Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,963 μέλη και 2,478,064 μηνύματα σε 78,923 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 177 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τρόποι εξοικονόμησης βενζίνης

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 22:53, 10-08-13:

βαζεις υγραεριο με κανα 1000ρικο και τελειωνεις..

ολοι πλεον αυτο κανουν,,και εχεις ευρω και λιτρο..
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,161 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε: στις 23:13, 10-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
βαζεις υγραεριο με κανα 1000ρικο και τελειωνεις..

ολοι πλεον αυτο κανουν,,και εχεις ευρω και λιτρο..
Για μετακινησεις εντος πολης και εγω πιστευω ειναι η καλυτερη περιπτωση το υγραεριο.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 23:19, 10-08-13:

και για εκτος πολης ακομα καλυτερο..

και η καταναλωση ιδια ,αντε ελαχιστα μεγαλυτερη
αν ειναι φρεσκια η μηχανη οπως καιει οικονομικα τη βενζινη ετσι καιει και το αεριο..και δεν καιει και λαδια..
φτανει ν βαζεις καλο αεριο,,
και σε καινουρια αυτοκινητα βαζουνε,πια..
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,161 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε: στις 23:22, 10-08-13:

και για εκτος πολης ακομα καλυτερο..

και η καταναλωση ιδια ,αντε ελαχιστα μεγαλυτερη
αν ειναι φρεσκια η μηχανη οπως καιει οικονομικα τη βενζινη ετσι καιει και το αεριο..και δεν καιει και λαδια..
φτανει ν βαζεις καλο αεριο,,
και σε καινουρια αυτοκινητα βαζουνε,πια..
Εννοουσα σε μικρα αμαξια, σε μεγαλα αν κανεις χιλιομετρα εκτος πολης δν αξιζει να πειραξεις τη μηχανη για τα λιγα που θα γλυτωσεις, πχ γνωστος μου πειραξε CLK 200, νταξει κανει οικονομια, αλλα χαλασε τον κομπρεσορα, καμια σχεση το αυτοκινητο πριν και μετα.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε: στις 23:29, 10-08-13:

δεν ξερω για κομπρεσσορα,,
αλλα ολα τα απλα αυτοκινητα..μια χαρα παιρνουν αεριο για δρομο εξω
και εγω σε ενα πεζο 406 1600 οτο εχω

απλα απο οτι καταλαβα αν εχουν κομπρεσσορες τουρμπο κλπ,,θελει προσοχη και να ξερεις

αλλα η μετατροπη απο βενζινη σε αεριο ειναι πολυκοντινη εκ φυσεως των υλικων..

μονο αν παιρνεις τωρα αυτοκινητο,,αξιζει να σκεφτεις ντιζελ..
αλλιως αεριο..
(εκτος και αν εχεις 200-300χιλ χλμ και κοφα μηχανη οποτε δεν αξιζει να αλλαξεις..)
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε: στις 23:33, 10-08-13:

δεν ξερω για κομπρεσσορα,,
αλλα ολα τα απλα αυτοκινητα..μια χαρα παιρνουν αεριο για δρομο εξω
και εγω σε ενα πεζο 406 1600 οτο εχω

απλα απο οτι καταλαβα αν εχουν κομπρεσσορες τουρμπο κλπ,,θελει προσοχη και να ξερεις

αλλα η μετατροπη απο βενζινη σε αεριο ειναι πολυκοντινη εκ φυσεως των υλικων..

μονο αν παιρνεις τωρα αυτοκινητο,,αξιζει να σκεφτεις ντιζελ..
αλλιως αεριο..
(εκτος και αν εχεις 200-300χιλ χλμ και κοφα μηχανη οποτε δεν αξιζει να αλλαξεις..)
Αν ειναι ατμοσφαιρα δν εχεις προβλημα εκτος απο μερικους κινητηρες που δηλωνει ο κατασκευαστης οτι υπαρχει θεμα, πχ η Toyota δηλωσε οτι ο 1,400αρης της δν δεχεται αεριο γιατι δν κανει σωστη λιπανση ή κατι τετοιο δν θυμαμαι

Κοιτα οταν εχεις ενα αυτοκινητο με τουρμπο ή κομπρεσορα, ο λογος που το αγορασες ειναι και οι επιδοσεις, αν καταστρεψεις την επιταχυνση για να γλυτωνεις πχ δυο ντεποζιτα το χρονο (μιλαμε για αυτοκινητο που δν κανει πολλη χρηση), χανεις το νοημα, τωρα αν το κυκλοφορεις καθε μερα στην πολη και βαραει 12αρια/100χμ ε τοτε και εγω θα εβαζα...
1
Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,886 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε: στις 00:27, 11-08-13:

Για πείτε λίγο τι παίζει με το αέριο καθότι είμαι άσχετος.. Πού είναι εφικτή να γίνει η μετατροπή, τι κόστος έχει περίπου, πόσο πάει το γέμισμα και κυρίως πόσο επικίνδυνο είναι -αν είναι.
Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε: στις 00:34, 11-08-13:

Για πείτε ρε παιδιά τι παίζει με το υγραέριο.
Παράθεση

Dimitris_SM

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O Dimitris_SM έγραψε: στις 02:07, 11-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Για πείτε λίγο τι παίζει με το αέριο καθότι είμαι άσχετος.. Πού είναι εφικτή να γίνει η μετατροπή, τι κόστος έχει περίπου, πόσο πάει το γέμισμα και κυρίως πόσο επικίνδυνο είναι -αν είναι.
Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Για πείτε ρε παιδιά τι παίζει με το υγραέριο.
Προσωπικα δεν εχω υγραεριο αλλα ξερω καποια πραγματα απο φιλους.Το κοστος εξαρταται απο την εταιρια και το αυτοκινητο αλλα σιγουρα ειναι απο 700 ευρω και πανω.Πρακτικα το αυτοκινητο καιει περισσοτερο υγραεριο σε σχεση με βενζινη αλλα ειναι πιο οικονομικο καθως η τιμη του ειναι σχεδον η μιση (0,90 ευρω αν θυμαμαι καλα).Συντηρηση δεν εχει τιποτα το ιδαιτερο.Επισης απο φιλο παλι ακουσα οτι σε παλιο αυτοκινητο δεν ειναι και οτι καλυτερο να βαλεις υγραεριο γιατι ο κινητηρας θα παραδωσει πνευμα και γενικοτερα οτι το υγραεριο καταπονει τον κινητηρα σε σχεση με την βενζινη.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Παρολο που το τελευταιο που ανεφερα μου φαινεται λογικο,καθως οι κινητηρες των αυτοκινητων μας ειναι φτιαγμενοι για καυση βενζινης,δεν ειναι επιβεβαιωμενο και προκειται κυριως για φημες.Αμα καποιος θελει να προσθεσει/διορθωσει ας το κανει ελευθερα.

Υ.Γ. σχετικα με την ασφαλεια : αποτι ξερω ο κινδυνος εκρηξης απο τρακαρισμα ειναι πολυ μικρος
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε: στις 10:20, 11-08-13:

.Επισης απο φιλο παλι ακουσα οτι σε παλιο αυτοκινητο δεν ειναι και οτι καλυτερο να βαλεις υγραεριο γιατι ο κινητηρας θα παραδωσει πνευμα και γενικοτερα οτι το υγραεριο καταπονει τον κινητηρα σε σχεση με την βενζινη.
μπαα,,μουφα,,
σε μας με το πεζο 406 1600 του 97
πολλαπλου ψεκασμου ειναι νομιζω
150χιλ χλμ μια χαρα παει μειταλικο αεριο,τα λαδια ξανθα απειραχτα..και αψογος ο κινητηρας,,παιρνει λιγο βενζινη μεχρινα θερμανθει η μηχανη,,
μια χαρα..
για πολυ παλιες μηχανες λενε ή για σκοτωμενα αυτοκινητα 200χιλ και πανω..οτι δεν αξιζει
Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε: στις 22:08, 11-08-13:

www.ploigos.gr
Βρίσκετε την συντομότερη διαδρομή για όσο το δυνατό λιγότερα χιλιόμετρα.
Παράθεση

dimispap

Νεοφερμένος

Ο dimispap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O dimispap έγραψε: στις 01:34, 02-12-14:

Ενα χρήσιμο εργαλείο πριν το ταξίδι είναι
το vriskoapostasi.gr που υπολογίζει

το κοστος καυσίμων και
το κόστος των διοδίων της διαδρομής που θα επιλέξετε.

Παρέχει:
Ρυθμιζόμενη τιμη καυσιμου
Ρυθμιζομενη καταναλωση κινητηρα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τρόποι για έξτρα εισόδημα - Από SNOOP
      Το θέμα έχει λάβει 139 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία iCareer: Εργασία & Καριέρα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-05-16 στις 22:44.
    • Τρόποι διαβάσματος-μελέτης - Από Ermis65
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γυμνάσιο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-08-15 στις 16:09.
    • Καλοί τρόποι στη Βουλή - Από ΚΟΡΩΝΕΥΣ
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-09-11 στις 09:26.
    • Τρόποι διαμαρτυρίας - Από Obscura
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-01-09 στις 16:27.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα