Tablet και απορίες γύρω από τις λειτουργίες του

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Θεωρειτε το ipad κατι σπουδαιο? γιατι εγω απογοητευτηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ενα tablet τι παραπανω εχει απο ενα smartphone; Και πιοι ακριβος οι περιορισμοι του σε σχεση με ενα netbook.
Δεν χωραει ας πουμε στην τζεπη, οποτε παει στην λογικη του netbook, οτι κουβαλαω και μια τσαντα, η το βαζω στην σελα του μηχανακιου etc. Και απο οτι εχω καταλαβει δεν ειναι μονο θεμα hardware αλλα και λογισμικου οτι εχει περιορισμους σε σχεση με ενα net/notebook. Γιατι ομως να παρεις ενα tablet και οχι ενα smartphone, η γιατι να παρεις ενα tablet ενω εχεις ενα netbook η ενα notebook;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Η διαφορα του ipad με του iphone ειναι η μεγαλυτερη οθονη και τιποτε αλλο!
Δεν ξερω περιμενα περισσοτερα...
Καλυτερα laptop παρα tablet
Βεβαια οσον αφορα την apple, αν "σπασεις" το λογισμικο κανει παππαδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η διαφορα του ipad με του iphone ειναι η μεγαλυτερη οθονη και τιποτε αλλο!
Δεν ξερω περιμενα περισσοτερα...
Καλυτερα laptop παρα tablet
Βεβαια οσον αφορα την apple, αν "σπασεις" το λογισμικο κανει παππαδες

Τι παπάδες κάνει ένα ipad με σπασμένο λογισμικό ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steki365

Νεοφερμένος

Ο steki365 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παραθέτω ένα χρήσιμο site που έχω ανακαλύψει πρόσφατα με αρκετές πληροφορίες σχετικά με τα tablet pc.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Δεν είχα σκοπό να πάρω ταμπλετ αλλά επειδή ταξιδεύω συχνά και το λαπτοπ μου είναι βαρύ αγόρασα το blackberry playbook. Είναι φοβερό και επιτέλους νιώθω ότι κάνω πραγματικό multitasking. Το OS2 τα σπάει! Είναι παρά πολύ εύχρηστο, ειδικά όταν το συγκρίνεις με το iOS5. Το μέγεθος του είναι 7" και προσωπικά το βρίσκω πιο βολικό για κάποιον που ταξιδεύει. Το μόνο ελάττωμα είναι ότι δεν έχει κάποια αππς που θα ήθελα να εχω, αλλά πιστεύω ότι θα τα έχω σύντομα γιατί πλέον οι developers μπορούν να κάνουν πορτ τα αντροιντ αππς τους στο bb OS2!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ναι, τα 7άρια είναι b-b-b (bathroom - bed - bus) φάση. Για ταξίδια ό,τι πρέπει.
Εγώ που δεν ταξιδεύω και τόσο συχνά, πήρα 10άρι, πιο πολύ για να κάνει άνετη την ανάγνωση των αρχείων και την παρακολούθηση ταινιών. Επέλεξα το Asus Transformer γιατί, πέραν του ότι είχε/παίρνει όλα τα πρόσφατα updates στο Android, διαθέτει και βάση keyboard που το γυρνάει και σε netbook και είναι και μπαταρία, αυξάνοντας πολύ την αυτονομία του! Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
To transformer είναι φοβερό! Παίρνει και sd card αν δεν κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sir dreamer

Νεοφερμένος

Ο Sir dreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καλησπέρα, χρειάζομαι τη βοήθειά σας σχετικά με μια αγορά που θέλω να κάνω.

Επειδή σύντομα θα μείνω για κάποια περίοδο στο εξωτερικό, σκέφτομαι να πάρω κάποιον φορητό υπολογιστή για να τον έχω μαζί μου (μέχρι στιγμής μόνο desktop έχω). Επειδή όμως σιχαίνομαι όσο τίποτα άλλο να κουβαλάω πράγματα, έχω αποκλείσει τα laptop, και προσανατολίζομαι προς κάποιο tablet, που θα μου είναι πιο εύχρηστο.
Το έχω ψάξει λίγο τo θέμα και αποφάσισα ότι θέλω να είναι android (βλέπετε δεν πολυπάω την apple), πιο πολύ μου άρεσαν τα Samsung Galaxy tab 10,1 το 1 και το 2:
https://www.samsung.com/global/microsite/galaxytab/10.1/index.html
https://www.samsung.com/global/microsite/galaxytab2/index.html?type=find

