Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,968 μέλη και 2,478,394 μηνύματα σε 78,938 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 544 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πολεμικές τέχνες

dimidola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H dimidola έγραψε: στις 15:23, 01-10-06:

χι χι... ναι... ανάλογα με τον δάσκαλο μαθαίνεις και όπλα... νομίζω υπάρχουν 17.. κάτι σαν ακόντιο, κάτι σα χατζάρα, σπαθιά διάφορα... Σε μαθαίνουν να τα χρησιμοποιείς και να αμύνεσαι απέναντί τους... Κοίτα, σε γυμναστήριο με όργανα που by the way κάνουν kung fu εγώ δε θα πήγαινα.. Καλύτερα να βρεις ένα δάσκαλο που να έχει τη δική του σχολή..
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

H diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H diddle έγραψε: στις 15:38, 01-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από dimidola
Καλύτερα να βρεις ένα δάσκαλο που να έχει τη δική του σχολή..
Αυτό θέλει πολύ ψάξιμο τότε.. Οκ λοιπόν σε ευχαριστω για όλα!Δε σε ζαλίζω άλλο!
Παράθεση

dimidola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H dimidola έγραψε: στις 15:41, 01-10-06:

Οχι ρε! Αντε από κει... Απλά δεν ξέρω να σε βοηθήσω από Αθήνα... Άμα δει το γίδι το θέμα θα ξέρει να σου πει σίγουρα...
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12,565 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 03:26, 04-10-06:

Να 'μαι κι εγώ!! Είχα απαντήσει και πιο παλιά, αλλά έφαγε κόλλημα η σελίδα και χάθηκε ό,τι έγραψα...

Λοιπόν, εγώ έκανα 2 χρόνια μοντέρνο Kung fu και συγκεκριμένα fu jow pai, δηλαδή το "νύχι" του τίγρη, μετάφρασέ το και σαν γράπωμα...

Πολύ καλό, και ειδικά με τον τρόπο που διδάσκεται στην Ελλάδα...
Γενικά δεν παίζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο πού θα το κάνεις, αλλά αν θες να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα, παραπάνω δε θα ήθελα να πω σε τόσο γενικό επίπεδο...

Αλλά όρμα. Ειδικά Ελλάδα. Στα ξένα δοκίμαζα για ένα χρόνο σχολές και είδη τεχνών και τίποτα δε μου άρεσε...!

Έχω κάνει ακόμα 3χρόνια tae kwon do ως έφηβη κι έχω δοκιμάσει Hung gar, Aikido, Shin aiki, karate (Shotokan & -Do)... και άλλα...!
Παράθεση

Careca

Νεοφερμένος

Ο Careca αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Careca έγραψε: στις 13:52, 04-10-06:

Όταν ήμουν πιτσιρίκος είχα ασχοληθεί με Ye-Sau-Kung-Fu, για 2-3 χρόνια αλλά σταμάτησα γιατί είχα ενα προβληματάκι υγείας. Τώρα εδώ και 2 χρόνια κάνω Capoeira και είναι τέλεια! Οι πολεμικές τέχνες δεν είναι μόνο ξύλο, έχουν και μία φιλοσοφία την οποία πρέπει να μαθαίνεις και να κατανοείς. Κάθε Π.Τ. έχει τον δικό της τρόπο για επίθεση, άμυνα και γενικότερα για το πώς να κινείσαι, και αυτό πηγάζει από την φιλοσοφία της.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 05:17, 13-12-06:

Καλέ εδώ είναι αυτό το θέμα;
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 44 ετών . Έχει γράψει 3,056 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 10:22, 13-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Careca
Όταν ήμουν πιτσιρίκος είχα ασχοληθεί με Ye-Sau-Kung-Fu, για 2-3 χρόνια αλλά σταμάτησα γιατί είχα ενα προβληματάκι υγείας. Τώρα εδώ και 2 χρόνια κάνω Capoeira και είναι τέλεια! Οι πολεμικές τέχνες δεν είναι μόνο ξύλο, έχουν και μία φιλοσοφία την οποία πρέπει να μαθαίνεις και να κατανοείς. Κάθε Π.Τ. έχει τον δικό της τρόπο για επίθεση, άμυνα και γενικότερα για το πώς να κινείσαι, και αυτό πηγάζει από την φιλοσοφία της.
+1
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Επιφανές Μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 13,507 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 01:42, 31-12-06:

