Αφήνετε φιλοδώρημα; (pourboire)

Αφήνετε φιλοδώρημα; (pourboire)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Ναι πάντοτε, ή σχεδόν πάντοτε

    Ψήφοι: 25 30.9%
  • Όχι, ποτέ

    Ψήφοι: 11 13.6%
  • Μερικές φορές, ανάλογα την περίπτωση

    Ψήφοι: 45 55.6%

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Σε παρακαλω, δουλευουν σκληρα τα παιδια. χααχαχαχαχαχ. Ναι ενω σε ολες τις αλλες δουλειες την βγαζουν απλα ρε παιδι μου. Παω να φερω παραδειγματα απο δουλειες τωρα αλλα πραγματικα αδικος κοπος. Οποια δουλεια και να πιασεις, αν την κανεις σωστα θελει προσπαθεια και κουραση. Ξεκολλατε με την μυξοπαρθενια που σας πιανει με τους ντελιβεραδες και τα γκαρσονια. Ειναι δουλεια τους, πληρωνονται για αυτο, και οτιδηποτε αλλο εμενα σαν πελατη απλα δεν με ενδιαφερει. Σιγα να μην νοιαστω για τα προβληματα των αλλων εγω, ασε μας κουκλιτσα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εγώ συνήθως αφήνω πουρμπουάρ εκτός αν ο σερβιτόρος δεν είναι χαμογελαστός κι εξυπηρετικός. Έχω τρομερές απαιτήσεις σαν πελάτισσα και απαιτώ να μου φέρονται με σεβασμό και με χαμόγελο, γιατί εκτός όλων των άλλων ο πελάτης έχει πάντα δίκιο.

Και οι υπάλληλοι που σε εξυπηρετούν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις,δεν είδα όμως και πολλούς να τις ικανοποιούν.
Οι περισσότεροι αγενέσταστοι με ύφος χιλίων καρδιναλίων.
Και ο πελάτης δεν έχει ΠΟΤΕ δίκιο,γιατί πολύ απλά δεν ξέρει τί θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Μα γιατι να αφηνουμε φιλοδωρημα??ο σερβιτορος πληρωνεται!το αν πληρωνεται ελαχιστα για τη δουλεια που κανει αφορα τον ιδιο..κ η θεια μου πλενει καθημερινα επι 6 ωρες με καυτο νερο και χημικες ουσιες μπουκαλια με τα χερακια της για μια φαρμακοβιομηχανια κ παιρνει ψιχουλα..ολοι πληρωνονται χαλια στις μερες μας..και εμεις που παμε για καφε..γιατι να αφησουμε κατι?σε καφετερια στο περιστερι φρεντο εσπρεσο 3.70!!ε οχι ρε φιλε..μεχρι και τα 30 λεπτα ρεστα απο το 4ευρω τα θελω!

Αφού πληρώνεται ελάχιστα και εσένα εκείνη την στιγμή σου περισσεύουν λεφτά. Από την στιγμή που πέρα από την δουλειά του (να σου πετάξει τον καφέ μπροστά σου και να φύγει με ύφος μπλαζέ) είναι ευγενικός+εξυπηρετικός και όπως είπα σου περισσεύει 1€-2€ γιατί να μην τα δώσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Να βάλω στη συζήτηση και τους οδηγούς σε πούλμαν, ξεναγούς, συνοδούς - αρχηγούς σε εκδρομές. Είναι σωστό να τους δίνουμε ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thed

Νεοφερμένος

Ο thed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Μια που φτάσαμε στην ...ιστορία του φιλοδωρήματος, όταν (2001?) αλλάξαμε νόμισμα, τα πουρπουάρ αυξήθηκαν υπέρμετρα. Σύμφωνα με αυτά που λένε αυτοί που εκείνη την εποχή δούλευαν σερβιτόροι, ως τότε η συνήθεια ήταν 50 ή 100 δραχμές και ξαφνικά έγινε 50c ή 1€. (Υπενθύμιση: 1€ = 340,75 δραχμές).

πολυ εξυπνο αυτο που ειπες μπραβο...και οι 100 δραχμες του τοτε εχουν σημερα την ιδια αγοραστικη δυναμη με τα 30 λεπτα του ευρω ...σκεψου το αλλη μια φορα!

