Κόστος γάμου για μελλονύμφους ή βάπτισης για γονείς

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Μίλησα πρόσφατα με φίλο μου παπά και είχα την άνεση να του πω οτι ο λόγος που δε θέλω να παντρευτώ στην εκκλησία είναι οτι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πληρώσω. Εκείνος μου είπε οτι τουλάχιστον στην εκκλησία τη δική του μπορείς να δώσεις ό,τι έχεις ευχαρίστηση, δε σου ζητάνε ειδική ταρίφα, κι οτι αυτά τα χρήματα που θα δώσεις τα μοιράζονται 3 παπάδες και οι ψάλτες. Τι να πω... Μήπως αυτοί που ζητάνε ταρίφα είναι απατεώνες;

Σημείωση:
Τα μηνύματα 1 εως 5 προήλθαν απο το θέμα "Τι γνώμη έχετε για τη βάπτιση ως μυστήριο και το νηπιοβαπτισμό;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Μίλησα πρόσφατα με φίλο μου παπά και είχα την άνεση να του πω οτι ο λόγος που δε θέλω να παντρευτώ στην εκκλησία είναι οτι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πληρώσω. Εκείνος μου είπε οτι τουλάχιστον στην εκκλησία τη δική του μπορείς να δώσεις ό,τι έχεις ευχαρίστηση, δε σου ζητάνε ειδική ταρίφα, κι οτι αυτά τα χρήματα που θα δώσεις τα μοιράζονται 3 παπάδες και οι ψάλτες. Τι να πω... Μήπως αυτοί που ζητάνε ταρίφα είναι απατεώνες;
Κάτι σαν μπουρμπουάρ ας πούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Κάτι σαν μπουρμπουάρ ας πούμε;

Λογικά ναι. Δε συμφωνώ, αλλά πολλοί επαγγελματίες παίρνουν πουρμπουάρ, ενώ έχουν σταθερό μισθό.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Μίλησα πρόσφατα με φίλο μου παπά και είχα την άνεση να του πω οτι ο λόγος που δε θέλω να παντρευτώ στην εκκλησία είναι οτι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πληρώσω. Εκείνος μου είπε οτι τουλάχιστον στην εκκλησία τη δική του μπορείς να δώσεις ό,τι έχεις ευχαρίστηση, δε σου ζητάνε ειδική ταρίφα, κι οτι αυτά τα χρήματα που θα δώσεις τα μοιράζονται 3 παπάδες και οι ψάλτες. Τι να πω... Μήπως αυτοί που ζητάνε ταρίφα είναι απατεώνες;

Γιατί να έχεις ευχαρίστηση να δώσεις?

Οι παπάδες μισθοδοτούνται από το κράτος, γιατί να πάρουν κάτι από εσένα επειδή θα κάνουν αυτό που έχουν ως επάγγελμα να κάνουν πλέον (της χαμένης αθωότητας) του ότι οφείλουν να ασκήσουν τα καθήκοντα τους ως λειτουργοί θρησκείας κάτι που εξ ορισμού δεν έχει την έννοια της αμοιβής?

Οι ψάλτες δεν είναι πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης, όσοι έχω γνωρίσει είναι κανονικοί εργαζόμενοι τις άλλες μέρες της εβδομάδας και αντιμετώπιζαν την ψαλτική ως ένα πολύ καλό αφορολόγητο εισόδημα.

Από την άλλη, εάν εσύ (κάθε εσύ δηλ, γενικά μιλάω πάντα) θέλεις να κάνεις θρησκευτικό γάμο, τότε ίσως αισθάνεσαι και την ανάγκη να δώσεις μια ενίσχυση στο ναό που θα κάνεις το γάμο σου. Εάν το κάνεις όχι συνειδητά αλλά επειδή έτσι κάνουν όλοι, μην το κανεις καλύτερα, θα είναι ειλικρινέστερος ένας πολιτικός γάμος από το να πιέζεσαι με το δίνω - δε δίνω - πόσα δίνω - πόσα μου ζητάνε και άλλα παράλογα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Εγώ δεν θα ξεχάσω περίπτωση κολλητής φίλης που πήγαν με τον κουμπάρο τους (που θα την πάντρευε) να συννενοηθούν για τα διαδικαστικά του γάμου και όταν έφτασαν στο οικονομικό και ρώτησαν πόσα "πρέπει" να δώσουν ο ιερέας "ευγενέστατα" τους απάντησε "όσα θέλετε..αλλα όχι κάτω απο 200 ευρώ" !!

Ε, αυτόν ήταν! Την βγάλαν απο εκεί μέσα σηκωτή μιας και όρμιξε στον παπά!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top