Επίσης και τα motorolla xoom 1 και 2:
https://www.motorola.com/us/consumers/MOTOROLA-XOOM/72804,en_US,pd.html?cgid=tablets
https://www.motorola.com/Consumers/G...s/Tablets/ci.MOTOROLA-XOOM-2-GR-EL.alt#anchor

Θέλω λοιπόν τη γνώμη σας για τα παραπάνω, και φυσικά αν έχετε να μου προτείνετε και κάποιο άλλο από την αγορά. Θα με βοηθούσε πολύ κάποιος που έχει ήδη tablet να μου πει την εμπειρία του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΥΓ: Α, και να ξέρετε είναι σημαντικό για μένα το θέμα της ανάγνωσης, δλδ αν μπορώ να φορτώνω και να διαβάζω e-books, pdf ή άλλα αρχεία. Αν γίνεται δηλαδή να γλιτώσω τα λεφτά της επιπλέον αγοράς ενός e-book reader
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Το πιο οικονομικο tablet με android αν και δεν ξερω ποσο θα αργησει να βγει ειναι το nexus της google! 200$ 7ιντσες 8GB 340γραμμαρια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanessa.Ad.

Νεοφερμένος

Η Vanessa.Ad. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ποια η διαφορα του tablet με το ipad;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ποια η διαφορα του tablet με το ipad;

Οποία η διαφορα ενός κινητού με ενα iPhone το iPad είναι καλύτερο απο όλα τα αλλα tablet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ποια η διαφορα του tablet με το ipad;


το tablet ειναι κατηγορια, το ipad ειναι το tablet της apple.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanessa.Ad.

Νεοφερμένος

Η Vanessa.Ad. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
α οκ! ευχαριστω!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Για να καταλάβω το tablet κάνει ό,τι ακριβώς και ένα λάπτοπ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Για να καταλάβω το tablet κάνει ό,τι ακριβώς και ένα λάπτοπ;
Έχει δυνητικά άλλο λειτουργικό, touch screen, ίσως άλλου τύπου επεξεργαστή και δεν έχει ενσωματωμένο πληκτρολόγιο.
Κατά τα άλλα ναι, αν και η παραπάνω πρόταση εμπεριέχει περιορισμούς για το τι μπορείς να κάνεις, που όμως δεν οφείλονται στο οτι είναι tablet.
το iPad είναι καλύτερο απο όλα τα αλλα tablet
τίποτα δεν είναι αυστηρά καλύτερο από όλες τις άλλες υπαρκτές εναλλακτικές. Στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό δεν ισχύει με βάση αρκετά κριτήρια. Το ipad είναι πολύ καλό tablet πράγματι, εξαρτάται όμως απο τις ανάγκες σου το τι είναι καλύτερο για εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Waiting for Google Nexus 7...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Για να καταλάβω το tablet κάνει ό,τι ακριβώς και ένα λάπτοπ; :P

Με εξαίρεση το γεγονός ότι έχει οθόνη αφής και διαφορετικό λογισμικό, ναι είναι περίπου σαν το laptop. Το tablet, είναι εξαιρετικά πιο πρακτικό και είναι ο κυριότερος λόγος που θα εκθρονίσει σύντομα τα laptops.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και πώς γραφεις για googleαρισμα πχ στο tablet?

εκει ειναι το θεμα,,
το πληκτρολογιο παντα θα ειναι πιο βολικο για γραψιμο απο μια στριμωγμενη οθονη αφης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
και πώς γραφεις για googleαρισμα πχ στο tablet?

εκει ειναι το θεμα,,
το πληκτρολογιο παντα θα ειναι πιο βολικο για γραψιμο απο μια στριμωγμενη οθονη αφης..
Mε το 1 δάκτυλο το κρατάς και με το άλλο γράφεις.....
ή το αφήνεις κάτω και γράφεις και με τα 2

:worry: οχι το tablet ειναι καλύτερο απο πλευρά φορητότητας.
π.χ.το tablet το παιρνείς στην τουαλέτα , το ακουμπας σε ότι επιφάνεια θέλεις, με το ένα χέρι σαν βιβλίο.

__________________
Όσο αφορά σύγκριση tablet android με ipad οι εφαρμογές που κυκλοφορούν στο ipad είναι κατά πολυ ανώτερες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top