Μα γιατι να αφηνουμε φιλοδωρημα??ο σερβιτορος πληρωνεται!το αν πληρωνεται ελαχιστα για τη δουλεια που κανει αφορα τον ιδιο..κ η θεια μου πλενει καθημερινα επι 6 ωρες με καυτο νερο και χημικες ουσιες μπουκαλια με τα χερακια της για μια φαρμακοβιομηχανια κ παιρνει ψιχουλα..ολοι πληρωνονται χαλια στις μερες μας..και εμεις που παμε για καφε..γιατι να αφησουμε κατι?σε καφετερια στο περιστερι φρεντο εσπρεσο 3.70!!ε οχι ρε φιλε..μεχρι και τα 30 λεπτα ρεστα απο το 4ευρω τα θελω!
εσυ φιλε μου εχεις την αναγκη να πας σε καφετερια και να πληρωσεις τον καφε σου 3.70 αλλα νοιαζεσαι για τα 30 λεπτα του ευρω,οσον αφορα αυτο που λες για το δικο τους προβλημα και το παραδειγματακι που φερνεις φαινεται σαφεστατα οτι δεν εχεις δουλεψει ποτε στην ζωη σου και αμα εκει εξω στην αγορα εργασιας οταν ειναι να δουλεψεις και εχεις την αναγκη να δουλεψεις εσυ θα κανεις παζαρια?αλλα μαλλον δεν εχεις φτασει ποτε στην αναγκη και σου το ευχομαι να μην φτασεις ποτε!

Παντως το αγορι μου που δουλευει ως σερβιτορος σε καφετερια δεν αφηνει τιποτα οταν βγαινουμε:P:P
το αγορι σου που δουλευει ως σερβιτορος μαλλον δεν σεβεται τον τροπο που βγαζει λεφτα ή τον κοπο που κανει και τον κοπο που κανουν και οι "συναδελφοι" του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
οσον αφορα κατι που ακουσα για νοσηλευτες κτλ την επομενη φορα που θα βρεθω σε νοσοκομειο θα βαλω 50λεπτα στην τσεπη του νοσηλευτη....

Και πολυ καλα θα κάνεις

Kαι όπως είπα αν κάποιος παιρνει φίλοδωρηματα για οποιοδήποτε λίγο είτε ειναι ιατρός είτε σερβιτόρος ειναι κακός επαγγελματιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thed

Νεοφερμένος

Ο thed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Και πολυ καλα θα κάνεις

Kαι όπως είπα αν κάποιος παιρνει φίλοδωρηματα για οποιοδήποτε λίγο είτε ειναι ιατρός είτε σερβιτόρος ειναι κακός επαγγελματιας

εδω κανεις ενα μεγαλο λαθος ο σωστος επαγγελματιας σερβιτορος-barman κτλ παιρνει τα φιλοδωρηματα και οχι ο κακος,αμα δεν ξερεις πως δουλευουν σημερα αυτες οι δουλειες θα σε βοηθησω εγω-1ον στο 90% των μαγαζιων ο σερβιτορος δεν εχει βασικο μηναιο μισθο,αλλα μην γελιεσαι αυτο δεν σημαινει οτι παιρνει πιο πολλα,ενας σερβιτορος δουλευει 2-4 "μεροκαματα" την εβδομαδα και παλι πλεον το 90% αυτων των μαγαζιων δεν παρεχουν βασικο καθημερινο μισθο αλλα ποσοστα επι του συνολικου ταμειου που θα κανει εκεινη την μερα ο σερβιτορος αρα μιλαμε για τριχες αμα δεν εχει πολυ δουλεια και μην γελιομαστε οι περισσοτερες καφετεριες-ταβερνες δεν εχουν και τοση δουλεια στις μερες μας,αρα τι εχουμε εναν που παιρνει με ποσοστα 10-30 ευρω την μερα καθαρα δουλευει 3 φορες την εβδομαδα αρα βγαζει κατα μ.ο απο τον μισθο του 240 ευρω το μηνα,ωραια μεχρι εδω?και θα μου πεις γιατι καποιος θα κανει αυτην την δουλεια ανασφαλιστος και με τοσα λιγα χρηματα και θα σου πω μηπως εχει αναγκες?συνεχιζοντας θα σε ρωτουσα τι ηλικιες δουλευουν ως σερβιτοροι συνηθως στις καφετεριες?και πες μ μετα εσυ αν θα μπορουσες να ζησεις με αυτα τα λεφτα που ουτε το ενοικιο του φοιτητη δεν βγαζει.Αρα?2 ειναι οι λυσεις ήδεν δουλευει ως φοιτητης σε αυτες τις δουλειες και πολλες φορες αναγκαζεσαι αν σταματησεις την σχολη σου η' δειχνεις ενα σωστο επαγγελματικο προσωπο και βγαζεις χρηματα αξιοπρεπη απο τα φιλοδωρηματα σου,που μην τρελαινεσαι στις μερες μας δεν ειναι και τοσα πολλα...!φιλικα παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Όχι επειδή είμαι τόσο γκαντέμης που χρειάζομαι και τα τελευταία cents. Άσε που εμείς οι φοιτητές δεν έχουμε λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Όντως δεν έχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Οι δικές μου σκέψεις για το φιλοδώρημα:
Ok, η δουλειά του σερβιτόρου ούτε εύκολη είναι ούτε καλοπληρωμένη. Το ίδιο, όμως, ισχύει και για τους πωλητές και για πολλές άλλες δουλειές τη σήμερον ημέρα. Εγώ είμαι πωλήτρια σε ένα μικρό μαγαζί που πουλάει ρούχα. Κι αυτή η δουλειά έχει πολλή ορθοστασία, ξεσκόνισμα, σφουγγάρισμα κι ένα σωρό άλλα πέραν της άριστης εξυπηρέτησης πελατών που περιμένουν και το αφεντικό και οι ίδιοι οι πελάτες. Ούτε για κατούρημα δεν μπορείς να πας με την ησυχία σου, όταν είσαι μόνος σου στο μαγαζί. Εμένα όχι μόνο δε μου έχουν αφήσει ποτέ tip, αλλά συχνά μου ζητάν κι επιπλέον έκπωση, επειδή δεν αγόρασαν μόνο ένα, αλλά τρία ρούχα...! Δεν τους περνάει καν από το νου ότι μπορεί να φέρνουν τον πωλητή σε δύσκολη θέση μ΄αυτά τα παζάρια τους ή ότι πιθανώς ο πωλητής να δουλεύει με ποσοστά κι ό,τι έκπτωση κάνει στον πελάτη, φεύγει και από τη δική του τσέπη. ΑΛΛΑ δεν είναι δουλειά του πελάτη να σκεφτεί πόσο κουράζομαι εγώ στη δουλειά μου. Κάποιοι πάλι εκτιμούν πραγματικά τον κόπο που έκανες για να τους εξυπηρετήσεις. Το χαμόγελο και το ευχαριστώ του πελάτη είναι πολύ καλύτερη αμοιβή από το να μου αφήσει 2 ευρώ tip (αν και το 10 % σε πολλές περιπτώσεις θα ήταν 100+ €, ωραίο αστείο). Ή το ότι όταν ξαναέρθει, θα σε θυμάται και θα θέλει εσύ να τον εξυπηρετήσεις. Το θέμα είναι ό,τι δουλειά κάνεις να την κάνεις με όρεξη και μεράκι. Ούτε εμένα ήταν το όνειρό μου να τρώω το μεσημεριανό μου όρθια σε μια τρύπα χωρίς παράθυρα, αλλά εφόσον για τον α ή β λόγο έχω διαλέξει/καταλήξει να κάνω αυτή τη δουλειά, κοιτάω να την κάνω όσο πιο καλά μπορώ, χωρίς να περιμένω κάποια επιπλέον αμοιβή, επειδή κάνω τη δουλειά που μου αναλογεί και για την οποία πληρώνομαι, όσο πληρώνομαι.

Επίσης, πιστεύω πως το φιλοδώρημα κατά κάποιον τρόπο αφήνει στον εργοδότη ένα περιθώριο να δίνει χαμηλό κι ασταθή μισθό στον εργαζόμενο (με ποσοστά του ταμείου της βραδιάς κι άλλα τέτοια κουλά). Εάν δεν άφηνε ο κόσμος φιλοδώρημα, πιθανώς να μην επαναπαύονταν με τη λογική ότι "εσείς έτσι κι αλλιώς παίρνετε τόσα φιλοδωρήματα". Μπορεί και να κάνω λάθος.