Σχετικα με την capoeira ξερει κανεις τπτ; Εδω και κανα δυο χρονια εχει μια διαφημιση σε τπικο καναλι για ενα γυμναστιριο που διδασκει capoeira αλλα ποτε δεν εδωσα βαση. Τελευτεα αρχισε να τυχενει να βλεπω διαφορα σχετικα και η αληθεια ειναι με ψιλογοητευσε. Εχω και μια ορεξη να κανω κατι, ειτε αυρο ειναι γυμναστιριο ειτε καπια πολεμικη τεχνη.
Τι λετε λοιπον, καμια πληροφορια η οτιδηποτε αλλο; Ξερετε κανεναν που να κανει για να ακουσω και καμια γνωμη καπος πιο "βαθια"; Ξερω ενα παιδι που κανει αλλα ειναι στην Ηγουμενιτσα τωρα για γιορτες και δεν ξερω και ποτε θα τον ξαναδω γιατι δεν ειμαστε και τπτ κολιταρια...
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 3,991 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 02:01, 31-12-06:

capoeira κανει η κολλητη μου απο τη σχολη, 5 χρονια τωρα, ο φιλος της ειναι μεστρε στην capoeira επισης, και εχουν κανει και ταξιδακια βραζιλια!
και μια πολυ καλη μου φιλη, σαλονικια!
(ναι, ειμαι περηφανη για κεινες, φαινεται?)
με ψηνουν κι εμενα,αλλα εχω κολλησει με aikido.. αλλα που να βρω δασκαλους κλπ...

θες να μαθω κατι? αλλα για ροδο, ιδέα δεν εχω!
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Επιφανές Μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 13,507 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 02:10, 31-12-06:

Οτιδηποτε μπορεις να μαθεις καθαρα για την capoeira με ενδιαφερει. Κατα ποσο ειναι δυσκολη, αν θελει πολυ υπομονη, μετα απο ποσο καιρο θα αρχισω να το ευχαριστιεμε και να κανω "κολπακια" (γιατι φανταζομαι στην αρχη δεν μπορεις να κανεις τπτ, ειδικα εγω που αποφυσικη κατασταση...). Γενικα οτι μπορεις να μαθεις που ειναι χρησιμο για εναν που σκευτετε να αρχισει, χωρις να σε βαλω σε κοπο βεβαια. Τωρα αυτο το "για ροδο ιδεα δεν εχω" φανταζομαι ενοεις για γυμναστιρια και τετια ε; Για αυτα μην ανησηχεις, ξερω ηδη Ενα γυμναστιριο κανει ολο και ολο, ειναι και γυρο στα 100μετρα απο το σπιτι μου, οποτε αμα λαβω αρκετες πληροφοριες απο το internet και το σκευτομαι ακομα θα περασω και απο εκει να δω τι παιζει
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 3,991 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 02:13, 31-12-06:

θα της πω αν μπορωνα σου δωσω το τηλ της, να τη ρωτησεις εσυ καλο μου, οκ ?
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Επιφανές Μέλος

O Dark_kronos . έγραψε: στις 02:13, 31-12-06:

Οκ. Σε ευχαριστω πολυ!
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε: στις 02:17, 31-12-06:

να σ καλα!
Παράθεση

Careca

Νεοφερμένος

Ο Careca αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Careca έγραψε: στις 13:18, 05-01-07:

Krone μπορω να σου πω αρκετα για την capoeira αν θες!Κανω 2μισι χρονια περιπου.Θα μπορεσω να σου τα πω σε 7 μερες που θα γυρισω Ελλαδα!
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,230 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 03:10, 29-06-07:

Tai Chi Chuan απλουστευμένη τεχνική yang. (Ακριβώς αυτή τη φόρμα είχα διδαχτεί)

Θέλω πάααααλι

http://youtube.com/watch?v=yabGelO44eI
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7,139 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 12:01, 29-06-07:

Βασικά πάντα ήθελα να μάθω καράτε ή καποειρα άλλα δεν τα κατάφερα ποτέ, πάντα μου άρεσε η σύνδεση μυαλό με σώμα
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,331 μηνύματα.

O Lorien έγραψε: στις 02:29, 30-06-07:

ο "blade" μου φαίνετε κανει την ίδια τέχνη με τον steven segal η παρόμιας μορφής, κάτι σε τσίου θα είναι. Θα το κοιτάξω και θα σου πώ.
Aikido κανει ο Steven Seagal. Ο Blade στο εργο , εκανε κυριως Kempo με μερικες τεχνικες απο Αϊκίντο.

Φαση εχει το Καποειρα, αλλα δεν ειναι κατασκευασμενο για αποτελεσματα.

Αν θελετε κατι πρακτικο, καντε μαθηματα αυτοαμυνας, ή Kempo,JuJitsu,Jeet Kune Do, Brazilian Ju Jitsu,Aikido, Kick Boxing, Muay Thai.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 14:34, 02-07-07:

Κουνγκ φου, παιδιά...
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,331 μηνύματα.

O Lorien έγραψε: στις 17:33, 02-07-07:

Ομορφο το Κουνγκ Φου, αλλα δεν εχει και την καλυτερη οικονομια ενεργειας.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 17:34, 02-07-07:

Για ποιο είδος μιλάς;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια