Piercings

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτό δεν ισχύει. Με την ίδια λογική δεν θα σε έπαιρναν αν είχες σημάδια.

Αλλο το σημαδι και αλλο η τρυπα... Και επειδη εχω και διαφορους γνωστους που ειναι στρατιωτικη (και καριερας και 5ετης) ξερω οτι δεν γινετε αν εχεις τρυπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Αλλο το σημαδι και αλλο η τρυπα... Και επειδη εχω και διαφορους γνωστους που ειναι στρατιωτικη (και καριερας και 5ετης) ξερω οτι δεν γινετε αν εχεις τρυπα...

Κι εμένα ένας γνωστός μου είναι στην Ικάρων και είχε κάποτε τρύπα στο φρύδι, δεν ξέρω ίσως στις στρατιωτικές να είναι αλλιώς, δεν το έχω ψάξει, u know:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ρε παιδιά, να ρωτήσω... Ενώ δεν έχω καμία τρύπα πουθενά, όλο σκέφτομαι να κάνω τελικά στα αυτιά...

Τι πρέπει να ξέρω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ρε παιδιά, να ρωτήσω... Ενώ δεν έχω καμία τρύπα πουθενά, όλο σκέφτομαι να κάνω τελικά στα αυτιά...

Τι πρέπει να ξέρω;;

Τίποτα ιδιαίτερο. Είναι ό,τι πιο απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Με την αιμοδοσία μετά τι παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Νομίζω δεν μπορείς να δώσεις αίμα για 1 χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Πρώτη φορά το ακούω :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κι εμένα ένας γνωστός μου είναι στην Ικάρων και είχε κάποτε τρύπα στο φρύδι, δεν ξέρω ίσως στις στρατιωτικές να είναι αλλιώς, δεν το έχω ψάξει, u know:)

Εξαρτατε ποτε την ειχε την τρυπα... Αν οταν εμφανιστικε για της εξετασεις εισαγωγης ειχε τρυπα θελω να μαθω λεπτομεριες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Εξαρτατε ποτε την ειχε την τρυπα... Αν οταν εμφανιστικε για της εξετασεις εισαγωγης ειχε τρυπα θελω να μαθω λεπτομεριες!

Την είχε μέχρι τρίτη λυκείου και είχε περάσει με τη 2η προσπάθεια στην Ικάρων. Δεν ξέρω κατα πόσο φαινόταν, δεν θυμάμαι να είχε ασχοληθεί με αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ρε παιδιά, να ρωτήσω... Ενώ δεν έχω καμία τρύπα πουθενά, όλο σκέφτομαι να κάνω τελικά στα αυτιά...

Τι πρέπει να ξέρω;;
Τις πρώτες ημέρες ίσως βγάλει λίγο υγρό η τρύπα, κατα τ' άλλα τίποτα...
Απλά, βάζεις τακτικά οινόπνευμα τον πρώτο καιρό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
danke!!

Και... πόσο καιρό φοράω τα σκουλαρίκια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χμμ... Ισως λοιπον μεχρι να περασει να ειχε κλεισει η τρυπα λοιπον... Μια και το εθεσες ομως θα ξαναρωτισω για το τι ακριβος παιζετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
danke!!

Και... πόσο καιρό φοράω τα σκουλαρίκια;
Αυτό που σου βάζουν όταν κάνεις την τρύπα, εγώ και τις δύο φορές το κράτησα 5 μέρες. Αλλά καλό θα ήταν να το κρατήσεις λίγο παραπάνω. Θα σου πουν και στο μαγαζί βέβαια, θα σου δώσουν και aftercare οδηγίες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
ΑΑ... και είναι ειδικά αυτά, τα τρυπητήρια ε;
Πόσο πάει το μαλλί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Υπάρχουν δύο τρόποι, το πιστολάκι και η βελόνα.
Στους λοβούς συνήθως κάνουν με πιστολάκι. Σε πιο δύσκολα μέρη κάνουν μόνο με βελόνα... Αν και οπουδήποτε, είναι προτιμότερη η βελόνα.
Αλλά και πιο ακριβή.
Εγώ έχω κάνει 2 τρύπες στους λοβούς με πιστολάκι, 3 ευρώ την κάθε φορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Πιο πολύ πονάει η βελόνα. Αρχικά βάζει τη βελόνα με ένα πλαστικό πράγμα και μετά βάζει το σκουλαρίκι, το οποίο θεωρείται piercing και είναι πιο χοντρή η βελόνα απο αυτή του σκουλαρικιού στο πιστολάκι, και στη συνέχεια βγάζει το πλαστικό πράγμα.

Εγώ το σκουλαρίκι απο το πιστολάκι το άλλαξα την ίδια μέρα για να βάλω κρίκο και δεν έπαθε τίποτα απλά φρόντισε να είναι απο καλό υλικό το άλλο σκουλαρίκι που θα βάλεις και σίγουρα όχι πλαστικό, ή κάτι παρεμφερές τέλος πάντων, κι επίσης πρόσεξε να κάνεις γρήγορα την αλλαγή γιατί κλείνει αμέσως η τρύπα στην αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Η βελόνα δεν πονάει καθόλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
συμφωνω στο οτι η βελονα ποναει ποιο πολυ απο το πιστολακι
καμια σχεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Εμένα είναι όλες με πιστολάκι, καλύτερα πήγαινε να τις κάνεις σε φαρμακείο Γίδι, δεν θα σου ζητήσουν καν λεφτά αν έχεις πάρει σκουλαρικάκι μαζί σου. Αν δεν έχεις κάποιο κατάλληλο, απλά θα πληρώσεις το σκουλαρικάκι. Και είναι σίγουρα καθαρό το περιβάλλον στο φαρμακείο, μην πας σε τίποτα παρακμιακά τρυπατζίδικα :D Εγώ στην δεύτερη τρύπα στο αυτί είχα πάρει μαζί μου μια γκουμούτσα σκουλαρίκι, και έτσουξε λιγάκι, αλλά μετά μπορούσα να βάλω και πιο χοντρά σκουλαρίκια, αλλά δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα αυτό :P

Συστήνω σκουλαρίκια από χειρουργικό ατσάλι και ασημένια, μην βάζεις τίποτε άλλο στο αυτί σου! Το σκουλαρικάκι μπορείς να το αλλάξεις μετά από 3 εβδομάδες απ' ότι μου είχε πει η φαρμακοποιός. Και καλά θα κάνεις να το αφήσεις όσο σου πούνε, για να μην έχεις τίποτα προβληματάκια.

Η μόνη φροντίδα που χρειάζεται μέχρι να γιάνει η "πληγή", είναι ο καθαρισμός με οινόπνευμα ανά τακτά χρονικά διαστήματα, και να στρίβεις το σκουλαρίκι όσο περισσότερο μπορείς. Αυτά λένε όλοι οι τρυπατζήδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Η μόνη φροντίδα που χρειάζεται μέχρι να γιάνει η "πληγή", είναι ο καθαρισμός με οινόπνευμα ανά τακτά χρονικά διαστήματα, και να στρίβεις το σκουλαρίκι όσο περισσότερο μπορείς. Αυτά λένε όλοι οι τρυπατζήδες.
Αν είχες μια πληγή στο μπράτσο, θα την έξυνες συνεχώς; Προφανώς όχι.
Το να στρίβεις το σκουλαρίκι καθυστερεί την επούλωση. (doctor daddy's info) Και δε μου έχουν πει ποτέ κάτι τέτοιο "τρυπατζήδες", μόνο από συμμαθητές το έχω ακούσει λωλ.

Ο πιο συνήθης τρόπος για καθαρισμό που προτείνουν -έξω τουλάχιστον, γιατί ιν γκρίς δεν έχει τύχει να κάνω πίρσινγκ- είναι να πλένεις το σημείο που και που με αλατόνερο... Το αλατόνερο βοηθά κυρίως στην υποχώρηση του (συχνά όχι έντονου ή ανεπαίσθητου) οιδήματος. Και να βάζεις μπεταντίν τις πρώτες φορές που αλλάζεις σκουλαρίκιον (στο σκουλαρίκιον). (Μετά απο 20 μέρες τα άλλαξα πρώτη φορά εγώ, έτσι μου είπανε.) Το οινόπνευμα αν το χρησιμοποιάς συχνά προκαλεί έγκαυμα και αποδυναμώνει την άμυνα της περιοχής, κάνοντάς την πιο τρωτή σε μολύνσεις και τα τοιαύτα.

:>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top