Διακοπές μόνος/μόνη;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
δεν σας πιστεύω εσάς! Δεν είναι μπούλης αλλά μάγκας που ξενιτεύεται για να πηδήξει επί πληρωμή φτηνά κι ανώμαλα;;;; Υπάρχει μεγαλύτερη λουζεριά απ' αυτό;

Έλα μου ντε και ναι όντως, που λέει και μια γνωστή μου. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Έλα μου ντε και ναι όντως, που λέει και μια γνωστή μου. :confused:

γνωστή απλά, οκ; Μην ξεχνάτε πως ακοινώνητη ιντροβέρτα έχετε δηλώσει! Ναι;
Ον τόπικ τώρα. Σαν επιλογή διακοπές μονάχος τι εννοούμε; Ούτε με φιλική παρέα; Ή απλά χωρίς την τσικίτα μας; Τε σπα, ολομόναχος δεν το έχω τολμήσει ποτέ. Θα μου άρεσε σαν ιδέα, απλά δεν έτυχε. Και αν το έκανα, θα δημιουργούσε θέματα και δεν λέει. Βέβαια, έχει τύχει κάποιες φορές σε επαγγελματικά ταξίδια που συνδυάζουν και δραστηριότητες διακοπών ας πούμε. Ολιγοήμερα, συνήθως 3-4 μέρες. Δεν θα πω πως τρελάθηκα κιόλας, τελικά τα βράδια μετά τις 8-9πάντα καταλήγω με ένα τηλ στο χέρι και το σκάηπ ή το βάιμπερ σε ανοιχτή ακρόαση όλη νύχτα, έτσι απλά να ακούμε ο ένας την ανάσα του άλλου. Οπότε μάλλον δεν το 'χω. Αλλά αυτή η ερημιά της περιπλάνησης μονάχος σε εντελώς άγνωστα μέρη, ναι, με ιντριγκάρει. Αλλά σαν ιδέα φοβάμαι μόνο

Εντάξει θα πήγε θα ειδε και καναδυο μέρη αν κρίνω από τις φωτό που ανέβασε, θα έκανε τα μπάνια του και το βράδυ yolo. Που το κακό; Στην Αθήνα που πηδούν ακριβά δλδ τι γίνεται; Δεν κατάλαβα το διαχωρισμό σου βσκ.

μα ο έξτρα κόπος, όλη αυτή η διαδικασία για να πηδήξει κάποιος ανώνυμα και χωρίς συνέπειες επί πληρωμή φουκαριάρικα παιδιά απλά το κάνει ακόμα πιο παθολογικό. Βασικά με τρομάζει για τα απωθημένα που κουβαλούν μέσα τους οι άνθρωποι σαν ένστικτα και φαντασιώσεις.
Υποστήριξα ποτέ πως κάτι τόσο προσωπικό κι απογειωτικό έως ιερό όπως το φίκι φίκι, δεν ξεφτιλίζεται έτσι κι αλλιώς όταν γίνεται επί πληρωμή; Ακόμα είμαι ασαφής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εντάξει θα πήγε θα ειδε και καναδυο μέρη αν κρίνω από τις φωτό που ανέβασε, θα έκανε τα μπάνια του και το βράδυ yolo. Που το κακό; Στην Αθήνα που πηδούν ακριβά δλδ τι γίνεται; Δεν κατάλαβα το διαχωρισμό σου βσκ.

Μιλάμε για ανήλικα... Αυτή είναι η διαφορά. Όπου υπάρχει trafficking και καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων - δικαιωμάτων του παιδιού κατακριτέο και ποινικά κολάσιμο είναι.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Στην Ελλάδα δεν θα πήγαινα μόνος επειδή δεν είναι στην κουλτούρα μας να πηγαίνει κάποιος μόνος κάπου. Θα φαίνομαι μάλλον περίεργος και τα περισσότερα μέρη είναι παρείστικα, χρειάζεσαι έναν ακόμη τουλάχιστον. Η μόνη περίπτωση να πας κάπου μόνος είναι καμιά εξόρμηση στη φύση ή τίποτα τέτοιο.

Στο εξωτερικό πάλι θα πήγαινα μόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Εντάξει θα πήγε θα ειδε και καναδυο μέρη αν κρίνω από τις φωτό που ανέβασε, θα έκανε τα μπάνια του και το βράδυ yolo. Που το κακό; Στην Αθήνα που πηδούν ακριβά δλδ τι γίνεται; Δεν κατάλαβα το διαχωρισμό σου βσκ.

χαχαχαχα θεά. Τέλος.

Στην Ελλάδα δεν θα πήγαινα μόνος επειδή δεν είναι στην κουλτούρα μας να πηγαίνει κάποιος μόνος κάπου. Θα φαίνομαι μάλλον περίεργος και τα περισσότερα μέρη είναι παρείστικα, χρειάζεσαι έναν ακόμη τουλάχιστον. Η μόνη περίπτωση να πας κάπου μόνος είναι καμιά εξόρμηση στη φύση ή τίποτα τέτοιο.

Στο εξωτερικό πάλι θα πήγαινα μόνος.

έχουν φυγει κάτι ποτάρες σε κάτι μπάρες σάββατο βράδυ ακομα και μονος μου χαχαχα

μια φορά μάλιστα ειχα πιάσει και κουβεντα με αυτες που κάθονταν διπλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ορέστης40

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορέστης40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Πηγα μονος μου Ιο-Παρο-Αντιπαρο. Η αληθεια ειναι οτι αισθανθηκα μοναξια και δε μπορεσα να βρω εκει παρεα.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Εντός Ελλάδας μάλλον δε θα πήγαινα μόνος διακοπές. Στο εξωτερικό έχω πάει πριν μερικά χρόνια για 8 μέρες στο Λονδίνο κι ετοιμάζομαι να πάω τον Σεπτέμβριο για 4 μέρες στη Ρώμη. Δεν ένοιωσα μοναξιά καθώς όταν βρίσκομαι εξωτερικό δε μ' ενδιαφέρει να ξεκουραστώ αλλά να δω όσα περισσότερα μπορώ, επομένως δε μπορώ να πω ότι προλαβαίνω να νοιώσω μοναξιά.
Αν σκοπός των διακοπών θα ήταν να ξεκουραστώ εντός Ελλάδας (που κι εκεί δηλαδή τελευταία φορά που πήγα το 2020 εντός Ελλάδας με παρέα, σαν τρελοί γυρνάγαμε), τότε σίγουρα θα ήθελα παρέα.
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 633 μηνύματα.
Πρόσφατα, σκεφτόμουν το ενδεχόμενο να πάω κάποια στιγμή μόνη μου σε κάποιος μέρος, σίγουρα του εξωτερικού και όχι του εσωτερικού, γιατί πιστεύω ότι το ταξίδι στην Ελλάδα θα γινόταν περισσότερο από ανάγκη για ξεκούραση (και γι’αυτό θα ήθελα να είχα παρέα), ενώ στο εξωτερικό από ανάγκη για περιήγηση και ανακάλυψη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μερικές σκέψεις επιστρέφοντας από διακοπές που οργάνωσα και πήγα μόνη μου με αφορμή έναν γάμο.

1) ναι ναι καί πάλι ναι! Φοβερή εμπειρία, πέρασα υπέροχα σε όσα μέρη οργάνωσα να επισκεφτώ μόνη μου, ξόδεψα όσο χρόνο ήθελα εκεί που ήθελα καί απόλαυσα ακόμα και τη στιγμή που έπινα κοκτέιλ και απολάμβανα τη μουσική
2) μία συμβουλή είναι ότι καλύτερα νά μήν πας με τήν πεποίθηση να γνωρίσεις κόσμο αλλά να είσαι ανοιχτός σε ο,τι γνωριμία προκύψει. Έτυχε να γνωρίσω φοβερό κόσμο από το χοστελ, τους καλεσμένους στο γάμο, κάτι γαματους Γερμανούς που περιμέναμε στην ίδια ουρά για να μπούμε σε ένα μουσείο (και που περάσαμε την υπόλοιπη μέρα μαζί), έναν τύπο που καθόταν και αυτός μόνος του σε ένα μπαράκι. Γενικά πιστεύω ότι ειδικά σε χώρες όπως η Ινδία είναι σχετικά εύκολο να γνωρίσεις κόσμο.

3) η ουμπερ, τουλάχιστον στην Ινδία ήταν για εμένα ο πιο ασφαλής καί οικονομικός τρόπος μετακίνησης (εννοείται μετά από ΜΜΜ). Οι τιμές που θά σού πούνε οι ταξιτζήδες τις περισσότερες φορές είναι εξωφρενικές, στην καλύτερη θά είναι περίπου ίδια Με την τιμή από ουμπερ (με κάποιες επιφύλαξη και παγίδες) αλλά επειδή ποτέ δε ξέρεις το άτομο με τό ταξί, καλύτερα ουμπερ που παρακολουθείται τουλάχιστον η διαδρομή . Επίσης αν τό προσφέρει η χώρα συμφέρει αν είσαι ένα άτομο νά πάρεις ουμπερ με μηχανή. Ο οδηγός σού δίνει κράνος και τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία ήταν αρκετά προσεκτικοί
4) το χοστελ είναι επίσης ένα μεγάλο ναι για εμένα μίας και υπάρχουν εξαιρετικά χοστελ εκεί έξω
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top