Όσον αφορά τις καφετέριες, εδώ στη βόρεια Ευρώπη όλες σχεδόν είναι self service. Σε όλες πας και παραγγέλνεις μόνος σου, σε κάποιες μάλιστα φτιάχνεις μόνος σου το τσάι σου, χαχα! Οπότε τι φιλοδώρημα να αφήσεις; Που σε εξυπηρέτησε καλά στο ταμείο; :P Επίσης, μια σημαντική διαφορά είναι και στον τρόπο πληρωμής. Εδώ ο κόσμος χρησιμοποιεί πάρα πολύ χρεωστικές/πιστωτικές κάρτες ακόμα και για ψώνια κάτω των 10 €. Εγώ πλέον δεν κουβαλάω ποτέ cash. Βέβαια αν πας σε ένα καλό εστιατόριο να φας και κάνεις λογαριασμό 300 €, κανείς δεν περιμένει ότι θα πληρώσεις με μετρητά, αλλά tip μπορείς να αφήσεις κι ας πληρώσεις με κάρτα. Τώρα στις καφετέριες που θα πάρεις έναν καφέ 3-4 ευρώ, μην το ψάχνεις. :P

Βγαίνω πολύ σπάνια έξω για καφέ, οπότε ειδικά όταν επισκέπτομαι χώρες όπως η Ελλάδα, που είναι η κουλτούρα αλλιώς, δεν έχω πρόβλημα να αφήσω φιλοδώρημα, αν όντως μου άρεσε το μέρος και η εξυπηρέτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Και κατι αλλο..θα τους σωσει το 50λεπτο?(γιατι παραπανω δεν παιζει να αφησω ποτε)..και αν μ πειτε ''ναι'' και οτι ''φασουλι το φασουλι..'' με αυτο το σκεπτικο ''φασουλι το φασουλι γεμιζει και το δικο μου το σακουλι'' και γλιτωνω λεφτα που δεν μου περισσευουν κιολας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laispodias

Νεοφερμένος

Ο Κανένας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Σε λιγο που ολοι οι μισθοι θα μοιάζουν με φιλοδώρημα, να δω τι θα δίνουμε για φιλοδώρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatashaLP

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Μπαα δεν το συνηθιζω :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το νήμα κυρίως για στατιστικούς λόγους, ωστόσο μπορούμε να συζητήσουμε σχετικά.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανένα, επειδή τα κρατάνε όλα αυτοί και δεν τα μοιράζονται με την κουζίνα που τραβάει το πραγματικό λούκι.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Κανένα, επειδή τα κρατάνε όλα αυτοί και δεν τα μοιράζονται με την κουζίνα που τραβάει το πραγματικό λούκι.
Ο ορισμός του αντιδραστικού :P ότι κάνει η λέει η πλειοψηφία λέμε τα αντίθετα :P

Και στο δρόμο με τις κακοκαιριες έχει λούκι.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Πάντα δίνω 1 με 1.5 ευρώ. Πέρυσι το χειμώνα με πολυ κρύο και χιονόνερο έφερα delivery γι αυτό του έδωσα 4 ευρώ.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σε ορισμένες χώρες αφήνεις συνήθως το 10% του λογαριασμού ως φιλοδώρημα.
Στην Κύπρο το ντελίβερι δεν είναι δωρεάν, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Κοστίζει από 1.5 μέχρι 3 ευρώ/παραγγελία. Τις περισσότερες φορές δεν αφήνω φιλοδώρημα, εκτός και αν είναι δωρεάν τα μεταφορικά όπου και δίνω 1 ευρώ.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,815 μηνύματα.
Από 0.50 έως 1€ μπορεί και 2€ κάποιες φορές. Ανάλογα με τα ρέστα και αν έχω ψιλά στο πορτοφόλι γιατί έχω τη συνηθεια να πληρώνω πρώτα με κέρματα ή πενταευρω τα προϊόντα μικρής αξίας και στο τέλος να μου μένουν μόνο τα μεγάλα χαρτονομίσματα
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν παραγγέλνω κι ενας βασικός λόγος είναι ότι λυπάμαι τους ντελιβαράδες.
Έχει παραγίνει μόδα κατα τη γνώμη μου. Μέχρι και για καφε κάνουμε παραγγελία. Μου φαίνεται υπερβολη.
Ωστόσο ειδικά όταν είναι δύσκολες οι κλιματικές συνθήκες, οφείλουμε από ηθικής άποψης να δώσουμε κάτι.
Προσωπικά θα έδινα 1-2 ευρώ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top