Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,976 μέλη και 2,478,841 μηνύματα σε 78,951 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 346 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αιμομιξία

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,646 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 20:03, 29-03-15:

Το ταμπού της αιμομιξίας καλλιεργήθηκε με την πάροδο του χρόνου στις ανθρώπινες κοινωνίες και ο λόγος δεν είναι τόσο πολύ οι κληρονομικές ασθένειες που μπορούν να εμφανιστούν σε ένα άτομο που προήλθε από αιμομιξία, όσο η δημιουργία γενετικής ποικιλομορφίας μέσα στους πληθυσμούς. Με άλλα λόγια το ταμπού της αιμομιξίας αποτελεί ένα εξελικτικό πλεονέκτημα.

Ας πάρουμε για παράδειγμα μια μικρή κοινωνία 20 ατόμων στο μακρινό παρελθόν. Αναγκαστικά αυτά τα άτομα θα αναπαραχθούν μεταξύ τους ενώ κατά πάσα πιθανότητα οι γονείς τους ήταν ήδη συγγενείς. Το μειονέκτημα που έχει αυτός ο πληθυσμός είναι πως δεν υπάρχει γενετική ποικιλομορφία, έτσι για παράδειγμα εάν ο πληθυσμός προσβληθεί από μία κολλητική θανατηφόρα ασθένεια είναι πολύ πιθανόν να εξαφανισθεί τελείως.

Ένας άλλος τώρα πληθυσμός που έχει προέλθει από μη συγγενικά άτομα, έχει αρκετά μεγάλη γενετική ποικιλομορφία, έτσι ώστε έαν προσβληθεί από την ίδια ασθένεια, αρκετά από τα άτομά του, θα έχουν μεγάλη γενετική αντίσταση σε αυτή και θα επιβιώσουν. Έτσι σε βάθος χρόνου οι πληθυσμοί που είχαν αρκετά μεγάλη ποικιλομορφία επιβίωναν, ενώ οι άλλοι εξαφανίζονταν. Και φτάσαμε στο σήμερα όπου η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων κατάγεται από γονείς που έχουν το γονίδιο, που τους κάνει να μην έλκονται ερωτικά από τα συγγενικά τους πρόσωπα.

Η ηθική των ανθρώπων δεν πηγάζει, ούτε από κάποιο θεό, ούτε από το ανθρώπινο πνεύμα, άλλα πηγάζει και αυτή από τα γονίδιά μας και την εξελικτική μας πορεία. Για παράδειγμα, σήμερα θεωρούμε ανήθικο να σκοτώσουμε κάποιον άλλο, επειδή οι άνθρωποι έχουν εξελιχθεί να σχηματίζουν ομάδες καθώς έχουν δει πως σε ομάδες επιβιώνουν καλύτερα και ο φόνος προφανώς καταστρέφει την ομάδα. Στην εξελικτική μας πορεία βασίζονται όλοι οι ηθικοί κανόνες που ακολουθούμε και η αιμομιξία δεν είναι κάτι διαφορετικό. Πλέον η αιμομιξία θεωρείται ταμπού και ανήθικο διότι πολύ απλά μειώνει την γενετική ποικιλομορφία μιας κοινωνίας, μειώνοντας έτσι τις πιθανότητες επιβίωσής της. Για να κάνω ένα βήμα παραπέρα, ο λόγος που κάνει τους συγγενείς μας μη θελκτικούς, είναι και ο λόγος που κάνει πιο θελκτικά άτομα από διαφορετικούς τελείως πληθυσμούς (π.χ. στους Έλληνες αρέσουν οι Ρωσίδες, οι Τσέχες κτλ ).

Τώρα αν κάποια άτομα που είναι αδέρφια ερωτευτούν, εντάξει προσωπικά δεν μου αρέσει και ούτε θα ήθελα να βρεθώ σε αυτή τη θέση αλλά οκ, δε θα κάτσω και να τους κρεμάσω κουδούνια ή κάτι παρόμοιο. Υπάρχει βέβαια και η γνωστή λαϊκή παροιμία "Στην ξαδέρφη και στη θειά μπαίνει πάντα πιο βαθειά"
5
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,470 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 20:16, 29-03-15:

Εντάξει δείτε και πόσες παροιμίες υπάρχουν σχετικά μ αυτό, στα τελευταία ποστ είπατε πόσες 2? 3?.

Είναι δυτικό πρότυπο να θεωρούμε την αιμομιξία ταμπού. Στον μουσουλμανικό κόσμο είναι κάτι πολύ καθημερινό και συνηθισμένο (ενδεικτικά να σας πω ότι στην Τουρκία η Τυνήσια συγκάτοικός μου έλεγε ότι οι γονείς της είναι πρώτα ξαδέρφια και αυτή είναι αρραβωνιασμένη με τον γιο του ξαδέρφου της -άντε βγάλτε άκρη!)

Από εξελικτικής άποψης συμφωνώ με τον Ξεχασμένο, ότι η φυσική επιλογή μας "αποτρέπει" από το να αναπαραγόμαστε με τις οικογένειές μας. Βέβαια είναι κάτι πολυσύνθετο η εξέλιξη και η φυσική επιλογή...
3
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,519 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 20:35, 29-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
Για δεύτερα ξαδέρφια, εε, το παλεύω ακόμα να το "κατατάξω".
Μπα! Μην το παλεύεις. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Ακόμα και η "εκκλησία" επιτρέπει γάμο ανάμεσα σε δεύτερα ξαδέρφια:
Κωλύεται ὁ γάμος μετὰ συγγενῶν ἐξ αἵματος, κατ' εὐθεῖαν μὲν γραμμὴν ἀπεριορίστως, ἐκ πλαγίου δὲ μέχρι καὶ τοῦ τετάρτου βαθμοῦ (δ΄), (πρῶτα ἐξαδέλφια)
(Από την επίσημη ιστοσελίδα της "εκκλησίας της Ελλάδος": http://www.ecclesia.gr/greek/holysyn...atics-0001.htm )
Ε, και αφού ακόμα και η "εκκλησία" το επιτρέπει, δεν θα υπάρχει κάποιος που να μπορεί να πει όχι.

1
Παράθεση

Αγγελική!!! (Αγγελική)

Δραστήριο Μέλος

H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.

H Αγγελική!!! έγραψε: στις 22:54, 29-03-15:

Δεν νομίζω ότι το θέμα πρέπει να το θεωρούμε ''κοινωνικό ταμπού''. Όσον αφορά δηλαδή την αιμομιξία από δεύτερα ξαδέρφια και ''κάτω'' (πιο συγγενικά άτομα) πιστεύω ότι είναι περισσότερο θέμα βιολογικό και ηθικό...
Είπαμε θέλουμε μια κοινωνία με ανοιχτά μυαλά, χωρίς ταμπού, χωρίς προκαταλήψεις, πιο ενημερωμένη αλλά δεν νομίζω ότι η αιμομιξία μπορεί να συζητιέται ως ''ταμπού''. Μερικά πράγματα δεν μπορούμε να τα ''αγγίξουμε''.
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,519 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 00:48, 30-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Αγγελική!!!
Δεν νομίζω ότι το θέμα πρέπει να το θεωρούμε ''κοινωνικό ταμπού''. Όσον αφορά δηλαδή την αιμομιξία από δεύτερα ξαδέρφια και ''κάτω'' (πιο συγγενικά άτομα) πιστεύω ότι είναι περισσότερο θέμα βιολογικό και ηθικό...
Είπαμε θέλουμε μια κοινωνία με ανοιχτά μυαλά, χωρίς ταμπού, χωρίς προκαταλήψεις, πιο ενημερωμένη αλλά δεν νομίζω ότι η αιμομιξία μπορεί να συζητιέται ως ''ταμπού''. Μερικά πράγματα δεν μπορούμε να τα ''αγγίξουμε''.
Μόλις έγραψες πολύ ωραία τι σημαίνει "ταμπού".
Από την Wikipedia:
Ο όρος ταμπού προέρχεται από τις γλώσσες της Πολυνησίας και σημαίνει «απαγορευμένος». Στην πρωταρχική του έννοια, αφορά πρωτόγονους πολιτισμούς, και σημαίνει το πρόσωπο ή το αντικείμενο που απαγορεύεται να πλησιάσει, να αγγίξει, να κατονομάσει ή να χρησιμοποιήσει κανείς, επειδή θεωρείται ιερό ή μιαρό. ...... Με ευρύτερη έννοια, ο όρος χρησιμοποιείται σήμερα για να δηλώσει οτιδήποτε απαγορευμένο, κυρίως οτιδήποτε αντιμετωπίζεται από την κοινωνία ως μη υπάρχον, για λόγους ηθικής ή κοινωνικών προκαταλήψεων. Συνεκδοχικά, αναφέρεται σε κάθε περιορισμό που επιβάλλει η κοινωνική ηθική, δηλαδή κάθε κοινωνική προκατάληψη. Η λέξη ταμπού χρησιμοποιείται επίσης για οτιδήποτε το τέλειο, που με κανένα τρόπο, δε δέχεται αμφισβήτηση ή τροποποίηση.

.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dias : 30-03-15 στις 00:52. Αιτία: κάτι μικρό στη μορφοποίηση της παράθεσης.
1
Παράθεση

Αγγελική!!! (Αγγελική)

Δραστήριο Μέλος

H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.

H Αγγελική!!! έγραψε: στις 10:18, 30-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Μόλις έγραψες πολύ ωραία τι σημαίνει "ταμπού".
Από την Wikipedia:

.
Τώρα παίζουμε με τις λέξεις...
Αυτό που θέλω βασικά να πω με το ποστ μου είναι ότι δεν μπορούμε να το θεωρούμε ρε παιδιά ''περιορισμό της κοινωνίας'' είναι πολύ σοβαρότερο το θέμα αυτό.
Και στην τελική, πρέπει να υπάρχουν και όρια... Ακόμα και αν αυτά τα θέσουμε ως ταμπού ή προκαταλήψεις....
Εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να φανταστώ ούτε να αποδεχθώ τον εαυτό μου να συναινεί σε κάτι τέτοιο....
Α και το βιολογικό κομμάτι δεν είναι ούτε τόσο σοβαρό όσο το παρουσιάζουν ούτε τόσο ανύπαρκτο όσο το παρουσιάζεται εδώ... Δηλαδή, η ανακύκλωση των γονιδίων και η αναπαραγωγή μεταξύ συγκεκριμένων ατόμων, ακόμα και αν αυτοί δεν είναι συγγενείς, (βλέπε απομακρυσμένα χωριά, δυσπρόσιτες περιοχές που οι γάμοι γίνονται μεταξύ των ίδιων και των ίδιων) προκαλεί και τότε ''προβλήματα '' λόγω της μη ανανέωσης του DNA που κληροδοτείται στους απογόνους.
Παράθεση

faeton

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 109 μηνύματα.

O faeton έγραψε: στις 13:43, 30-03-15:

ταμπου, ορια, νόμοι, συνήθειες, καν'ονες, ηθική κλπ όλα από την κοινωνία επιβάλλονται
1
Παράθεση

xzc213

Δραστήριο Μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O xzc213 έγραψε: στις 20:22, 30-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Αγγελική!!!
Συμφωνώ στο ότι δεν είναι απλά ένα κοινωνικό ταμπού, αλλά δεν θεωρώ πως υπάρχει άλλο πρόβλημα πέρα από το βιολογικό. Εκτός αν έχει να κάνει με άτομα που έχουν μεγαλώσει μαζί, άσχετα από τον βαθμό συγγένειας. Είναι λογική η ύπαρξη αυτού του "ταμπού" μόνο και μόνο λόγω των συναισθηματικών και ψυχολογικών προβλημάτων που μπορεί να δημιουργήσει. Όσον αφορά άτομα τα οποία δεν έχουν στενές σχέσεις, ακόμη και πρώτα ξαδέρφια, δεν βλέπω κάποιο ηθικό πρόβλημα (αφήνω έξω τον βιολογικό παράγοντα).
1
Παράθεση

Αγγελική!!! (Αγγελική)

Δραστήριο Μέλος

H Αγγελική!!! έγραψε: στις 23:03, 30-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από xzc213
Συμφωνώ στο ότι δεν είναι απλά ένα κοινωνικό ταμπού, αλλά δεν θεωρώ πως υπάρχει άλλο πρόβλημα πέρα από το βιολογικό. Εκτός αν έχει να κάνει με άτομα που έχουν μεγαλώσει μαζί, άσχετα από τον βαθμό συγγένειας. Είναι λογική η ύπαρξη αυτού του "ταμπού" μόνο και μόνο λόγω των συναισθηματικών και ψυχολογικών προβλημάτων που μπορεί να δημιουργήσει. Όσον αφορά άτομα τα οποία δεν έχουν στενές σχέσεις, ακόμη και πρώτα ξαδέρφια, δεν βλέπω κάποιο ηθικό πρόβλημα (αφήνω έξω τον βιολογικό παράγοντα).
Οκ συμφωνούμε, αλλά τελικά λες ότι εσύ ας πούμε δεν θα είχε κάποιο πρόβλημα (όσον αφορά το ηθικό μέρος) να κάνεις κάτι με κάποια πρώτη ξαδέρφη σου?
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε: στις 00:32, 31-03-15:

Μια διάσημη αιμομιξία...

Ο γνωστός μας (και φιλέλληνας) λόρδος Byron, χαρακτηρίστηκε και ως "σύγχρονος Καλιγούλας". Γενικά η ερωτική του ζωή ήταν για την εποχή του σκανδαλώδης και του άρεσε να προκαλεί τους πάντες με τη συμπεριφορά του και να δημιουργεί σκάνδαλα. Αναρίθμητες ήταν οι σχέσεις του με γυναίκες (παντρεύτηκε μερικές), αλλά και αρκετούς άντρες. Έσπειρε πολλά εξώγαμα παιδιά και δεν φημιζόταν για την καλή του συμπεριφορά στις/στους συντρόφους του. Το τελευταίο μεγάλο πάθος του ήταν ένα αγόρι στο Μεσολόγγι που λεγόταν Λουκάς. Ανάμεσα στα άλλα, ο Byron είχε παράφορη σχέση με τη μεγαλύτερη (ετεροθαλή) αδερφή του Augusta, την οποία σχέση και δεν έκρυβε. Ανάγκαζε μάλιστα τη σύζυγό του Anabel να παρακολουθεί τις ερωτικές του περιπτύξεις με την αδελφή του και να συμμετέχει σε αυτές. Η Augusta ήταν παντρεμένη, αλλά το τρίτο από τα παιδιά της, η Mendora, θεωρείται καρπός του Byron, ο οποίος όταν γεννήθηκε το κορίτσι, έγραψε σε φίλη του "Ευτυχώς δε μοιάζει με πίθηκο", καθώς τότε πίστευαν ότι η αιμομιξία οδηγεί σε τερατογέννηση.

Μια από τις πολλές πηγές: http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=196951
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,857 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε: στις 02:33, 31-03-15:

Επόμενο κρίσιμο θέμα: "Αποδομώντας τα ταμπού της παιδοφιλίας."
5
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,646 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 10:35, 31-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Ο γνωστός μας (και φιλέλληνας) λόρδος Byron, χαρακτηρίστηκε και ως "σύγχρονος Καλιγούλας".
Αυτά δεν μας τα παν στο σχολείο
4
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε: στις 20:52, 31-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Αυτά δεν μας τα παν στο σχολείο
Απορώ γιατί...
Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Επόμενο κρίσιμο θέμα: "Αποδομώντας τα ταμπού της παιδοφιλίας."
Μην ανησυχείς. Ο λόρδος Byron και σ' αυτόν τον τομέα είχε δραστηριοποιηθεί. Ένας από τους μεγάλους του έρωτες ήταν και η 12χρονη ελληνοπούλα Τερέζα Μακρή. Για το κορίτσι αυτό έχει γράψει και το ποίημα "Η κόρη των Αθηνών" το οποίο κατέληγε σε κάθε στροφή του με το στίχο «Ζωή μου, σας αγαπώ».

2
Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,895 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε: στις 23:12, 31-03-15:

Μάλλον το ότι κάποιοι θέλουν να επιβάλλουν τη δική τους ηθική με έναν -επιτρέψτε μου- δικτατορικό τρόπο, είναι πιο αρρωστημένο. Αλλά και πέρα από αυτό, η αιμομιξία είναι μια πραγματικότητα, τι ακριβώς καταφέρνουμε συντηρώντας το ταμπού; Υπάρχει το φαινόμενο έτσι κι αλλιώς, γι αυτό από το να βομβαρδίζουμε με αυτά τα ηθικοπλαστικά τους εαυτούς μας και τους άλλους νομίζω είναι καλύτερα να δεχθούμε κάποιες διαφορετικές καταστάσεις ειδικά όταν δε βλάπτουν και κανέναν.
2
Παράθεση

your_idol

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 197 μηνύματα.

O your_idol έγραψε: στις 02:11, 24-08-15:

Αν βάλεις "σκουφάκι" δλδ ούτε γάτα ούτε ...ζημιά! Κάνε Γιάννη τη δουλειά σου, κι ύστερα είμαι πάλι θειά σου!
1
Παράθεση

Μαίανδρος

Νεοφερμένος

Ο Μαίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Μαίανδρος Memento Mori έγραψε: στις 01:01, 19-05-16:

Η αιμομιξια είναι λάθος για πολλούς λόγους,κοινωνικους,βιολογικους,ηθικους etc.Αλλα ας παραδεχτουμε όλοι ότι είχαμε κάποτε φαντασιωσεις με κάποια θεία ή ακόμη και με την ίδια μας τη μάνα.
1
Παράθεση

Sommerfeld

Δραστήριο Μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.

O Sommerfeld . έγραψε: στις 22:16, 22-05-16:

Εδώ κολλάει απολύτως το εξής(σε περίπτωση που κάποιος "κολλάει" στο θρησκευτικό ζήτημα)...\

1
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε: στις 06:51, 23-05-16:

Στην ξαδέρφη και στη θειά μπαίνει πάντα πιο βαθειά.
Παράθεση

Dreamweaver (Mad Lad)

Διάσημο Μέλος

Ο Mad Lad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

O Dreamweaver έγραψε: στις 20:03, 23-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Στην ξαδέρφη και στη θειά μπαίνει πάντα πιο βαθειά.
Με την πρωτη ξαδερφη, επιτρεπεται
Με την δευτερη, επιβαλλεται!
1
Παράθεση

nymphet

Δραστήριο Μέλος

H nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 201 μηνύματα.

H nymphet έγραψε: στις 22:33, 23-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Dreamweaver
Με την πρωτη ξαδερφη, επιτρεπεται
Με την δευτερη, επιβαλλεται!
Βρε παιδιααααααααά!
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος