Αγορά κινητού τηλεφώνου από Κίνα

artonweb

Νεοφερμένος

Ο artonweb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα.
Βλέπω ότι σε αρκετά κινέζικα site υπάρχουν αξιόλογα smartphones με πολύ καλά χαρακτηριστικά και δελεαστικές τιμές.
Έχετε αγοράσει από κάποιο μαγαζί και αν ναι μείνατε ευχαριστημένοι από την ποιότητα του κινητού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Προσοχή στους δασμούς και στο ΦΠΑ, που βάλανε από το καλοκαίρι τα ΕΛΤΑ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Και μεγάλη προσοχή στο θέμα της εγγύησης και των διαδικασιών που απαιτούνται, σε περίπτωση που εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα στο κινητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artonweb

Νεοφερμένος

Ο artonweb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
@yozerehs
Σχετικά με την εγγύηση και την υποστήριξη μετά την πώληση καταλαβαίνω ότι είναι χαμένες υποθέσεις.
Έτσι κι αλλιώς δεν θα ξόδευα παραπάνω από 130-150 ευρώ, για να μην έχω μεγάλο ρίσκο.
Αυτό που λέει ο Scandal (Πέτρος) με ανησυχεί περισσότερο, γιατί αν είναι να πληρώσω πχ 130 ευρώ και να μου χρεώσουν και τα ΕΛΤΑ δασμούς κλπ άλλα 100 ευρώ, συμφέρει να αγοράσω την ίδια μάρκα από Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Υπάρχει επιλογή αποστολής σε πολλά τέτοια καταστήματα όπου μεταφέρουν το προϊόν που επέλεξες σε υποκατάστημα/αποθήκη σε χώρα της ΕΕ και το αποστέλνουν από εκεί. Λίγο πιο ακριβά μεταφορικά αλλά δεν θα περάσεις τελωνείο. Ψάξτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Εγώ δεν θα το τολμούσα γιατί αν το κινητό δεν ανοίγει καν ή ανοίξει και δουλέψει μια μέρα τι κάνεις; Πας στην Κίνα και πιάνεις τον Κινέζο από το γιακά; Εγώ πήρα κινέζικης μάρκας κινητό (Xiaomi) από ηλεκτρονικό κατάστημα και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Τουλάχιστον ξέρεις οτι αν πάθει κάτι θα μπορείς να πας εκεί και να κάνεις αν μη τι άλλο μια συζήτηση. Άσε που φοβάμαι να δώσω νούμερο πιστωτικής ή χρεωστικής κάρτας στην Κίνα. Κινητό από τον τόπο σου κι ας είναι και .... κινέζικο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Εγώ δεν θα το τολμούσα γιατί αν το κινητό δεν ανοίγει καν ή ανοίξει και δουλέψει μια μέρα τι κάνεις; Πας στην Κίνα και πιάνεις τον Κινέζο από το γιακά; Εγώ πήρα κινέζικης μάρκας κινητό (Xiaomi) από ηλεκτρονικό κατάστημα και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Τουλάχιστον ξέρεις οτι αν πάθει κάτι θα μπορείς να πας εκεί και να κάνεις αν μη τι άλλο μια συζήτηση. Άσε που φοβάμαι να δώσω νούμερο πιστωτικής ή χρεωστικής κάρτας στην Κίνα. Κινητό από τον τόπο σου κι ας είναι και .... κινέζικο!:)

Παίζει o κινέζος να έχει και καλύτερο support από τα ελληνικά μαγαζιά :loltooth: . Σάμπως αυτοί τι θα κάνουν; Κίνα θα το στείλουν (αν δεν είναι απο ελληνική αντιπροσωπεία, που λογικά δε θα είναι για να το πάρεις φθηνά). Πιστωτικές για αγορές στο ίντερνετ δε δίνουμε, ούτε σε κινέζο ούτε σε έλληνα ούτε πουθενά. Paypal ή Prepaid και έχετε ήσυχο το κεφάλι σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artonweb

Νεοφερμένος

Ο artonweb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
@Stickerbush @Himela
Εννοείται ότι η αγορά θα γίνει μέσω paypal και όχι μέσω πιστωτικής κάρτας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
H Xiaomi πλέον έχει service/διανομέα στην Ελλάδα (jnfoQuest). Το κακό είναι ότι επισκευάζει τα κινητά που φέρνει η ίδια καθώς και όχι αυτά που έρχοναι από Κίνα. Αν πήρες κάποιο Xiaomi από ηλεκτρονικό μαγαζί που δεν το προμηθεύεται από την InfoQuest θεωρητικά έχεις εγγύηση σπό το κατάστημα αλλά πρακτικά δεν έχεις. Ο καταστηματάρχης θα σου πει τα κλασικά μπήκε νερό, έγινε κακή χρήση της συσκευής κ.λπ. γιατί είναι μεγάλο το κόστος να το στείλεις στη Κίνα.

Από το να μπλέξεις με το μπαρμπα Μήτσο και το κάθε καταστηματάρχη της γειτονιάς που φέρνει κινέζικα κινητά στην Ελλάδα από την Κίνα είναι καλύτερο να τα προμηθευτείς από μαγαζιά τύπου Geabest, Banggood καθώς είναι πιο φθηνά.

Το τελωνείο είναι ένα ρίσκο αλλά υπάρχουν τρόποι (π.χ. Priority Direct Mail του Banggood).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top