Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,965 μέλη και 2,478,104 μηνύματα σε 78,925 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 565 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αμαρτία: Πώς πιστεύετε ότι κρίνει ο θεός;

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε: στις 04:36, 27-01-12:

Που σημαίνει λοιπόν ότι αυτό που λες ότι σου έμαθαν τα θρησκευτικά δε στο έμαθαν τελικά τα θρησκευτικά γιατί τα θρησκευτικά δε λένε αυτό.

Το "two much price to pay" κι ο εγωισμός είναι εξορισμού αντίθετα με τη (χριστιανική στη συγκεκριμένη) διδασκαλία και προκύπτουν από δικές σου ιδιοσυγκρασίες, συμπεριφορές που στην ουσία ο χριστιανισμός σου επιβάλλει να περιορίσεις/αλλάξεις.

Just to clarify, εγώ με την ηλίθια πρόταση πως "τα θρησκευτικά μου έμαθαν ότι καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και τις συνέπειές τους" κολλάω, όχι μ' αυτό που τελικά έχεις στο κεφάλι σου και που τελικά δεν εξήγησες καλά για να καταλάβω.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,147 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 04:44, 27-01-12:

Δεν είπα ότι μου το έμαθαν τα θρησκευτικά, είπα ότι είναι το μήνυμα που πήρα εγώ, που σημαίνει ότι άκουσα κάτι, το επεξεργάστηκα και έβγαλα τα δικά μου συμπεράσματα. Δεν είπα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι αναφέρεται στη διδασκαλία των θρησκευτικών. Ανέφερα από που προέκυψε ΣΕ ΕΜΕΝΑ αυτή η σκέψη - όσο παράδοξος μπορεί να σου φαίνεται ο συνειρμός αυτός.
Μια χαρά το εξήγησα, απλά επειδή αυτό το θέμα είναι τζιζ προφανώς you're ready to cause fuss!
1
Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε: στις 04:49, 27-01-12:

όσο παράδοξος μπορεί να σου φαίνεται ο συνειρμός αυτός.
Μια χαρά το εξήγησα,
Apparently you didn't

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Το σημαντικο αυτο μηνυμα απο τα θρησκευτικα το πηρες?

Ποτε δεν μου περασε απο το μυαλο οτι διδασκει κατι τετοιο η θρησκεια
κι ο συνειρμός με τις λέξεις που πέταξες στο μήνυμα παραμένει παράδοξος. Πολύ.

ps I can keep doing this for ages, you know it.
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 09:45, 27-01-12:

εγω yeah I was like... εσυ ομως dude wtf

διαβάζοντας τις απόψεις της new generation πάνω σε ένα τόσο disputable θέμα
(όπως το τι πιστεύει ο Man ότι κάνει ο God)
εχω να πω ότι the young μιλούν το foreign language σαν second nature,
κατι το οποίο είναι και totally acceptable και way cool δι εμέ.
...το μονο ball breaker είναι που πατάς κάθε τρείς λέξεις alt+shift

anyway, θα συνεχίσω οn topic, λέγοντας πως η συζήτηση είναι refreshing και rewarding για τον tl;dr αναγνώστη
επιστρέφω με το personal opinion μου πάνω στο θέμα. bye
9
Παράθεση

ΖανΠωλΣατραπ

Νεοφερμένος

Ο ΖανΠωλΣατραπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O ΖανΠωλΣατραπ έγραψε: στις 15:16, 27-01-12:

@Ρεμπ: μπαχαχαχαχαχαχα

οντοπικιον:

ο θεός πιστεύει ότι αν κάνεις μια καλή πράξη,
αλλάζεις πίστα (άρα γλυτώνεις ενέργεια).

αν κάνεις, όμως συνεχώς καλές πράξεις,
τότε είτε θα έπρεπε να τερματίζεις πριν ακόμη
πάρεις το χειριστήριο στα χέρια σου είτε να
έχεις άπειρες ζωές, που δεν ισχύει γιατί η μητέρα τερέζα
τελικά, πέθανε.

Άρα είτε ο Θεός δεν υπάρχει, είτε κάνει bad deals με μας,
είτε η τερέζα υποδυόταν μια ζώσα παναγιά την ημέρα
και τα βράδια έκανε όργια με τα ορφανά

(πρόστυχη σκέψη, την αποσύρω αμέσως)

Γενικά πάντως, συμμερίζομαι τον προβληματισμό του θέματος,
όχι όμως και την ανάγκη του: δηλ αν βρίσκαμε έναν επικρατούντα τρόπο,
μια devine methology of crisis ()
-oh damn, i bought her me too (mtfr: τη ψώνισα κι εγώ)
αυτό θα μας έκανε να έχουμε ένα προβάδισμα στους δήθεν πουλ μουρ
αθεϊστές, τους μαϊντανούς χαμαιλέοντες της ειμαρμένης των ψυχών ημών?
(χαου κριστιανικ )

Η σιωπή είναι (όχι πάντα) εύγλωττη, παρακαλώ πολύ (Σάκης)

ΥΓ. Αφού ο θεϊκός σκοπός είναι ακατανόητος για το ελάχιστο
ανθρώπινο μυαλό, για τη πενιχρή διάννοιά του,
τότε πως περιμένουν οι πιστοί να καταλάβουν πως κρίνει
ο θεός, αφού άγνωσται αι βουλαί του?

ΜΙΑ ΑΝΤΙΦΑΣΗ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ
του steki-faith.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΖανΠωλΣατραπ : 27-01-12 στις 15:25. Αιτία: γκαντ ιντερβενσιον.
Παράθεση

Hiro

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Hiro έγραψε: στις 16:15, 27-01-12:

Λοιπόν, ξέρουμε ότι αν κάποιος δεν είναι χριστιανός θα καίγεται στην κόλαση. Πρώτο αυτό.

Τί γίνεται όμως με τους καθολικούς και προτεστάντες; Προφανώς μόνο οι ορθόδοξοι έχουν απόλυτο δίκιο. Πιστεύετε ότι θα συγχωρέσει τους καθολικούς/προτεστάντες ο Θεός για το filioque, ή θα τους βάλει και αυτούς στο καζάνι;

Δεύτερον, ξέρουμε ότι σεξ πριν το γάμο = κόλαση επίσης. Το φιλί πριν το γάμο λέτε να συγχωρείται;
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,691 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε: στις 16:59, 27-01-12:

Φυσικα και συγχωρειται...Οπως και το στοματικο!!!!Α..ναι και το πρωκτικο επισης!!!!
Ετσι απο περιεργεια,τι ακριβως θεωρειται αμαρτια και τι οχι??
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 2,609 μηνύματα.

H Dalian έγραψε: στις 17:08, 27-01-12:

Αν παραβείς 1 από τις 10 εντολές μήπως?? I think, don't quote me on that
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 17:18, 27-01-12:

αμαρτια ειναι το μη αρτιο το μη τελειο

βασικα οτι λαθος και κακο

που το βαζουμε σε ενα θεο ψηλα για να το τηρουμε ολοι,,με φοβο

καποιες αμαρτιες ειναι γενικα κακες,πχ ου φονευσεις,ου ψευδομαρτυρησεις....

καποιες αλλες αλαλζουν με τον πολιτισμο

ου μοιχευσεις,,-σε ποσους λαους υπαρχουν πολλαπλες γυναικες ,ή πιο χαλαρες σχεσειςκλπ

η λεξη αμαρτια εχει νοημα

η λεξη sin τι νοημα εχει?
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε: στις 10:11, 28-01-12:

Άρα Άγγελε εκτός από το θεό είναι και η αμαρτία αποτέλεσμα πολιτισμικής κατασκευής;
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,647 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε: στις 15:28, 28-01-12:

ναι,,κατα ενα ποσοστο..
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 21:21, 28-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ναι,,κατα ενα ποσοστο..
Μετά τη σταύρωση και την ανάσταση του Ιησού Χριστού, μόνον μία αμαρτία έμεινε ενεργή σε τούτο τον κόσμο: τον να μην χαίρεται κανείς!!!
Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε: στις 02:45, 29-01-12:

....."Αμαρτία είναι η παράβαση του θρησκευτικού νόμου από τον άνθρωπο......
Τα πιο σημαντικά αμαρτήματα είναι η πλεονεξία, η περηφάνια, ο φθόνος, η μνησικακία, η τεμπελιά, η λαιμαργία, η ασέλγεια, η πορνεία και η ματαιοδοξία. Ακόμα, αμαρτήματα είναι και η κλεψιά, το ψέμα, η μοιχεία και όσα άλλα απαγορεύονται από τις Δέκα Εντολές, που έδωσε ο Θεός στους ανθρώπους δια μέσου του Μωυσή. Ο άνθρωπος αμαρτάνει επειδή ο Θεός τον άφησε ελεύθερο να διαλέξει ποιο δρόμο να ακολουθήσει και ποιες πράξεις να αποφύγει. Ακριβώς γι'αυτή την ελευθερία του ο άνθρωπος έχει και την ευθύνη των πράξεών του. Έτσι οι κακές πράξεις του τον βαραίνουν. Όταν όμως ο άνθρωπος πραγματικά μετανιώσει για τις αμαρτίες του, συγχωρείται από το Θεό....."

Προσωπικα, δεν ειμαι ουτε θρησκόληπτη, ούτε καν βαπτισμενη ειμαι .... Προσπαθώ να καταλάβω όμως τη "γλώσσα" των πιστων. Τι μηνυματα στελνει αυτη?
Δεν είναι απλά παραμυθάκια... - μηπως πρόκειται για κωδικοποιημένη "ιστορία".

"Η επιστήμη μας πληροφορεί για το πώς λειτουργεί ο φυσικός κόσμος, και η θρησκεία μας πληροφορεί για το πώς θα έπρεπε να συμπεριφερόμαστε από ηθική άποψη.....".(Stephen Jay Gould)
1
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 6,369 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 14:52, 30-01-12:

Αμαρτία: Πώς πιστεύετε ότι κρίνει ο θεός;
Ανάλογα με το πορτοφόλι σου.
1
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 14:56, 30-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Ανάλογα με το πορτοφόλι σου.
: Ευτυχώς το δικό μου είναι, καί άδειο και τρύπιο!
1
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,755 μηνύματα.

O epote ) έγραψε: στις 03:00, 02-02-12:

Τι μηνυματα στελνει αυτη?
λεβιτικο 20:13
If a man also lie with mankind, as he lieth with a woman, both of them have committed an abomination: they shall surely be put to death; their blood shall be upon them.

οποτε η βιβλος μας μαθαινει οτι τους ομοφυλοφιλους πρεπει να τους σκοτωνουμε.
1
1
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε: στις 03:31, 02-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από epote
λεβιτικο 20:13
If a man also lie with mankind, as he lieth with a woman, both of them have committed an abomination: they shall surely be put to death; their blood shall be upon them.

Μᾶλλον κάποιος πρέπει νὰ σὲ ἐνημερώσῃ ὅτι μὲ τὴν ἔλευση τοῦ Χριστοῦ πλέον δὲν ἰσχύουν οἱ ἐντολὲς τοῦ Μωσαϊκοῦ νόμου. Τὸ λέει ὁ ἴδιος ὁ Ἀπόστολος Παῦλος στὴν πρὸς Γαλάτας ἐπιστολή 3.23-3.25:

«Πρὸ τοῦ δὲ ἐλθεῖν τὴν πίστιν ὑπὸ νόμον ἐφρουρούμεθα συγκλειόμενοι εἰς τὴν μέλλουσαν πίστιν ἀποκαλυφθῆναι. ὥστε ὁ νόμος παιδαγωγὸς ἡμῶν γέγονεν εἰς Χριστόν, ἵνα ἐκ πίστεως δικαιωθῶμεν· ἐλθούσης δὲ τῆς πίστεως οὐκέτι ὑπὸ παιδαγωγόν ἐσμεν.»

Ἐπίσης δὲν καταλαβαίνω γιὰ ποιό λόγο παρέθεσες τὸ ἀπόσπασμα ἀπὸ τὴ Γραφὴ στὰ Ἀγγλικά, ἂλλὰ αὐτὸ εἶναι ἄλλο θέμα.
3
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 11:05, 02-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από epote
...

: Καλά, η Βίβλος έλεγε ακόμη, να σκοτώνονται και όσοι τολμούν να πουν, ότι είναι "υιοί του Θεού"!
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε: στις 11:12, 02-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Μᾶλλον κάποιος πρέπει νὰ σὲ ἐνημερώσῃ ὅτι μὲ τὴν ἔλευση τοῦ Χριστοῦ πλέον δὲν ἰσχύουν οἱ ἐντολὲς τοῦ Μωσαϊκοῦ νόμου. Τὸ λέει ὁ ἴδιος ὁ Ἀπόστολος Παῦλος στὴν πρὸς Γαλάτας ἐπιστολή 3.23-3.25:

Μάλλον φίλε Πέτρο κάποιος πρέπει να ενημερώσει τους φίλους της θρησκείας γι' αυτό που λες, γιατί εμένα μου μαθαίνανε από μικρό παιδί ότι η Καινή Διαθήκη είναι η συνέχεια της Παλαιάς και όχι η κατάργησή της.
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12,084 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 11:49, 02-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Μᾶλλον κάποιος πρέπει νὰ σὲ ἐνημερώσῃ ὅτι μὲ τὴν ἔλευση τοῦ Χριστοῦ πλέον δὲν ἰσχύουν οἱ ἐντολὲς τοῦ Μωσαϊκοῦ νόμου.
Να υποθέσω ότι ο Μωσαϊκός Νόμος ήταν bug της έκδοσης v.1.0 και διορθώθηκε με το patch v.1.1;
Για τα υπόλοιπα bugs πού καλούμε; *.*
2
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος