολλοί πιστεύουν, ότι η υπερβολική χρήση εμβολίων διαταρράσει την εύρυθμη λειτουργία του ανοσοποιητικού μας συστήματος, το κάνει να λειτουργεί υπερβολικά και δεν το αφήνουν να δοκιμαστεί σε πραγματικές συνθήκες, για να μάθει να συντονίζει σωστά τη λειτουργία του. Κατά συνέπεια, όλο και περισσότερες φωνές (από τον ιατρικό κόσμο, εκτός των άλλων) θεωρούν τους υπερβολικούς εμβολιασμούς ως πιθανό αίτιο της συνεχούς αύξησης των αλλεργιών και των αυτοάνοσων νοσημάτων, καταστάσεις που συνδέονται με λανθασμένη λειτουργία του ανοσοποιητικού. Υπάρχουν δυστυχώς και παιδίατροι που φτάνουν στο άλλο άκρο και συνιστούν στους γονείς να μην κάνουν κανένα εμβόλιο στα παιδιά τους. Κανείς δεν ξέρει που βρίσκεται το μέτρο σε αυτήν την κατάσταση. Ένα στοιχείο που είναι πολύ καλύτερα τεκμηριωμένο και θα ήθελα να δώσετε προσοχή, είναι ότι τα πολυδύναμα εμβόλια (δηλαδή εμβόλια που σε ανοσοποιούν ταυτόχρονα έναντι πολλών παθογόνων μικροοργανισμών) έχουν αρκετά μεγάλες πιθανότητες να προκαλέσουν ανεπιθύμητες δράσεις και καλό θα είναι να αποφεύγονται. Καλύτερα ένα ένα (δηλαδή όχι σε κάτι πενταπλά κλπ όπως τα λένε), ως μέτρο μερικής προφύλαξης.
Ακόμη θα ήθελα να καταγγείλω το εξής:
Το εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας που κυκλοφορεί στην Ελλάδα, έχει δράση κατά ενός στελέχους του μηνιγγιτιδόκοκκου το οποίο δεν υπάρχει στην Ελλάδα, και κατά συνέπεια, είναι παντελώς άχρηστο!!!, αφού δεν προστατεύει από το στέλεχος που κυριαρχεί στη χώρα μας. Παρολαυτά, οι παιδίατροι το γράφουν στα παιδάκια, τα ταμεία πληρώνουν (διορθώστε με αν κάνω λάθος σε αυτό δεν είμαι σίγουρος αν γράφεται στα βιβλιάρια), οι βιομήχανοι κερδίζουν φράγκα. Λίγη ντροπή δεν βλάπτει ρε παιδιά.
Σε αυτό το σημείο θέλω να αναφέρω κάτι, το οποίο με εντυπωσίασε ιδιαίτερα όταν το έμαθα. Το ανέφερε ένας καθηγητής ανοσολογίας της βιολογικής σχολής του ΑΠΘ, σε ένα του μάθημα σε μεταπτυχιακούς φοιτητές. Δεν το έχω διασταυρώσει, όμως του έκανα επίμονες και πιεστικές ερωτήσεις εκείνη τη στιγμή, όπου και με έπεισε με τις απαντήσεις του. Επίσης τον γνωρίζω ως ένα σοβαρό και έγκυρο επιστήμονα, που δεν θα έλεγε δημόσια κάτι το οποίο θα τον εξέθετε. Έχετε ακούσει για το σύνδρομο του Κόλπου; (όχι αυτό που παθαίνω εγώ όταν βλέπω γυναίκα, για τον Περσικό Κόλπο ομιλώ:D). Λοιπόν το σύνδρομο αυτό οφείλεται στους μαζικούς εμβολιασμούς που έκαναν οι Αμερικανοί στους στρατιώτες τους, φοβούμενοι τα υποτιθέμενα βιολογικά όπλα του Σαντάμ. Τα εμβόλια αυτά ήταν πολυδύναμα, όμως το μεγαλύτερο πρόβλημα το προκάλεσε κάποιο "ανοσοενισχυτικό" (δηλαδή ουσία που περιέχουν τα εμβόλια, με σκοπό την ενίσχυση της απόκρισης του ανοσοποιητικού συστήματος, ώστε τα εμβόλια να είναι αποτελεσματικά), το οποίο μέσω των εμβολιασμών τους χορηγήθηκε σε πολύ μεγάλες ποσότητες. Με λίγα λόγια το περιβόητο σύνδρομο του κόλπου οφείλεται σε πλήρη απορρύθμιση και αποδιοργάνωση του ανοσοποιητικού συστήματος, λόγω των υπερβολικών εμβολιασμών (τρελλό ε; ).
Και θα τελειώσω με μια ιστορία του Μεγάλου Χάους, από αυτές που μόνο αυτό ξέρει να επιφυλάσσει στους ανίδεους θνητούς: Κάποια καθηγήτρια της παιδιατρικής κατά τις δεκαετίες του '60 και '70, έδωσε μεγάλο αγώνα για να καθιερωθεί στην Ελλάδα ο υποχρεωτικός και μαζικός εμβολιασμός των βρεφών κατά της πολιομυελίτιδας. Τελικά το κατάφερε. Όμως το τίμημα που πλήρωσε ήταν εξαιρετικά σκληρό: Το δικό της παιδί προσβλήθηκε από πολιομυελίτιδα ως επιπλοκή του εμβολίου (πιθανότητα 1:100000!!!) και έμεινε ανάπηρο. Αυτό για ν' αποδειχθεί για ακόμη μια φορά ότι οι πρωτοπόροι πάντα πληρώνουν το βαρύ τους φόρο. Η ιστορία είναι αληθινή και γνωστή στους ιατρικούς κύκλους της Σαλλονίκης, εγώ μάλιστα έχω προσωπική γνώση, αφού ο σύζυγος της καθηγήτριας και πατέρας του παιδιού, ήταν ο παιδίατρος που με παρακολουθούσε όταν ήμουν κι εγώ παιδί (περίπου στην ύστερη αρχαιότητα). Έχεις κάτι που μου τη δίνει τελικά ρε Ιώβ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top